Domů » Bleskovky » Evropský navigační systém Galileo od pátku nefunguje. Kdy bude obnoven se neví

Evropský navigační systém Galileo od pátku nefunguje. Kdy bude obnoven se neví

Evropský navigační systém Galileo od pátku nefunguje. Během čtvrtka nejprve GSA (Agentura pro evropský globální navigační systém) varovala, že data poskytovaná systémem nemusejí být spolehlivá. V noci na pátek pak GSA oznámila, že systém do odvolání nefunguje.

Satelity jsou v pořádku, chyba je údajně na pozemním vybavení. Konkrétně by mělo jít o nehodu v italské stanici generující přesný časový signál (Precise Timing Facility). Ačkoliv se na obnovení funkce navigačního systému prý pracuje naplno, zatím nebyl oznámen žádný odhad opětovného uvedení do provozu.

Alternativa k GPS s logem EU

Navigační systém Galileo byl spuštěn koncem roku 2016 po 17 letech vývoje. Aktuálně se skládá z 24 satelitů na oběžné dráze (na dvou však stále probíhá testování), přičemž dalších 12 je aktuálně vyráběno. Celý projekt měl původně stát tři miliardy euro (77 mld. Kč), náklady ale nakonec budou zřejmě trojnásobné.

gsa praha galileo
Evropská agentura GSA sídlí v Praze

Galileo je stále v pilotní fázi, takže výpadek nepředstavuje až tak zásadní problém. Kromě několika meteorologických pracovišť zatím Galileo jako primární navigační systém využíván není, tuto funkci plní GPS.

K dispozici jsou také alternativy v podobě ruského GLONASS a čínského Beidou. Běžný uživatel si tedy ničeho nevšimne, maximálně může dojít k nepatrnému snížení přesnosti navigace či pomalejšímu získání polohy.

Takto plošný a dlouhý výpadek je přesto špatnou vizitkou. Evropská komise Galileo prezentuje jako systém, který by měl být spolehlivější a přesnější než GPS. To však minimálně zatím zjevně neplatí. Na příští rok byl schválen rozpočet o 75 % vyšší než pro rok 2019, doufejme tedy, že se systém brzy stane minimálně stejně spolehlivým jako GPS.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
geronimo_cz
Uživatel
geronimo_cz
Offline

muzete prestat do kazdyho clanku cpat recenzi mate X? Diky

Frik
Anonym
Frik
Offline

To není recenze, ale doporučený video :-D

_qam_
Uživatel
_qam_
Offline

a proč je doporučený video u tohoto článku?

Michal Javůrek
Uživatel
Michal Javůrek
Offline

Protože je to doporučené video napříč celým webem z našeho YouTube. Předtím tam byl Samsung, průběžně to měníme :-)