TOPlist

eDoklady: občanka v mobilu dorazí brzy, plastovou kartičku ale rozhodně nevyhazujte

eDoklady, občanský průkaz ve smartphonu (ilustrační obrázek)
  • Ministerstvo pro místní rozvoj konečně dotáhlo projekt elektronické peněženky
  • eDoklady se spouští v omezeném provozu již v lednu 2024
  • Plastovou kartičku však nenahradí dříve než v roce 2025

Vládní projekt elektronické peněženky v mobilním telefonu, ve které budete moci nosit základní doklady, jako je občanský průkaz nebo řidičák, se pomalu, ale jistě blíží do svého finále. V lednu 2024 dojde ke spuštění již hotové aplikace eDoklady, která běží na proprietárním českém řešení. Zároveň jde o přípravu na celoevropský systém EUDI, do kterého by se aplikace eDoklady měla transformovat v roce 2025.

Aplikace eDoklady v roce 2024

Včera na tiskové konferenci ministerstva pro místní rozvoj ministr Ivan Bartoš oznámil finální podobu a základní fungování aplikace eDoklady. Půjde o hlavní nástroj požehnaný vládou, který budou moci občané využívat jako elektronickou alternativu ke klasickým dokladům v podobě plastových kartiček.

„Dnes jsme na tiskovce představili eDoklady, jeden z hlavních projektů, na kterých s DIA [Digitální informační agentura] aktivně pracujeme. Spustíme je počátkem roku 2024, a protože se to nezadržitelně blíží, pojďme si říct, co tahle alternativa k plastové občance vlastně nabídne. eDoklady budou fungovat jako běžná mobilní appka: stáhnete, zaregistrujete se, používáte,“ uvedl Bartoš na svém profilu na síti X.

Pokud jde o konkrétní podobu aplikace, v tuto chvíli bude umět pojmout pouze občanský průkaz, žádné jiné doklady. K fungování bude uživatel potřebovat chytrý telefon a také profil na Identitě občana. Ministerstvo tvrdí, že aplikace je zabezpečena šifrováním a všechna data o občance zůstanou na zařízení. Samotná aplikace pak bude zabezpečena PIN kódem a případně i biometrií (otiskem prstu či skenem obličeje).

Kde (ne)můžete virtuální občanku použít?

Poměrně sympatickou funkcí je možnost prokázat se pouze několika údaji, které jsou v tu danou chvíli potřeba. „Například při prokazování věku v restauraci nikdo nemusí znát vaše bydliště či datum narození, stačí prostě potvrzení plnoletosti,“ vysvětluje Bartoš v příspěvku.

Z hlediska prokazování však naráží trochu kosa na kámen. Oficiální aplikací se budete v první vlně (od 1. ledna 2024) smět prokázat jen na pár místech. Seznam uvádí všechna ministerstva a ústřední správní úřady:

  • Český statistický úřad
  • Český úřad zeměměřický a katastrální
  • Český báňský úřad
  • Úřad průmyslového vlastnictví
  • Úřad pro ochranu hospodářské soutěže
  • Správa státních hmotných rezerv
  • Státní úřad pro jadernou bezpečnost
  • Národní bezpečnostní úřad
  • Energetický regulační úřad
  • Úřad vlády České republiky
  • Český telekomunikační úřad
  • Úřad pro ochranu osobních údajů
  • Rada pro rozhlasové a televizní vysílání
  • Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí
  • Úřad pro přístup k dopravní infrastruktuře
  • Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost
  • Národní sportovní agentura
  • Digitální a informační agentura

Teprve až od července 2024 přibude policie, finanční úřad, úřad práce nebo třeba Česká správa sociálního zabezpečení. Zmíněné ověření věku v restauraci nebo v trafice tak podle oficiálního webu edoklady.gov.cz přibude do aplikace až v lednu 2025. Do té doby tak budete stejně muset nosit starou plastovou kartičku. Ta samozřejmě zůstane v provozu i po stažení eDokladů – aplikace pro občany totiž není povinná!

V zahraničí je vám k ničemu

A eDoklady mají ještě jednu celkem vážnou limitaci – aplikace, jakkoliv ponese citlivá data vašeho občanského průkazu, nebude fungovat v zahraničí. Na letišti, popřípadě při řešení problému na dovolené se s touto aplikací nebude možné legitimovat. Podle ministerstva pro místní rozvoj minimálně do ledna 2025, kdy budou virtuální občanku akceptovat zastupitelské úřady v zahraničí.

Aplikace eDoklady
eDoklady budou mít kromě aplikace také webové rozhraní

Tím bohužel snůška informací k nové aplikaci eDoklady končí. Ministerstvo nechalo mnoho otázek nezodpovězených, není jasné, kdy konkrétně bude aplikace fungovat přesně jako plastová kartička v peněžence. Občany také zajímá, jaké další doklady je v plánu do aplikace přenést.

eDoklady vyvíjí Ministerstvo pro místní rozvoj ČR společně s Digitální informační agenturou (DIA) a Národní agenturou pro komunikační a informační technologie (NAKIT). Projekt eDokladovky od Státní tiskárny cenin (STC) tak zřejmě nebude naplněn, přestože informace o něm se objevily již v roce 2021.



ridicak obcanka ID driving license v telefonu in app midjourney



Nepřehlédněte

Občanka i řidičák v mobilu už tento rok? Budoucnost je česká aplikace eDokladovka

Zcela zásadní bude následná implementace české aplikace do eurounijního systému digitální identity (EUDI). To je součástí nařízení eIDAS 2.0, podle kterého budou muset členské státy umožnit občanům využívat aplikaci pro uložení digitálních osobních dokladů, tzv. evropskou peněženku digitální identity.

Ta má fungovat v rámci celé Evropské unie jednotně, pro občany tím pádem pohodlně a jednoduše. Podle informací od ministra Bartoše se české eDoklady na implementaci do celoevropského systému připravují, konkrétnější však nebyl. K uvedení evropské peněženky prý dojde „během několika let“.

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku