Domů » Bleskovky » Evropská komise hrozí Samsungu pokutou za neférový postup ve sporu s Applem

Evropská komise hrozí Samsungu pokutou za neférový postup ve sporu s Applem

Soudní spor mezi Samsungem a Applem stále nezná konce, dílčí výhry na jednotlivých kontinentech místo smíření přináší ještě větší bouři, kdy obě strany jen hledají další patenty a záminky vrátit úder svému sokovi. O jednotlivých sporech většinou rozhodují soudci, tentokrát však zasáhla Evropská komise, která obvinila Samsung z neférového jednání. Obě soudící se společnosti vlastní pořádnou sbírku patentů, za jejichž využívání si mají právo nárokovat u konkurence poplatek, případně zcela zakázat prodej zařízení, která tyto patenty porušila. Zatímco Apple se doposud dožadoval zastavení prodeje některých produktů Samsungu kvůli porušení specifických patentů – jako je design elektroniky nebo funkce pinch-to-zoom, jeho korejský soupeř žádá stažení jablečných produktů kvůli vyžívání patentů vázaných ke standardu (SEP – Standard-Essential Patents).


Ilustrační obrázek

Příkladem SEP je technologie 3G, za její využívání má sice majitel patentu právo vyžadovat licenční poplatek, nikoliv však stažení konkurenčních výrobků z trhu; takový patent by totiž mohl být zneužit prakticky proti kterémukoliv výrobci chytrých telefonů. Komise EU se rozhodla zasáhnout, když Samsung setrvával na svém požadavku i přesto, že Apple nabídl platbu licenčního poplatku. Pokuta by se mohla vyšplhat až na 10 procent celoročních příjmů, což by u korejského giganta znamenalo přibližně 15 miliard amerických dolarů (z loňského výdělku kolem 150 mld). Podobné obvinění hrozí například i Motorole (potažmo Googlu jako vlastníkovi) za pokus zakázat prodej herní konzole Xbox 360 kvůli využívání standardů Wi-Fi a H.264.


Zdroj

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.
avatar
600
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Jan (neregistrovaný)
Anonym
Jan (neregistrovaný)

„Pokuta by se mohla vyšplhat až na *desetiprocentních* celoročních příjmů“ >> To procento tak nemá být, že.

Jiří Hrma
Redaktor
Jiří Hrma

Máte pravdu, už jsem to Ruslanovi upravil a znovu mu osvěžím paměť, aby věděl, kdy se to píše s mezerou a kdy bez :) díky