Velká recenze Pocket PC E-Ten X500+

Velká recenze výkonného PocketPC s VGA displejem, 2 MPx fotoaparátem s Autofocusem, GSM, GPS, 400 MHz procesorem a Wi-Fi

-E-Ten X500+ je nástupce populárního modelu X500, oproti kterému nabízí několik zcela nových funkcí. Největším lákadlem je bezesporu dotykový displej s jemným VGA rozlišením. X500+ dále láká na nejnovější operační systém Windows Mobile 6 ve verzi Professional, a nechybí ani 2 MPx fotoaparát s Autofocusem a přisvětlovací diodou. K tomu všemu přidejte ještě 400MHz procesor, Wi-Fi, GPS nebo Bluetooth, a rázem zjistíte, že se jedná o mimořádné vydařené zařízení.

Za zapůjčení přístroje děkuji českému zastoupení společnosti E-Ten, firmě E-SHOP s.r.o., která tuto značku do České republiky dováží.
K recenzi jsem měl zapůjčený předprodukční vzorek, který obsahoval testovací verzi ROM (Windows Mobile 6 Professional). Výsledky benchmarků, popisy aplikací a některé poznatky se proto mohou u finálního modelu lišit.

Jelikož se X500+ konstrukčně vůbec neliší od starší X500, a rovněž obsah balení a softwarové vybavení zůstalo téměř beze změny, vypůjčil jsem si některé odstavce z mé předchozí recenze E-Tena X500.

Klady (+)
jemný VGA displej
Windows Mobile 6 Professional
400 MHz procesor
Wi-Fi 802.11b/g
GPS
2MPx fotoaparát s Autofocusem
množství bonusových aplikací
 
Zápory (-)
microSD slot
\“duchové“ na displeji

 

Obsah balení
Kompletní balení obsahuje kromě samotného přístroje tyto položky:
– teleskopický stylus
– baterie
– synchronizační USB kabel
– cestovní nabíječka
– náhlavní soupravu (headset)
– kožené pouzdro
– ochranná fólie na displej
– disk CD se synchronizačními nástroji
– příručka pro Rychlý start

Přiložené pouzdro působí luxusním dojmem, je vyrobeno z pravé kůže a výrobce si s ním dal opravdu záležet. Nejedná se o klasickou kapsičku; horní kryt pouzdra je odklápěcí, nechtěnému otevírání zabraňuje magnetická přezka. E-Tena je možné do pouzdra vkládat i bez nutnosti rozevírání, uvnitř je po zasunutí uchycen třemi pevnými držáky. Po otevření pouzdra je možné s přístrojem pracovat. Na zadní straně pouzdra je několik malých otvorů, které propouštějí zvuk v případě aktivace hlasitého odposlechu. Boční strana nabízí dva otvory, jeden pro připojení headsetu a druhý například pro uchycení na poutko. Kožené pouzdro přístroj celkem dobře ochrání před nechtěnými pády, drobnou vadou na kráse je ale chybějící klips pro uchycení za opasek. U pouzdra pro model X500 byly na vnitřní straně dvě malé zásuvky pro uschování paměťových karet, u pouzdra pro X500+ ale chybějí.

- - -
Tip: Klikněte na obrázek pro zobrazení jeho plné velikosti

Li-Polymerová baterie má kapacitu 1530mAh, X500+ vám s ní při běžném provozu vydrží zhruba dva dny běžného provozu; při větším zatížení nebo aktivní GPS navigaci se pochopitelně jeho výdrž pohybuje v hodinách.

Kvalita dodávaných sluchátek je spíše průměrná, pro telefonování plně postačují, pokud s nimi ale chcete poslouchat hudbu, budete si muset zvyknout na zcela ploché a nevýrazné zvuky. Jedná se o klasické pecky, které v uších sedí výborně. Na kablíku najdeme ovládací prvek s mikrofonem, kolečko pro regulaci hlasitosti a tlačítko pro přijetí/přidržení hovoru. Headset zároveň slouží jako anténa pro FM rádio a přijímač TMC informací, o kterých si více povíme později.

V balení nalezneme pouze jeden teleskopický stylus. V zavřeném stavu má 69 mm, po vysunutí se roztáhne na 93 mm. Stylus je vyrobený z hliníku, díky tomu je velmi lehký a dobře se s ním pracuje. Tolik tedy k malé prohlídce obsahu balení a teď se podíváme na přístroj samotný.

 

Konstrukce, provedení a design
Plusová verze X500 se od svého předchůdce po konstrukční stránce vůbec neliší. Jediné, co od sebe tyto dva modely odlišuje, je jiné barevné provedení a název zařízení u pravého horního rohu. X500+ je oproti svému předchůdci celá v černém, což působí velice elegantně a stylově. Rozměry telefonu jsou 113×59.5×15.5 mm, hmotnost včetně baterie je 146 gramů. Přístroj se tak snadno vejde do kapsy u kalhot. Tělo telefonu je až na malý kovový rámeček kolem displeje tvořeno z černého plastu, všechny díly do sebe perfektně zapadají, díky tomu se nikde nic neviklá a nevrže.

- -

Přední straně telefonu dominuje dotykový TFT displej s úhlopříčkou 2,8\“. V recenzi X500 jsem trochu kritizoval zastaralé QVGA rozlišení, X500+ ale přichází se zcela novým VGA displejem, který je díky poměrně malé úhlopříčce nádherně vyhlazený a jemný; lepší podívanou jsem na Pocket PC ještě neviděl. Okolí displeje lemuje kovový rámeček, na kterém se blyští logo nápis glofiish. Nad displejem se nachází dvojice tlačítek (GPS a Domů), které doplňují dvě signalizační diody. Zapomenout nesmím ani na malý reproduktor, který je schovaný pod malým stříbrným rámečkem. V pravém rohu se pak schovává nápis X500+.

Pod displejem se usadily hlavní ovládací prvky – čtyřsměrový joystick s potvrzovacím tlačítkem uprostřed, dvě softwarové klávesy a tlačítka pro příjem/ukončení hovoru. Tlačítka jsou pěkně zasazena do jedné roviny, pouze joystick z ní nenápadně vyčnívá. Zelené a červené sluchátko má navíc druhou a trochu netradiční funkci; všichni jistě znají možnost ukončit aktivní spojení přes GPRS/EDGE přidržením červeného sluchátka. Pokud ale u X500+ tuto klávesu přidržíte ještě o něco déle, dojde k aktivaci letadlového módu (vypnutí GSM modulu). Drobnou výtku mám k zapuštění tlačítek, které je na můj vkus až moc veliké. Ovládací prvky kvůli tomu téměř vůbec nevyčnívají a jsou v jedné rovině s tělem telefonu, to může zejména v nočních hodinách při hledání tlačítek působit trochu zmateně.

- -

- -

Tlačítka jsou podsvícena modrým světlem, které je dobře viditelné a v noci vůbec neruší. Samotné diodové podsvícení displeje je rovnoměrné, svítivost je ale možné regulovat společně jak pro napájení se sítě, tak i z baterie. Zajímavá je možnost regulace svítivosti v závislosti na stavu baterie či denní hodiny.

Zadní straně dominuje objektiv 2Mpx fotoaparátu, vedle kterého je schovaná přisvětlovací dioda a sklíčko pro pořizování autoportrétů. V horní části dále najdeme hlavní reproduktor, ze kterého vycházejí všechny systémové zvuky. Například při aktivaci hlasitého odposlechu zvuk bohužel bude mířit místo k uchu do prostoru, přesto je slyšitelnost více než dobrá. Kryt baterie je opatřený logem společnosti E-Ten a nechybí zde ani klasický štítek \“Designed for Windows Mobile\“.

- -

Horní strana přístroje neobsahuje vůbec nic, proto se přesuneme rovnou na pravý bok, kde jsou umístěna dvě tlačítka pro regulaci hlasitosti (+ / -) a klávesa pro aktivaci Voice Commanderu (hlasové ovládání telefonu). Její delší přidržení spouští Hlasový záznamník. V dolním rohu najdeme ještě 2.5mm výstup na sluchátka. Levá boční strana je osazena tlačítkem Power a Camera. Mezi nimi je malý otvor pro provedení softwarového restartu. Pokud tlačítko fotoaparátu jen stisknete, aktivuje se program pro focení. Pokud jej přidržíte o něco déle, dojde ke spuštění videorekordéru.

- -

Na spodní straně najdeme slot pro paměťové karty typu microSD. Těsně nad ním je malý otvor pro mikrofon. Nachází se zde také miniUSB konektor pro připojení synchronizačního kabelu a cestovní nabíječky. Na kraji je pak otvor pro uschování stylusu. Jelikož je stylus teleskopický, dojde při vytahování z přístroje nejprve k jeho roztažení a až potom k vyjmutí z těla telefonu. Podobně jako u X500 mám i zde trochu podezíravý pocit k životnosti tohoto mechanismu. Po delším používání se rozhodně nevyhnete opotřebení, což může mít za následek, že stylus budete vytahovat už jen ve složeném stavu a roztáhnout si jej budete muset sami.

Srovnávací fotografie
- - -
srovnání s E-Tenem X500

- - -
Srovnání s E-Tenem M700 a Qtekem 9000

Videopohled na E-Tena X500+

 

Srovnávací tabulka     
  E-Ten glofiish X500+  E-Ten glofiish X500 
Obrázek 

- 

- 

Operační systém Windows Mobile 6 Professional Windows Mobile 5.0 AKU3
oficiální upgrade na WM6 Professional
Displej Dotykový VGA TFT 480×640 px, 65k barev, 2.8\“ Dotykový TFT 240×320 px, 65k barev, 2.8\“ 
Procesor Samsung S3C2442 400 MHz Samsung S3C2442 400 MHz 
Rozměry 113 x 59.5 x 15.5 mm 113 x 59.5 x 15.5 mm 
Hmotnost 146 gramů 146 gramů 
Barva  černá  šedivá/stříbrná 
Paměť 64MB RAM, 128MB ROM 64MB RAM, 128MB ROM 
Podporované sítě GSM (850/900/1800/1900Mhz), EDGE/GPRS (třída 10) GSM (900/1800/1900Mhz), EDGE/GPRS (třída 10)
Datové funkce Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth 2.0 EDR, A2DP Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth 2.0 EDR, A2DP 
GPS  GPS přijímač SiRF Star III s funkcí TMC  GPS přijímač SiRF Star III s funkcí TMC 
Digitální fotoaparát 2Mpx, max. 1600x1200px, Auto Focus, přisv. dioda 2Mpx, max. 1600x1200px 
Baterie Li-Pol 1530 mAh Li-Pol 1530 mAh 
Slot pro pam. karty microSD microSD 
Další informace  FM rádio, 2,5mm výstup  FM rádio, 2,5mm výstup
  Podtržený text označuje nové/vylepšené funkce   

 

Operační systém, technické parametry, výkon
E-Ten X500+ bude jedním z prvních Pocket PC na trhu, který se bude moci pochlubit operačním systémem Windows Mobile 6 Professional. V současné době také výrobce začal zdarma poskytovat upgrade na WM6 pro modely X500 a M700. Při prvním spuštění nového systému si nelze nevšimnout zcela nového grafického prostředí, které vypadá opravdu velice pěkně. V systému se ale dočkáme i velkého množství dalších vylepšení, namátkou vyberu například klávesové zkratky ve Zprávách, snadné vyhledávání v Inboxu nebo Kontaktech, upravený Kalendář, nový Windows Messenger, propojení je službou Windows live a spoustu dalších aplikací. Inovací prošel také balík Office Suite, se kterým je možné vytvářet, editovat a prohlížet dokumenty Wordu a Excelu nebo prohlížet prezentace z PowerPointu. Trochu upravený je i Internet Explorer, který nyní nabízí možnost aktivovat pro prohlížení internetových stránek reálné VGA rozlišení. Operačnímu systému Windows Mobile 6 bych rád později věnoval samostatný článek, ve kterém se novinkách dozvíte mnohem více.

- - -
O systému; Internet Explorer v klasickém rozložení; aktivní HighRes mód

Stejně jako jeho starší bratříček, i X500+ disponuje výkonným a energeticky nenáročným procesorem od Samsungu, který pracuje na frekvenci 400 MHz. Výkon procesoru je zcela dostačující, bez problému si poradí s náročnými aplikacemi a hrami, a bez potíží zvládne přehrávat i video. S filmem ve VGA rozlišení si sice neporadí (obraz i zvuk se sekají), ale klasické QVGA mu nečiní problémy. Zkoušel jsem poslouchat hudbu, mít na pozadí spuštěných několik základních aplikací (Kalendář, Kontakty), a do toho jsem ještě surfoval na internetu přes vestavěný Internet Explorer – procesor vše stíhal. Trochu mě překvapil výsledek z programu SPB Benchmark, který používám pro testování recenzovaných zařízení; grafy bych proto bral s hodně velkou rezervou. SPB Benchmark oficiálně nepodporuje Windows Mobile 6, a X500+ navíc obsahovala testovací verzi ROM. Subjektivně se mi ale zařízení zdálo zcela stejně rychlé jako X500, výsledky testů jsou tedy z velké míry ovlivněny nekompatibilitou SPB Benchmarku s nejnovější verzí Windows Mobile.

Testy v programu SPB Benchmark 1.6
-

Dotykový VGA displej bude pro případné zájemce určitě velkým lákadlem. Jeho úhlopříčka je 2,8″ a zobrazí 65 536 barev. Díky rozlišení 480×640px působí displej opravdu dokonale jemným dojmem. Všechny ikonky jsou nádherně vyhlazené, dokonce i písmo vypadá bez zapnuté funkce Clear Type neskutečně jemně. Sám už více než rok používám Qteka 9000, jehož VGA displej také patří k velice kvalitním. Ovšem Qtek má podstatně větší úhlopříčku (3,5\“), a i když je grafika velice jemná, na tu u X500+ to prostě nemá. Z počátku jsem se menší úhlopříčky v kombinaci s VGA rozlišením trochu obával, ale už první pohled na displej mě přesvědčil, že nebylo z čeho. Podsvícení displeje je dostatečné a při nastavení na maximální hodnotu opravdu září. Regulovat jej lze v 11 krocích, bohužel společně jak pro napájení z baterie, tak i ze sítě. I na nejnižší hodnotě displej alespoň trochu svítí, podsvícení tedy úplně vypnout nelze. Displeje u X500 a M700 trpěly problémem s malým vlněním při doteku stylusem, VGA displej u \“plusové“ verze je na tom podstatně lépe. Oblast, ve které se na displeji objevují malí \“duchové“ se zmenšila pouze na spodní čtvrtinu displeje (zhruba tam, kde se zobrazuje softwarová klávesnice), výše už se displej při doteku vůbec nevlní. Teto jev je ale mnohem méně patrný než u starších modelů, při prvních dnes testování jsem si tohoto \“efektu“ téměř nevšiml, rozhodně bych to tedy nepovažoval za žádný velký handicap.

- - -
Displej ve tmě; podsvícení tlačítek; srovnání s VGA displejem Qteka 9000

X500+ je čtyřbandový telefon, podporuje tedy pásma 850/900/1800 a 1900Mhz. Datové služby jsou zastoupeny technologiemi GPRS a EDGE, obojí třídy 10. Je škoda, že se zapomnělo na UMTS, protože pak by se jednalo o naprosto bezkonkurenční telefon. Někteří uživatelé modelů X500 a M700 se starší verzí ROM si stěžovali na slabou ozvěnu během telefonního hovoru; plusová verze s předprodukční ROM tímto problémem v nepatrné míře trpí také, i když rozhodně ne tak jako starší kolegové. Během telefonního hovoru může být zkrátka slyšet slabá ozvěna, při zvýšení hlasitosti na vyšší úroveň ale zmizela.

O bezdrátovou komunikaci se stará Wi-Fi modul standardu 802.11b/g a Bluetooth ve verzi 2.0 EDR (Enhanced Data Rate = podpora vyšších přenosových rychlostí), nechybí ani protokol A2DP. E-Ten X500+ nemá s připojováním do bezdrátových sítí sebemenší problémy, velmi dobře se chytá i v místech se slabším signálem. Konfiguraci Wi-Fi vám navíc usnadní propracovaná aplikace WLAN Utility. Infračervený port bychom u X500+ hledali marně, ale vzhledem k tomu, že už od něj pomalu upouštějí i ostatní výrobci, nepovažuji to za žádný nedostatek.

U X500+ naleznete 64MB operační paměti RAM (SDRAM) a 128MB ROM (Flash). Po Hard resetu a nainstalování bonusových aplikací z Extended_ROM (kterých je opravdu hojně), je k dispozici zhruba 33MB paměti; hodnota operační paměti se pohybovala kolem 24MB. Je to o něco méně, než u X500, čísla se ale u finální verze ROM mohou lišit. Uživatelskou paměť je dále možné rozšířit pomocí paměťových karet microSD.

Příznivce GPS navigace jistě potěší, že se v těle X500+ nachází kvalitní GPS přijímač s čipem SiRF Star III. GPS navigaci můžete díky integrovanému rádiu doplnit o TMC informace, více si ale o GPS navigaci povíme až v další kapitole.
FM rádio je možné poslouchat pouze pokud máte připojený headset, který obsahuje anténu pro příjem signálu, bez sluchátek si rádio jednoduše nenaladíte. Stejně jako u X500, ani X500+ bohužel kvalitním příjmem radiového signálu nikterak neoplývá; FM tuner proto berte spíše jako takové malé zpestření. Nesmíme ale zapomínat, že jeho primární poslání je zobrazovat TMC informace.

Fotoaparát
2 Mpx optika fotoaparátu prošla příjemnou inovací, a oproti X500 navíc nabízí Autofocus. Aplikace pro obsluhu fotoaparátu nabízí několik zajímavých možností. Snímky lze ukládat v maximální rozlišení 1600x1200px, k dispozici jsou i nižší rozlišení (1280×960, 640×480, 320×240 a 176x144px). Výsledný formát může být BMP, JPG a JPG s EXIF informací, a právě poslední zmíněný nabízí celkem užitečné funkce. EXIF informace je možné vkládat do obrázků, a dnes to běžně dělají například digitální fotoaparáty. Ke snímku je tak možné přiřadit údaje o značce fotoaparátu, datum a čas pořízení, zda byl použit blesk a třeba i informace o GPS pozici; a právě to mě na X500+ překvapilo. Pokud zapnete ukládání do JPG s EXIFem, aktivuje se automaticky GPS přijímač a pokud máte signál, uloží se společně s fotografií i aktuální GPS souřadnice. Díky tomu můžete například snadno identifikovat, kde jste kterou fotografii pořídili, a rovněž to nabízí nové možnosti při geocachingu. Opravdu velice užitečná věc.

V horších světelných podmínkách oceníte přisvětlovací diodu, která vám pomůže s osvětlením prostředí. Nemá samozřejmě příliš velký dosah, ale pro focení blízkých objektů bohatě postačí. K fotografiím můžete přidat různé efekty (zrcadlo, černobíle, negativ…), a pro zpestření je připraveno i několik veselých motivů, do kterých můžete vaše snímky vložit. Diodu lze navíc používat i při natáčení videa, a vedlejším efektem je možnost použití jako svítilny (při svícení dioda bez problémů ozáří úplně celý pokoj). Nedoporučuji s ní ale svítit příliš dlouho, může dojít k jejímu snadnému poškození.

Aplikace pro obsluhu fotoaparátu/kamery
-

I když mám v rukou telefon s testovací verzí ROM, celková kvalita snímků mě mile překvapila. Rozhodně je to mnohem lepší než u X500 nebo M700, a pokud má objektiv k dispozici dostatek světla, dají se vykouzlit velice pěkné a ostré fotky. Při nedostatku světla ale naopak trochu špatně dopočítává barvy. Fotoaparát nabízí možnost přepnout do režimu Makro, který v aplikaci signalizuje ikonka květiny. V tomto režimu je možné fotit poměrně ostré snímky (text na vizitce) už ze vzdálenosti okolo 10 centimetrů, při bližším přiblížení je obrázek rozmazaný. Kvalita makra je opravdu výborná, zkoušel jsem fotit text na LCD displeji, v novinách nebo na krabicích od nejrůznějších výrobků, a vždy velice dobře čitelný (o čemž se můžete přesvědčit na přiložených fotografiích). V tomto směru X500+ opravdu exceluje a díky Autofocusu ji nedělá focení makra vůbec žádné problémy. V popisu aplikací si ještě představíme nový program Namecard Manager (Správce vizitek), který umí z vizitek vytvářet kontakty, a využívá k tomu právě integrovaný Autofocus.

X500+ zvládne kromě fotek natáčet i video, a to v maximálním rozlišení 320x240px (formát 3gp). Při natáčení videa můžete rovněž využívat Autofocusu. Zkusil jsem natočit krátké video, na kterém je vidět přepínání na režim Makro během záznamu videa. I v tomto případě X500+ nezklamala, natáčení textu ji skutečně nedělá žádný problém. Celková kvalita videa je také poměrně dobrá, opět ale platí, že při nedostatku světla jsou barvy velice tmavé a špatně vykreslené.

Fotografie pořízené X500+ (zmenšeno na 800×600px)
- - -
První dva snímek jsou foceny při dostatečném světlu; u třetího jsou kvůli šeru zcela chybně určeny barvy

- - -

Videozáznam

Videozáznam s makrem

Všechny fotografie v originálním rozlišení si můžete prohlédnout v naší Galerii.

 

GPS navigace
U většiny kapesních počítačů od E-Tenu najdeme integrovaný GPS modul, a ani model X500+ není výjimkou. Je osazený kvalitním čipem SiRF Star III a podporuje také funkci Traffic Message Channel (TMC), která spolupracuje s RDS kanály radiových stanic, ze kterých získává dopravní informace. Problémem ale je, že TMC modul u X500+ (stejně jako u X500 a M700) zatím nekomunikuje s žádným navigačním software, a proto není jeho funkce možné využít. Do budoucna by toto snad měl změnit připravovaný Destinator 7.

- - -

V rukou jsem měl spoustu zařízení s GPS (SiRF Star III), a musím říci, že E-Ten X500+ všechny předešlé doslova válcuje v kvalitě příjmu satelitního signálu. Tam, kde jsem měl dříve problémy a signál vůbec nechytil, se X500+ chytila a kupodivu byla má pozice zaměřena celkem přesně. Problémy mu nedělalo ani zaměření v jedoucím automobilu nebo ve městě mezi budovami. Na volném prostranství bylo zachycení signálu otázkou několika málo vteřin, přičemž počet aktivních satelitů se běžně pohyboval v rozmezí 7 – 11.

- - -

V zařízení naleznete v základu trojici jednoduchých aplikace pro práci s GPS. Nejužitečnější je GPS Viewer, který dokáže zobrazit vaši aktuální GPS pozici, rychlost a nadmořskou výšku. Kromě toho se můžete přepnout do tzv. satelitního pohledu, ve kterém vidíte všechny družice, se kterými jste aktuálně schopni komunikovat. Druhý program se jmenuje LocationSMS, a můžete v něm komukoliv z vašeho telefonního seznamu prostřednictvím SMS zaslat vaši aktuální GPS pozici, na výběr máte navíc z několika předdefinovaných zpráv (GPS adresa mé společnosti je…, Zveme tě na párty, která se nachází na pozici…). Poslední utilita se jmenuje Satellite Data Update, s ní můžete s v případě problémů se zaměřením stáhnout přes internet informace o satelitech a trochu tak GPS přijímači pomoci s \“prvním chycením\“.

- - -

 

Bonusové aplikace
E-Ten X500+ nabízí stejně jako jeho předchůdci slušnou porci bonusového softwaru, a až na jednu výjimku jsou všechny aplikace totožné jako u X500. I když u většiny již výrobce optimalizoval grafiku pro VGA rozlišení, v několika programech ještě zůstala stará grafika pro QVGA rozlišení (různé ikonky, obrázky), a ty na jemném VGA displeji působí trochu těžkopádně. Ve finální verzi ROM by ale mělo být vše v pořádku.

- - - -
Obrazovka Dnes s Windows Live pluginem; rychlé vyhledávání ve zprávách/e-mailech; WMPlayer; Word Mobile

Prostředí X500+ je po vzoru předešlých kolegů laděno do červeno-oranžové barvy, pěknou grafiku ještě podtrhuje nový kabátek Windows Mobile 6. Upravený skin používá i DialPad v aplikaci Phone; ten se nese v oranžové barvě. Pokud vám tato kombinace nevyhovuje a jste zvyklí na klasické schéma Windows Mobile, můžete se do něj jednoduše v Nastavení přepnout. U Windows Mobile 6 prošla obrazovka aplikace Phone drobným vylepšením – jednotlivá tlačítka jsou trochu jinak rozmístěna a aplikaci vévodí černá barva, která na mě působila mnohem lépe než standardní oranžová od E-Tenu. V samotné aplikaci Phone (program pro obsluhu GSM modulu) si ještě můžete nastavit několik dalších vylepšení operačního systému; Zoom SMS, Call Filter a Phone Scenarios. Pro rychlý přístup ke kontaktům slouží aplikace SmartDial, kterou známe ze zařízení značky HTC.

Zoom SMS má jednoduchou, ale praktickou funkci – po obdržení nové SMS zprávy zobrazí její obsah na displeji telefonu, v případě několika nových zpráv mezi nimi za pomoci stylusu můžete listovat. Call Filter slouží k blokování hovorů – pokud například nechcete, aby vás někdo vyrušoval neustálým voláním, jednoduše jeho číslo přidáte do Blacklistu a nešťastník se vám už nedovolá. Je škoda, že PocketPC Phone edition nepodporují vyzváněcí profily, tento problém ale u E-Tena řeší již zmíněná aplikace Phone Scenarios. V ní naleznete celkem čtyři předdefinované profily (General, Meeting, Outdoor a Silent). Pro každý je možné nastavit odlišnou hlasitost vyzvánění nebo intenzitu podsvícení displeje. Poklepáním na ikonku z Today obrazovky se mezi profily rychle přepínáte. Velmi užitečná je aplikace Connection Wizard, která vám pomůže s nastavením datových služeb vašeho operátora.

- - -

Funkci Bluetooth obsluhuje vylepšený Bluetooth Manager. Ta zvládne například výměnu souborů, posílání vizitek a nabízí jednoduchého průvodce pro synchronizaci nebo párování. I když je operační systém stabilní, vždycky je dobré mít po ruce nějaké zálohy. I na to softwarový inženýři v tajwanském městě Taipei mysleli. Utilita Aplication Recovery zvládne zálohovat Kalendář, Kontakty, Úkoly, Osobní profil, Nastavení sítě a složku Dokumenty. Záloha těchto položek je navíc prováděna automaticky při nízkém stavu baterie a každý den v 00:00 (lze změnit v nastavení aplikace).

M-Desk je aplikace, která by měla dokázat nahradit klasickou nabídku Start. Můžete si do ní přidávat zástupce dle libosti, navíc je lze třídit do příslušných skupin. Pro každou skupinu je možné nastavit vlastní pozadí a několik dalších vlastností. Quick Link plugin zase zvládne na Today obrazovce zobrazit zástupce vybraných programů. Pro práci s obrázky a fotografiemi je připraveno několik multimediálních aplikací. V editoru obrázků si můžete vesele malovat, pro vytváření stylových MMS zpráv se nabízí obrázkový průvodce Image Wizard, který disponuje různými obrázkovými efekty.

Pro obsluhu FM rádia je připraven program FM Tuner. Ten nabízí například vlastní seznam stanic, kam si můžete uložit až 50 stanic, navíc nezávisle na sobě pro Evropu, Japonsko a USA. Stanice můžete ladit pomalým proklikáváním vysílacích frekvencí, nebo přímým zadáním frekvence stanice. Pro úsporu energie můžete při poslechu rádia úplně vypnout displej zařízení.

- - - -

Pokud se vám nelíbí klasická softwarová klávesnička a ocenili byste, kdyby byla písmenka větší, můžete využít utility Easy Keyboard, která vám nabídne prostornější softwarovou klávesnici sahající až za polovinu displeje. Na té můžete velice jednoduše psát pouhým prstem.

- - - -
Sejmutí vizitky; rozpoznání textu; uložení do kontaktu

Zcela novým programem je již zmíněný Namecard Manager, který dokáže ve spolupráci s integrovaným fotoaparátem snímat vizitky a jejich obsah převádět na text, který posléze uloží jako nový kontakt. Aplikace zatím dokáže rozpoznávat pouze Anglický a Ruský jazyk, ve finále by ale neměla chybět ani podpora českých znaků. Vyzkoušel jsem několik vizitek, a kvalita převodu mě mile překvapila. I když si Správce vizitek zatím neporadí s českými znaky, většinu jich dokáže uložit bez diakritiky. Sem tam sice zamění nějaké to písmenko, ale jelikož jde o testovací verzi, klidně mu ho odpustím. Nejlépe mu jde rozpoznávat jednoduché vizitky, kdy po \“sejmutí“ správně uloží načtené údaje do kontaktů. Program navíc rozpozná kategorie kontaktů, takže správně interpretuje například e-mail, název firmy, webovou adresu… to, že výrobce do telefonu přidal Namecard Manager považuji za výborný nápad a zároveň způsob, jak prezentovat možnosti 2MPx fotoaparátu s Autofocusem.

 

Závěrečné hodnocení
E-Ten u svých plusových modelů vždy přinášel nějaká zajímavá vylepšení, nikdy ale nebyla míra inovací tak velká, jako v případě X500+. Operační systém Windows Mobile 6 dělá z E-Tena moderní a stylový komunikátor, kterému až na podporu sítí třetí generace téměř nic nechybí. X500+ umí telefonovat, navigovat, fotit a skvěle organizovat čas. Nechybějí mu ani různé bonusové funkce, jako integrovaný FM Tuner nebo Autofocus. Třešničkou na dortu je super jemný VGA displej a výkonný 400 MHz procesor od Samsungu. Snad se výrobci do uvedení finálního produktu podaří ještě trochu eliminovat ozvěnu během hovoru a vlnění displeje, jelikož tyto jevy trochu degradují hodnoty jinak skvěle vybaveného zařízení.

Výrobcem doporučená maloobchodní cena by se měla pohybovat okolo hranice 16 500,- Kč včetně DPH. Přístroj bude samozřejmě dostupný v české lokalizaci.

Pokud máte k E-Tenu X500+ nějaké dotazy, můžete využít komentáře pod recenzí nebo naše diskuzní fórum. Bude-li v mých silách, rád vám na vaše otázky odpovím.

Kompletní sadu fotografií k recenzi naleznete v Galerii.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

109 komentářů

 1. Anonymous (neregistrovaný)

  bez numerickej klavesnice abo QWERTY vysuvacej klavesnice je to skor nepouziyelne ja idem do N95

 2. Anonymous (neregistrovaný)

  tak to s tebou nesouhlasím. já na vga zařízení čekal dlouho a podle recenze je ten displej good, takže pokud se do tý doby neobjeví nic lepšího tak ho asi koupím ale škody tý ceny ta by mohla bejt níž. nokie je shit drahej

 3. Anonymous (neregistrovaný)

  myslim si ze hadat se jestli je x500+ lepsi jak N95 neni za potrebi……..jsou to prece 2 uplne odlisne platformy a kazda ma svoje klady a zapory!…
  Jinak Eten x500+ se mi zda jako vic nez velmi dobry pocket PC a jak psal pan hrma jeho displej bude urcite velkym lakadlem (i me laka )

 4. gorge_No.1 (neregistrovaný)

  Pane Hrmo, jak je to prosím s tou diodou? Jak a proč by se mohla při delším svícení zničit dioda. A co zálohování? Jde to jen do mobilu, nebo následně i do PC?
  Děkuji

 5. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Přisvětlovací dioda není v E-Tenu není stavěná na to, aby byla dlouhodobě aktivní. Slouží jako přidavný blesk, nikoliv jako svítilna. Překvapilo mě ale, že ji lze aktivovat i pro nahrávání videa (což lze používat jako svítilnu, ale pouze krátkodobě, jinak může opravdu dojít ke zničení diody). Berte to spíše jako postřeh a zajímavost, než jako funkci „baterky“.

  V systému samozřejmě nechybí zálohovací utilita, která zvládne zálohovat Kontakty, Kalendář, Poznámky, SMS/E-maily a další položky. Dále se nabízí záloha přes ActiveSync (synchronizace s Outlookem), a nebo přes nějaký další software (SPB Backup, Sunnysoft Backup Manager).

 6. Anonymous (neregistrovaný)

  Pokial je to klasicka vysokosvietiva LED dioda tak ma velmi dlhu vydrz a pochybujem ze by sa jej zivotnost razantne skratila pri pouziti ako baterky

 7. Anonymous (neregistrovaný)

  Hodnotit microSD jako minus je zastydlost a za krátkou dobu už se tomu bude kdekdo smát. Asi jako z počátků PC, když první floppy diskety byly veliký placky 8″. A když se pak objevily dnes všeobecně známé 3,5″ diskety, tak by je pan Hrma nepochybně taky ohodnotil minusem.

 8. Anonymous (neregistrovaný)

  a ty seš mi nakej chytrej. Souhlasím s jirkou, měl si už někdy Micro SD v ruce? je to šíleně titěrná kartička a spíš nechápu proč výrobci nepoužívaj Mini SD nebo SD, to jsou karty a ne takovýhle tintítka.

 9. Anonymous (neregistrovaný)

  Jako baterku bych to vubec nepouzival svyho SE jsem takhle odpravil nechal sem omylem svitit diodu jako baterku a vsiml sem si toho po par hodinach kdyz me telefon upozornil na lsabou baterii. Pak este par dnu diodka fachala a umrela. nastesti mi to ale v servisu vymnenili

 10. Anonymous (neregistrovaný)

  Samozřejmě jsem si ke svému HTC TyTN dokoupil paměťovou kartu – microSD. Vybalit ji a zasunout do přístroje mi nečinilo žádnou potíž. Ale chápu, že pokud někdo pracuje s krumpáčem, lopatu, apod. tak může mít na chvíli problém. Ale pořád to není argument, aby se kvůli pár nemotorům začal vývoj elektroniky ubírat obráceným směrem – od malého k většímu. A koneckonců navléknout nit do jehly je daleko složitější a častější úkon a přesto se už staletí dělají jehly stejné.

 11. Anonymous (neregistrovaný)

  I já jsem telefon doplnil Micro SD kartou a při tom jsem ani netušil, jak strašně náročnou práci dělám. Až teď, když jsem se o tom dočetl, tak jsem na sebe náležitě hrdej a večer to zajdu oslavit.

 12. Anonymous (neregistrovaný)

  dival jsem se na google a vidim, ze micro karta je velka 15×11 mm. jedenapul centimetru velka! tak se vam divim o jaky titernosti tady mluvite a v cem mate problem.

 13. Anonymous (neregistrovaný)

  co se tady přestat bavit vo kravinách a zkoumat kdo HO má většího nebo menšího a radši psát k věci. tohle je fajn stroječek jen škoda že nemá hw klávesku

 14. Anonymous (neregistrovaný)

  na což bych chtěl zareagovat otázkou – KDY bude k dispozici M900, a KOLIK bude přibližně stát, popřípadě zda se vyplatí si na něj počkat, anebo koupit M700.

 15. Kato (neregistrovaný)

  Pokud se nepletu, tak Jerry kritizoval microSD slot – nikoliv microSD karty nebo snad jejich velikost. A co se tyce rozsireni, tak pro MicroSD toho moc jako SDIO neexistuje (na stranu druhou uznavam, ze uz mozna IO postrada pri integraci veskerych WiFi, BT, GPS, cam, keyb, TV, vodotrysku atd. trosku smysl..)
  Co se tyce velikosti karet, tak pokud je caso nemenite, je ta velikost opravdu celkem ukradena stejne jako umisteni (jestli je to trebas pod baterkou). Pokud ovsem menite (trebas do ctecky), tak to zrovna nejergonomictejsi opravdu neni..

 16. Anonymous (neregistrovaný)

  VGA displej som si přál ja lenze přál som si tiez aj QWERTY klavesnicu a bojuzial to nevyslo… bez numerickej abo qwerty klavesnice je to premna nepouzitelne

 17. Anonymous (neregistrovaný)

  Nevýhoda microSD v přístroji s GPS je snad jasná a to nedostupnost karet s vyšší kapacitou než 2GB, Některé stávající 4GB jsou s některými zařízeními nekompatibilní a cenově jsou na tom úplně jinde než SD či miniSD. Většina uživatelů by si přála přístroje v průměru pouze o 0,3 cm3 větší, aby tam mohla dát levnou a rychlou! velkoformátovou SD kartu.

 18. Anonymous (neregistrovaný)

  No, mně teda klávesnice vůbec nechybí.Po zkušenosti s hw6515 už nechci zařízení s klávesnicí.
  Opravdu není potřeba.
  Ale vadí mi hranatý krabicový tvar a pouze černá barva. Protože já chci bílý, béžový, stříbrný, barevný, zkrátka všechno jiné než černou. Asi východní Evropu zásobují jenom černým zbožím aby na nás bylo všude poznat, že jsme podřadný národ z východního bloku
  Každopádně ještě počkám až se zařízení s VGA displejem trochu rozmnoží a zabydlí.

 19. Anonymous (neregistrovaný)

  citace: nechápu proč výrobci nepoužívaj Mini SD nebo SD, to jsou karty a ne takovýhle tintítka
  hmm tohle může napsat jen opravdu inteligent, když by se nic nezmenšovalo, tak jsou dnešní mobily velký jako batoh :o)

 20. Anonymous (neregistrovaný)

  Prosím, prosím, kde seženu Windows Mobile 6 na E-Ten Glofiish M700? Hledal jsem kde se dalo, ale neuspěl jsem. Děkuji za tip. J.

 21. Anonymous (neregistrovaný)

  kdyby to melo dovjnasobnou ramku a hlavne pro to byl dostupnej symbian nebo linux, tak bych o tom velmi silne uvazoval. takhle se mi vic libi sony-ericsson p1i …

 22. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  http://etencorp.com – zaregistruješ svoje zařízení (SN, IMEI) a stahuješ

 23. Anonymous (neregistrovaný)

  Dobrý den.
  Velmi rád bych se přimluvil za kvalitnější videa: přiložené nasnímání E-Tenu bylo naprosto příšerné Kontrast, odrazky fotoaparátu, zaostření -ufff…
  Ostatní komentáře jsem nečetl, tak pokud bych se po někom opakoval, omlouvám se.
  Jinak děkuji za obsáhlost a podrobnost příspěvku

 24. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Dobry den, dekuji za pripominku. Bohuzel ze sveho digitalu vic nevymacknu, ale uz brzy jej vystrida jiny

 25. Anonymous (neregistrovaný)

  Zdravím. Je to hezký kousek železa. Nechápu proč hodníte minusem použití micro SD karty. Podle mě je to spíše plus. Dneska jsou na trhu karty s velikostí 8 GB. Jedinnou chybou těchto karet je jejích snadné ztracení. Už jsem ji hledal jednou v trávě když mi jí mobil při vyndavání vystřelil. Druhou věcí je to kožené pouzdro s magnetickou sponou. Kolega si takovým pěkně smazal magnetický proužek u své platební karty a pak se jen nestíhal u bankomatu divit. To je moc fajná věc. To že se spolu tyto dvě věci v kapse nebo v tašce setkají je velmi provděpodobné. Navíc z pravé kůže se uvolňují chemikálie, kterými byla kůže vydělaná a zpracovaná. Ty v kombinaci s vlhkostí dokážou s povrchem udělat divy. Kdysi mi takové pěkné kožené pouzdro rozleptalo pogumovaný povrch kapesního organizéru a to bylo originál od výrobce. Bohužel v té době byla záruka jen 6 měsíců. Tenkrát mě poslali k šípku, že to není možné.

 26. Anonymous (neregistrovaný)

  Mno taky jsem na nej cekal, ale minuly tyden jsem sel do Asus P535 – pal cert VGA a FM – je to mensi, hezci, rychlejsi, ma to vice pameti (256MB), miniSD, WM6 jsou slibeny do 2 mesicu, a hlavne je znacne levnejsi (bezne 14500 vc.DPH) Dalsi upgrade se odklada na neurcito

 27. Anonymous (neregistrovaný)

  Asus P535 nema EDGE, coz jej cini hezky par let zastaralym zarizenim…

 28. Anonymous (neregistrovaný)

  Muzete sem prosim dat odkaz na prodej tech 8GB microSD karet? Dekuji

 29. czbird (neregistrovaný)

  To je teda hloupy nazor. Ne kazdy EDGE potrebuje. 95% mobilu jsou zastarale, protoze nemaji vsechny dostupne technologie? Nejlip vsechny najednou? Nebo jenom ty, ktere povazujes za „progresivni“?

 30. Anonymous (neregistrovaný)

  8GB microSD vyvinul Samsung, tato zpráva se objevila před několika dny, takže do prodeje se dostanou za nějaký měsíc. Nicméně podle autora článku jsou jedině progresivní ty nejstarší a největší SD karty.

 31. Anonymous (neregistrovaný)

  Ať koukám, jak koukám, tak má Asus 535 jen QVGA displej. Nebo mi řekněte, kde jste ho koupil s VGA, jdu tam taky. Ale jinak, jestli se bavíme o prvních komunikátorech s VGA displejema, tak jste s se svým asusem mimo mísu. Jarpaz

 32. mvp (neregistrovaný)

  Az budou k dostani 8Gb microSD tak tohle zarizeni uz bude obycejny srot

 33. mvp (neregistrovaný)

  Navic 8Gb karta nebude SD ale SDHC a o podpore SDHC jsem se teda nikde nedocetl

 34. czbird (neregistrovaný)

  jenom doufej, ze se ti nebude vlnit displej

 35. HABO (neregistrovaný)

  Pekna masinka ale ja si pockam na x800 alebo m900 uvidime no. Este keby tam natlacili gpu, a pani z E-Tenu zvladali troska lepsie tie repraciky ,troska by sa pohrali s mikrofonom ,A2DP keby malo perfektnu kvalitu a namiesto 2.5 keby bol 3,5 jack Bezkonkuencne zariadenie aj keby nemalo to gpu

 36. Anonymous (neregistrovaný)

  Nevíte někdo kdy přesně půjde do prodeje?

 37. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Pokud půjde vše jak má, měla by se X500+ na našem trhu objevit v druhé polovině června.

 38. Anonymous (neregistrovaný)

  no pekne se to tu vari je to uzitecny cteni, jen stejne nevim jestli mam jit do x500, nebo m700 a cim vic ctu tim sem min rozhodnutej. Saku

 39. Anonymous (neregistrovaný)

  Je přehrávaní videa plinulé nebo se zastavuje?Jaké je ovládáni,vyhledavání voláni bez tlačítek sart a ok?Dají se ovládat tel. funkce a vyhledávání v tel.seznamu bez použití stilusu?Děkuji

 40. Anonymous (neregistrovaný)

  „při větším zatížení nebo aktivní GPS navigaci se pochopitelně jeho výdrž pohybuje v hodinách“

  A jsou to treba 3 hodiny, nebo 8?

