Evropská komise hrozí Samsungu pokutou za neférový postup ve sporu s Applem

Soudní spor mezi Samsungem a Applem stále nezná konce, dílčí výhry na jednotlivých kontinentech místo smíření přináší ještě větší bouři, kdy obě strany jen hledají další patenty a záminky vrátit úder svému sokovi. O jednotlivých sporech většinou rozhodují soudci, tentokrát však zasáhla Evropská komise, která obvinila Samsung z neférového jednání. Obě soudící se společnosti vlastní pořádnou sbírku patentů, za jejichž využívání si mají právo nárokovat u konkurence poplatek, případně zcela zakázat prodej zařízení, která tyto patenty porušila. Zatímco Apple se doposud dožadoval zastavení prodeje některých produktů Samsungu kvůli porušení specifických patentů – jako je design elektroniky nebo funkce pinch-to-zoom, jeho korejský soupeř žádá stažení jablečných produktů kvůli vyžívání patentů vázaných ke standardu (SEP – Standard-Essential Patents).


Ilustrační obrázek

Příkladem SEP je technologie 3G, za její využívání má sice majitel patentu právo vyžadovat licenční poplatek, nikoliv však stažení konkurenčních výrobků z trhu; takový patent by totiž mohl být zneužit prakticky proti kterémukoliv výrobci chytrých telefonů. Komise EU se rozhodla zasáhnout, když Samsung setrvával na svém požadavku i přesto, že Apple nabídl platbu licenčního poplatku. Pokuta by se mohla vyšplhat až na 10 procent celoročních příjmů, což by u korejského giganta znamenalo přibližně 15 miliard amerických dolarů (z loňského výdělku kolem 150 mld). Podobné obvinění hrozí například i Motorole (potažmo Googlu jako vlastníkovi) za pokus zakázat prodej herní konzole Xbox 360 kvůli využívání standardů Wi-Fi a H.264.

Zdroj

Autor článku
Ruslan Botsyurko
Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku