Domů » Recenze » Recenze Pocket PC E-Ten X500

Recenze Pocket PC E-Ten X500

Velká recenze výkonného PocketPC s GSM, GPS, Wi-Fi a FM rádiem.

E-Ten glofiish X500Společnost E-Ten uvede na přelomu roku na trh výkonný kapesní počítač X500, který využívá funkcí operačního systému Windows Mobile 5.0 AKU3.0, bezproblémový chod mu zajišťuje rychlý 400Mhz procesor a díky integrovanému GPS přijímači se s ním neztratíte ani na cestách. Toto zařízení se může pochlubit také kvalitním 2Mpx fotoaparátem, podporou Wi-Fi 802.11b/g či titulem nejtenšího PocketPC Phone edition s GPS/Wi-Fi na světě! Pokud se o něm chcete dozvědět více, přečtěte si naši recenzi.

Za zapůjčení děkuji českému zastoupení společnosti E-Ten, firmě E-SHOP s.r.o., která tuto značku do České republiky dováží. Na úvod bych chtěl poznamenat, že testovaný model neobsahoval finální verzi ROM, proto prosím některé níže popsané problémy berte s malou rezervou.

Klady (+)
400Mhz procesor
GPS přijímač s podporou TMC
Wi-Fi
FM rádio
kvalitní dílenské zpracování
bonusové aplikace 
 
Zápory (-)
cena
ovládání
microSD slot pro paměťové karty
“duchové“ na displeji

 

Obsah balení
Kompletní balení obsahuje kromě samotného přístroje teleskopický stylus, baterii, synchronizační USB kabel, cestovní nabíječku, náhlavní soupravu (headset), kožené pouzdro, CD s manuálem a českou lokalizací, a v neposlední řadě také příručku pro rychlý start.

E-Ten X500   
- -
X500 v mé ruce… …je skutečně tenký ! 
- -

Tip: Klikněte na fotografii pro zobrazení její plné velikosti

Samotné pouzdro je velmi kvalitní a působí luxusním dojmem, je vyrobeno z pravé kůže a výrobce si s ním dal opravdu záležet. Nejedná se o klasickou kapsičku; horní kryt pouzdra je odklápěcí, nechtěnému otevírání zabraňuje magnetická přezka. E-Tena je možné do pouzdra vkládat i bez nutnosti rozevírání, uvnitř je po zasunutí uchycen třemi pevnými držáky. Po otevření pouzdra je možné s přístrojem pracovat, na protější straně navíc nalezneme dvě malé zásuvky pro uschování paměťových karet. Na zadní straně pouzdra je několik malých otvorů, které propouštějí zvuk v případě aktivace hlasitého odposlechu. Boční strana nabízí dva otvory, jeden pro připojení headsetu a druhý například pro uchycení na poutko. Kožené pouzdro přístroj celkem dobře ochrání před nechtěnými pády, drobnou vadou na kráse je ale chybějící klips pro uchycení za opasek.

Luxusní kožené pouzdro  
- -

Li-Polymerová baterie má kapacitu 1530mAh, X500 vám s ní při běžném provozu vydrží i dva a půl dne provozu, při větším zatížení nebo aktivní GPS navigaci se pochopitelně jeho výdrž pohybuje v hodinách. Přesto přístroj v tomto směru dosahuje nadprůměrných hodnot.

Kvalita dodávaných sluchátek je spíše průměrná, pro telefonování plně postačují, pokud s nimi ale chcete poslouchat hudbu, budete si muset zvyknout na zcela ploché a nevýrazné zvuky. Jedná se o klasické pecky, které v uších sedí výborně. Na kablíku najdeme ovládací prvek s mikrofonem, kolečko pro regulaci hlasitosti a tlačítko pro přijetí/přidržení hovoru. Headset zároveň slouží jako anténa pro FM rádio a přijímač TMC informací, o kterých si více povíme později.

Obsah balení  Dodávaný stereo headset 
- -

V balení nalezneme pouze jeden teleskopický stylus. V zavřeném stavu má 69 mm, po vysunutí se roztáhne na 93 mm. Stylus je vyrobený z hliníku, díky tomu je velmi lehký a dobře se s ním pracuje. Tolik tedy k malé prohlídce obsahu balení a teď už se vrhneme na přístroj samotný.