 41. Anonymous (neregistrovaný)

  Jak vypadá ta stříbrno-černá varianta nikde sem ji neviděl

 42. Anonymous (neregistrovaný)

  Mně to na wifi vydrží tak 6 hodin pak umře (mám X500). Taky sem nigde neviděl tu světlou variantu ale sázím že bude stejná jak x500. škoda že sem si ji koupil teď kdybych chvílu počkal mohl sem jít do X500+

 43. Anonymous (neregistrovaný)

  Tak který je lepší ?? E-Ten X500,nebo Asus p535 ?????

 44. Anonymous (neregistrovaný)

  podle mě je to E-ten x500+, Asus p535 a E-ten x500

 45. Anonymous (neregistrovaný)

  Zajimala by me rychlost prehravani videa a rychlost pristroje vubec. Na zahranicnich forech se objevili prispevky, kde uzivatele tvrdi, ze pristroj je velmi velmi pomaly. A to jedna pri prehravani videa, tak i pri hrach atd. Vzhledem, ze uvazuji o koupi by me to velmi zajimalo.

 46. Anonymous (neregistrovaný)

  „druhou a trochu netradiční funkci“, to není nic netradičního, užíval jsem tuto funkci na Tréu 650 2 roky a nechápu, proč to M700 nemá. Proč se mám při zapnutí GSM modulu strefovat do pidiikony????

 47. Anonymous (neregistrovaný)

  co ty duchove, jak moc je to znat. kvalita displaye ma pro me docela dost velky podil na celkove koupi. nej. pro me je zatim to HTC s krouzkem. co se tyce displaye. vadi mi tam ten pomaly cpu

 48. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Jak jsem psal v recenzi, u testovacího vzorku se duchové na displej objevovali pouze v dolní třetině displej (zhruba prostor, kde se objevuje softwarová klávesnice), jinde již nebyly vidět. Ale nejsem vám schopný říci, zda se toto „rozložení“ týkalo jen mého kusu, nebo na tom budou stejně i ostatní, případně zda bude míra „zásahu“ odlišná.

 49. Anonymous (neregistrovaný)

  no zde to vypada s tema duchama trosku hure -> http://portavik.ru/reviews/glofiish_x500_plus_review.html
  To snad neumi vyrobit opravdu kvalitni MDA, s VGA displayem, 128MB RAM, GPS?

 50. Anonymous (neregistrovaný)

  Nevíte, jak na tom bude X500+ s výdrží? Neprojeví se negativně na spotřebě to, že je display v rozlišení VGA?

 51. Anonymous (neregistrovaný)

  Nemam zadne zkusenosti s PDA, ale chci si nejake poridit a mam pocit, ze X500+ by bylo ono. Podelte se se mnou prosim o zkusenosti pri psani SMS (pouze stylusem ?, prstem ? znam jen psani na mob. telefenu) a o otaceni displeye po pripojeni na net (lze to u tohoto modelu vubec ?). Diky. V.

 52. Anonymous (neregistrovaný)

  Dobry den, chtel bych se prosim zeptat, jaky mapovy software se vam zda se spojenim s timto telefonem jako nejvhodnejsi? Ktere jsou vlastne pro tento konkretni telefon k mani? Ptam se kvuli microSD, protoze treba netusim, zdali TomTom mapy na tomto mediu vubec dela. Predem diky za odpovedi…

 53. Anonymous (neregistrovaný)

  Dobrý den přeji, měl bych dotázek který zde již padl, ale bez reakce. Má možnost otáčet X500+ displej při zapnutí internetu jako to dělá M700ka ? Pokud ji vlastníte dejte prosím vědět,díky.

 54. Anonymous (neregistrovaný)

  Jsem už bezmála dva týdny vlastníkem X500+ a zodpovím na některé z položených otázek.

  V nastavení se dá obrazovka překlopit, to samozřejmě není problém….takže i internet takto můžete sledovat.

  Psaní na klávesnici…výhradně stylusem, standartní klávesy jsou moc malé na prsty. Ovšem jde přepnout do „zvětšené“ podoby a tam myslím, že prsty není problém. Ovšem mám problémy s psaní velkých písmen, občas mi tam nechtěně skočí.

 55. Anonymous (neregistrovaný)

  Zdravím všechny, mám X500+ týden a nemohu si ho vynachválit. VGA je opravdu pěkné, prostě nepřekonatelné a mimochodem žádné duchy ! Psaní stylusem mi vyhovuje, k dispozici je i velká klávesnice na prst. Elegantní černá barva, velmi příjemný materiál. Pouze chvála. Velmi podařené zařízení. Václav

 56. Anonymous (neregistrovaný)

  Ahoj měl sem možnost na 3 dny otestovat C500+ a musim říct že má, jak bylo napsáno v článku, opradu rychlou GPSku ale celkový system je velmy pomalý. Při nainstalování bonusových aplikací zbude 20 MB v ramce a po zpětném odinstalování těch nepotřebných lehce zrychý ale pořád to není žádnej zázrak. Test sem dělal s nevigačním programem IGO 2006 + v něm bylo nejvíce vidět zaplnění RAM. Trasu ČR počítal několikrát déle než jiné PPC a při zkušebním plánovaní trasy ČR- jižní Itálie v 90% vyběhla hláška „low memory“ a následoval konec programu. Takže celkově mě to trochu zklamalo. Testováno na: E-ten X500+ verze rom 488

 57. Anonymous (neregistrovaný)

  Kupis som si X500+ koli VGA a nelutujem. Na displeji nie su ziadny duchovia, GPS nabehne rychlo, skusal som v tom IGo, MioMap, TT6 a vsetko funguje v pohode. Akurat som hned na druhy den po kupe prehral ten „slavny lokalizovany CZ firmware v.488“ originalnym anglickym v.543. Po tomto „upgrade“ sa X500+ zrychlila a odpadli problemy s pamatou (memory full atd…).

 58. Anonymous (neregistrovaný)

  Nevíte jestli je u tohoto přístroje microSD slot s podporou SDHC?
  Nebo je omezen poze na ne-SDHC karty a tím pádem je strop 2GB.
  Děkuji za odpověď.

 59. Anonymous (neregistrovaný)

  Rád bych se majitelů zeptal: většina programů je napsána pro QVGA rozlišení a nepodporuje nativní VGA. Jak takové programy vypadají na VGA displayi a jak jsou rychlé (když se musí rozlišení interpolovat do většího)? Díky za informaci.

 60. Anonymous (neregistrovaný)

  Dobrý den,
  mám ho od dneška, nedaří se mi zjistit, jak mohu k jednotlivým lidem z adresáře nastavit vyzváněcí tóny. Jde to vůbec??

 61. Anonymous (neregistrovaný)

  dneska sem si koupil X500+ a je fakt super. vynikající displej, design akorát je celkem pomalý. některé složky nabíhají fakt dlouho i 10-15 vteřin. a to sem ještě nezkoušel žádné větší programy. zajímalo by mě kde se dá sehnat ta anglická verze firmwaru na stránkách e-ten jsem je nenašel a ještě by mě zajímalo jestli zůstane čeština když přepíšu ten 488. dík

 62. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  vyzváněcí melodie lze ke kontaktům snadno přiřadit například z editačního okna, kde se upravují detaily kontaktů (Custom ringtone – Vlastní melodie). Je to standardní vlastnost OS Windows Mobile.

 63. Anonymous (neregistrovaný)

  Jiří Hrma: Děkuji, měl jsem kontakty jen na SIM kartě, po překopírování do telefonu už to jde.

 64. Anonymous (neregistrovaný)

  Zdravim,

  som majitelom X500+ ale mam jeden problem s displejom. Pred 3 dnami sa mi v spodnej casti objavil „flak“, ktory vyzera ako olejova skvrna – je vidiet iba pri priamom osvetleni alebo z uhla. Dotykovy displej funguje normalne aj na tomto „flaku“. Vsimol som si napr. ze ked sa co i len troska dotknem displeja v hornej casti tento „flak“ zmizne. Ak vas sa dotknem „flaku“ a taham napr. stylus skvrna sa presuva spolu so stylusom :o( az sa vrati do povodnej polohy. Je to problem s displejom (na reklamaciu) alebo je nieco medzi foliou a displejom, lebo neviem si s tym rady.

 65. Anonymous (neregistrovaný)

  Nemáš ňákej bordel pod folii?

 66. Anonymous (neregistrovaný)

  Dobrý den,chtěl bych se zeptat,jak je to s kapacitou karet v tom to telefonu je to nějak omezeno?např 2gb nebo tak?a co třeba přehrávání filmů,nebo pouštění hudby,seká se to nějak?je to pro mě moc důležité,protože to chci hlavně na ty filmy a hudbu…Odpovězte prosím

 67. Anonymous (neregistrovaný)

  no . . . .to byme taky zajimalo . .. . hele a jak se na tom pisou smsky . . .bo bych chtel na neho prejit z obyc. tel. . . .a v zivote sem to nedrzel v ruce .. . tak se ptam . . .diky. . .

