Domů » Bleskovky » Elon Musk zuří: testy Starship podle federálního úřadu porušily pravidla

Elon Musk zuří: testy Starship podle federálního úřadu porušily pravidla

Poměrně nedávno proběhl test prototypu Starship SN8, který demonstroval manévr otočení lodi na bok a její následné vyrovnání, což je jeden z důležitých prvků budoucího provozu Starship. Loď při přistání explodovala, což ale nezkazilo Muskovi ani jeho SpaceX náladu a test označili za úspěch.

Starship | SN8 | High-Altitude Flight Recap

Vzhledem k tomu, že vývoj SpaceX probíhá rapidním prototypováním a v podstatě metodou pokus/omyl, je to asi pravda – podstatná část ostatně proběhla dobře. Problém však je, že na celou věc má trochu jiný názor FAA. Ta nyní zahájila audit SpaceX, což vysvětluje, proč dvakrát nedostali povolení provést další test s prototypem SN9.

Stát by se podle Muska měl do kolonizace Marsu přestat plést

Federální letecká správa USA musí vydávat SpaceX povolení k těmto testům. Děje se tak v rámci určité licence, jejíž podmínky nyní podle FAA ve SpaceX porušili. Úřadu se nelíbilo ani explozivní přistání, nicméně bližší informace ke konkrétním porušením neposkytli. Není tak jasné, čím přesně SpaceX měla hranice své licence překročit.

V oficiálním vyjádření FAA říká, že se SpaceX spolupracují na vyhodnocení dat, což má být součástí žádosti SpaceX o rozšíření jejich testovací licence. FAA zároveň dodává, že sice uznávají důležitost rychlého vývoje pro udržení rozvoje a komercializace vesmírného výzkumu, ale odmítají ustoupit ve své odpovědnosti chránit veřejnou bezpečnost. Povolení udělí prý teprve až budou spokojeni s kroky, které SpaceX pro splnění předpisů učiní.

Elon Musk mezitím nešetří na Twitteru kritikou. Jak má ve zvyku, vcelku nediplomaticky napsal, že zatímco letecká divize FAA funguje dobře, ta vesmírná má elementárně nefunkční regulační strukturu. Pravidla jsou podle něj nastavena zkostnatěle pro několik málo startů ročně, a to ještě z vládních základen. Na závěr poznamenal, že s těmito pravidly lidstvo nikdy Marsu nedosáhne.

SpaceX nicméně není jediná společnost, která americká pravidla kritizuje. Kritika na desítky let stará pravidla mířila na FAA z více stran. Americké ministerstvo dopravy tak loni přijalo nový regulační rámec. Ten by měl být vstřícnější soukromým společnostem, resp. více připravený na současný styl vývoje raket. Nová pravidla ještě nicméně nevstoupila v účinnost. SpaceX se tak stále potýká s těmi původními, ať už konkrétní problém spočívá v čemkoliv.

Svůj postoj k vládním regulacím shrnul Elon Musk pro The Wall Street Journal už v prosinci. Když se ho deník zeptal, jak může vláda nejlépe přispět k inovacím, miliardář odvětil takto: „Tím nejlepším, co vláda často může udělat, je prostě nepřekážet.“

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

3 komentářů

  1. Je to smutný, ale je to tak. So je státní, to je neefektivní a přímo zaostalé.

    • Ano, je to tak! I u nás je to bohužel to samé! Například v Praze o povodních 2002 vyjížděli hasiči na pomoc. Byl tam i střelmistr z Ostravy, kvůli odstřelu hrází ze stromů atd. Shodou okolností tam u hasičů stála v garážích i vojenská Tatra. Ptal se, proč nevyjde taky? Dostal odpověď, že než se vyřídí papíry a příkaz k jízdě, budou povodně už uklizené.. Smutné!

  2. Nevim, jestli zrovna Elon ma co zurit o poruseni pravidel. Sam na svem Twitteru umele navysuje ceny akcii, nebo nabada k prechodu na jinou aplikaci. Ale Elon je modla podobne jako Apple, takze s timhle komentarem bohuzel na 99 procent neuspeju a dostanu nasup.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).