- Výkonný orgán Evropské unie schválil celoevropský systém digitální identity
- Systém EUDI bude sestávat z vlastních aplikací eurounijních států
- V Česku půjde o dlouho připravovanou aplikaci eDokladovka
Občané Evropské unie budou moci již brzy nosit důležité osobní doklady ve virtuální formě v mobilním telefonu. Shodla se na tom Evropská komise, která schválila celoevropský systém digitální identity EUDI. Starý kontinent se tak přibližuje digitalizaci, jakou můžeme najít v celé řadě států USA.
Evropská digitální identita
Evropská unie má v oblasti digitalizace velké plány. Právě systém jednotné eurounijní digitální identity je prvním krokem k jejich realizaci. Půjde o program, do kterého se přihlásí členské země s vlastními aplikacemi. Ty mají obyvatelům umožnit uchovávat průkazy i osobní doklady v mobilu a předkládat je při případné kontrole.
EU tedy nezavádí vlastní řešení, které by musely členské země implementovat, nýbrž nechává realizaci na samotných státech. Ty musí při vývoji dodržet jen několik důležitých kritérií: aplikace musí fungovat online i offline, musí umožňovat autentizaci přes NFC, Bluetooth nebo QR kód a musí splňovat bezpečnostní normu ISO 18013/5.
Jakmile Evropská komise dá zelenou a spustí ostrý provoz systému EUDI, budou mít jednotlivé členské státy na zprovoznění vlastních řešení jeden rok. To mimo jiné předznamenává, že EU do budoucna plánuje po členských zemích tuto digitalizaci vymáhat. Cílem je, aby každá země nabídla svým občanům možnost si vybrat – zdali chtějí nosit plastové kartičky, anebo jejich digitální obdoby v mobilní aplikaci.
Bezpečnost zajištěna?
Právě bezpečnost je pro EU na prvním místě. V aplikacích totiž budou uloženy kriticky citlivé osobní údaje lidí, jako je číslo občanského průkazu či pasu, rodné číslo a podobně – de facto celá digitální identita člověka.
Jaromír Talíř, šéf vývoje autentizační služby mojeID, potvrdil na Twitteru, že právě mojeID, respektive provozovatel této služby CZ.NIC, budou chtít nabídnout vlastní aplikaci zavedenou do systému EUDI.
Dobrá zpráva, je že technologicky bude peněženka spoléhat zejména na otevřené standardy z dílen OpenID Foundation, W3C a IETF. pic.twitter.com/nWQfEJdqWx
— Jaromir Talir (@jaromirtalir) February 10, 2023
Talíř dále potvrdil, že technologicky bude celoevropská peněženka spoléhat zejména na standardy z dílen OpenID Foundation, W3C a IETF. Ty v oblasti zabezpečení patří k ověřeným řešením a nebudou ani nijak zpomalovat vývoj systému.
České aplikace: mojeID a eDokladovka
Jak už zaznělo, vlastní aplikaci bude chtít připravit služba mojeID, respektive CZ.NIC. Právě mojeID v současnosti funguje jako ověřený autorizační systém, který ukládá vaše osobní data a můžete skrz něj komunikovat například se státní správou, přihlašovat se do Portálu občana nebo do systému Moje daně.
Druhým řešením, které bude vhodné i pro méně zkušené, kteří ještě nepřišli do kontaktu s mojeID, bude od nuly vznikající aplikace eDokladovka. O tu se má starat Státní tiskárna cenin (STC), která svoji vizi představila již v dubnu 2021. Vloni ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš potvrdil, že hotovo by mělo být na konci roku 2023.

eDokladovka od STC má fungovat tak, že bude vytvářet digitální dvojčata vašich osobních dokladů, které máte nyní výhradně ve formě plastových kartiček. Jde zejména o občanský průkaz, řidičák, cestovní pas, průkaz ZTP a podobně.
Doklady uložené v eDokladovce bude možné zkontrolovat jen pomocí kontrolní aplikace určené pro příslušné orgány. To znamená bezpečně ověřit pravost dokladů a uvedených údajů.