Elektromobily mají problémy s kvalitou. V průzkumu pohořela Tesla i Polestar

white bmw m 3 coupe parked on street

Problémy s dodavatelským řetězcem i chybějící čipy do automobilů způsobují kromě zdražení i zhoršení kvality elektromobilů. S tímto tvrzením přišla americká analytická společnost J.D. Power. Podle její studie došlo k meziročnímu poklesu kvality o 11 %, což je zatím největší zhoršení, jaké bylo zaznamenáno.

V žebříčku se příliš neblýskly ani populární automobilky, jako je Tesla, která skončila sedmá od konce, nebo Polestar se svým dosud vůbec nejhorším výsledkem.

quality study elektromobily

V rámci průzkumu bylo zaznamenáno celkem 226 problémů u 100 vozů značky Tesla. Pokud se budeme bavit o ostatních, poměr vychází ještě o něco hůře: 240 problémů na 100 elektromobilů. Data do průzkumu dodalo celkem 84 165 ověřených majitelů, kteří si vozy registrovali pro osobní použití mezi listopadem 2021 a únorem 2022. Zmíněno bylo celkem 33 výrobců a 189 modelů.

Komplikace často působí software. Šest z deseti závad se dokonce týkalo právě infotainmentu. Nejčastěji jde o komplikace s Apple CarPlay nebo Android Auto, ačkoliv větší podíl má druhý zmíněný.

Tesla Model Y Jorgen Hendriksen Unsplash
Tesla jako značka v testu příliš nezářila

Kromě těchto problémů report zmiňuje také ústupky, které automobilky musely vzhledem k aktuální složité situaci učinit. Nejčastěji vozům chyběly funkce pro asistenci při řízení, vyhřívání sedadel nebo parkovací asistenti. Chevrolet upustil od bezdrátových nabíječek pro telefony nebo funkce start-stop u některých SUV. Ford Explorer zase postrádal ovladače klimatizace v zadní řadě sedaček. Nejlépe v žebříčku dopadl americký Buick.

Autor článku
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit v bikeparcích a trailcentrech na svém kole nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a moc rád cestuji.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku