Domů » Recenze » Recenze E-Ten M700: Stane se legendou

Recenze E-Ten M700: Stane se legendou

Velká recenze PocketPC s QWERTY klávesnicí, Wi-Fi, 400Mhz procesorem, FM rádiem a GPS přijímačem

E-Ten M700Kapesní počítač kombinující několik klíčových prvků, jako jsou GSM modul, GPS navigace, Wi-Fi a zároveň také hardwarová klávesnice, bychom na trhu hledali marně. Příští rok se ale ledy prolomí a na trh přijde novinka E-Ten glofiish M700, který výše zmíněné funkce interpretuje na výbornou. Navíc přidává rozsáhlé multimediální možnosti a vysoký výkon, který oceníte při práci s náročnějšími aplikacemi. Pokud se o novém modelu M700 chcete dozvědět více, přečtěte si naši recenzi.

Za zapůjčení již tradičně děkuji českému zastoupení společnosti E-Ten, firmě E-Shop s.r.o., která tuto značku do České republiky dováží. K recenzi jsem měl zapůjčený předprodukční kus, který není ze sériové výroby, tudíž neobsahoval finální verzi ROM, proto prosím některé poznatky berte s malou rezervou.

Klady (+)
400Mhz procesor
GPS přijímač s podporou TMC
Wi-Fi
FM rádio
hardwarová klávesnici
bonusový software
 
Zápory (-)
cena
ovládací prvky
zpracování klávesnice
microSD slot

E-Ten M700 je hardwarově zcela totožný s modelem X500, jehož recenzi naleznete zde. Díky výsuvné klávesnici se ale podstatně změnila konstrukce zařízení, nepatrně se zvětšily jeho rozměry a narostla nám také hmotnost.

 

Rozdíly: E-Ten X500 vs. E-Ten M700

  E-Ten X500  E-Ten M700 
Rozměry  113 x 59.5 x 15.5 mm  117.5 x 59 x 19.8 mm 
Hmotnost  146 gramů  165 gramů 
Hardwarová klávesnice  ne  ano (39 kláves + 2 softkeys) 

 

Obsah balení
Společně se samotným E-Tenem M700 naleznete v balení následující položky:
– Li-ion baterie s kapacitou 1530mAh
– Cestovní nabíječka
– Nabíječka do automobilu
– Synchronizační USB kabel
– Stylus
– Stereo headset
– Ochranné pouzdro
– CD s uživatelským manuálem a aplikacemi Microsoft ActiveSync a Outlook 2002
– Příručka pro rychlý Start v češtině
– CD s lokalizací a podrobným českým manuálem

Vzhled aplikace na přiloženém CD připomíná Windows Vista
-

Dodávané příslušenství je poměrně bohaté; jednotlivé položky si proto rozebereme trochu podrobněji. Ochranné pouzdro je vyrobeno z pevné látky a pravé kůže, uvnitř je vystláno na dotek příjemným sametem; díky této kombinaci působí pouzdro pevným a zároveň luxusním dojmem. Nikterak však nezaostává ani po stránce použitelnosti; uchycení odklápěcí části zajišťují dva magnety, kvůli kterým pouzdro při uzavření vydává silné klapnutí. Na bočních stranách nalezneme otvory pro připojení headsetu a synchronizačního kabelu/nabíječky. Pevná přezka na zadní straně zajišťuje bezproblémové uchycení pouzdra za opasek. Společně s přezkou zadní stranu sdílí také klasický klips pro přichycení za kalhoty; jednoduché a přitom geniální řešení.

E-Ten glofiish M700
- -

- -
Tip:
Klikněte na fotografii pro zobrazení její plné velikosti

Stero headset se k telefonu připojuje přes klasický 2.5mm jack. Jedná se o zcela totožná pecková sluchátka, která nalezneme u modelu X500. Na jejich těle narazíme na malou plastovou slzičku, do které se vešel mikrofon, kolečko pro regulaci hlasitosti a tlačítko pro příjem/přidržení hovoru. Přímo na kablíku se ještě nachází malá plastová úchytka pro připnutí headsetu na košili. Kvalita reprodukce zvuku je průměrná, pro telefonování a nenáročný poslech hudby zcela dostačující, náročnější uživatelé ale budou trochu zklamáni.

Dodávané příslušenství; připojený headset
- -

Teleskopický stylus je vyrobený z hliníku, na obou koncích nalezneme kousky plastu. V zavřeném stavu je dlouhý 65mm, po vysunutí se roztáhne na rovných 90mm. V ruce se drží velice příjemně, i když je oproti jiným stylusům trochu těžší. O dodávání energie se stará Li-ion Polymerová baterie s kapacitou 1530mAh, tedy úplně stejná, jakou nabízí X500. Co se týče výdrže, jsou na tom logicky oba dva modely téměř stejně. Při klasickém používání (několik kratších hovorů, ICQ přes EDGE/GPRS, krátkodobé připojení do Wi-Fi sítě) vám přístroj vydrží zhruba den a půl. Pokud si do toho zapnete GPS navigaci, zkrátí se výdrž řádově na několik hodin.

Kvalitní ochranné pouzdro
- - -

Od GPS se ale očekává, že ji budete využívat zejména v automobilu. Pro tyto účely proto v balení naleznete autonabíječku, která se postará o trvalý přísun energie. Doma nebo na cestách přijde vhod klasická cestovní nabíječka, případně pro synchronizaci a rychlé dobíjení využijete dodávaný synchronizační kabel (miniUSB/USB).

 

Konstrukce, provedení a design
E-Ten M700 nabízí poměrně atraktivní a neotřelý design. Kryt telefonu tvoří matný plast pokrytý stříbrnou metalízou, která dodává telefonu stylový image. Boční strany lemuje tmavý pruh s několika zapuštěnými linkami, které zajišťují pevnější držení přístroje v rukou. I přes hardwarovou klávesnici se tloušťka přístroje nikterak výrazně nezvětšila, na první pohled tak vůbec nepoznáte, že M700 ve spodní části klávesnici opravdu schovává.
Ke konstrukci samotné nemám vůbec žádné výhrady, kryt telefonu nikde nevrže a stejně je na tom kryt baterie. Vysouvací mechanismus si ale podrobněji zhodnotíme až v další kapitole. Nyní se pustíme do detailního průzkumu jednotlivých stran E-Tena M700.

M700 ze všech úhlů
- - -

- -

Na přední straně nalezneme klasický dotykový displej s QVGA rozlišením a úhlopříčkou 2.8“, tedy nic, co bychom už neznali. Podél displeje se táhnout dvě tenké linky, do kterých jsou v horní části usazena dvě předefinovatelná tlačítka – Kontakty a Domů. Nad každým tlačítkem se nachází po jedné signalizační diodě, přičemž ta na levé straně signalizuje aktivní GPS/Wi-Fi nebo Bluetooth, a ta na pravé straně blikáním informuje o zapnutém zařízení. Symetricky uprostřed mezi diodami je oválný výstupek, pod kterým se schovává reproduktor pro telefonování. Přímo pod displejem se nachází rovných 11mm široký proužek, na který se vešel pouze nápis “glofiish“, díky tomu tento prostor působí trochu nudně a prázdně.

- -

- -

Ve spodní části se nacházejí hlavní ovládací prvky přístroje. Pro pohyb v systému je připravený čtyřsměrový joystick, s odděleným potvrzovacím tlačítkem uprostřed. Potvrzovací tlačítko je čtvercového tvaru a kromě pevného stisku směrem dolů má bohužel až moc velkou vůli do bočních stran. V prvních chvílích s M700 jsem si dokonce myslel, že se s ním dá navigovat i do boku, což ale možné opravdu není. V okolí joysticku jsou ještě zapuštěna čtyři další tlačítka; v horním řádku jsou to dvě softwarové klávesy pro snadný pohyb v systému (softkeys), a hned pod nimi jsou umístěna tlačítka pro příjem a ukončení hovoru (zelené a červené sluchátko). Ovládací prvky jsou podsvíceny modrým světlem, které působí ve tmě celkem příjemně a rozhodně nebije do očí, přesto tato kombinace nemusí některým uživatelům vyhovovat.

Zadní strana
- -

Zadní straně dominuje stříbrný ovál, do kterého je zapuštěný objektiv fotoaparátu společně s přisvětlovací diodou a zrcátkem pro autoportréty. Vedle něj je několik malých otvorů, kterými proniká zvuk ven z hlavního systémového reproduktoru. Ten se používá také při aktivním hlasitém odposlechu, proto je nutné počítat, že se zvuk bude linout směrem do prostoru od vás, i přesto je v tomto případě druhou stranu velice dobře slyšet. Na odnímatelném krytu baterie je uchycena 27mm dlouhá gumová linka, která zabraňuje posouvání přístroje po kluzkém povrchu (pracovní stůl, palubní deska automobilu…).

Tloušťka je přijatelná; pohled pod kryt baterie
- - -

Na levém boku nalezneme celkem tři tlačítka; první dvě slouží k regulaci hlasitosti systému nebo zoomování při aktivním fotoaparátu, a poslední k aktivaci hlasového záznamníku. Třetímu tlačítku je v nastavení telefonu možné nadefinovat spouštění odlišných aplikací pro krátký a dlouhý stisk. Na levé straně nechybí malý konektor pro připojení headsetu. Protější boční strana je v horní části osazena tlačítkem Power, kousek pod ním nalezneme malý otvor pro provádění softwarových resetů. V dolní části se nachází extra tlačítko pro spouštění aplikace Camera (fotoaparát). Díky této pozici držíte při fotografování přístroj naležato, což evokuje dojmem klasického digitálního fotoaparátu.

Detail ovládacích prvků; čočka 2Mpx fotoaparátu
- - -

Na horní hraně nenajdeme vůbec nic, a tak přeskočíme rovnou na dolní bok. Zde je umístěný miniUSB konektor pro připojení synchronizačního kabelu a nabíječky, zdá se tedy, že společnost E-Ten už pomalu upouští od jejich vlastního konektoru a nová zařízení osazuje právě miniUSB, třikrát hurá! Má euforie však trochu opadá kvůli použitému slotu pro paměťové karty, který se nachází hned vedle synchronizačního konektoru. MicroSD karty se dnes bohužel ve většině nových zařízení objevují stále častěji, co se ale univerzálnosti týče, zastávám názor, že navrch mají pořád klasické SD případně miniSD karty, proto je pro mě použití tohoto formátu u M700 malým zklamáním. Zapomenout nesmím na otvor pro stylus, který najdeme v pravém rohu. Při vytahování teleskopického stylusu dojde nejprve k vysunutí jeho horní části a až poté s použitím malého tahu vyjmete celý stylus ven, pochopitelně už v rozloženém stavu.

Srovnání velikosti s HTC Universalem
- -

- -

Videopohled na E-Tena M700

 

Hardwarová klávesnice
Model M700 je vůbec prvním PocketPC společnosti E-Ten, který nabízí vlastní hardwarovou QWERTY klávesnici. Zároveň je také vůbec prvním Phone Edition zařízením, které kromě klávesnice nabízí i integrovaný GPS přijímač.

Nejprve si něco povíme o samotném vysouvacím mechanismu. Ten je stejný jako například u HTC Wizarda nebo TyTNa, přesto mi celkové spojení dvou dílů přijde u M700 mnohem pevnější a odolnější. Klávesnice se vysune jednoduchým přitlačením na horní část s displejem, plynulý pohyb zajišťují dvě plastové kolejničky, po kterých spodní díl vyjíždí ven. Po vysunutí klávesnice na maximální hranici uslyšíte drobné cvaknutí, stejné se ozve i při zasunutí nazpět. V zavřeném stavu mě překvapila pevnost vysouvacího mechanismu, kdy spodní díl nevykazuje téměř žádnou vůli a nemusíte se bát, že by například při nošení v kapse docházelo k drobnému odskakování části s klávesnicí nebo dokonce nechtěnému vysouvání.