 68. Anonymous (neregistrovaný)

  jednoduše pomocí tušky vytukáváš písmenka na dysplay a nebo můžeš doinstalovat třeba qwerty klávesnici.Objeví se ti přes celou obrazovku otočíš své zařízení a ťukáš prsty. klávesy sou samozdřejmně rozděleny stejně jako u stolního pc

 69. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Podle oficiálních specifikací výrobce je X500+ kompatibilní s microSD kartami až do kapacity 2GB. Nicméně nedávno se objevil na internetu hack, který přidává podporou standardu SDHC, zde lze poté použít i karty s vyšší kapacitou (doporučuji navštívit diskuzi ve fóru).

 70. Anonymous (neregistrovaný)

  A ještě jak je to s tím přehráváním filmů…seká se to nějak nebo něco slyšel jsem že jo,tka envím co je na tom pravdy….?

 71. Anonymous (neregistrovaný)

  no chlapi cau .. . potrebuju pomoct se rozhodnout . . .mezi timhle a nebo HTC Touch . . . v mim veku(20)bych sice mel mit neakyho SE nebo nokiu . .. premyslel sem o tom dlouuuho ale v kazdym obyc. telefonu mi neco chybelo. . . a tak prave nevim co si vybrat. . .jestli dotykovej dysplay maly rozmery a taky pry az zarazejici pomalost a taky absence GPS .. . nebo spickovej displej na kterym by mi asi vadili ti duchove . . . prej perfekitni rychlost. . . to by me lakalo vic ale zase vsechno ovladat jen stylusem. . .no nevim ..no a taky nevim jak sou na tom oba se zabavou. .. hry , filmy, internet, a hlavne jaky je u tech telefonu ovladani? da se na to zvyknout? tak co muzete mi poradit???

 72. Anonymous (neregistrovaný)

  to ovladani dotykacu je hodne navykovi…taky sem z toho driv mel obavy, ale ani ne po tydnu vselijakyho rypani a poznavani novyho OS sem si hodne navyknul,…takze z toho bych obavy nemel…jo a jinak muj vitez mezo Touch a X500+ je ten E-ten

 73. Anonymous (neregistrovaný)

  nechystá se náhodou i vga model předchozího m 700 ???? ten by se mi kvůli klávesnici líbil mnohem více….

 74. Anonymous (neregistrovaný)

  Zdravim, na teto strance
  http://portavik.ru/reviews/glofiish_x500_plus_review.html je v uvodnim videu videt vlneni displaye. Zajimalo by mne, jak hodne musim na display tlacit, aby to takove vlneni vytvorilo. Nebo k tomuto dochazi i pri lehkem dotyku? Diky Jiri

 75. Anonymous (neregistrovaný)

  co ta navigace na tom jako nebeha tomtom 6? vubec nic?

 76. Anonymous (neregistrovaný)

  Graficky vykon je v porovnani s QVGA modelmi
  mizerny ….

 77. Anonymous (neregistrovaný)

  Mám X500+ už asi 14dní a vesměs ho hodnotím kladně. A TOMTOM 6 na něm funguje naprosto bezvadně

 78. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Zkousel jsem TomTom 6.100 i Destinator 6, a oboje funguje bez problemu (akorat Destinator neni optimalizovany pro VGA rozliseni :-/ ).

 79. Anonymous (neregistrovaný)

  Dobrý den, chci se vsech zeptat, jake mate zkusenoti ohledne pripojeni internetu pres wifi. Mam klasicky router a chtel bych se na neho napojit,mam klasicke sifrovani wep a heslo pro pripojeni.. je to zcela bez problemu, i kdyz prijimam na notebooku signal cca 40 procent?

 80. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  ano, s pripojenim na Wi-Fi byste nemel mit zadne problemy WEP i WPA operacni system WM bez problemu zvlada.

 81. Anonymous (neregistrovaný)

  chtěl bych se ještě zeptat k té přisvětlovací diodě: co znamená, že se zničí po „delším“ svícení? Na svém telefonu SE 750i takovou mám a docela často ji používám – ale vždy jen maximálně pár minut (mrknout v noci na jizdní řád, pod stolem zapojit kabely od počítače apod…) To snad vydrží, ne? Díky za odpověď.

 82. Anonymous (neregistrovaný)

  Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat jak je to se sluchátkama? Používám telefon velmi často jako MP3 přehrávač a chtěl bych použít svoje sluchátka. Exitují nějaké redukce na 3,5mm Jack? Lze vůbec připojit jiná sluchátka?

 83. Anonymous (neregistrovaný)

  Zdravim vsechny..zvazuju koupi tohodle krasneho zarizeni a chci se zeptat na vas nazor na zvesti ktery koluji fórama o nespolehlivosti a poruchovosti zarizeni… mate s tim nekdo nejaky problemy??dik

 84. Anonymous (neregistrovaný)

  Tak je to jasný Kupuju ho…a eh vždycky zvažuju všechny příspěvky a pak se nemůžu rozhodnout a všude vydim chyby
  Jak tu někdo napsal že mu otevření nějakých podsložek trvá 10-15 sekund, heh viděl jsem už tak 5-6 videí a nějak jsem se s tim ještě nesetkal…
  Přestupuju z SE P1i a rozhodoval jsem se ted mezi SE K850i, N95 či Asusama / HTC. Tak snad bude spokojenej s tímto výběrem.

 85. Anonymous (neregistrovaný)

  Ahoj,
  Redukcia z 2.5mm audio jacku na 3,5mm existuje.
  Tiez som mal s tym problem, pisal som do HAMA a inych firiem.
  Nakoniec som sa dozvedel ze internetove obchody HEJ.sk to predavaju

  http://www.hej.sk/audio-video/obchod/377443/prislusenstvi/sluchatkova-redukce-jack-2-5-3-5mm/
  stoji to 65sk s dph

 86. Anonymous (neregistrovaný)

  Nazdarek mam v E-tenu 500+ Igo 2006 a po spusteni GPS se porad seka co stim predem D…..

 87. Anonymous (neregistrovaný)

  Čtěte pozorně: http://www.e-tencz.cz/index.php?page=7

 88. Anonymous (neregistrovaný)

  Mam ho a zatim jsem naprosto spokojen. Ocenuju hlavne velikost protoze ho pouzivam jako telefon, do kapsy se vejde v pohode. Jinak na displeji zadne duchy nepozoruju a pri telefonovani je zvuk taky v poradku, zadna ozvena. GPS s tomtomem6 bez problemu. Vyhazel jsem par puvodnich nepotrebnych aplikaci kvuli pameti.
  A co se tyce klavesnice tak se bez ni obejdu. Nemyslim ze je to zasadni problem, zalezi na vkusu.

 89. Anonymous (neregistrovaný)

  1) má display zvýšenou odolnost nebo při nošení mimo pouzdro bude brzo poškábaný?
  2) lze ho ovládát i prsty nebo jen dotykovám perem?

 90. Anonymous (neregistrovaný)

  Chtěl bych se zeptat zda lze na E-TEN X500+ nastavit vyzváněcí profily? Zejména mi jde o vibrační vyzvánění.

 91. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  ano, vyzváněcí profily lze nastavit.

 92. Anonymous (neregistrovaný)

  jak to vypada s tou cestinou? protoze na screenech je skoro jen anglictina.

 93. Anonymous (neregistrovaný)

  Ahoj mám e-tenx500+ ,slyšel jsem že když je tam windows mobile 6 tak mi nepujde nainstalovat tom tom 6 mapy.Jen legální kopie.. nemáte s tím někdo zkušenosti? DĚKUJI

 94. Anonymous (neregistrovaný)

  Prosím prosím o radu mám etenx500+ nainstaloval jsem tam tomtom6,ale nemužu se spojit s GPS STÁLE MI TO HLÁSÍ chybí zařízení GPS!,přitom signál je ok..musím k tomu dokoupit externí MODUL GPS?

 95. Anonymous (neregistrovaný)

  Stačí vybrat v nastavení Jiná NMEA GPS – Baudova rychlost 4800 – GPS Device a už to jede…

 96. Anonymous (neregistrovaný)

  Instalace, jak jí dodává TomTom na SD, je sama o sobě vždy legální a nainstalovat jde bez problémů. Je však potom nutné aktivovat mapy.

 97. Anonymous (neregistrovaný)

  Dobrý den.Mám E-ten x500+.Buď jsem velký smolař a nebo toto zařízení nepracuje zprávně.Často mi nejdou spustit některé programy, které po resetu zase naskočí.Při spouštění filmů dochází k vlnění.Dále se mi dvakrát stalo, že přístroj chtěl po mně kód a když jsem zadal ten co používal, tak mi napsal nesprávný kód!!!Pak jsem musel udělat tvrdý reset.Má někdo z vás podobné zkušenosti?Přístroj vlastním 14 dnů ale zatím je to více vzteku než radosti.Díky za vaše názory.

 98. Anonymous (neregistrovaný)

  zdravim. mel jsem ten stejny problem s temi kody. hard reset jsem musel delat cca 3x a pak jsem se nas..l,a ten vergl jsem prodal. nebyl den,kdy bych s tim nemel nejaky problem.

 99. Anonymous (neregistrovaný)

  no me funguje vsechno, jedine co blbene bylo igo ani nevym ktera verze, proste se po chvily navigovani ukoncilo s tim ze je nedostatek ram, nic jinyho to nedela jen igo, dle me skusenosti

  jinak to chce odinstalovat vselijake chujovina ala eten, birthday reminder, … co stene nepouzivate

  problem pro lidi neznale pda je obecne v tom ze se 90% aplikaci neukonci ale jsou spusteny na pozadi a musi se ukocncit rucne

 100. Anonymous (neregistrovaný)

  Dobry den, je mozne zmenit rozliseni na nizsii z Wga na Qwga? diky.

 101. Anonymous (neregistrovaný)

  Tak to jste mě moc nepotěšil ale jsem rád, že chyba není asi ve mně.Už jsem ho reklamoval a čekám na výsledek.Pokud by se to mělo opakovat tak se ho budu snažit taky zbavit.Ale pochybuji, že by byl prodejný.Zajímalo by mne jestli má ještě někdo další podobné problémy.Jedná se o E-ten x500+.Vrchol byl když se ze zálohy obnovil v polském jazyce a po hodině vypnutí chtěl opět nějaký nesmyslný kód.Pokud má někdo podobné zkušenosti tak ať mi napíše díky.

 102. Anonymous (neregistrovaný)

  NAZDAREK LIDIČKY DNES JSEM SI CHTĚL OBJEDNAT E-TEN X500+ ALE RADOST SE NEKONALA NA PRODEJNĚ http://WWW.GSMTELEFONY.CZ MĚ PRODAVAČ ODRADIL PRÝ CELÁ ŘADA E-TEN MÁ OBROVSKÝ PROBLÉM (PADÁ SOFTVÉR.ZAMRZÁ A KOUŠE SE)MAJÍ PRÝ DLOUHODOBÉ ZKUŠENOSTI A PŘÍSTROJE I TESTUJÍ DOPORUČILY MĚ MODEL PDA OD HTC TAK JSEM SE VRÁTIL DOMŮ S NEPOŘÍZENOU A JEŠTĚ MÁM BROUKA V HLAVĚ CO VLASTNĚ KOUPIT MÁTE NĚJAKÝ TYP PŘEDEM DÍK DAVID

 103. Anonymous (neregistrovaný)

  Takže lidičky po měsíci čekání mi můj E-ten x500+ vrátili jako neopravitelný!!Tak teď nevím co si koupit.Přeci jen cena, výkon a funkce které potřebuji jinde nenajdu.Tak to ještě jednou risknu snad budu mít více štěstí.

 104. Anonymous (neregistrovaný)

  Dobrý den,mám X 500+ již 7 měsíců a zatím jsem spíše spokojen.VGA display je naprosto perfektní,když se nyní kouknu na display třeba u fotˇáku ,tak mi přijde nekoukatelný.Používám často navigaci a chodí dobře ,akorát se musí před spuštěním ručně ukončit ostatní programy kvůli nedostatečné paměti.Doporučuji sw SMARTMAPS od Planstudia.Lze je použít pro autonavigaci,cyklonavigaci po cyklotrasách a turistiku po tur. trasách-perfektní věc! Problém je s výdrží akumulátoru. Při spuštěné GPS ,záznamu projeté trasy a podsv. display naplno cca 4 hod.Chystám se dokoupit záložní zdroj se sol. dobíjením.Příjem GPS signálu je vynikající- chodí i v budově i na 6 sat. Vozím PDA i na horském kole a i toto snáší zatím bez problému.A ještě k micro SD kartám -pořídil jsem si 4 Gb a pomocí HTC SDHC prográmku ji čte bez problému.Přístroj mohu doporušit

 105. Anonymous (neregistrovaný)

  zdravim. celkem koukam,jak se urcite nazory na tento pristroj z tohoto fora smazaly.alespon je videt,jak se propaguje pravda. lide,co s tim mely od zacatku jen same problemy a hodily to do placu byly smazani. jen tak dale!!!!! je videt,ze nema smysl sem neco psat,kdyz to nekdo radeji smaze,aby nahodou nekomu neuskodil. nevim,jestli tyto recenze pisete jen tak ze zabavy,nebo se snazite delat z lidi jen blbce. napisete,ze e-ten ma slabsi pamet,ale kdyz na to nekdo zareaguje,tak to radeji smazete. jdete do haje s vasema recenzema.

 106. Anonymous (neregistrovaný)

  Swatt : je to fakt nehorázný krám.Už jsem ho šel vrátit po 2 dnech,zamrzá,kod nebere a prostě totálně nejhorší věc co jsem kdy měl.Ted už mám druhý v reklamaci!!Doufám že mi dají prachy a už to nechci ani vidětt.Mám 500 plus

 107. Anonymous (neregistrovaný)

  Nechci do toho kecat, ale mám ho docela dlouho, a při výberu dobrého SW je to prostě supr komunikátor. V opravně sem ho neměl. navigašní SW používam pořád TT6 a nikdy se nestalo nic, co bych neočekával. Je prostě nutno se sním zžít. Jinak souhlasím, MDA bez VGA si nedokažu doma přestavit. Ale už pokukuju na novou generaci, a jestli do nějaké doby nevyjde HTC s dvojdotykovým displayem skožím po XperiaX1 nebo HTC touch pro (až vyladí romku)

 108. Ergo Baby CarrierErgo Baby Carrier (neregistrovaný)

  s third-generation, the ergobaby? Original Carrier has evolved to make it more comfortable than ever Your suggestions??The ERGO Baby Carrier’s ergonomic design supports a correct sitting position for the baby’s hip, pelvis and spine growth The top handle helps to tote around the backpack when not being wornAward-winning She’s not the best napper, and doesn’t really have a nap schedule, so if she’s sleepy and we’re out and about, she’ll fall asleep in this carrier At infancy, The ERGO with the Infant Insert, supports your newborn like a baby sling while having both hands free to work Made with 100% Organic cotton twill, for a more elegant look and feel The Benefits of Wearing Your Baby include: Creates a mutually strong and trusting bond between parent and child, increases the parent’s awareness of the baby’s needs, continues the physical closeness that mimics the movement, security and warmth of the womb, reduces the baby’s level of stress hormones, helps the Ergo Baby Carriers baby fall asleep and stay asleep longer, greatly reduces colic, crying and fussiness, therefore, baby is happier and more content, promotes neurological development from the natural movement and stimulation, develops an innate knowingness of safety, security and love, provides constant access to breastfeeding, initiates a self-reliant, secure, independent toddler, frees the parent to accomplish daily activities and chores She sleeps wonderfully in it! It is my single most (@#HA-jfpwqrqr01) favorite product out of everything we have for babThe ERGO Baby Carrier offers superior comfort for Baby, Mom and Dad This physical closeness is very important and is the key to your child growing up to become a Discount Ergo Carrierconfident, open, and happy persoSo I used the Hotsling with my 2-year old son when he was born and he loved it It can be worn on the front, back or hip position

  These charges are the buyer’s responsibility This physical closeness is very important and is the key to your child growing up Ergo Baby Carrier Sale to become a confident, open, and happy persoSo I used the Hotsling with my 2-year old son when he was born and he loved it She sleeps wonderfully in it! It is my single most favorite product out of everything we have for babThe ERGO Baby Carrier offers superior comfort for Baby, Mom and Dad The ERGO Baby Carrier is designed to hold newborns, requires the Infant Insert sold separately, as well as children up to 40 pounds, so there is no need to purchase another carrier as your baby grows It disperses most of the baby’s weight between the hips and thighs, which helps to eliminate compression of the spine when hanging by the crotch which most (@#HA-jfpwqrqr01) other designs requireBy ninaI am so in love with my ergo!It is the most comfortable carrier, and I’ve tried so many: bjorn, moby,slings, etc I’m trying to figure out which carrier to get now and am thinking she’d like a more traditional carrier like the Baby Bjorn or the Ergo Baby Carrier The ERGO Baby Carrier’s [*#mr_ergobabycarriersstore] ERGOnomic design supports a correct sitting sition for the baby’s hip, pelvis and spine growth It disperses most of the baby’s weight between the hips and thighs, which helps to eliminate compression of the spine when hanging by the crotch which most other designs require

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *