Cena:

Explodující Samsung SIII: Žádná záhada, ale lidská hloupost

Téměř před dvěma týdny jsme vás informovali o kuriózním případu Samsungu Galaxy SIII, který zničehonic explodoval před zraky majitele. Podle jeho slov se tak stalo bez zjevné příčiny když telefon spočíval v kolébce během jízdy autem. Takový příběh se pochopitelně dobře uchytil v médiích, Samsung sklidil vlnu kritiky ze všech stran a mnozí majitelé tohoto zařízení se začali obávat o vlastní zdraví – co když jim telefon vybuchne v kapse u kalhot?

 

Korejský výrobce nic nenechal náhodě a poškozené zařízení odeslal na podrobné přezkoumání britské společnosti Fire Investigations, která se zabývá odbornými posudky požárů a výbuchů. Výsledný protokol byl celkem jednoznačný – tepelná energie pochází z vnitřku telefonu, ten tedy nebyl vystaven otevřenému ohni či dalším tepelným zdrojům; Explozi způsobil elektrický výboj mezi šroubkem a anténou, obojí jsou to ale pasivní součástky, kterými za normálních okolností proud neprochází a tudíž ani jedna z nich nemohla tento výboj vygenerovat. Anténa je ale dobrým vodičem pro mikrovlnnou energii, která s největší pravděpodobností zapříčinila výbuch, tuto teorii potvrdila i řada modelových pokusů. Během průzkumu bylo dále zjištěno, že na zařízení chybí papírový indikátor vlhkosti.

 

Uživatel se po konfrontaci s nastolenými fakty přiznal, že jeho Samsung Galaxy SIII nevybuchnul samovolně, ale stalo se tak poté, co se jej „někdo“ pokoušel po namočení ve vodě vysušit v mikrovlnné troubě. A jaké z toho vyplývá ponaučení? Lež má krátké nohy a sušit elektroniku v mikrovlnce je opravdu hloupý nápad.

Zdroj: Engadget, Samsung Tomorrow

Autor článku
Ruslan Botsyurko
Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.