Hardwarová QWERTY klávesnice
- -

Klávesnice je tvořena z celkem 39 kláves + 2 softkeys. Jednotlivá tlačítka jsou uspořádána do čtyřech řad a celkové rozložení je stejné, jako u TyTNa. V prvních třech řadách se kromě klasických kláves nacházejí i speciální klávesy, jako Delete (Backspace), Enter, Shift (Caps Lock). Spodní řada je osazena klávesami jako Fn, Win, Ok, Tab, Mezerník a nechybějí ani kurzorové šipky. Klávesou Fn se vyvolává sekundární znak, který nalezneme téměř na každé klávese, dvojitým stiskem Fn pak budete psát pouze sekundární symboly. Velkým plusem je samozřejmě klávesa Ok, díky které můžete pohodlně potvrzovat dialogy nebo zavírat/minimalizovat aplikace. Trochu netradiční je umístění softwarových tlačítek na krajích klávesnice, kvůli tomu budete při jejich používání nuceni nezvykle silně ohýbat palce, což při delším používání nepůsobí příliš příjemně. Druhým problémem je jejich velikost (3x7mm), která ke snadnější orientaci také moc nepřispívá. Mnohem lepším řešením by bylo, kdyby je výrobce umístil nad horní řadu kláves nebo alespoň zvětšil jejich velikost, na okrajích tak zbylo celkem dost nevyužitého místa.

Detail kláves
- - -

Samotné klávesy mají obdélníkový tvar a jejich rozměry jsou 8x7mm, díky tomu nebudou mít s psaním problémy ani uživatelé s většími prsty. Mezi jednotlivými tlačítky je v horizontálním směru zhruba 0,5mm mezera, ve vertikálním je rozestup rovný jeden milimetr. Při zmáčknutí vydávají klávesy malé lupnutí, jejich zdvih je dostatečný a za denního světla se na ní píše velice dobře, ve tmě jsou bohužel mé zkušenosti trochu odlišné.

Modré podsvícení joysticku a klávesnice
- -

Podsvícení je stejně jako u joysticku modré, díky poměrně velkým písmenům jsou primární znaky velmi dobře čitelné i ve tmě, o další zdroj světla se postarají milimetrové horizontální linky mezi jednotlivými řadami kláves; ty navíc působí velice efektivně. Modré světlo při psaní v noci do očí vůbec nebije a na klávesnici se kouká velice příjemně. Problém se ale dostaví v momentě, kdy se rozhodnete napsat sekundární znak. Tyto symboly na klávesách zabírají neúměrně malou velikost oproti primárním znakům, a tak přes ně světlo téměř neproniká, ve tmě se kvůli tomu trochu ztrácejí. To má za následek slepé tápání po klávesnici a mnohem delší dobu potřebnou k nalezení správného symbolu. I přes několik drobných chyb, kterých se výrobce dopustil, bych klávesnici celkově hodnotil za vydařenou.

- - -

 

Srovnání parametrů

  E-Ten M700  HTC Trinity  HTC Artemis 
Obrázek 

- 

- 

- 

Operační systém  WM5.0 AKU3.2 Phone ed. WM5.0 AKU3.0 Phone ed. WM5.0 AKU3.0 Phone ed.
Displej  QVGA 2.8“, 65k barev QVGA 2.8“, 65k barev  QVGA 2.8“, 65k barev 
Procesor  Samsung S3C2440 400 MHz  Samsung S3C2440 400 MHz  TI OMAP850 200Mhz
Paměť 128MB ROM, 64MB RAM 128MB ROM, 64MB RAM  128MB ROM, 64MB RAM 
Hmotnost 165 gramů 143 gramů 127 gramů 
Rozměry  117.5 x 59 x 19.8 mm  108 x 58 x 18.5 mm 108 x 58 x 16 mm 
Podporované sítě  Quadband GSM,
EDGE, GPRS (třída 10) 
Quadband GSM, UMTS/HSDPA,
EDGE, GPRS (třída 10) 
Quadband GSM,
EDGE, GPRS (třída 10)  
Datové funkce  Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth 2.0  Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth 2.0,
IrDA 
Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth 2.0  
Fotoaparát  2Mpx (1600x1200px)  2Mpx (1600x1200px)  2Mpx (1600x1200px) 
Baterie  Li-ion 1530mAh  Li-ion 1500mAh  Li-ion 1200mAh 
GPS  SiRF Star III, podpora TMC  –  SiRF Star III 
Slot pro pam.karty  microSD  miniSD  microSD 
Další informace  hardwarová QWERTY klávesnice     

 

Operační systém, technické parametry, výkon
E-Ten M700 nabízí opravdu kvalitní hardware, který vám zajistí konektivitu doma i na cestách. Nikoho už dnes nepřekvapí operační systém Windows Mobile 5.0, přesto se tento model může pochlubit bezpečnostním balíčkem (Security Feature Pack) AKU ve verzi 3.2. Celkově je práce v systému příjemně svižná a vyzdvihnout musím i dobrou stabilitu operačního systému.

Podobně jako u X500 i zda nalezneme rychlý procesor Samsung S3C2442, který pracuje na frekvenci 400Mhz. Výkon procesoru využijete zejména při GPS navigaci, kdy není problém mít spuštěný navigační software, a zároveň se přepínat a pracovat s dalšími aplikacemi. Lepší obrázek o výkonu si můžete udělat z této benchmarkové tabulky.

Test výkonu v TCPMP 0.72RC1        
  E-Ten M700  HTC Wizard HTC TyTN HTC Universal
Frekvence CPU 400Mhz  200Mhz  400Mhz  524Mhz 
Průměrná rychlost 318.81%  205.30%  506.13%  489.76% 
Video snímky 2916  2916  2916  2916 
Audio snímky 6492719  6484695  6509886  6505801 
Množství dat 4050 kB  4050 kB  4050 kB  4050 kB 
Bench. čas 0:45.731  1:11.018  0:28.806  0:29.769 
Bench. počet FPS/sec 63.76  41.06  101.23  97.95 
Bench. vzorkovací frekvence 141981  91312  226002  218549 
Bench. Bit rate 726 kbit/sec  467 kbit/sec  1.2 Mbit/sec  1.1 Mbit/sec 
Originální čas 2:25.799  2:25.799  2:25.799  2:25.799 
Originální počet FPS/sec 20.00  20.00  20.00  20.00 
Originální vzorkovací frekvence    44100  44100  44100  44100 
Originální Bit rate 228 kbit/sec  228 kbit/sec  228 kbit/sec  228 kbit/sec 

Celkově dopadl E-Ten M700 v porovnání s dříve recenzovaným modelem X500 o něco hůře, ale tento výsledek je do značné míry ovlivněný použitou verzí ROM, která se v případě modelu M700 nacházela v testovací verzi. Ve finále proto můžeme čekat mnohem lepší výsledky.

Zobrazování zajišťuje transmisivní TFT displej s úhlopříčkou 2.8“, který má klasické QVGA rozlišení (320x240px) a je schopný zobrazit 65k barevných odstínů. Jeho čitelnost je velice dobrá a výhrady nemám ani k diodovému podsvícení, které je pěkně rovnoměrné. Jeho intenzitu můžete měnit v celkem 11 stupních (bohužel společně pro napájení z baterie i ze sítě), úplně vypnout jej ale možné není. Ani paměť nenabízí žádná nadstandardní čísla, ROM má kapacitu 128MB, kterým sekunduje 64MB RAM. Po Master resetu má uživatel přístupných zhruba 53MB ROM a 30MB operační paměti RAM. Poměrně brzy tak budete nuceni sáhnout po paměťové kartě, v případě M700 bude potřeba zakoupit microSD kartu, které je dnes možné sehnat až do kapacity 2GB.

Podsvícení displeje je dostatečné
-

Jelikož je E-Ten M700 Phone edition zařízení, nabízí vlastní GSM modul, se kterým můžete telefonovat v pásmech 850/900/1800 a 1900Mhz. Pro připojení na internet můžete použít GPRS nebo EDGE třídy 10. Pokud se nacházíte v místě, kde není EDGE dostupné, je automaticky použito GPRS, které je na Today obrazovce signalizováno ikonkou G, která je v případě dostupnosti EDGE nahrazena písmenkem E. Bezdrátové technologie jsou zastoupeny podporou Wi-Fi 802.11b/g a Bluetooth verze 2.0, kterému nechybí podpora vylepšeného přenosu dat EDR (Enhanced Data Rate), díky AKU3.2 můžeme počítat s plnou podporou A2DP. Připojení přes Wi-Fi je podobně jako u X500 bezproblémové, v případě drobných komplikací můžete použít aplikaci WLAN Utility, která vám s nastavením W-Fi pomůže.

Příznivce GPS navigace jistě potěší, že se v těle M700 nachází kvalitní GPS přijímač s čipem SiRF Star III. GPS navigaci můžete díky integrovanému rádiu doplnit o TMC informace, více si ale o GPS navigaci povíme až v další kapitole.
FM rádio je možné poslouchat pouze pokud máte připojený headset, který obsahuje anténu pro příjem signálu, bez sluchátek si rádio jednoduše nenaladíte. Stejně jako u X500, ani M700 bohužel kvalitním příjmem radiového signálu nikterak neoplývá; v místech kde s klasickým rádiem naladím 7-8 stanic se mi s M700 povedlo naladit pouhé tři, přesto můžeme FM tuner brát jako příjemné zpestření. Nesmíme ale zapomínat, že jeho primární poslání je zobrazovat TMC informace.

Aplikace pro ovládání fotoaparátu
-

E-Ten M700 nabízí vlastní 2Mpx fotoaparát, který je opatřený přisvětlovací diodou pro focení v horších světelných podmínkách. Snímky můžete pořizovat v maximálním rozlišení 1600x1200px, ukládat můžete do BMP nebo JPG. Při ukládání fotografie do komprimovaného JPG se doba potřebná pro uložení fotografie při nejvyšším rozlišení pohybuje okolo třech vteřin. Výsledná kvalita fotek je spíše průměrná, ale problém bych v tomto případě neviděl v optice, ale v samotném softwaru. S E-Tenem X500 se daly vykouzlit poměrně pěkné a ostré snímky, a proto si myslím, že s finální verzí ROM bude M700 fotit mnohem lépe. Kromě 2Mpx rozlišení můžete samozřejmě snímky pořizovat i v nižších režimech (1280x960px, 640x480px, 320x240px a 176x144px). Kromě focení můžete nahrávat video, které se ukládá ve formátu 3GP. Maximální rozlišení je v tomto případě 320x240px, záznam zvuku je samozřejmostí. Délka vaší videonahrávky je omezena pouze kapacitou volné paměti.

Fotografie pořízené E-Tenem M700 (1600x1200px)
- - -

- - -

- - -

Videozáznam (320x240px)

Další fotografie pořízené E-Tenem M700 naleznete v naší Galerii.

 

Dobrý pomocník pro GPS navigaci
Jak již bylo zmíněno, model M700 se může pyšnit kvalitním GPS přijímačem integrovaným přímo v těle telefonu. V případě, že se rozhodnete GPS navigaci používat, je nutné počítat s tím, že se jeho výdrž zkrátí na jednotky hodin. S příjmem signálu na volném prostranství nemá M700 vůbec žádné problémy a zaměření pozice trvá maximálně několik desítek vteřin. Trochu horší je to v místech, kde se nacházejí budovy, v takovém případě bohužel převažovaly neúspěšné pokusy o zachycení signálu.

Navigace s Destinatorem 6
- - - -

E-Tena M700 jsem úspěšně otestoval s navigačními programy TomTom Navigator 6 a Destinator 6. Při jízdě v automobilu se mi občas stávalo, že signál na několik vteřin vypadl, a to i když v okolí nebyly žádné rušivé prvky. Také v tomto případě bych ale o něco horší kvalitu příjmu svedl na testovací vzorek, u X500 jsem se s takovými problémy nesetkal. U GPS navigace můžete využít ještě jednu velice užitečnou funkci, a tou je zobrazování dopravních informací za pomoci technologie TMC (Traffic Message Channel), v České republice jsou ale zatím s TMC drobné problémy. I když zde tento systém běží již bezmála rok v ostrém provozu, nefunguje tak, jak by měl. Všeobecně se dá se říci, že úspěšně funguje pouze ve větších městech, jako jsou Praha nebo Brno. Další problém se vyskytuje u výrobců navigačních softwarů, kteří jakoby do svých aplikací nechtěli podporu TMC přidat, a pokud ano, tak často nechodí tak, jak by měla. Stejně jako X500, i M700 k tomu všemu přichází s vlastním TMC modulem, jehož výrobcem je sám E-Ten. Bohužel s tímto TMC čipem v současné době nekomunikuje žádný navigační software, ani Destinator 6, který si se staršími TMC čipy dokázal poradit.

Bonusové aplikace pro práci s GPS: LocationSMS a GPS Viewer
- - - -

Pro práci s GPS pro vás výrobce připravil tři speciální utility. První dvě jsou nám dobře známé už z recenze X500, třetí je ale zbrusu nová. První aplikací je LocationSMS, s jejíž pomocí můžete komukoliv z vašeho telefonního seznamu prostřednictvím SMS zaslat vaši aktuální GPS pozici, na výběr máte navíc z několika předdefinovaných zpráv (GPS adresa mé společnosti je…, Zveme tě na párty, která se nachází na pozici…). Druhá utilita se jmenuje Satellite Data Update, s ní můžete s v případě problémů se zaměřením stáhnout přes internet informace o satelitech a trochu tak GPS přijímači pomoci s “prvním chycením“. Novinkou je propracovaný GPS Viewer, který dokáže zobrazit vaši aktuální GPS pozici, rychlost a nadmořskou výšku. Kromě toho se můžete přepnout do tzv. satelitního pohledu, ve kterém vidíte všechny družice, se kterými jste aktuálně schopni komunikovat.

 

Bonusové aplikace
E-Ten M700 nabízí stejně jako jeho předchůdci slušnou porci bonusového softwaru, ten je v tomto případě zcela stejný jako u X500, proto si z předešlé recenze vypůjčím několik odstavců, jelikož nepovažuji za důležité psát o stejných aplikacích dvakrát; snad mi to prominete .

- - - -

- - - -

Prostředí M700 je standardně laděno do červeno-oranžové barvy, nový kabátek má i DialPad, který se nese ve světle modré barvě. Pokud vám tato kombinace nevyhovuje a jste zvyklí na klasické schéma Windows Mobile, můžete se do něj jednoduše v Nastavení přepnout. V samotné aplikaci Phone (program pro obsluhu GSM modulu) si ještě můžete nastavit několik dalších vylepšení operačního systému; Zoom SMS, Call Filter a Phone Scenarios. Pro rychlý přístup ke kontaktům slouží aplikace SmartDial, kterou známe ze zařízení značky HTC.

Zoom SMS má jednoduchou, ale praktickou funkci – po obdržení nové SMS zprávy zobrazí její obsah na displeji telefonu, v případě několika nových zpráv mezi nimi za pomoci stylusu můžete listovat. Call Filter slouží k blokování hovorů – pokud například nechcete, aby vás někdo vyrušoval neustálým voláním, jednoduše jeho číslo přidáte do Blacklistu a nešťastník se vám už nedovolá. Je škoda, že PocketPC Phone edition nepodporují vyzváněcí profily, tento problém ale u E-Tena řeší již zmíněná aplikace Phone Scenarios. V ní naleznete celkem čtyři předdefinované profily (General, Meeting, Outdoor a Silent). Pro každý je možné nastavit odlišnou hlasitost vyzvánění nebo intenzitu podsvícení displeje. Poklepáním na ikonku z Today obrazovky se mezi profily rychle přepínáte. Velmi užitečná je aplikace Connection Wizard, která vám pomůže s nastavením datových služeb vašeho operátora (v seznamu najdeme i české operátory, O2 sice ještě jako Eurotel, Vodafone jako Oscar, ale hlavní je, že to funguje).

- - - -

Bluetooth modul obsluhuje vylepšený Bluetooth Manager. Ta zvládne například výměnu souborů, posílání vizitek a nabízí jednoduchého průvodce pro synchronizaci nebo párování. I když je operační systém stabilní, vždycky je dobré mít po ruce nějaké zálohy. I na to softwarový inženýři v tajwanském městě Taipei mysleli. Utilita Aplication Recovery zvládne zálohovat Kalendář, Kontakty, Úkoly, Osobní profil, Nastavení sítě a složku Dokumenty. Záloha těchto položek je navíc prováděna automaticky při nízkém stavu baterie a každý den v 00:00 (lze změnit v nastavení aplikace).

- - - -

- - - -

M-Desk je aplikace, která by měla dokázat nahradit klasickou nabídku Start. Můžete si do ní přidávat zástupce dle libosti, navíc je lze třídit do příslušných skupin. Pro každou skupinu je možné nastavit vlastní pozadí a několik dalších vlastností. Quick Link plugin zase zvládne na Today obrazovce zobrazit zástupce vybraných programů. Pro práci s obrázky a fotografiemi je připraveno několik multimediálních aplikací. V editoru obrázků si můžete vesele malovat, pro vytváření stylových MMS zpráv se nabízí obrázkový průvodce Image Wizard, který disponuje různými obrázkovými efekty.