 

Konstrukce, provedení a design
E-Ten X500 se po stránce designu od svých předchůdců (G500, M600) značně liší. Navíc celkem výrazně ubral na tloušťce, která je nyní pěkných 15.5mm. X500 je tak vůbec nejtenčí kapesní počítač na světě s GSM/Wi-Fi a GPS modulem. Jeho celkové rozměry jsou 113×59.5×15.5 mm. Díky tomu se bez sebemenších problémů vejde do kapsy u kalhot, které vám s hmotností 146 gramů určitě stahovat nebude. Tělo telefonu je až na malý rámeček kolem displeje tvořeno z černého a stříbrného plastu, všechny díly do sebe perfektně zapadají, díky tomu se nikde nic neviklá a nevrže.

Přední straně telefonu dominuje dotykový TFT displej s úhlopříčkou 2,8“, jeho rozlišení nijak nevybočuje ze zaběhnutých kolejí a ničím tedy neohromí; 240x320px přestává být pro platformu PocketPC moderní a výrobci by proto pomalu měli začít uvažovat o nasazení displejů s VGA rozlišením. Okolí displeje je lemované kovovým rámečkem, na kterém se blyští logo společnosti E-Ten (glofiish). Nad displejem se nachází dvojice tlačítek (GPS a Domů), které doplňují dvě signalizační diody. Zapomenout nesmím ani na malý reproduktor, který je schovaný pod malým stříbrným rámečkem. V pravém rohu se ještě schovává nápis X500.

Ze všech stran 
- -
 
- - 

Pod displejem se usadily hlavní ovládací prvky – čtyřsměrový joystick s potvrzovacím tlačítkem uprostřed, dvě softwarové klávesy a tlačítka pro příjem/ukončení hovoru. Zelené a červené sluchátko má navíc druhou a trochu netradiční funkci. Všichni jistě znají možnost ukončit aktivní spojení přes GPRS/EDGE přidržením červeného sluchátka. Pokud ale u X500 tuto klávesu přidržíte ještě o něco déle, dojde k aktivaci letadlového módu (vypnutí GSM modulu). V prvních chvílích mě tato funkce trochu mátla a občas jsem si tak z ničeho nic aktivoval letadlový mód. Určitě by bylo dobré, kdyby šlo tuto možnost deaktivovat, v nastavení se však nic takového nenachází. Drobnou výtku mám i k zapuštění tlačítek, kdy u mě občas docházelo k drobným přehmatům.

Tlačítka jsou podsvícena modrým světlem, které je dobře viditelné a v noci vůbec neruší. Samotné diodové podsvícení displeje je rovnoměrné, svítivost je ale možné regulovat společně jak pro napájení se sítě, tak i z baterie. Zajímavá je možnost regulace svítivosti v závislosti na stavu baterie či denní hodiny.

Ovládací prvky Prostor nad displejem
- -

Zadní straně dominuje objektiv 2Mpx fotoaparátu, vedle kterého je schovaná přisvětlovací dioda a sklíčko pro pořizování autoportrétů. V horní části dále najdeme hlavní reproduktor, který produkuje systémové zvuky. Například při aktivaci hlasitého odposlechu zvuk bohužel bude mířit místo k uchu do prostoru, přesto je slyšitelnost více než dobrá. Kryt baterie je opatřený logem společnosti E-Ten a nechybí zde ani klasická značka “Designed for Windows Mobile“.

Zadní strana Čočka 2Mpx fotoaparátu V rozloženém stavu 
- - -

Horní strana přístroje neobsahuje vůbec nic, proto poskočíme rovnou na pravý bok, kde jsou umístěna dvě tlačítka pro regulaci hlasitosti (+ / -) a klávesa pro aktivaci Voice Commanderu (hlasové ovládání telefonu). V dolním rohu najdeme ještě konektor pro 2.5mm jack. Levá boční strana je osazena tlačítkem Power a Camera. Mezi nimi je malý otvor pro provedení softwarového restartu.

E-Ten “glofiish“ Podsvícení displeje (X500 vs. Qtek 9000)
- -

Na spodní straně narazíme na slot pro paměťové karty typu MicroSD. Těsně nad ním je malý otvor pro mikrofon. Za velké plus považuji klasický miniUSB konektor pro připojení synchronizačního kabelu či cestovní nabíječky, který najdeme vedle microSD slotu, na kraji je pak otvor pro zasunutí stylusu. Jelikož je stylus teleskopický, dojde při vytahování z přístroje nejprve k jeho roztažení a až potom k vyjmutí z těla telefonu. Podobně jako u G500 nebo HTC Wizarda, mám i zde trochu podezíravý pocit k životnosti tohoto mechanismu. Po delším používání se rozhodně nevyhnete opotřebení, což může mít za následek, že stylus budete vytahovat už jen ve složeném stavu a roztáhnout si jej budete muset sami.

Srovnání s Qtekem 9000    
- - -
…a s Motorolou MPx200
- -
Videopohled na E-Tena X500

 

Operační systém, technické parametry, výkon
E-Ten X500 je velmi dobře vybavené zařízení, se kterým se v terénu rozhodně neztratíte. Jedná se o PocketPC Phone edition, to znamená, že kromě funkcí klasického PDA obsahuje telefonní modul. Operační systém Windows Mobile 5.0 dospěl do verze AKU3.0, která přináší lepší stabilitu a množství nadstandardních aplikací.

X500 je tribandový telefon, podporuje tedy pásma 900/1800 a 1900Mhz. Telefonování je bezproblémové, druhá strana mě slyšela jasně a zřetelně, pouze u mě byl malý problém, jelikož jsem při hovoru svůj hlas slyšel z reproduktoru trochu zdvojeně, to ale může být problémem testovací verze ROM. I když má X500 hlavní reproduktor umístěný na druhé straně, nemám k telefonování se zapnutým hlasitým odposlechem žádné výhrady. I v tomto případě jsem druhého účastníka hovoru slyšel dostatečně hlasitě, a to i při telefonování v rušné ulici. X500 vás tedy jako telefon rozhodně nezklame. Datové služby jsou zastoupeny technologiemi GPRS a EDGE, obojí třídy 10. O bezdrátovou komunikaci se stará Wi-Fi standardu 802.11b/g a Bluetooth ve verzi 2.0 EDR (Enhanced Data Rate = podpora vyšších přenosových rychlostí). E-Ten X500 nemá s připojováním do bezdrátových sítí sebemenší problémy, velmi dobře se chytá i v místech se slabším signálem. Konfiguraci Wi-Fi vám navíc usnadní propracovaná aplikace WLAN Utility. Infračervený port X500 neobsahuje, ale vzhledem k tomu, že už od něj pomalu upouštějí i ostatní výrobci, nepovažuji to za žádný velký nedostatek.

Jak již bylo zmíněno, dotykový displej nabízí rozlišení 240x320px, je schopný zobrazit 65k barevných odstínů a jeho úhlopříčka je standardních 2.8“. Displej je transmisivní (světlo tedy neodráží, ale pouze propouští). Pro poslech rádia se nabízí integrovaný FM modul, bez dodávaných sluchátek si ale stanice těžko naladíte, jelikož právě headset slouží jako anténa. Kvalita příjmu signálu bohužel nebyla nikterak oslnivá, a to ani v místech, kde s obyčejným rádiem nemám problémy stanice naladit.

Systémové informace
- -

Svižný chod operačního systému zajišťuje procesor Samsung S3C2442 s frekvencí 400 MHz. S rychlostí X500 opravdu problémy nemá, výborné výsledky podává jak v náročnějších hrách či aplikacích, tak i při přehrávání videa nebo GPS navigaci. U E-Tena naleznete 64MB operační paměti RAM (SDRAM) a 128MB ROM (Flash). Po Hard resetu a nainstalování bonusových aplikací z Extended_ROM má uživatel k dispozici zhruba 55MB paměti, přičemž hodnota operační paměti se pohybovala kolem 28MB. Tato čísla se ale u finální verze ROM mohou lišit. Uživatelskou paměť je samozřejmě možné rozšířit pomocí paměťových karet, konkrétně standardu MicroSD.

