Domů » Články » První pohled na EMUI 10: co nového přinese nadstavba Huawei na Androidu Q?

První pohled na EMUI 10: co nového přinese nadstavba Huawei na Androidu Q?

Kdo měl někdy v ruce zařízení od Huawei či Honoru, zažil blízké setkání s nadstavbou EMUI, kterou čínská firma sama vyvíjí a doplňuje s ní čistý Android. S blížící se novou verzí Androidu s označením Q je pochopitelné, že na řadu přijde také aktualizace nadstavby, která se prohání ve velkém množství zařízení. Jaké novinky si Huawei pro své uživatele přichystalo? To jsme se dozvěděli díky neoficiálnímu leaku od FunkyHuawei.

EMUI 10: vizuál se mění jen pomálu

První změnou je nové logo nadstavby EMUI, což ale uživatelský zážitek příliš neovlivňuje. Designový jazyk více využívá transparentní pozadí v barvách bílé a modré, jako tomu je v aktuální verzi 9.1. Nejvýrazněji je to vidět u aplikace počasí, která je co do barevnosti chudší, zato však uhlazenější. Přibyl také černý gradient při vyvolání multitaskingové nabídky.


Pokud jde o přepínání aplikací, gesta v EMUI nadále kopírují ta, která mají přijít s Androidem Q, takže revoluce se nekoná. Jsou jen trošičku více uhlazená a působí příjemně na oko. Po grafické stránce se vylepšovalo jen poskrovnu, především v nativních aplikacích od Huawei došlo jen k drobným změnám.

Android Q v plné parádě

Vzhledem k tomu, že nové EMUI běží na Androidu Q, nebudou telefony od Huawei či Honoru ochuzeny o žádné nové vychytávky, které má nový systém z Mountain View přinést. Více o všech novinkách Androidu Q si můžete přečíst v našem samostatném článku, kde se chystané verzi systému věnujeme podrobněji.

Fotoaparát od Leicy dostane několik vylepšení

Nejvíce vizuálních změn se odehrálo v aplikaci fotoaparátu, o který se už několik let stará Leica. První změnou je ikona aplikace fotoaparát, která více odkazuje právě na Leicu. Změny v aplikaci jsou viditelné na první pohled – designový jazyk EMUI 10 se propsal také zde, nechybí fyzika při scrollování mezi několika režimy fotoaparátu a mírný redesign zoomování.

Úprava teploty barev, která se v předchozích verzích sestávala ze 3 možností, byla konečně změněna na možnost zvolit si z celé plejády barevných filtrů, kterým nechybí ani možnost upravit si jejich intenzitu. Vícero změn prozatím Huawei do EMUI 10 neimplementoval, což se není co divit vzhledem k tomu, že se jedná o opravdu ranou verzi softwaru.

Na úpravy má Huawei ještě času dost, neboť ostrý start čeká EMUI 10 někdy v září/říjnu letošního roku. Je nicméně pravděpodobné, že se dočkáme pouze mírných kosmetických změn navazujících na předchozí verzi EMUI 9, doplněnou o vychytávky z Androidu Q. Nová verze se dostane na 14 zařízení, mezi něž samozřejmě musíme počítat i ještě nepředstavené modely, jako je například Mate 30 Pro.


Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
_qam_
Uživatel
_qam_

Jak vidím, tak vůbec nic.

xzeit
Uživatel
xzeit

Tak ty jsi slepý od narození, tak nevím, co bys chtěl furt vidět ?

_qam_
Uživatel
_qam_

Můžeš mi popsat změny, komunisto?

xzeit
Uživatel
xzeit

Takže ani číst neumíš ??

Tetička
Anonym
Tetička

Taky mi tam těch změn moc nepřijde. největším přínosem je Android Q, ale to UI od Huawei je fakt tragedie. Za mě nejhorší UI ze všech nadstaveb pro Android. Zlatej čistej Android nebo One UI od Samsungu, ale tohle se pro mě nedá používat a je to důvod, proč bych si nikdy nekoupil telefon od Huawei, i když hardware mají skvělej. Ale prostředí je příšerný.

_qam_
Uživatel
_qam_

Máš pravdu

strnisko
Uživatel
strnisko

Nevím co je na EMUI strašnýho? Mně třeba přijde strašnej Android One v Nokii 7.1, 6.1, 5.1 a 4.2. A třeba v Xiaomi se mi jejich nadstavba taky nelíbí.

Jaroslav Hronek
Uživatel
Jaroslav Hronek

Asi s tím neumí pracovat, to je častý argument u každého ovládání něčeho. Čistý Android mi taky v Nokii neseděl, bylo to osekaný a každá blbost se musela vyhledat v obchodě

-. -
Anonym
-. -

Jedna z nejhorších nadstaveb co se kdy objevily. Vzhledově dvacet let staré a funkčně nepoužitelné. Huawei nikdy, a to ani zadarmo.