Facebook čelí v Británii žalobě za 2,3 miliardy liber. Na vině je zneužití dominantního postavení

Firma Meta Platforms, mateřská společnost sociální sítě Facebook, čelí ve Velké Británii žalobě ve výši 2,3 miliardy liber (cca 68,8 miliardy korun) za zneužívání dominantního postavení na trhu a osobních údajů více než 44 milionů lidí. Hromadnou žalobu na Facebook podala poradkyně britského Úřadu pro finanční etiku (FCA) Lizy Lovdahl-Gormsenová jménem britských občanů, kteří používali Facebook mezi lety 2015 až 2019.

facebook meta zuckerberg 2
Meta Platforms čelí hromadné žalobě za zneužívání osobních údajů britských občanů

Podle Lizy Lovdahl-Gormsenové získal Facebook miliardy liber na základě nespravedlivých obchodních podmínek, které vyžadovaly vydání cenných osobních údajů. K jejich získání měl využívat svůj nástroj Facebook Pixel, který slouží zadavatelům reklamy ke sledování chování uživatelů.

Britský regulátor FCA žaluje Facebook o 2,3 miliardy liber

Lovdahl-Gormsenové se nelíbí také zneužívání dominantního postavení Facebooku na britském trhu: „V průběhu 17 let od svého vzniku se Facebook stal dominantní sociální sítí v Británii. Jedině zde si můžete být jisti, že budete na jednom místě ve spojení s přáteli a rodinou,“ řekla Lovdahl-Gormsenová. „Facebook má ale také svou odvrácenou stranu: zneužíval dominance na trhu k uplatňování nespravedlivých podmínek vůči běžným Britům, čímž získával možnost využívat jejich osobní údaje,“ dodala ve svém prohlášení.

Facebook nicméně tvrdí, že lidé jeho sociální síť využívají především proto, že jim poskytuje adekvátní protihodnotu, přičemž mají rozumnou kontrolu nad tím, jaké informace a s kým sdílí skrze platformy společnosti Meta.

Autor článku
Dominik Vlasák
Redaktor, cestovatel, fanoušek technologií, Star Wars a dobré kávy.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku