Domů » Bleskovky » Evropská komise pokutuje Qualcomm. Má zaplatit miliardu euro za uplácení Apple

Evropská komise pokutuje Qualcomm. Má zaplatit miliardu euro za uplácení Apple

Qualcomm podle Evropské komise zneužíval v letech 2011 až 2016 dominantního postavení na trhu, neboť si u Apple kupoval exkluzivitu k odběru vlastních LTE modemů. Dohoda mezi společnostmi z roku 2011 měla vyšachovat ze hry konkurenční výrobce modemů, vyvázání z ní by stálo Apple velké finanční prostředky. Apple tak až do roku 2016 používal modemy od Qualcommu, po skončení dohody částečně přešel na Intel.

Od té doby jsou obě společnost ve při, která vyústila právě v nejnovější rozhodnutí Evropské komise. V něm stojí, že Qualcomm má uhradit pokutu 1,2 miliard dolarů (asi 24,5 miliard korun) za nezákonné vyloučení konkurentů z trhu po dobu pěti let a upevňování vlastního dominantního postavení. Qualcomm se pochopitelně proti tomuto rozhodnutí odvolal, spor tak bude nadále pokračovat u Tribunálu Evropské unie. Není to poprvé, co je Qualcomm pokutován za nekalé obchodní praktiky, v roce 2015 například dostal podobně vysokou pokutu v Číně.

Qualcomm dostal v Číně rekordní pokutu: Musí zaplatit téměř miliardu dolarů

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

10 komentářů

 1. Niekto ma veľký záujem o odkupenie qualcommu. Umelo znížiť cenu, polozit firmu na lopatky a potom ju odkupit za lacny peniaz s este zo seba urobit záchrancu … Pride na moje slova

  • Tak QC je firma, která v podstatě od svého vzniku akorát vede soudní spory a neustále kolem sebe kope. Dá se říct, že si tuhle situaci zavinili sami.

  • Jde vidět, že o firmě Qualcomm toho moc nevíš. Qualcomm se velkou měrou podílel na většině standardů v GSM komunikaci. Jeho algoritmy pro digitální filtrování signálu u LTE používají snad všichni výrobci LTE chipsetů.

   I když je Qualcomm přímým konkurentem firmy pro kterou dělám (TI), tak jim nemohu upříst co pro rozvoj oboru udělali.

   Pokud nemáš technické znalosti problematiky, tak nic raději nekomentuj.

  • Pleteš jablka a hrušky..

  • Budu jenom rád když mi to osvětlíš.

  • Avago. Co se to pár měsíců. Jinak Qualcomm leze na nervy všem.

  • „Co se to pár měsíců.“ = To se ví pár měsíců.

   Editaciiiiiiiiiiiiiii……

  • jasme, neni nad MTK v tvych cinanech :D

  • Vždy Qualcomm a vím moc dobře proč;)

 2. Bobe, nikdo jim nebere kvalitu jejich čipů, o tom tenhle příspěvek není. Jejich arogance je ale neskutečně velká, a to i když jim leje do bot.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).