Pro obsluhu FM rádia je připraven program FM Tuner. Ten nabízí například vlastní seznam stanic, kam si můžete uložit až 50 stanic, navíc nezávisle na sobě pro Evropu, Japonsko a USA. Stanice můžete ladit pomalým proklikáváním vysílacích frekvencí, nebo přímým zadáním frekvence stanice. Pro úsporu energie můžete při poslechu rádia úplně vypnout displej zařízení.Pokud se vám nelíbí klasická softwarová klávesnička a ocenili byste, kdyby byla písmenka větší, můžete využít utility Easy Keyboard, která vám nabídne prostornější softwarovou klávesnici sahající až za polovinu displeje. Na té můžete velice jednoduše psát pouhým prstem.

- - - -

 

Hodnocení a závěr
Společnost E-Ten uvede příští rok na trh dvě novinky; modely X500 a M700, které nabízejí naprosto totožnou hardwarovou konfiguraci, M700 k tomu ještě přidává vlastní hardwarovou klávesnici. Potenciální zákazník se tak dostává do velmi výhodné situace, jelikož si může vybrat přesně tu variantu, která vyhovuje jeho podmínkám.

Když jsem při hodnocení E-tena X500 použil označení “jedinečné zařízení“, nevěděl jsem, že o chvíli později budu stejným názvem deklarovat i M700, která takovým zařízením bezesporu je. Poslouží vám jako mobilní telefon, přitom zvládne funkce běžného počítače a k tomu všemu přidává GPS navigaci a vlastní klávesnici. Pro mnohé ideální kombinace, která si zaručeně získá široké množství uživatelů. Je ale trochu škoda, že právě klávesnici výrobce nedotáhl až k samé dokonalosti.

E-Ten M700 se v České republice začne prodávat v lednu 2007 za cenu 18499,- Kč. Pokud se mě chcete na cokoliv ohledně tohoto zařízení zeptat, máte možnost v našem diskuzním fóru nebo v komentářích pod recenzí. Spoustu dalších fotografií naleznete v Galerii.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

57 komentářů

 1. mě osobně by zajímalo výkonsot mezi HTC TyNT a tímto E-Tenem a co by jste doporučili?? HTC nebo E-Ten??

 2. Super. Recenze portvrdila mé očekávání, du hned objednat.

 3. gulii: Do tabulky benchmarku jsem pridal vysledek HTC TyTNa. Hodnoty bych ale bral s rezervou (co se porovnani s M700 tyce), jelikoz jak bylo v recenzi nekolikrat zmineno, testovany vzorek neobsahoval finalni verzi ROM, proto je temer jiste, ze ve finale bude vykon M700 jeste mnohem vyssi. Vzpomenme na recenzi HTC TyTNa – kousek, ktery jsem mel zapujceny byl take jeden z prvnich a jeho vysledek v TCPMPlayeru byl v porovnani s ostatnimi uplne nejhorsi. A dnes, kdyz uz je pro nej dostupnych nekolik opravdu vyladenych ROM, se karty presne obratily a TyTN porazi i HTC Universala.

  PeterBR: E-Tena M700 uz bohuzel k dispozici nemam, takze s takovym poctem kontaktu jej nemohu vyzkouset

 4. Předem děkuji Jiřímu Hrmovi za velice pěknou recenzi. Jen ta cena ten komunikátor hyzdí. 19000 CZK je podle mě trochu moc. Už aby byl dolar k mání za dvacku a cena pujde určitě dolu. Jinak bych asi musel vyslat Deutsche post do naší český kotliny.

 5. Dekuji za pochvalu a omlouvam se za ty drobne nesrovnalosti s T8310. Priznam se, ze na toto zarizeni jsem pri psani trochu pozapomnel.

 6. Díky za skvělou recenzi, již podle předpokládaných proporcí a recemze x500 jsm se pro M700 nrozhodl a předobjednal, teď už nezbývá než čekat…Nad FS T830 jsem přemášlel také, ale rozhodla vysouvací klávsnice a větší diplay

 7. zarizeni je to opravdu asi dobre a zda se, ze vyrobci jdou spravnou cestou (teda aspon pro me)

  jen jim bude jeste chvili trvat, nez rozmery a hmotnost dostanou na prijatelnou mez ( zase teda aspon pro me)

  nicmene technicky dobry.

 8. For Standa666:
  Každej soudnej člověk přeci z recenze pozná, že UMTS chybí a recenzovat něco co u přístroje chybí je zbytečné. Zmínka tam sice být mohla, ale nepovažuji to za zásadní problém a už vůbec ne za amaterismus. Mě osobně vzhledem k mému neustálému cetování nechybí…

 9. Objednano
  Uz dlouho jsem cekal na neco podobneho a pokud bych mel vic naroku, tak bych uz se nedockal nikdy. Super zarizeni, kde kdyz cestujete tak vas absence 3G ani tak neboli, jako spis u ostatnich zarizeni kde zas neni edge. Podle vsech informace to nebude krok vedle ale super koupe … Ted jeste uvidime jak se bude chovat finalni ROM…

 10. Rolph: Jen tak pro zajímavost: Kde máš objednáno? Já na shop.palmpc.cz

 11. doku:sunnysoft.cz (je ted jeste o cca 600 kc levnejsi ) a taky doufam, ze dostanu slevu na drzak do auta

 12. Rolph: Díky, já už mám také objednáno a také za cenu o 600 vyšší. Uvidíme, kam se cena dostane do doby prodeje ;)

 13. crew: No M700 ma GPS,to je snad to jediny (ovsem zasadni) co TyTN v sobe nema.Ale to je prave treba pro mne dost dulezity,nemuset mit dalsi krabicku vedle,proste je pro mne lepsi mit vsechno v jednom.Do Prahy ci Brna casto nejezdim(pohybuji se spis po mensich mestech),tak mi EDGE a WiFi na poli datovejch prenosu plne staci.Pro mne je tedy jasna volba M700

 14. Crew…pod to bych se podepsal, navíc i Eten je designově někde jinde. UMTS zatím nevyužiji a za dva tři roky až bude rozšížené už budou komunikátory s VGA, větší pamětí a lepším procesorem, takže nemá cenu čekat.

 15. Uplne souhlasim, sice na stranu htc/qteka bych dal, ze v mem seznamu pro a proti jeste figurovalo, ze o htc vim, ze vydava casto nove ROMky, ktere v casem zacnou byt dost vychytane.. (uzivatele varia potvrdi). Ale u Etenu o updatech a jejich kvantite a kvalite vubec nevim. Ale jelikoz vse ostatni prevazuje, tak jsem se rozhodl to zkusit. (btw drive jsem premyslel nad Artemis, ale 200MHz + GPS je podle mne fakt zalostne malo, takze jdu do Etenu, i kdyz se mi Artemis designove libil mnohem vic – klavesnici rozdelujici X500 a M700 beru jako bonus navic )

 16. Tak to já j sem objednal přímo u E-ten zastoupení a doufám že se na mě štestí s dodávkou usměje co nejdříve.

 17. Tak z eshopu mám aktuální informaci k dodávce E-tenu M700: „5. leden je novy termin na Eten m700“ … přeji všem, kteří již objednali hodně štěstí. První půli ledna toho asi v práci moc neudělám ;)

 18. Tak jestli to tak bude i u ostatnich prodejcu (jako, ze to tak asi bude), tak u nas taky minimalne prvni pulka mesice nehrozi.
  Co plánujete s tímto zařízením použít za navigaci? Ja Tom Tom.

 19. Rolf: Nemám v té navigaci jasno. Ad1) nemám s tím žádné zkušenosti, ad2) potřeboval bych seriozní mapové podklady zejména balkánu, kde se pohybuju, což je v současné době u nabízených paketů problém. Jinak zatím nejsympatičtější je mi také Tom Tom…ale znovu opakuji, zásadní pro mne bude opravdu mapová datbáze.

 20. Rolf: Mimochodem, jako amatérovi mi není jasné jak dostanu program na microSD kartu ops:

 21. ja jestli si prisroj poridim budu na nem pouzivat samozrejme turistickou mapu Smartmaps 1:50 000
  gps pouzivam vyhradne pro pesi turistiku a navigaci

 22. Tak 5. ledna určitě M700 na našem trhu nebude. Plánujeme uvední na náš trh na druhou polovinu ledna 2007. To je ofiko informace. Před M700 půjde do prodeje jako první X500. Mimochodem do dnešního dne nebyla ETENem uvolněna finální verze ROM pro M700.

 23. E-Ten: Ta informace mě trošku zklamala, ale i tak si počkám.

 24. Není důvod být zklamaný. Vše jde dle plánu a s uvedením na trh jak jsem psal se počítá od záčátku. Žádné zpoždění zatím

 25. A nejaky konkretnejsi termin by tedy nebyl? At vim odkdy si mam nahlasit dovolenou Ale je fakt skoda, ze si ho nemuzu dat k Vanocum ;)

 26. Přesný termín, záleží také jak budou hotové CZ lokalizace. Až budeme mít pak potvrzené výrobní termíny od ETENu, budu vědět i přesný termín kdy M700 uvedeme na náš trh. To bude cca 14-21 dní před uvedením u nás.

 27. E-Ten: Mohu se poptat, kolik již máte objednávek a jestli bude dosatatek kusů pro pokrytí hned v Lednu?

 28. Nevim co bych delal, kdyby se na me prvni vlne nedostalo… Ja mam objednano uz od prvniho dne co se dalo predobjednat.

 29. Tak pokud jste stejně nedočkavý jako já, tak jste si možná všimli, že E-Ten prodává X500 už od 3.Ledna, tak doufám, že na nás přijde řada také v nejbližší době.
  Také jsem našel manuál k M700. Stáhněte si ho z [odkaz] .
  Já si ho přeci jen si ho radši přečtu předem, pak už na něj nebudu mít čas.

 30. To vazne neni, microUSB je oproti miniUSB jeste mensi… Ohledne podpory USB Host zatim zustavaji otazniky. Oficialne neni nikde napsane, ze M700 (a potazmo X500) tuhle funkci umeji. Napr. na Eten-users.net se o tom vedla diskuze, ale nic kloudneho z toho taky zatim nevyslo ops:

 31. Tak na stránkách E-Tenu je info, že M700 bude skladem již od 12.1.2007 .
  Já osobně už mám objednáno dávno a doufám, že dorazí co nejdříve. Ideální by bylo už v pátek. To bych si celý víkend hrál a dal bych sem i nějaké postřehy. No ty sem dám, i když mi to dorazí až v průběhu příštího týdne.

 32. Valentin: Zakoupit si muzes napriklad tuto ochrannou folii [odkaz] .

 33. Tak už ho mám doma. Už sis snim hraju a po víkendu dám vlastní postřehy.
  Zatím jako největší mínus vidim talčítko v kurzoru. je tam jako na provázku. Děsně se vyklá.
  Taky vypínání displeje mohlo být na horní části (teď je na spodní s klávesnicí), protože takhle si většinou otevřu s vypnutim nebo zapnutim displeje i klávesnici.

 34. Ohledně držáku do auta a auto nabíječky jsem kontaktoval dovozce E-Ten a dozvěděl se, že zatím není skladem a bude až koncem měsíce.
  Pro M700 bude specifický držák.
  Takže otázka jaký je asi bezpředmětná.
  Leda jestli by ses ptal na to jestli na sklo nebo na palubovku. Tady jýá budu preferovat palubovku. Na skle by mi bránil ve výhledu.

 35. Honzin: Ano, možné to samozřejmě je.

 36. meyla: tenhle dotaz bych spíše směřoval přímo do fóra, kde se M700 řeší aktivněji

 37. – Vsimol si niekto, ze na fotkach klavesnice (napr. v kapitole „Hardwarová klávesnice“) je tam, kde by malo byt pismeno C uplne ina klavesa a to G ? Akokeby tam bola duplicitne… Omyl? Niekto si robi prču?
  – Kto vie odpovedat?
  – Aka je realita?

  Pekox
  (pekox@seznam.cz)

 38. Pekox: Pro recenzni jsem měl k dispozici jeden z vůbec prvních předprodukčních kousků zařízení, u kterého se výrobce dopustil drobné chyby, a tak se na HW klávesnici objevily hned dvě klávesy G. Na funkčnost to samozřejmě nemělo vliv

  (komentář byl přesunut z recenze X500, kam jej Pekox původně publikoval)

 39. jao: Veskere dotazy prosim priste smeruj primo do fora. A ted k tvym dotazum:
  – WM5torage ani jina podobna aplikace s novymi E-Teny bohuzel nechodi
  – pokud mam u kontaktu vice cisel, tak E-Ten do adresare vzdy zadava defaultni cislo to, ktere bylo u daneho kontaktu naposledy pouzite. Jednoduse tedy staci to cislo, ktere chces mit jako default prozvonit, a automaticky se nastavi. Ale jinak pres Kontakty (kdyz si uzivatele rozkliknes), si vzdy muzes vybrat, na ktere cislo volat.

 40. jsem jeho spokojeným vlastníkem a za celou dobu používání jsem nenarazil na jediný problém
  Jediné co mi na tomto přistrojí vadí je celkem špatně vyřešena plocha kolem displeje myslím že kdyby byl místo QVGA displeje použit VGA bylo by to mnohem lepší

 41. Ahoj, jde k tomuto zarizeni pripojit napriklad nejake jine externi zarizeni pres usb? Nebo nejaky jiny port napriklad seriak a podobne? Kde sezenu kabel?

 42. nelze, jelikož M700 nepodporuje USB Host.

 43. Potřebuju nutně poradit. M700 se mi totálně zbláznila. Odmítá mazat jakékoliv soubory a adresáře, měnit názvy, instalovat software. Navíc nefunguje ani spojení přes ActiveSync. Napoprvé se spojil a synchronizoval, ale od té doby se připojí, ale nepovolí ani synchronizaci ani kopírování souborů.
  Všechno se chová jako kdybych byl ve Woknech obyčejnej uživatel bez jakejchkoliv práv. Má ten stupidní WM něco jako uživatele nebo zabezpečení nad filesystémem?
  Díky za jakoukoliv radu.

 44. Zkus udelat Hard reset (Obnovu tovarniho nastaveni), ta to vyresi urcite

 45. Zadam vas vsechny o pomoc. Mam tento mobil/PDA asi mesic. Vcera se me uplne vybil. Kdyz jsem ho zase rozchodil a chtel po me password, jako vzdy pri startu nebo po delsi dobe necinnosti, vlozil jsem ho, ale ani na treti pokus mi nepovolil pristup. Heslo mam stejne jako PIN, ktery si nastavuji uz 10let, takze nejsem sklerotik:o) Vzdy pred tim me „pustil“. Nechapu! Mam v nem spoustu dat, ktere potrebuji k praci a jelikoz pracuji v Rusku, nemam moznost obratit se na prodejce tak rychle, jak bych potreboval. Jakakoli rada nebo postreh mi muze pomoct. Predem dekuji. Jakub

 46. chtel jsem se jen pozeptat mam velky zejem o tuto „hracicku“ nevite nekdo jestli se uz vyresil problem s tim tmc pro me velice dulezita zalezitost moc dekuji

 47. Se zařízením jsem maximálně spokojený až na jednu věc: naskakuji mi zprávy ze sítě a nevím jak je vypnout u normálního mobilu jsou to informace o buňce, ale tady to nemůžu nikde najít. Předem děkuji za každou radu. Jahoda

 48. Tento přístroj můžu jen a jen doporučit, dá se dnes sehnat za bezva cenu a ty funkce..naviguje mě v autě, píšu si po icq, telefonuju zadax pres skype (dneska už je poměrně dost veřejných wi-fi hotspotů), v autobuse se dívám na film, přehrává mp3..prostě sem si vybral fakt dobře

 49. Prosim o radu jak udelat hard reset.Diky moc

 50. ahoj,jde přes Skype s někým mluvit nebo jenom psát texty?dík

 51. Zdravím, mna by zaujimalo ako je to s rádiom. Chcel by som totiž týmto zariadením (all in one) eliminovať autorádio aj navigáciu. Z popisu je jasné, že rádio funguje len s pripojenými slúchadlami (ktoré sú zároveň anténou) pripojenými cez mini USB. Je možné v takom prípade počúvať rádio cez vstavaný reproduktor?

 52. Tohle nelze, rádio je možné poslouchat jen přes dodávaná sluchátka, přesměrovat zvuk do repráčku není možné.

 53. Prosim o radu, je možné nastavit seznam tak, aby zobrazoval jen kontakty uložené v telefonu a ne na sim kartě?

 54. aku podporuje max. velkost micro SD karty?som pocul zew max 2 GB,je to pravda? dik za odpoved

 55. Podporuje M700 format pametovych karet MicroSDHC?
  Dekuji za odpoved.Jakub

 56. čau, chci se zeptat, zda když se připojíte na wi-fi jestli vás to něco stojí? Já když se připojim na mobilu přes wi-fi tak mam za chvíli kredit v mínusu dík za odpověď v tomto směru nemám žádné zkušenosti .

 57. Když si zajdeš dejme tomu do fastfoodu KFC kde mají wi-fi zdarma tak tě to rozhodně nic stát nebude.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).