Facebook chrání váš účet neobvyklým způsobem: nakupuje hesla na černém trhu

Únik uživatelských dat je černou můrou společností, které se pohybují převážně na internetu, zvláště pak sociálních sítí. Úniky emailů, hesel, nebo bankovních údajů jsou velmi nepříjemnými událostmi a často vedou k výrazně nižší důvěře ve firmu, kterou tato událost potkala. Facebook o nás ví na celém internetu asi nejvíce, a tak se společnost snaží útoky předvídat a úspěšně odrážet. Používá k tomu i zajímavé techniky.

facebook_security

Největším problémem uživatelských účtů je používání jednoho hesla na mnoha webových stránkách. Modrá sociální síť si uvědomuje, že i to by mohla být cesta k účtům jeho uživatelů, a tak nakupuje hesla ukradená z jiných stránek na černém trhu. Ty potom porovnává se zašifrovanými hesly svých uživatelů a v případě, že zjistí, že je heslo příliš slabé, doporučí jeho změnu. Takto prý byly upozorněny již desítky milionů uživatelů.

ESET_Facebook_scam_xs

Kromě tohoto postupu nabízí Facebook i mnoho dalších možností zabezpečení účtu, mimo dvoufázového ověření například i rozpoznání obličeje, nebo přátel. Pokud se však rozhodnete tyto dodatečné bezpečnostní prvky nepoužívat, i tak se sociální síť snaží udržet váš účet nenapadnutelný. Kromě algoritmu, který sleduje vaše chování a varuje při podezření na neobvyklou aktivitu, se chystá i nová funkcionalita obnovení účtu. Pokud by se hackerům podařilo získat vaše emailové údaje, bylo by pro ně jednoduché nechat si poslat žádost o změnu hesla i na Facebooku. To chce Mark Zuckerberg řešit s pomocí vašich přátel, kteří by mohli pravost vašeho účtu potvrdit. Jak konkrétně by funkce měla fungovat se nejspíše dozvíme již brzy.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

7 komentářů

 1. Pavel (neregistrovaný)

  Proč u svých článků neuvádíte zdroje?

  • Pavel, mal by si lepsie pozerat na stranke. Na konci textu na pravej strane mas vzdy modre tlacitko „Zdroj“ :)

   • Jirka (neregistrovaný)

    V mobilní verzi neni videt ani autor clanku ani zdroj.

   • V mobilní verzi autor článku vidět je hned pod nadpisem. Zdroj nikoliv, jelikož pro mobilní web používáme plugin, který toto neumí.

  • Pavel (neregistrovaný)

   V mobilní verzi zdroj není vidět vůbec, jen ve verzi webu pro PC. To by chtělo opravit

 2. Pokud se nepletu tak obnovení účtu pomocí věrohodných přátel funguje již dlouho dobu, nebo se má jednat nějakou jinou funkcionalitu?

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *
Sahifa tracking pixel