Lepší obrázek o výkonu X500 si můžete udělat z testu rychlosti v aplikaci TCPMPlayer

Test výkonu v TCPMP 0.72RC1            
  E-Ten X500  MDA 2  MDA Compcat  MDA Vario  MDA Vario 2  HTC Universal
Frekvence CPU 400 Mhz  400 Mhz  416 Mhz  195 Mhz  400 Mhz  524 Mhz 
Průměrná rychlost 402.90%  447.92%  452.60%  233.35%  561.40%  505.66% 
Video snímky 1100  1100  1100  1100  1100  1100 
Audio snímky 2483259  2484024  2429859  2473017  2498984  2486419 
Množství dat 1456 kB  1456 kB  1456 kB  1456 kB  1456 kB  1456 kB 
Bench. čas 0:13.650  0:12.278  0:12.151 0:23.569  0:09.794  0:10.876 
Bench. počet FPS/sec 80.58  89.58  90:52  46.67  112.28  101.13 
Bench. vzorkovací frekvence 181912  202305  199969  104923  255104  228600 
Bench. Bit rate 874kbit/sec  972kbit/sec  982kbit/sec 506kbit/sec 1.2Mbit/sec  1.1Mbit/sec 
Originální čas 0:55.00  0:55.00  0:55.00  0:55.00  0:55.00  0:55.00 
Originální počet FPS/sec 20.00  20.00  20.00  20.00  20.00  20.00 
Originální vzorkovací frekvence    44100  44100  44100  44100  44100  44100 
Originální Bit rate 217kbit/sec  217kbit/sec  217kbit/sec  217kbit/sec 217kbit/sec  217kbit/sec 

Pro pořizování fotografií využijete 2Mpx fotoaparát s přisvětlovací diodou. Fotografie je možné pořizovat v maximálním rozlišení 1600x1200px, ukládat můžete do BMP nebo JPG. Při ukládání fotografie do komprimovaného JPG se doba potřebná pro uložení fotografie (při maximálním rozlišení) pohybuje kolem 4-5 vteřin. Výsledná kvalita fotek je velmi dobrá a E-Ten X500 se díky tomu může řadit mezi zařízení s kvalitní optikou. Při dostatku světla vám dokáže vykouzlit opravdu pěkné fotografie. Občas ale barvy mohou působit příliš studeně a focení makra také nepatří mezi jeho silné stránky.

Aplikace Camera 
-

X500 zvládne kromě fotek natáčet i video, a to v maximálním rozlišení 320x240px (formát 3gp). Aplikace pro práci s fotoaparátem je celkem propracovaná, vesměs si vše nastavíte několika kliknutími; ikonky možností se totiž nacházejí přímo na obrazovce. Na videa i fotky můžete aplikovat několik filtrů, jako Negativ, Šeď, Stáří nebo Zrcadlo. V případě potřeby si můžete obrázky zkrášlit několika připravenými framy.

Ukázky fotografií    
- - - 
     
- - -
     
- - -
     
- -

-

Další fotografie pořízené X500 najdete v naší Galerii.

Ukázka videozáznamu (bez zvuku, 320x240px)

 

GPS navigace na výbornou
U většiny kapesních počítačů od E-Tenu najdeme integrovaný GPS modul, a ani model X500 není výjimkou. Je osazený kvalitním čipem SiRF Star III a podporuje také funkci Traffic Message Channel (TMC), která spolupracuje s RDS kanály radiových stanic, ze kterých získává dopravní informace. Je ale dobré vědět, že v České republice, ač zde tento systém běží již bezmála rok v ostrém provozu, nefunguje tak, jak by měl. Další problém se vyskytuje u výrobců navigačních softwarů, kteří jakoby do svých aplikací nechtěli podporu TMC přidat, a pokud ano, tak často nechodí tak, jak by měla. X500 k tomu všemu ještě přichází s vlastním TMC modulem přímo od E-Tenu, se kterým momentálně nekomunikuje žádný navigační software.

-
Destinator 6
- - -

U staršího modelu G500 byl TMC modul od jiného výrobce (RoyalTek) a dokázal se s ním domluvit například Destinator 6. Tento navigační software jsem také během testování používal s X500, ale ani ten si s TMC modulem neporadí; nezbývá tedy čekat, než se výrobci softwaru probudí a začnou TMC podporovat.

Zpět ale k GPS modulu; i když jsem měl v ruce již několik zařízení s GPS (SiRF Star III), musím říci, že E-Ten X500 všechny předešlé doslova válcuje v kvalitě příjmu satelitního signálu. Tam, kde jsem měl dříve problémy a signál vůbec nechytil, se X500 chytila a kupodivu byla má pozice zaměřena celkem přesně. Problémy mu nedělalo ani zaměření v jedoucím automobilu nebo ve městě mezi budovami. Na volném prostranství bylo zachycení signálu otázkou několika málo vteřin, přičemž počet aktivních satelitů se běžně pohyboval v rozmezí 7-11.

3D navigace
- - -
2D mapa Zaměření satelitů
- -

V zařízení naleznete v základu dvě jednoduché aplikace pro práci s GPS. První program se jmenuje LocationSMS, a můžete v něm komukoliv z vašeho telefonního seznamu prostřednictvím SMS zaslat vaši aktuální GPS pozici, na výběr máte navíc z několika předdefinovaných zpráv (GPS adresa mé společnosti je…, Zveme tě na párty, která se nachází na pozici…).
Druhá utilita se jmenuje Satellite Data Update, s ní můžete s v případě problémů se zaměřením stáhnout přes internet informace o satelitech a trochu tak GPS přijímači pomoci s “prvním chycením“.

LocationSMS SMS zpráva s informacemi o GPS pozici
- - -
     
Satellite Update     
-    

 

Bonusové aplikace
Společnost E-Ten si pro své zákazníky připravila řadu kvalitních bonusových aplikací, o kterých si nyní povíme podrobněji.
Prostředí X500 je standardně laděno do červeno-oranžové barvy, ve které se nese i nový skin DialPadu. Pokud vám tyto barvy nevyhovují a raději máte klasické modré schéma, pak se do něj samozřejmě můžete přepnout. V samotné aplikaci Phone (program pro obsluhu GSM modulu) si ještě můžete nastavit několik dalších vylepšení operačního systému; Zoom SMS, Call Filter a Phone Scenarios. Pro rychlý přístup ke kontaktům slouží aplikace SmartDial, kterou známe ze zařízení od HTC.

Obrazovka Today Phone  Nastavení 
- - -

Zoom SMS má jednoduchou, ale praktickou funkci – po obdržení nové SMS zprávy zobrazí její obsah na displeji telefonu, v případě několika nových zpráv mezi nimi za pomoci stylusu můžete listovat. Call Filter slouží k blokování hovorů – pokud například nechcete, aby vás někdo vyrušoval neustálým voláním, jednoduše jeho číslo přidáte do Blacklistu a nešťastník se vám už nedovolá. Je škoda, že PocketPC Phone edition nepodporují vyzváněcí profily, tento problém ale u E-Tena řeší již zmíněná aplikace Phone Scenarios. V ní naleznete celkem čtyři předdefinované profily (General, Meeting, Outdoor a Silent). Pro každý je možné nastavit odlišnou hlasitost vyzvánění nebo intenzitu podsvícení displeje. Poklepáním na ikonku z Today obrazovky se mezi profily rychle přepínáte.

Internet Explorer Power 
- - - -

Velmi užitečná je aplikace Connection Wizard, která vám pomůže s nastavením datových služeb vašeho operátora (v seznamu najdeme i české operátory, O2 sice ještě jako Eurotel, Vodafone jako Oscar, ale hlavní je, že to funguje) :o).

Bluetooth modul obsluhuje nová aplikace Bluetooth Manager. Ta zvládne například výměnu souborů, posílání vizitek a nabízí jednoduchého průvodce pro synchronizaci nebo párování. I když je operační systém stabilní, vždycky je dobré mít po ruce nějaké zálohy. I na to softwarový inženýři v tajwanském městě Taipei mysleli. Utilita Aplication Recovery zvládne zálohovat Kalendář, Kontakty, Úkoly, Osobní profil, Nastavení sítě a složku Dokumenty). Záloha těchto položek je navíc prováděna automaticky při nízkém stavu baterie a každý den v 00:00 (lze změnit v nastavení aplikace).

Multimédia FM Tuner CallFilter Výběr Profilů
- - - -

M-Desk je aplikace, která by měla dokázat nahradit klasickou nabídku Start. Můžete si do ní přidávat zástupce dle libosti, navíc je lze třídit do příslušných skupin. Pro každou skupinu je možné nastavit vlastní pozadí a několik dalších vlastností. Quick Link plugin zase zvládne na Today obrazovce zobrazit zástupce vybraných programů. Pro práci s obrázky a fotografiemi je připraveno několik multimediálních aplikací. V editoru obrázků si můžete vesele malovat, pro vytváření stylových MMS zpráv se nabízí obrázkový průvodce Image Wizard, který disponuje různými obrázkovými efekty.

