TOPlist

Android Q: tmavé téma, podpora ohebných telefonů a vyšší bezpečnost (přehled novinek)

android q 1

Google na úvodní keynote vývojářské konference I/O představil novinky připravované do příští verze operačního systému Android, která ponese jubilejní číslovku 10, avšak své sladké jméno prozatím schovává za písmenko Q. Některé z připravovaných novinek již známe z prvních beta verzí systému, některé byly ukázány vůbec poprvé. Pojďme se tedy podívat na to, čím Google svého zeleného robota letos obohatí.

Tmavé téma

Na tohle oznámení čekáme již několik let. Android Q dostane tmavé téma, které ocení nejvíce majitelé telefonů s OLED displeji. Do tmavého tématu se bude možné přepnout buď skrze systémové nastavení, popř. přepínačem v notifikačním centru, rovněž půjde nastavit automatická aktivace při slabé baterii.

Přepínání bude možné i zvlášť v každé z aplikací, do které vývojáři přidají podporu; Google pro tuto funkci připravil zvláštní API.

dark theme

Podpora ohebných telefonů

Android Q také přinese nativní podporu pro zařízení s ohebnými displeji, z nichž některé dorazí na trh ještě v letošním roce. Android Q bude připraven na plynulé přepínání aplikací mezi dvěma displeji s různou velikostí, a také na otvírání více aplikací na jedné obrazovce pro snadnější multitasking.

Podpora 5G

Přidána také bude nativní podpora pro zařízení se zabudovaným 5G modemem, která mají přinést zcela nové zkušenosti v datově náročných procesech, například v AR aplikacích. Google letos počítá s podporou u 20 světových operátorů, další mají přibývat v příštích letech.

Google Assistant 2.0

Velká část úvodní konference byla věnována funkci Google Assistant a strojovému učení. Letos na podzim dorazí do vybraných zařízení asistent Google v nové generaci, která přinese výrazné zrychlení. Google dokázal smrsknout více než 100 GB modelů strojového učení do pouhého půl gigabajtu a umístit tato data přímo do telefonu. Pro spoustu operací tak nebude nutné připojení k internetu, vše bude zpracováváno přímo na zařízení, a to prakticky s nulovou odezvou. Odpadne také neustálé vyvolávání asistenta příkazem Hey, Google, ten bude poslouchat všechny vaše příkazy a na základě pochopení kontextu bude schopný plynule přecházet z jedné aplikace do druhé (ukázat předpověď počasí, zkontrolovat Twitter, poslat email, apod.).

Virtuální pomocník Google také bude umět předvyplňovat formuláře vašimi údaji (pokud k tomu dáte svolení), objednávání služeb a zboží tak bude otázkou pouhých několika slov. Asistent si také bude pamatovat některé kroky z vaší historie, a na základě tohoto poznání vám bude poskytovat relevantní doporučení.

Nový Google Assistant má být dostupný letos na podzim s novými smartphony Google Pixel.

Další chytré funkce

Google bude využívat strojové učení v telefonu i k dalším operacím, například k funkci Live Caption. Ta dokáže převádět hlas na text za každé situace, například při sledování videa nebo poslechu podcastu.

https://youtu.be/YL-8Xfx6S5o

Nová funkce Smart Reply zase nechá Google, aby vám navrhoval rychlé a chytré odpovědi na zprávy přímo z notifikací – kromě textu bude možné použít smajlík nebo do hry zapojit aplikace, například Mapy.

Snímek obrazovky 131

Bezpečnost

Google se pochopitelně věnoval i bezpečnosti, v Androidu Q má být údajně padesátka nových bezpečnostních funkcí. Přímo v nastavení se objeví nová sekce Ochrana osobních údajů, odkud bude možné spravovat všechny funkce týkající se bezpečnosti. Jednou z nich je například podrobnější kontrolu toho, které aplikace využívají vaši polohu; kromě udělování oprávnění půjde zobrazit i historie přístupů k poloze. U každé aplikace si navíc budete moci zvlášť vybrat, za jakých podmínek bude mít přístup k vaší poloze, kromě obligátního vypnutí a zapnutí bude možné zvolit zapnutí pouze v případě, běží-li aplikace v popředí.

Snímek obrazovky 136

Google také slibuje rychlejší bezpečností aktualizace, které navíc budou přicházet podobně jako updaty aplikací, tzn. že kvůli nim nebude nutné restartovat zařízení.

Digitální zdraví

Rozšíření se dočká i funkce Digitální zdraví, která má pomoci uživateli lépe spravovat svůj čas na zařízeních s Androidem. Google se pochlubil statistikou, že zavedení této funkce do systému Android 9.0 Pie pomohlo 90 procentům uživatelů a dokázalo o 27 procent snížit používání telefonu v nočních hodinách.

Snímek obrazovky 141

V letošním roce bude digitální zdraví obohaceno o funkci Focus pro lepší soustředění (při práci, studiu, apod.). Skrze Focus půjde vybrat rušivé aplikace, které se po aktivaci funkce „odstraní“ z telefonu a objeví se až poté, co bude Focus deaktivován. Tato funkce nebude podmíněna Andoridem Q, v rámci updatu se dostane i do Androidu Pie, a to již letos na podzim.

Google také vylepší rodičovskou kontrolu, která má být součástí každého zařízení s Androidem a má umožnit rodičům sledovat využívání jednotlivých aplikací, nastavit pro děti různé limity pro používání zařízení, schvalování instalací aplikací, apod. Příjemná bude funkce Bonus Time, která se bude hodit ve chvílích, kdy rodič podlehne smutným dětským očím a přidá mu po překročeném limitu další minuty navíc.

parent

Beta verze na 21 zařízeních

Google některé z výše uvedených funkcí přidal do programu Android Q Beta, který rozšiřuje podporu z Pixelů i na telefony dalších značek; celkem je podporováno 21 zařízení od 13 značek.

android q

Kromě všech Pixelů jsou podporovány následující telefony:

  • ASUS ZenFone 5z
  • OnePlus 6T
  • Xiaomi Mi 9
  • Xiaomi Mi Mix 3 5G
  • Nokia 8.1
  • LG G8
  • Essential Phone
  • Huawei Mate 20 Pro
  • Sony Xperia XZ3
  • OPPO Reno
  • Tecno Spark 3 Pro
  • Realme 3 Pro
  • Vivo X27
  • Vivo NEX S
  • Vivo NEX A
Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku