Evropská komise pokutuje Qualcomm. Má zaplatit miliardu euro za uplácení Apple

Qualcomm podle Evropské komise zneužíval v letech 2011 až 2016 dominantního postavení na trhu, neboť si u Apple kupoval exkluzivitu k odběru vlastních LTE modemů. Dohoda mezi společnostmi z roku 2011 měla vyšachovat ze hry konkurenční výrobce modemů, vyvázání z ní by stálo Apple velké finanční prostředky. Apple tak až do roku 2016 používal modemy od Qualcommu, po skončení dohody částečně přešel na Intel.

Od té doby jsou obě společnost ve při, která vyústila právě v nejnovější rozhodnutí Evropské komise. V něm stojí, že Qualcomm má uhradit pokutu 1,2 miliard dolarů (asi 24,5 miliard korun) za nezákonné vyloučení konkurentů z trhu po dobu pěti let a upevňování vlastního dominantního postavení. Qualcomm se pochopitelně proti tomuto rozhodnutí odvolal, spor tak bude nadále pokračovat u Tribunálu Evropské unie. Není to poprvé, co je Qualcomm pokutován za nekalé obchodní praktiky, v roce 2015 například dostal podobně vysokou pokutu v Číně.Nepřehlédněte

Qualcomm dostal v Číně rekordní pokutu: Musí zaplatit téměř miliardu dolarů

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku