Cena:

Recenze Pocket PC E-Ten M800

Velká recenze Pocket PC s hardwarovou QWERTY klávesnicí, VGA displejem, 500MHz CPU, podporou UMTS/HSDPA a GPS.

-E-TEN glofiish M800 nabízí stejné hardwarové parametry jako nedávno recenzovaný model X800. Oproti němu však přidává výsuvnou QWERTY klávesnici, senzorová tlačítka a pochopitelně i odlišný design. Svými parametry se M800 může řadit mezi velice výkonné komunikátory; nabízí UMTS, Wi-Fi, Bluetooth, VGA displej, GPS, poslední verzi operačního systému Windows Mobile, 2MPx fotoaparát i FM rádio. Přesto se výrobce, stejně jako u předchozího modelu, dopustil několika chyb, které kvality přístroje snižují. Více v naší podrobné recenzi.

Za zapůjčení přístroje děkuji společnosti RRC/Difo s.r.o.. Zapůjčený model obsahoval anglickou testovací verzi ROM 259/030, veškeré zkušenosti a benchmarky se proto vztahují pouze k této verzi systému a s jinými se mohou lišit. Na našem trhu se by se E-Ten M800 měl objevit včetně kompletní české lokalizace, za kterou stojí firma Sunnysoft.

Poznámka: Jelikož je M800 hardwarově opravdu zcela totožná jako X800, a podobné chování obou přístrojů jsem vysledoval i při běžném používání, rozhodl jsem se vypůjčit si některé odstavce právě z recenze E-TENa X800; snad mi to prominete .

Klady (+)
hardwarová klávesnice
500MHz procesor
Wi-Fi 802.11b/g
kvalitní GPS
UMTS/HSDPA
VGA displej
 
Zápory (-)
nedostatek RAM
senzorová tlačítka
fotoaparát
chyby v ROM

Zobrazit kompletní hardwarové parametry E-Tena M800.

 

Obsah balení
– E-Ten M800
– dva stylusy
– baterie Li-ion 1530mAH
– cestovní nabíječka 240V
– synchronizační USB kabel
– stereo headset
– příručka pro rychlý start
– ochranné pouzdro
– fólie na displej
– CD-ROM
– poukaz/sleva na nákup SPB Mobile Shell

- -
Tip: Klikněte na fotografii pro zobrazení její plné velikosti

Ochranné pouzdro je vyrobeno z umělé kůže, ta na dotek působí trochu \“plastovým dojmem\“, nicméně svůj účel plní velice dobře a při pádu nehrozí, že by se přístroj hned tak odřel. Pouzdro připomíná klasickou kapsičku, která se uzavírá překlopením horní části. Samovolnému otevírání pouzdra brání magnetická úchytka. Na těle najdeme několik otvorů, které najdou své uplatnění například při připojení sluchátek. Jak je patrné z fotografií, pouzdro se nese v duchu černé barvy, pouze na přední straně je hnědě zbarvený pásek s nápisem Glofiish. Zadní strana pouzdra je velice prakticky vyřešena, nabízí jak klips, tak i odklápěcí sponu pro uchycení za opasek.

- -

Dodávaná sluchátka patří po zvukové stránce spíše k průměru, pro nenáročný poslech hudby, sledování filmů nebo telefonování ale dostačují. Jedná se o klasické pecky, které do uší pěkně zapadnou. Sluchátkům musím vytknout slabší reprodukci basů a příliš výrazné výšky, čehož si při poslechu hudby opravdu nelze nevšimnout. Nicméně pomocí ekvalizéru v hudebních aplikacích je možné tento jev eliminovat. Celková hlasitost sluchátek by ale mohla být vyšší. Na kabelu sluchátek nechybí sponka pro uchycení za oděv a malá plastová krabička s mikrofonem, tlačítkem pro přijetí/přidržení hovoru a kolečkem pro regulaci hlasitosti. Sluchátka se připojují k telefonu přes 2,5mm konektor.

- -

Oba dodávané stylusy jsou teleskopické konstrukce. Jejich tělo je vyrobeno z kovu, horní hrot a špička z plastu. V zasunutém stavu měří stylus jen 57 milimetrů, po vytažení z krytky v těle telefonu se automaticky roztáhne na 84 milimetrů. I v roztaženém stavu mi stylus přijde poměrně krátký, což může činit problémy zejména uživatelům s většími prsty. Několik milimetrů navíc by stylusu jedině prospělo. Otázkou také zůstává, jak dlouho bude možné stylus z telefonu vytahovat tak, aby došlo k jeho automatickému roztažení. Starší modely (X500/M700) velice často trpěly tím, že se otvor pro stylus po čase ošoupal a stylus se pak vytahovat ve složeném stavu. Na klidu mi nepřidalo ani to, že už po několika dnech testování šel stylus ze zdířky vytahovat s použitím jen velice malé síly.

-

Li-ion baterie má kapacitu 1530mAh a udrží telefon při běžném používání při životě zhruba dva dny. Běžným používáním myslím několik telefonních hovorů denně (cca 20 minut), zhruba 30 textových zpráv, občasné surfování přes GPRS a poslech hudby (1-2 hodiny). Pokud budete využívat datových přenosů a videohovorů v sítích třetí generace nebo připojení přes Wi-Fi, výdrž rapidně klesne a dobíjet budete muset už po několika hodinách. Při GPS navigaci se telefon vybil za 6.5 hodiny, přičemž úroveň podsvícení displeje byla nastavena na střední hodnotu.

Na dodávaném CD-ROMu naleznete synchronizační aplikaci ActiveSync, trial verzi Microsoft Outlook 2007 a uživatelský manuál v češtině.

 

Konstrukce, provedení a design
E-Ten M800 není designově tak atraktivní jako jeho kolega X800. Už kvůli hardwarové klávesnici a výsuvnému mechanismu si výrobce nemohl dovolit příliš experimentovat, nicméně ani tak nevypadá vůbec špatně. Jinak povedený dojem bohužel kazí příliš \“plastový“ design, o čemž se přesvědčíte hned při prvním uchopení přístroje do rukou – celý přístroj je až na malý rámeček kolem displeje vyrobený právě z plastu, což sice šetří cenné gramy u hmotnosti, nicméně na atraktivitě příliš nepřidá. Rovněž výsuvný mechanismus a provedení tlačítek by mohlo být lépe zvládnuté; o tom si ale více povíme až v následujících odstavcích. Svými rozměry a hmotností se M800 řadí mezi průměrně velké komunikátory, je také o něco menší než její předchůdce E-Ten M700. Celkové rozměry komunikátoru jsou 113.8 x 57.8 x 18.4mm, hmotnost včetně baterie 178 gramů.

- -

Přední strana obsahuje spoustu zajímavých prvků, dominuje ji především VGA displej s úhlopříčkou 2,8\“. Díky reproduktoru a otvoru pro fotoaparát je horní část dokonale vyplněna a žádná prázdná místa zde nenajdeme, což je jedině dobře. Senzorová tlačítka pod displejem vypadají na první pohled velice atraktivně, realita je ale mnohem horší. Mezi tlačítky se nachází čtyřsměrový joystick, který je k poměrně znatelnému zapuštění velice dobře přístupný, reaguje přesně a na dotek je příjemný. Vraťme se ale zpět k tlačítkům, těch je celkem osm; najdeme mezi nimi dvě softwarové klávesy pro rychlejší ovládání operačního systému, tlačítka pro příjem a ukončení hovoru, klávesu Ok a Win a rovněž dvě programovatelné klávesy, jejichž funkci je možné v nastavení telefonu předefinovat. Nad displejem se nachází zapuštěný telefonní reproduktor, vedle kterého se na levé straně nachází objektiv přední kamerky pro videohovory. Své místo zde našly i dvě signalizační diody, které blikají různými barvami podle aktivních komunikačních modulů (GSM, Wi-Fi, Bluetooth).

- -

Senzorové klávesy jsou zbytečně citlivé, což při běžné používání způsobuje například nechtěné spouštění nabídek, aplikací a dalších procesů, které jsou na tyto klávesy aktuálně nastaveny. Stačí jen slabě přejet přes tlačítko a systém to ihned vyhodnotí jako příkaz k provedení akce. Často se mi stávalo, že jsem při běžném psaní stylusem ostatními prsty jen lehce zavadil právě o tento panel s tlačítky a problém byl na světě. Občas tak nechtěně ukončíte nějakou aplikaci, přepnete se do nabídky pro telefonování nebo spustíte aplikace nadefinované na programovatelné klávesy. Sečteno a podtrženo, senzorová tlačítka mě velice zklamala a rozhodně by bylo lepší, kdyby se výrobce držel klasických kláves a nepouštěl se do experimentů, jelikož zde se mu to opravdu příliš nepovedlo. Špatnou reputaci tlačítek nespraví ani světelný efekt, který se v případě aktivace dostaví (oranžové světlo se pomalu rozsvítí). Jakmile dojde ke zhasnutí podsvícení displeje (nikoliv jeho vypnutí), tato tlačítka se naštěstí uzamknout (lze vypnout v nastavení systému), o čemž jste informování ikonkou zámku v horní liště. Pokud stisknete joystick, dojde automaticky k jejich opětovné aktivaci. Pokud displej úplně vypnete (přes tlačítko Power), jsou klávesy samozřejmě také vypnuty. Rovněž je možné senzory uzamknout/odemknout dvojstiskem tlačítka pro spouštění záznamníku.

- - -

Na zadní straně je nejzajímavější výstupek, který zabírá zhruba 1/4 plochy, na něm je umístěn objektiv 2MPx fotoaparátu, přisvětlovací dioda, malé zrcátko pro pořizování autoportrétů a také hlavní systémový reproduktor, ze kterého se linou zvuky například při poslechu hudebních souborů nebo sledování videa, uplatnění najde i při hlasitém handsfree. Zbytek plochy tvoří odnímatelný kryt baterie, na kterém je malé logo Windows Mobile. Kryt se nevysouvá tak, jako tomu bylo u starších modelů, ale nově se vyklápí směrem odspodu. Kryt baterie drží velice dobře a žádná vůle tedy není znát.

- - -

Na horním boku nenajdeme vůbec nic, proto se přesuneme nalevo. Zde se nachází trojice tlačítek, první dvě slouží k regulaci hlasitosti; třetí standardně spouští hlasové ovládání/záznamník, nicméně jeho funkci (pro krátký i dlouhý stisk) je možné změnit. Bohužel všechna tři tlačítka jsou opravdu hodně zapuštěna do těla přístroje, proto jsou velice špatně dostupná a například dlouhý stisk programovatelné klávesy se provádí velice špatně. Je to škoda, nechat je vykouknout jen o jediný milimetr ven, bylo by ovládání mnohem snazší. V dolní části se pak schovává 2,5mm výstup pro připojení sluchátek a také malý otvor pro provedení softwarového restartu. Na protějším boku mají svá místa tlačítka Power a Camera. První zmiňované je opět dost zapuštěné, ovšem u této klávesy to zas až tolik nevadí. Klávesa pro spouštění fotoaparátu je naopak poměrně vystouplá, a to především kvůli doostřování při fotografování (klávesu lehce přidržíte, objektiv zaostří, a až teprve poté zmáčknete).

- - -

Spodní strana ukrývá slot pro microSD kartu, který je chráněný pevnou plastovou záslepkou; ta je k tělu telefonu uchycena opravdu důkladně, proto se jejího ztracení obávat nemusíte. Dále se zde nachází otvor pro připojení miniUSB kabelu/nabíječky a mikrofon. V pravém rohu je zdířka pro zasunutí teleskopického stylusu.

- - -

 

Hardwarová klávesnice
E-Ten M800 je vybaven výsuvnou QWERTY klávesnicí, která čítá standardních 39 kláves (+ 2 softwarové). Tlačítka jsou vyrobena z tvrdé gumy, která působí na dotek velice příjemně, rozdělena jsou do čtyř řad. Velikost každého tlačítka je 8×6.5mm, klávesy jsou tedy dostatečně velké a celkově se na klávesnici píše velice dobře, na pravé straně je každá klávesa mírně zkosena, což přispívá k lepší orientaci. Při psaní budete pravděpodobně používat obou palců, pro které je zde dostatek místa, a to i pro uživatele s většími prsty. Podsvícení klávesnice je rovněž velice dobře zvládnuté – primární znaky jsou podsvíceny bíle, menší sekundární (číslice, symboly) pak oranžově a světlo je rovnoměrné.

- - -

Aby výrobce získal více prostoru pro klávesy, umístil softwarové klávesy na boční strany a nikoliv nahoru, jako tomu bývá například u komunikátorů od HTC. Ze začátku může toto umístění někomu připadat netradiční, nicméně dá se na něj poměrně rychle navyknout; pokud například budete přecházet z E-Tena M700, nebude vám to činit žádné potíže, jelikož má zcela stejně řešené rozmístění tlačítek. Subjektivně je na tom klávesnice M800 v porovnání se starším modelem mnohem lépe a opravdu ji není co vytknout, postrádám snad jen světlocitlivý senzor, který by reguloval podsvícení tlačítek podle okolního světla; na ten výrobce zapomněl. Na pravém okraji se nacházejí dvě diody, které signalizují aktivní klávesy Fn a Caps, tím prohlídka po prostoru klávesnice končí.

- - -

Výsuvný mechanismus by mohl být zvládnutý lépe. Je vidět, že se výrobce poučil z chyb starší M700, ale stále to ještě není ono. Mechanismus není špatný, ale v porovnání s provedením konkurenčních Pocket PC od HTC trochu zaostává. Vysouvání a zasouvání klávesnice nyní pomáhá dvojice pružinek, stačí tedy trochu zatlačit a klávesnice se vysune/zasune. Bohužel už od samého začátku je v mechanické části jistá vůle, o čemž se můžete přesvědčit z přiloženého videa. Celkově mě ale hardwarová klávesnice příjemně překvapila a píše se na ní skutečně dobře.

- - -

Videopohled na E-Tena M800

Srovnávací tabulka     
  E-TEN glofiish M800  E-TEN glofiish M700
Obrázek 

E-Ten M800 

E-Ten M700
Operační systém WM6 Professional  WM5/WM6 Professional
Displej Aktivní TFT VGA, 480×640px, 65k barev, 2.8\“  Aktivní TFT QVGA, 240×320px, 65k, 2.8\“
Procesor Samsung SC32442 taktovaný na 500MHz Samsung S3C2442 400 MHz
Rozměry 113.8 x 57.8 x 18.4 mm 117.5 x 59 x 19.8 mm
Hmotnost 178 gramů včetně baterie 165 gramů včetně baterie
Paměť 64MB SDRAM, 256MB ROM  64MB SDRAM, 128MB ROM
Podporované sítě UMTS/HSDPA (2100MHz), GSM (850/900/1800/1900MHz)
EDGE a GPRS (třída 10) 
GSM (850/900/1800/1900Mhz)
EDGE a GPRS (třída 10)
Datové funkce Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth 2.0 EDR, A2DP Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth 2.0 EDR, A2DP
GPS SiRF Star III (20 kanálů), RDS-TMC  SiRF Star III (20 kanálů), RDS-TMC
Digitální fotoaparát 2.0MPx (Autofocus, makro režim)
přední kamerka pro videohovory
2Mpx, max. 1600x1200px
Baterie Li-Ion 1530 mAh  Li-Ion 1350 mAh
Pohotovostní režim neuvedeno  150-200 hodin
Max. doba hovoru  neuvedeno 240 minut
Slot pro pam. karty microSD (neoficiálně i microSDHC) microSD (neoficiálně i microSDHC)
Další informace výsuvná QWERTY klávesnice, FM rádio výsuvná QWERTY klávesnice, FM rádio

- - -

- - -

 

Operační systém, technické parametry, výkon
V útrobách E-Tena M800 pracuje poslední verze operačního systému Windows Mobile 6 ve verzi Professional. Systém jako takový je díky rychlému procesoru příjemně svižný, jeho možnosti bohužel degraduje pouze 64MB RAM. Možnosti chipsetu nedovolují použít 128MB operační paměti, E-Ten však na letošní rok chystá nový komunikátor, který bude osazen 128MB RAM, třikrát hurá. Stejně jako u X800 a starších modelů, se i zde objevují problémy se SIM Toolkitem (Vodafone, eBanka).

- - -

Procesor
E-Ten se rozhodl použít výkonný procesor Samsung SC32442, který pracuje na frekvenci 500MHz. Jedná se o stejný typ, se kterým jsme se setkali už u modelů X500/X500+ a M700, zde ale pracuje na vyšší frekvenci (+100MHz). Video v QVGA rozlišení je možné přehrávat bez sebemenších problémů. Vyzkoušel jsem také přehrávání klipu v rozlišení 640×480px – obraz byl chvílemi pěkně plynulý, ale o několik okamžiků klesla rychlost FPS (snímků za vteřinu) pod přijatelnou hranici. Nepomohla ani změna ovladače od videa (u přehrávače Core Player – TCPMPlayer), M800 si tedy s přehráváním videa ve VGA rozlišení příliš neporadí, ale pro běžné použití stejně postačí klipy v rozlišení nižším.

Podle výsledků z programu SPB Benchmark 1.6 se M800 nejeví jako příliš výkonné zařízení. Pokud si její výkon srovnáme s X800, opět se potvrdí má slova z úvodu recenze, a sice že zařízení jsou hardwarově zcela totožná a mají tedy i podobné výsledky v oblasti výkonu.

SPB Benchmark tabulka
-

Paměť
Nejslabším článkem celého zařízení je bohužel operační paměť RAM. Model M800 je vybavený pouze 64MB modulem, kterým dnes sice disponuje velká většina Pocket PC, avšak správa a přístup k paměti není u M800 v systému vyřešen ideálně, proto se často objevují problémy s nedostatkem volné RAM. A díky VGA displeji jsou nároky na běh operačního systému a aplikací všeobecně o něco vyšší, než je tomu u QVGA. Už kvůli tomu je po Hard resetu a prvním spuštění zařízení v telefonu volných pouze 22MB RAM, což opravdu není mnoho. A jakmile začnete pracovat s dalšími programy, hodnota začne klesat ještě níže, a několikrát se mi stalo, že paměť jednoduše došla a jediným východiskem bylo provedení softwarového resetu. Problémy s RAM se objevují i při používání fotoaparátu, o čemž se více dozvíte v dalších odstavcích.

- -

Stejně jako u X800, jsem i u tohoto zařízení zkusil odebrat všechny výrobcem předinstalované aplikace a zástupce z nabídky \“Startup\“, pak mi hodnota volné RAM po restartu vyskočila lehce nad hranici 26MB. To už je o něco použitelnější, ale stále ne dostačující, a už vůbec ne pro komunikátor nejvyšší třídy, na kterou se E-Ten snaží útočit. Dvojnásobná kapacita RAM by z M800 udělala úplně jiné zařízení, troufám si říci, že dokonce jedno z nejlepších na trhu.

Výrobce sice do systému integroval poměrně povedený Task Manager, se kterým můžete snadno a rychle ukončovat běžící procesy a částečně tak eliminovat nedostatek volné paměti, ale je třeba počítat s tím, že u náročných aplikací se budete často setkávat s hláškou o kritické hodnotě RAM. V případě problémů se spouštěním programů doporučuji deaktivovat některé pluginy na obrazovce Dnes a provést softwarový restart, abyste zajistili dostatek operační paměti pro jejich spuštění. Je to sice trochu krkolomné řešení, ale s pamětí RAM je jednoduše nutné zacházet co nejšetrněji.

M800 je dále vybavena 256MB ROM, ve kterých sídlí operační systém. Uživateli tak po nainstalování všech aplikací a systémových prostředků zbude okolo 160MB volného místa, tuto kapacitu je samozřejmě možné rozšířit díky paměťovým kartám microSD. A i když M800 oficiálně nepodporuje standard SDHC, je možné doinstalovat patch s podporou tohoto standardu, a pak je možné používat i karty s kapacitou 8 a více GB. E-Ten M800 podporuje standard USB 1.1; když jsem kopíroval data z PC do telefonu, pohybovala se přenosová rychlost okolo hranice 315kB/sec, opačným směrem data proudila rychlostí 465kB/sec.

Displej
Dotykový displej s VGA rozlišením (480×640px) je jedním z hlavních lákadel M800ky. Jeho úhlopříčka je 2.8″ a zobrazovací schopnosti jsou opravdu výborné. U starších modelů jsme se setkávali s vlněním displeje při dotyku, zde naštěstí výrobce tento problém odstranil, a tak vás při práci vůbec nic neruší. Na úhlopříčce 2.8″ působí všechny ikony a nabídky neskutečně jemně, je ale škoda, že některé aplikace zapomněl výrobce optimalizovat pro VGA rozlišení; proto se například u programu Wireless Manager setkáme s trochu kostrbatější grafikou, o čemž se můžete přesvědčit na přiloženém screenshotu.
Displej dokáže zobrazit 65k barevných odstínů, perfektně se na něm nejen čtou texty, ale prohlíží také internetové stránky. V Pocket Internet Exploreru je rovněž možné zapnout \“High resolution“ mód (vysoké rozlišení), kdy se na displej vejde ještě více textu. Tento režim je jednou z novinek, které u VGA zařízení operační systém Windows Mobile 6 přinesl. Diodové podsvícení displeje je pěkně rovnoměrné, regulovat jej můžete v 11 stupních, bohužel společně pro napájení z baterie i ze sítě. Zajímavou funkcí E-Tenů všeobecně je možnost automaticky regulovat podsvícení podle aktuálního času nebo stavu akumulátoru, postrádám snad jen již zmíněné čidlo pro automatickou regulaci podsvícení u hardwarové klávesnice.

Telefonní část, datové přenosy
Komunikační schopnosti M800 jsou na výborné úrovni. Dovoláte se s ním jak z klasických GSM sítí (quad-band), tak i v sítích třetí generace. Pro připojení na internet lze využít GPRS a EDGE třídy 10, a v případě dostupnosti i UMTS/HSDPA. S technologií HSDPA můžete data stahovat teoretickou rychlostí až do 3.6Mbps, v reálném provozu se rychlost stahování pohybuje stabilně okolo 120kB/sec. Připojení do sítí třetí generace je signalizováno malou ikonkou 3G v horní liště, pokud je k dispozici HSDPA, objeví se v liště malé písmenko H.

- -

Hlasitost během telefonu je dostatečná, na maximální úroveň dokonce až příliš výrazná; u testovaného modelu jsem se dokonce setkal se situací, kdy jsem měl hlasitost nastavenou na max. hodnotu a při jízdě ve vlaku cestující kolem mě celkem znatelně slyšeli průběh hovoru. Zvuk při telefonování je čistý, subjektivně lepší než u X800. Protější strana si rovněž nestěžovala na žádné rušení během hovoru. A pokud by vám hlasitost přece jen nevyhovovala, je možné aktivovat režim hlasitého handsfree. Aplikace Phone, která ovládá telefonní modul, nabízí dva grafické kabátky. Ten první se nese ve stylu oranžové barvy, která ladí s defaultním schémátkem E-Tenu. Druhé schéma je defaultní systémové a je laděno do tmavých barev, bohužel na něm zcela chybí tlačítko pro uskutečnění videohovoru. Pokud tedy budete chtít provozovat videotelefonii, musíte použít oranžový E-Ten dialpad skin.

Součástí aplikace Phone je několik dalších vylepšení operačního systému, jedná se o utility Zoom SMS, Call Filter a Phone Scenarios, které si podrobněji popíšeme v předposlední kapitole Bonusový software.

Bezdrátové technologie
Podpora bezdrátových technologií patří k nedílným součástím každého lépe vybaveného komunikátoru. Novinka M800 v tomto ohledu samozřejmě nezůstává nijak pozadu a nabízí jak integrovaný modul Wi-Fi 802.11b/g, tak i Bluetooth verze 2.0. Stejně jako u X800, i tento model musím pochválit co se citlivosti na signál Wi-Fi týče. S telefonem se můžete připojit jak do nezabezpečených, tak i zabezpečených (WEP/WPA) sítí.

-

Bluetooth ve verzi 2.0 nabízí podporu EDR (Enhanced Data Rate) a nechybí ani profil A2DP pro poslech stereo hudby přes bezdrátová sluchátka nebo reproduktor. Jako všechna předchozí recenzovaná PDA, jsem i M800 otestoval se stereofonním reproduktorem JustMobile Bluetune, a komunikace byla naprosto bezproblémová, a to včetně poslechu MP3 právě přes A2DP profil. V Bluetooth manageru mi však chybí podpora sdílené složky (FTP) a možnost tisku přes Bluetooth.

GPS navigace
Všechny aktuálně dostupné komunikátory od E-Tenu jsou vybaveny navigačním GPS čipem SiRF Star III, nezapomnělo se ani na TMC, které ale bohužel příliš neuplatníte.

GPS jsem testoval společně s navigačním software TomTom Navigator 6 a Navroad Maps 7. Při první spuštění navigačního softwaru trvala fixace mé pozice okolo 30 vteřin, což je standardní doba. V husté městské zástavbě trvalo nalezení pozice déle než minutu, za zdmi domu jsem s nalezením signálu neuspěl. Během navigace byl signál dostatečný, pouze v hustě osídlených oblastech se mi občas stalo, že přístroj ztratil signál, po několika vteřinách jej ale zase nalezl. S rychlejším nalezením signálu vám v případě potřeby pomůže aplikace Satellite Data Update, která stáhne aktuální informace o satelitech GPS přes datové přenosy a předá je navigačnímu modulu. Navigační software všeobecně je poměrně náročný právě na operační paměť RAM, TomTom 6 naštěstí fungoval bez větších komplikací a hlášky o nedostatku volné paměti se nedostavily, stejně jsem dopadl i s programem Navroad Maps 7. Pokud vám během spuštěné navigace někdo zavolá, telefon navigační software minimalizuje na pozadí (GPS je stále aktivní) a vy můžete uskutečnit hovor. Po ukončení hovoru se navigační software opět aktivuje.

- -

Technologie TMC (Traffic Message Channel) slouží k získávání dopravních informací, díky kterým vás je přístroj během navigace schopný upozornit na blížící se dopravní zácpu nebo jinou překážku na vaší trase. Bohužel E-Ten ve svých zařízeních používá vlastní TMC čip, a s tím v současné době nekomunikuje žádný z navigačních softwarů; tuto funkci tedy zatím nelze využívat. Rýsuje je se však podpora ze strany navigačního software iGo, brzy se tedy možná konečně dočkáme a tuto funkci bude možné naplno využívat.

- -

Pro práci s GPS výrobce do systému integroval tři speciální utility. První aplikací je LocationSMS, s jejíž pomocí můžete komukoliv z vašeho telefonního seznamu prostřednictvím SMS zaslat vaši aktuální GPS pozici, na výběr máte navíc z několika předdefinovaných zpráv (GPS adresa mé společnosti je…, Zveme tě na párty…, která se nachází na pozici…). Druhá utilita se jmenuje Satellite Data Update a do třetice tu máme GPS Viewer, který dokáže zobrazit vaši aktuální GPS pozici, rychlost a nadmořskou výšku. Kromě toho se můžete přepnout do tzv. satelitního pohledu, ve kterém vidíte všechny družice, se kterými jste aktuálně schopni komunikovat.

FM Rádio
Pokud k telefonu připojíte dodávaná sluchátka, můžete na něm poslouchat rádio. Oproti svým předchůdcům má M800 znatelně lepší příjem a rádio je tedy konečně použitelné. Aplikace pro obsluhu FM tuneru nabízí možnost vytvoření vlastního seznamu stanic, do kterého lze uložit až 50 položek. Stanice můžete ladit ručně nebo lze zadat přímo požadovanou frekvenci. Pro úsporu energie můžete při poslechu rádia úplně vypnout displej.

-

Fotoaparát
E-Ten M800 nabízí dva fotoaparáty. Ten na přední straně je primárně určený pro videokomunikaci, nicméně i s ním je možné zachycovat fotografie, ale jen v rozlišení 640×480px, a jejich výsledná kvalita je velice špatná. Fotoaparát na zadní straně nabízí 2MPx objektiv, podporuje režim Makro a Autofocus. Snímky je možné pořizovat v maximálním rozlišení 1600×1200px, k dispozici jsou i režimy 1280×960, 640×480, 320×240 a 176×144px. Fotografie lze ukládat do formátu BMP, JPG a JPG s EXIF informací, a právě poslední zmíněný nabízí celkem užitečné funkce. EXIF informace je možné vkládat do obrázků, a dnes to běžně dělají například digitální fotoaparáty. Ke snímku je tak možné přiřadit údaje o značce fotoaparátu, datum a čas pořízení, zda byl použit blesk a třeba i informace o GPS pozici. Pokud zapnete ukládání do JPG s EXIFem, aktivuje se automaticky GPS přijímač a pokud máte signál, uloží se společně s fotografií i aktuální GPS souřadnice. Díky tomu můžete snadno identifikovat, kde jste kterou fotografii pořídili, a nabízí se i užitečné využití při geocachingu.

-

V horších světelných podmínkách oceníte přisvětlovací diodu, která vám pomůže s osvětlením prostředí. Nemá samozřejmě příliš velký dosah, ale pro focení blízkých objektů bohatě postačí. K fotografiím můžete přidat různé efekty (zrcadlo, černobíle, negativ…), a pro zpestření je připraveno i několik veselých motivů, do kterých můžete vaše snímky vložit.

- -

Kvalita fotografií je lepší než u X800ky, nicméně i tak se řadí spíše k průměru. I při dostatečném osvětlení jsou snímky málo ostré a barvy jsou nevýrazné. Dobře si M800 poradí s makrem a focením textu. Není problém vyfotit si jízdní řád nebo podobně malý text, a kvality makra lze využít i v aplikaci Namecard manager, která umí rozpoznat text z vizitek a uložit jej do kontaktů. Uložení fotografie v nejvyšším rozlišení trvá okolo 2-3 vteřin. I zde přístroj doplatil na malou kapacitu RAM. Pokud ji má systém nedostatek (méně, než 10MB), neobjeví se po vyfocení snímku žádný náhled, ale pouze černá obrazovka s varovným textem; fotografie samotná se ale do zařízení uloží normálně.

- -

Kromě fotografování můžete nahrávat i video včetně zvuku. To se ukládá do formátu 3GP, a na výběr máte z několika rozlišení. Maximální velikost videa může být 320×240px, v případě potřeby můžete nastavit rozlišení nižší (176×144 a 128×96px). Kvalita videa ale není příliš dobrá a záznam je navíc trhaný.

- -

Všechny fotografie pořízené E-Tenem M800 naleznete v naší Galerii.

 

Bonusový software
E-Ten M800 nabízí v základu velké množství bonusových aplikací. Většina utilit je optimalizovaná pro VGA rozlišení, avšak v několika programech zůstala stará grafika pro QVGA rozlišení (různé ikonky, obrázky), a ty na jemném VGA displeji působí trochu těžkopádně (Connection manager, FM Tuner, Multimedia manager…).

-

ZoomSMS, Call Filter, Phone Scenarios, Connection Wizard
Zoom SMS má jednoduchou, ale praktickou funkci – po obdržení nové SMS zprávy zobrazí její obsah na displeji telefonu, v případě několika nových zpráv mezi nimi za pomoci stylusu můžete listovat. Call Filter slouží k blokování hovorů – pokud například nechcete, aby vás někdo vyrušoval neustálým voláním, jednoduše jeho číslo přidáte do Blacklistu a nešťastník se vám už nedovolá. Je škoda, že PocketPC Phone edition nepodporují vyzváněcí profily, tento problém ale u E-Tena řeší již zmíněná aplikace Phone Scenarios. V ní naleznete celkem čtyři předdefinované profily (General, Meeting, Outdoor a Silent). Pro každý je možné nastavit odlišnou hlasitost vyzvánění nebo intenzitu podsvícení displeje. Poklepáním na ikonku z obrazovky Dnes se mezi profily rychle přepínáte. Vhod přijde i aplikace Connection Wizard, která vám pomůže s nastavením datových služeb vašeho operátora.

Task Manager
Zbrusu nová je aplikace Task Manager, kterou můžete snadno vyvolat pomocí malé ikonky v dolní liště obrazovky Dnes (zástupce najdete i v menu Programy). V Task Manageru vidíte ikonky aktuálně spuštěných aplikací. Ty lze ukončovat jednotlivě nebo je rovnou vypnout všechny. Ukončení aplikace je velice efektní, jednoduše chytnete stylusem ikonu spuštěného programu a přetáhnete jej do koše. Task Manager umí aktuálně spuštěné procesy zobrazit v matici nebo v seznamu, žádné další nastavení ale nenabízí.

-

Tool Launcher
Pokud na hlavní obrazovce stisknete klávesu s domečkem, objeví se na displeji elegantní matice s ikonkami různých zástupců. Ty bohužel není možné nikterak předefinovat, ale přesto nabídka poměrně dobře poslouží; můžete z ní například přepínat vyzváněcí profily, spustit Wireless manager nebo aktivovat přisvětlovací diodu, která poslouží jako malá kapesní svítilna. Pokud klávesu s domečkem stisknete v jiných systémových nabídkách, spustí se utilita M-Desk, ale někdy se mi stávalo, že se vyvolal právě Tool Launcher, priorita spouštění těchto dvou aplikací pod jedním tlačítkem mi tedy není příliš jasná :-).

-

M-Desk, Multimedia Manager, Easy Keyboard
M-Desk je aplikace, která by měla dokázat nahradit klasickou nabídku Start. Můžete si do ní přidávat zástupce dle libosti, navíc je lze třídit do příslušných skupin. Pro každou skupinu je možné nastavit vlastní pozadí a několik dalších vlastností.
Multimedia Manager je jednoduchý prohlížeč JPEG, BMP, GIF a PNG souborů. Obrázky v něm můžete zoomovat nebo si je prohlédnout v režimu Slideshow.

- - -

Pokud se vám nelíbí klasická softwarová klávesnice a ocenili byste, kdyby byla písmenka větší, můžete využít utility Easy Keyboard, která vám nabídne prostornější softwarovou klávesnici sahající až za polovinu displeje. Na té můžete velice jednoduše psát pouhým prstem, české znaky ale chybějí.

Namecard Manager
Jak jsem již zmínil v předchozích odstavcích, program Namecard Manager dokáže ve spolupráci s integrovaným fotoaparátem snímat vizitky a jejich obsah převádět na text, který posléze uloží jako nový kontakt. Aplikace ale bohužel dokáže rozpoznávat pouze Anglický a Ruský jazyk, s podporou českých znaků si neporadí. Vyzkoušel jsem několik vizitek, a kvalita převodu mě mile překvapila. I když si Správce vizitek zatím neporadí s českými znaky, většinu jich dokáže uložit bez diakritiky. Nejlépe mu jde rozpoznávat jednoduché vizitky, kdy po \“sejmutí“ správně uloží načtené údaje do kontaktů. Program navíc rozpozná kategorie kontaktů, takže správně interpretuje například e-mail, název firmy či webovou adresu. Nebýt chybějící podpory češtiny, byla by z Namecard Manageru opravdu velice užitečná aplikace.

- -

SPB Mobile Shell
Mobile Shell je velice kvalitní nadstavba operačního systému Windows Mobile od společnosti SPB Software House. V E-Tenu naleznete předinstalovanou její značně osekanou verzi, která nabízí pouze konfigurovatelný plugin na obrazovku Dnes. V plné verzi program je obsaženo jednoduché prostředí pro spouštění aplikací, které je optimalizováno pro pohodlné ovládání prsty. Do balení výrobce přidal slevový kupón na zakoupení plné verze programu, která vás s touto slevou přijde o 50% levněji.
Základní plugin pro obrazovku Dnes nabízí čtyři záložky, které si můžete v nastavení upravit podle svých potřeb. V nich je možné zobrazit například informace o počasí, zástupce aplikací, kontakty s fotografiemi nebo světový čas. Mobile Shell má být jakousi náhradou za nepříliš funkční Quick Link, který se objevil u starších modelů.
Kompletní informace o aplikaci SPB Mobile Shell naleznete na oficiálních stránkách výrobce.

-

Backup Utility, Application Recovery
Backup Utility je výborná aplikace pro snadnou zálohu kalendáře, kontaktů, úkolů, osobních nastavení, síťových profilů, složky Dokumenty a textových zpráv/e-mailů. Velice užitečná je rovněž možnost naplánovat si automatické zálohy v předem nastavený čas nebo při nízkém stavu baterie.

Application Recovery slouží k obnovení všech programů, které výrobce do telefonu předinstaloval. Z nabídky Odebrat programy je totiž možné téměř všechny aplikace odinstalovat, a pokud by vám nějaká chyběla, můžete ji právě pomocí této utility obnovit zpět.

 

Celkové hodnocení
E-Tena M800 již neprovázela taková vlna očekávání jako X800, za což mohou především problémy s operační pamětí RAM. Podle předchozích řádků je každému čtenáři jasné, že ani u tohoto modelu se situace nezlepšila, což je veliká škoda; použitelnost rovněž degradují senzorová tlačítka, ze kterých mi občas vstávaly vlasy hrůzou. Chyby naštěstí vyvažuje velice jemný VGA displej, dobré komunikační a telefonní schopnosti, citlivý GPS modul a hardwarová klávesnice, která mě příjemně překvapila. Pochválit musím i rozměry a hmotnost, které jsou na takto vybavené zařízení přijatelné a M800 vám v díru v kapse rozhodně neudělá.

V případě nesrovnalostí a dotazů můžete využít komentáře pod recenzí nebo naše diskuzní fórum. Bude-li v mých silách, rád vám na vaše příspěvky odpovím. Otázky ohledně konfigurace systému a nastavení telefonu prosím směřujte přímo do fóra, zasloužíte se tím o lepší přehlednost komentářů.

Kompletní sadu fotografií k recenzi naleznete v Galerii.

Autor článku
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.