Systémové utility Zálohování Wireless Manager
- - - -

Jelikož E-Ten X500 umožňuje poslouchat FM rádio, najdeme v něm aplikaci pro obsluhu FM modulu. Od původní verze, která byla v modelu G500 doznal FM Tuner několika změn. Do seznamu oblíbených si můžete uložit až 50 stanic, navíc nezávisle na sobě pro Evropu, Japonsko a USA. Stanice můžete ladit pomalým proklikáváním vysílacích frekvencí, nebo přímým zadáním frekvence stanice. Pro úsporu energie můžete při poslechu rádia úplně vypnout displej zařízení.

Systémové utility Zálohování Bluetooth Manager M-Desk
- - - -

 

Závěr
Když jsem nedávno recenzoval staršího brášku G500, kritizoval jsem u něho zejména nedostatky v datové konektivitě. Nový model X500 ale všechny zmíněné problémy napravuje a navíc přichází se spoustou užitečných vylepšení. Už brzy se tak na trh dostane svým způsobem zcela jedinečné zařízení, které v sobě kombinuje klasické PDA, telefon, GPS navigaci, FM rádio a fotoaparát, to vše navíc zabalené do líbivého designu. K dokonalosti mu chybí snad jen podpora UMTS nebo VGA displej. Je pravda, že za tyto vymoženosti budeme muset sáhnout hlouběji do kapsy; E-Ten X500 by se měl prodávat za cenu 17 499 Kč včetně DPH, a k dostání by měl být na přelomu tohoto roku.

Pokud se mě chcete na cokoliv ohledně modelu X500 zeptat, máte možnost v našem diskuzním fóru nebo v komentářích pod recenzí. Spoustu dalších fotografií E-Tena X500 naleznete v Galerii.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
tazzmania
Uživatel
tazzmania

Psal jste, že jsou na displeji jacísi duši. Mohl by jste to blíže popsat…? byla to vada displeje, nebo chyba software? nenapsal jste moc kolem toho, jak se s E tenem telefonuje. Brousím si na něco podobného zuby už hodně dlouho a konečně vydali to, co se mi líbí a vyhovuje. Snad jen dvojnásobnou paměť by do toho mohli našroubovat, ale tak snad vyjde, jak to Eten umí označení s +, kde je vše navýšeno.

Kal_Kal
Uživatel
Kal_Kal

Zdravim. Právě jsem se koukal, že vyšel model E-Ten M-700, u kterého je uvedeno, že by měl mít stejnou specifikaci jako X500. Uděláte přesto nějakou recenzi i o tomto kousku? Měl bych totiž o něj asi do budoucna zájem.

TomasNM
Uživatel
TomasNM

Ja by som sa chcel spytat na tie odkazy na Today,ktore sa tvaria ze zapinaju priamo zmeskane/odch./prich.hovory. Nevie nahodou niekto prikazove riadky na toto(alebo ako vytvorit na tozastupcu)? Chcel by som to do Pocket+. Diky.

tazzmania
Uživatel
tazzmania

K tomu telefonování. Chtěl jsem vědět, jestli je možné kontakty dělit do skupin, případně zda je možné zadávat telefonujícím i název firmy a při vypisování názvu firmy se mi budou ukazovat všichni, kteří mají ve firmě psaný název, zda je možné oddělit volající zvukem atp…

czbird
Uživatel
czbird

Kontakty ve WM5 pro MDA jsou dost mizerne, protoze neumoznuji ani nastaveni, resp. automaticke vyplnovani tak zakladniho atributu jako je FileAs. Ja treba chci mit kontakty ulozene ve formatu „Prijmeni, Jmeno (Firma)“.

Stejne tak rychle vyhledavani v kontaktech neumi diakritiku – hledam treba kontakt „Víťa“ ale po zadani „VIT“ mi ho nenajde, protoze nevi, ze T odpovida i Ť.

Tyhle zakladni nedostatky mi na MDA pekne piji krev, protoze WM5 pro SmartPhone, ze kterych jsem na MDA presel (konkretne Qtek 8310), ani jednim z vyse uvedeneho netrpi.

petr.kolar
Uživatel
petr.kolar

Chtel bych se zeptat jestli FM Radio u x500 funguje i bez sluchatek (v vasi recenzi jsem cetl ze sluchatka funguji jako antena) – jestli audio output jde ze zabudovaneho microreproduktoru?

AndyS
Uživatel
AndyS

Dle me to bude stejne jako u vsech obdobnych integrovanych FM radii, tj ze zvuk hrat muze, ale sluchatka byt pripojena musi.

bunak
Uživatel
bunak

A co kdyz pouzivam s GPS TMC? Musim mit i v aute pripojena sluchatka abych mohl pouzivat TMC? Stale mi neni jasne jestli se radio spusti az PO PRIPOJENI SLUCHATEK, nebo ho je mozne pustit i bez nich, s tim ze ozelim horsi kvalitu prijmu.

petr.kolar
Uživatel
petr.kolar

Chtel bych se zeptat jestli ma x500 Bluetooth Advanced Audio Distribution Profile (A2DP), a jestli je tedy mozne pripojit Stereo BT sluchatka pro poslech Radia, Media Playeru a eventualne TCMP ? Jestli ne, je mozne doinstalovat A2DP ?

petr.kolar
Uživatel
petr.kolar

Jeste jeden dotaz: 2GB MicroSD funguje s x500 ?

finnak
Uživatel
finnak

jak to tak čtu, jsem zde nový, takže se v tom moc nevyznám, ale jaký soft s navigací by na tomto parádním stroji fungoval??? zatím sem nenašel lepší stroj, který by skloubil tolik funkcí a byl přitom tak malý

Anonymous
Anonym
Anonymous

Má vybrační vyzvánění?

Anonymous
Anonym
Anonymous

Mam dotaz. Da se QuickLink today plugin stahnout samostatne a pouzit na Variu? Tom

Anonymous
Anonym
Anonymous

Má ozvěnu v hovorech?Má dislej duchi a vlní se?

Anonymous
Anonym
Anonymous

Je reproduktor dost hlasitej v rušném prostředí s nejnovějšim firmware?

Anonymous
Anonym
Anonymous

Už ste testovali e-ten x800?

Anonymous
Anonym
Anonymous

Autor recenze na: [odkaz] se zmiňuje o problémech při poslechu hudby přes bluetooth sluchátka. Přetrvává tento problém stále nebo je již vyřešen? Děkuji za odpovědi!

Anonymous
Anonym
Anonymous

Zdá se mi to, nebo tahle mašinka se česky prostě nedomluví?

Anonymous
Anonym
Anonymous

Funguje budik aj pri vypnutom X500?

Anonymous
Anonym
Anonymous

Nejsem tak zběhlý a proto se zeptám. Jde do tohoto komunikátoru nahrát, nebo použít micro flash mapovou aplikací od různých firem. Uvedl jste tomtom a j.. Co třeba topo czech, garmin. Nebo můžu na internetu zakoupit licenci a stáhnou nějaký jiný soft s mapou CZ i EU? (ozi ex.). Děkuji za odpověď

Anonymous
Anonym
Anonymous

Má x500 slot na sim katry?
Dekuji za dopoved

Anonymous
Anonym
Anonymous

rozhoduji se mezi E-Ten X500 a E-ten X700, cena/kvalita,co by jste mi poradil? DEKUJI

Anonymous
Anonym
Anonymous

Dobrý den,prosím autora recenze o radu:koupil jsem 8.10. nový X500,nefunguje mi však poslech hudby přes A2DP(zvuk praská a vynecháva co 2 sekundy).Mám sluchátka StormBlue H11.Předpokládám,že se jedná o SW problém.

Anonymous
Anonym
Anonymous

Chcem sa spytat, ci podporuje aj Javu, ci sa teda daju pouzivat java aplikacie a hry.

Anonymous
Anonym
Anonymous

Nevie niekto ako je na tom X500 s 4GB MicroSD kartami?
Funguje v pohode s akoukolvek, alebo iba s tymi co nie su „HC“?

Anonymous
Anonym
Anonymous

Prosím o pomoc potřeboval bych nastavit MMS na eten m700 nevím kde to mam najit ten navod Díky informace prosím zasilejte na email:lukepery@centrum.cz

Anonymous
Anonym
Anonymous

Nejvíc nejlepší mašina

Haldy
Uživatel
Haldy

Zajimalo by me, jestli se po te dobe, co je X500 na trhu zmenila situace ohledne podpory RDS-TMC ? Umi uz treba novy TomTom ci iGo spolupracovat s timto chipem?