Elon Musk: umělá inteligence způsobí třetí světovou válku

Pokud něco budí Elona Muska ze spaní, s velkou pravděpodobností to bude umělá inteligence. Ta leží jihoafrickému rodákovi v hlavě již delší dobu, a aby zmírnil katastrofické důsledky, které by mohly s nadvládou počítačů přijít, výrazně podporuje projekt OpenAI. Ten by měl v ideálním případě nastavit jasné mantinely, aby se počítačová inteligence nevymkla lidstvu z rukou.

Klidu Muskovi příliš nepřidal ani ruský prezident Vladimir Putin, který v rozhovoru s ruskými studenty řekl, že „umělá inteligence je budoucností pro celé lidstvo. Skrývá jak obrovské příležitosti, tak i hrozby, které je těžké odhadnout. Kdokoliv se v této oblasti dostane nejdále, ovládne svět.“

Elon Musk na toto prohlášení reagoval na svém twitterovém účtu, kde poznamenal, že boj o nadvládu v oblasti umělé inteligence již začíná. Kromě Ruska a Číny se jej zúčastní i ostatní země, což by nakonec mohlo vyústit až ve třetí světovou válku. Vývoj umělé inteligence se totiž na úrovni států nejspíše nebude ubírat vstříc zákazníkům, ale spíše směrem k vývoji nových a účinných zbraní.

Autor článku
David Preiss

Kapitoly článku