Domů » Recenze » Recenze televizního smartphone E-Ten glofiish V900

Recenze televizního smartphone E-Ten glofiish V900

Velká recenze Pocket PC s 533 Mhz CPU, 128 MB RAM, VGA displejem a DVB-T tunerem.


-Již brzy se na našem trhu začne prodávat komunikátor E-TEN glofiish V900, který se za své hardwarové parametry rozhodně nemusí nikterak stydět. Jedná se o vůbec první Pocket PC od E-TENu, které disponuje 128 MB RAM, pochlubit se ale může dalšími zajímavostmi, jako je integrovaný digitální TV tuner, GPS navigace, podpora Wi-Fi, VGA displej a v neposlední řadě rovněž svižný 533 MHz procesor od Samsungu. Ani starší modely od E-TENu neměly s výkonem problém, chyby se objevovaly spíše v softwarové části, u V900 mě tedy velice zajímalo, jak dobře bude systém odladěný.

Kapitoly recenze
Obsah balení
Konstrukce, provedení a design
Operační systém, výkon a hardware
Bonusové aplikace
Závěr

Stylový fitness náramek Honor Band 5

K testu jsem měl zapůjčený kus s testovací verzí české ROM, která se však oproti té finální se až tolik nelišila (verze CSY 050 0292). Za zapůjčení přístroje již tradičně děkuji společnosti RRC/Difo s.r.o., která komunikátory E-TEN do České republiky dováží.

Klady (+)
VGA displej
rychlý procesor
128 MB RAM
DVB-T tuner
FM rádio a vysílač
 
Zápory (-)
správa operační paměti
joystick
nestabilita systému

Obsah balení
– E-TEN glofiish V900
– Li-ion baterie s kapacitou 1530mAh
– cestovní nabíječka
– synchronizační USB kabel
– náhradní stylus
– stereo headset
– kožené pouzdro
– CD se synchronizačním software
– Příručka pro rychlý Start v češtině

E-TEN vždy ke svým produktům dodával poměrně bohaté příslušenství, oproti jiným výrobcům například neignoruje ochranné pouzdro. K V900 je dodáváno poměrně dobře zpracované kožené pouzdro, které přístroj velice dobře chrání. Základem je kapsa s několika otvory pro tlačítka, displej samotný pak chrání příklopná horní část, kterou lze uchytit magnetickou sponou. Díky klipsu na zadní straně jej velice snadno uchytíte například za opasek. Vytknout lze snad jen absenci malé kapsičky, do které by bylo možné uložit třeba paměťovou kartu.

- - -
Obsah balení a kožené pouzdro

Cestovní nabíječka a USB kabel jsou standardního typu, pro připojení k telefonu se využívá miniUSB konektoru, pro připojení sluchátek je k dispozici 2,5mm výstup. Dodávaný headset nehraje vůbec špatně, na silnější basy si ale budeme muset nechat zajít chuť, přesto je zvuk pěkně čistý a nezní až tak plechově. Na samotné pecky sluchátek lze umístit gumové návleky, které mnohem lépe sedí v uších; výrobce pro jistotu přikládá hned tři velikosti. Na těle sluchátek nechybí ovládací prvek pro příjem a ukončení hovoru a také malá sponka pro přichycení kablíku k oblečení.

- - -

Přiložený stylus je teleskopický, při zasunutí do otvoru zařízení se tahem automaticky zasune a při vyjmutí se opět roztáhne. Snad se zde výrobce nedopustil stejné chyby jako v případě modelu M700, kdy po dlouhodobějším používání došlo k uvolnění a stylus se již při vytahování neroztahoval. Díky jeho délce by s držením neměli mít problémy ani uživatelé s většími prsty. Na dodávaném CD naleznete synchronizační nástroj ActiveSync a trial verzi aplikace Microsoft Outlook 2007. Tolik tedy k obsahu balení a teď už se podíváme na přístroj samotný.

Videopohled s mluveným komentářem

Konstrukce, provedení a design
Na oficiálních obrázcích na mě vzhled V900 působil velice zdařilým dojmem, v reálu ale vypadá trochu obyčejněji. Důvodem je jednobarevný kryt bez jakýchkoliv prvků zvýraznění. Ten je vyrobený z tmavého plastu, pouze na přední straně najdeme jemný metalízový nástřik. Jednotlivé díly drží velice pevně, a to včetně odnímatelného krytu baterie. Příliš dobře na mě ale nepůsobila hardwarová tlačítka, která jsou až příliš vystouplá a trochu se viklají (to platí zejména pro joystick a klávesu fotoaparátu). V900 je průměrně velký komunikátor s rozměry 106×60.5×17.5 mm a hmotností 147 gramů (včetně baterie).

- - -

Po vzoru Touch komunikátorů od HTC nabízí i glofiish V900 displej v jedné rovině s horním krytem. Oproti HTC jsem ale zde měl pocit, že mezi ochranným sklíčkem a samotným displejem je až příliš velká mezera, kvůli které na mě displej působil trochu \“propadle\“. Kolem displeje najdeme malý rámeček, který nese logo výrobce a označení modelu. Nad displejem má své místo světlocitlivý senzor, který pomáhá s regulací podsvícení v závislosti na okolních světelných podmínkách a také je zde čočka VGA kamerky pro videokomunikaci. Uprostřed je telefonní reproduktor a signalizační dioda, která bliká v případě, že je vybitá baterie nebo máte nějakou zmeškanou událost (hovor, sms, e-mail).

- - -

Pod displejem žádnou extra velkou show nečekejte, nachází se zde pouze dvojice tlačítek pro příjem a ukončení hovoru a čtyřsměrový joystick s možností potvrzování stiskem. Škoda, že se zde nenacházejí alespoň klávesy Win a Ok, hned by bylo veseleji. K telefonním tlačítkům nemám výhrady, ale na joystick jsem si opravdu zvyknout nedokázal. Jeho tělo tvoří zakulacený kroužek usazený v malém prstenci, nicméně vůle této \“ovládací páčky“ je příliš velká, a tak se joystick hýbe doslova do všech stran. Často jsem se tak uklikával a ani na prsty jeho tvar nepůsobí příliš přívětivě. Tohle se zkrátka příliš nepovedlo.

- - -

Zadní strana je rovná a nachází se zde fotoaparát s přisvětlovací diodou a zrcátkem pro pořizování autoportrétů (toho lze mnohem lépe docílit pomocí přední VGA kamerky). Hned vedle se pod plastovou mřížkou ukrývá hlavní systémový reproduktor, který se používá například při přehrávání hudebních souborů nebo hlasitém handsfree. Na levém boku najdeme dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti a klávesu pro spouštění záznamníku, její funkci však lze v nastavení změnit. Ve spodním levém rohu se schovává teleskopická anténa pro příjem signálu digitální televize.

- -

Na horní straně se nenachází žádné tlačítko, klávesu Power tentokrát najdeme až na pravém boku, kde se nachází i otvor pro provedení softwarového restartu a spoušť fotoaparátu. Pod plastovou záslepkou, která je napevno přichycena k tělu telefonu, najdeme otvor pro vložení paměťových karet. Prohlídku završíme pohledem na spodní stranu, kde se usídlil miniUSB konektor pro připojení nabíječky a synchronizačního kabelu. Prostor s ním dále sdílí 2,5mm výstup na sluchátka a na pravém rohu najdeme zdířku pro stylus. Malý otvor v krytu neslouží jako tlačítko pro provedení resetu, ale ukrývá se pod ním mikrofon.

- -

Operační systém, výkon a hardware
E-TEN glofiish V900 je vybavený systémem Windows Mobile 6.1 Professional a kromě základních systémových aplikací výrobce přidává a četnou dávku bonusového software, o něm si ale více povíme až v další kapitole. Snad všechny předešlé komunikátory od E-TENu byly vybaveny procesorem od Samsungu a ani v případě V900 tomu není jinak. Nejedná se ale o žádného hlemýždě, jelikož pracuje na frekvenci 533 MHz. Je dobře, že se E-TEN poučil a konečně začal používat moderní chipsety, které jsou schopny pracovat se 128 MB RAM, starší 64 MB moduly už pro dnešní aplikace přestávaly stačit. U zařízení s VGA displejem je ale potřeba počítat s výrazně většími nároky na operační paměť, po prvním spuštění mi telefon ukázal volných téměř 50 MB RAM (z celkových 128 MB), paměť ale poměrně rychle ubývá, stačí například otevřít e-mailového klienta a Windows Media player, a už jste na 45 MB.

- -
Systémové informace a základní obrazovka Dnes

Hardwarové parametry
Operační systém: Windows Mobile 6.1 Professional (Pocket PC)
Displej: Aktivní TFT VGA (640×480 px), 65 536 barev, úhlopříčka 2.8 palce
Procesor: Samsung S3C6400, 533MHz
Rozměry: 106×60.5×17.5
Hmotnost: 147 gramů včetně baterie
Paměť: 128 MB RAM, 256 MB ROM
Podporované sítě: UMTS/HSDPA/HSUPA (850/1900/2100 MHz), GSM (850/900/1800/1900 MHz), EDGE/GPRS (třída 10)
Datové funkce: Wi-Fi 802.11 b/g, Bluetooth 2.0 včetně EDR a A2DP
GPS: SiRF Star III, 20 kanálů, podpora TMC
Digitální fotoaparát: 3.0 MPx, Autofocus, přisvětlovací dioda; přední VGA kamerka pro videohovory
Baterie: Li-Ion 1530 mAh
Slot pro pam. karty: micro SD/ SDHC
Televizní tuner: T-DMB/DAB/DVB-T TV tuner (DVB-H hardwarově umí, ale softwarově ne)

Operační paměť, paměťové karty
Konkurenční výrobci mají správu operační paměti o něco lépe vyřešenou, snad se ale E-TENu v dalších verzích systému tento problém podaří vyřešit a nebude tedy docházet k tak rychlému úbytku RAM. Prozatím to bude potřeba řešit častějším spouštěním Task managera a zavíráním nepotřebných programů. Reakce V900 jsou ale jinak velice rychlé, i když občas se systém jeví jako lehce nestabilní, to by ale opět měly vyřešit další verze systému. Paměť Flash ROM má velikost 256 MB, určitou část si z ní ale ukrojí samotný operační systém a pro vaše data zůstane k dispozici okolo 115 MB. Díky podpoře paměťových karet micro SDHC ale není problém prostor navýšit, zejména když na náš trh nyní přicházejí 16 GB karty.

- -
Mobile Shell a výpis ze správce paměti

Pro optimalizaci paměti můžete využít vestavěnou aplikaci, která vám dovolí nastavit automatický restart telefonu v předem nastavený čas (například v nočních hodinách, kdy spíte). Restart může být proveden i v případě, že hodnota volné RAM klesne pod vámi nastavenou velikost (standardně je 15 MB).

-

Při psaní recenzí se mi často stává, že při vypisování specifikací a informacích o paměti ROM/RAM, si některý čtenář neodpustí komentář k tomu, jak může být paměť ROM typu Flash, a jak do ní mohou být ukládána uživatelská data, když jde o ROM, tedy paměť pouze pro čtení. Zde to tedy zkusím trochu vysvětlit.
Paměť ROM standardně skutečně značí Read only memory, tedy paměť pouze pro čtení, ale u WM to je trochu jinak. Paměť ROM u Windows Mobile je, a teď jak to napsat aniž se do toho zamotat, rozdělena do dvou částí, ta první je alokována pro soubory s operačním systémem a normálně do ní opravdu nelze zapisovat (to může až bootloader například při flashovaní nové ROM – a vidíte, další výraz, u WM se jako ROM označuje i firmware, pěkný guláš, ale zpět k tématu). Druhá část ROM je pak použita jako Storage – paměť pro uživatelská data, do té je možné instalovat data, a když se i ta zaplní, tak přijde vhod paměťová karta.
U Windows Mobile tedy není ROM jako ROM. Pro příklad, z 256 MB ROM (jak to výrobci uvádějí ve specifikacích) se dejme tomu 120 MB použije pro uložení souborů operačního systému a ty lze přepsat jen přes zmíněný bootloader, zbytek paměti je normálně zapisovatelný a my si do ní můžeme instalovat aplikace. Tolik tedy pro osvětlení, jak to u Windows Mobile chodí.

Displej
Displej nabízí velice jemné VGA rozlišení 480×640px, úhlopříčka je však jen 2.8\“. Stejně jako jiné WM telefony, zvládne zobrazit jen 65k barevných odstínů. Svítivost displeje je možné regulovat nezávisle na sobě pro napájení z baterie a ze sítě, a to buď ručně nebo funkci svěřit světlocitlivému senzoru, v takovém případě ale počítejte s rychlejším vybíjením baterie, protože senzor kvůli lepší čitelnosti vždy nastavuje silnější podsvícení. Barevné schopnosti jsou velice dobré, i když na přímém sluníčku není displej příliš dobře čitelný.

- - -
Srovnání s… MDA Compact IV, Samsung Omnia a Apple iPhone

Wi-Fi a Bluetooth
Schopnosti bezdrátového Wi-Fi modulu jsem otestoval se svým domácím routerem od D-Linku, kde s připojením do zabezpečené sítě nebyly žádné problémy. Citlivost na signál je rovněž velice dobrá. S konfigurací bezdrátové sítě vám pomůže integrovaný průvodce, který je zcela shodný, jako u jiných WM zařízení. Bluetooth ve verzi 2.0 podporuje vylepšený datový tok EDR a stereo A2DP profil, který jsem vyzkoušel se stereo reproduktorem JustMobile Bluetune. Jediné, co se mi nepodařilo rozchodit, byla synchronizace telefonu přes Bluetooth, párovací aplikace při dokončování vždy padala, u jiných WM telefonů s tím ale nemám problémy.

Telefonování a data
Telefonní funkce reprezentuje čtyřpásmový GSM modul d podporou GPRS/EDGE třídy 10 a k dispozici je i podpora technologií UMTS/HSDPA a HSUPA. Pro videohovory je k dispozici speciální aplikace, na které ve zmenšeném okně vidíte svůj obraz a vedle pak obraz z telefonu druhého účastníka. Starší E-TENy (zejména X500 a M700) měly často problémy s nepříjemným echem a nízkou hlasitostí během hovoru, zdá se ale, že u V900 je tento problém zažehnán. Zvuk byl během hovoru jasný a čistý a hlasitost rovněž dostatečná, při aktivaci hlasitého handsfree pak bylo slyšet mírné chrčení v reproduktoru, to ale nepovažuji za nijak výrazný problém, jelikož hlasitost byla opravdu velice silná a při snížení chrčení ustalo.

-

Pohybový senzor a TV-Out
Tato šikovná funkce dokáže rotovat s displejem v závislosti na tom, v jaké poloze telefon zrovna držíte. Rotace displeje funguje v celém operačním systému a ne jenom ve vybraných nabídkách. Překlápění obrazu oceníte zejména v internetovém prohlížeči, správci obrázků nebo textovém editoru. V nastavení pak můžete upravit citlivost senzoru nebo jej zcela vypnout.

- -
Nastavení pohybového senzoru, konfigurace funkce TV-Out

V900 zvládá funkci TV-Out, pro připojení k televizi je ale zapotřebí speciálního kabelu, který bohužel není standardní součástí balení. Konfigurační aplikace v telefonu umí nastavit televizní formát NTSC nebo PAL a vypnutí displeje při připojení k TV.

GPS navigace a FM přijímač/vysílač
Co E-TENy zvládají velice dobře je GPS navigace; V900 opět využívá čipu SiRF Star III (20 kanálů), k dispozici je i podpora funkce RDS/TMC (je nutné mít k telefonu připojena dodávaná sluchátka), kterou jsem ale neměl možnost otestovat kvůli nekompatibilitě TMC modulu s dostupnými navigačními programy. Fixace přístroje je ve volném terénu velmi rychlá a špatně si nevede ani v hustší městské zástavbě, kde se přístroj \“chytí“ zhruba do minuty. E-Ten navíc nabízí utilitu Satellite Data Update, která z internetu stáhne aktuální údaje o satelitech, a v případě potřeby vám pomůže s rychlejším zaměřením pozice. Vyzkoušet můžete i utilitu LocationSMS, přes kterou můžete komukoliv z vašeho telefonního seznamu prostřednictvím SMS zaslat vaši aktuální GPS pozici, na výběr máte navíc z několika předdefinovaných zpráv (GPS adresa mé společnosti je…, Zveme tě na párty, která se nachází na pozici…).

-

Pro obsluhu FM rádia je připraven program FM Tuner. Ten nabízí například vlastní seznam stanic, kam si můžete uložit až 50 stanic, navíc nezávisle na sobě pro Evropu, Japonsko a USA. Stanice můžete ladit pomalým proklikáváním vysílacích frekvencí, nebo přímým zadáním frekvence stanice. Pro úsporu energie můžete při poslechu rádia úplně vypnout displej zařízení. Zcela novou funkcí je FM Transmitter, který dokáže vysílat na nastavené frekvenci vámi přehrávanou hudbu, a skutečně to funguje. Nejprve stačí například ve Windows Media playeru začít přehrávat nějaký hudební soubor, poté spustit FM Transmitter, vybrat požadovanou frekvenci a kliknout na tlačítko Start, a pak už můžete vaše skladby ladit na jiném zařízení. Funkčnost jsem ověřil na svém domácím rádiu, FM rádiu v Compactu IV i autorádiu. Vzdálenost, na kterou je V900 schopna signál vysílat se pohybuje okolo 4 metrů.

- -
Téměř identické, ale každý s jinou funkcí – FM rádio a FM vysílač
 

Digitální televizní tuner (DVB-T)
Jednou z nejzajímavějších funkcí je bezesporu integrovaný DVB-T tuner pro sledování digitálního pozemního vysílání. V levém rohu telefonu je k dispozici teleskopická anténa, kterou můžete vysunout pro lepší příjem signálu. Samotné naladění kanálů a sledování funguje přes speciální aplikaci MobileTV Player, ve které při prvním spuštění vyberete požadovaný region (Česká republika v základním seznamu chybí, a proto je potřeba provést manuální nastavení – je možné, že se to v nových verzích ROM změní). Poté dojde k vyhledání dostupných kanálů, já jsem V900 testoval na území našeho hlavního města, kde byl signál velice dobrý. O týden později jsem se s V900 do Prahy vypravil znovu na náš druhý SmartManiácký sraz, ale jako na potvoru zrovna v tuhle dobu probíhaly nějaké práce na vysílači, a tak digitální televize v celé Praze nefungovala.

- -
Teleskopická anténka vám zajistí lepší příjem signálu

- -
Aplikace pro obsluhu digitálního televizního modulu

Občas jsem se setkával s drobným sekáním a rozpadáním obrazu, tento jev do jisté míry ovlivňuje kvalita signálu. Čím je vyšší, tím náročnější je na dekódování a tím více komunikátor vytěžuje, i tak ale můžeme modul digitální televize považovat za takovou malou revoluci, skutečně je to velice dobře použitelné. Nevýhodou ale je vysoká energetická náročnost, v konfiguraci systému jsem měl hodnotu podsvícení nastavenou na poloviční hodnotu a při nepřetržitém sledování mi telefon zhruba po 1 hod a 10 min oznámil, že je akumulátor vybitý. Každá legrace hold něco stojí, sledování televize je tedy mnohem výhodnější v místech, kde máte k dispozici zdroj energie.

- - -

Video: Sledování digitální televize

I když v oficiální specifikaci V900 ještě do nedávna figurovala nejen podpora standardu DVB-T, ale i DVB-H, nakonec bylo \“háčko“ vypuštěno. Jinými slovy, hardwarově jej telefon zvládne, nicméně E-TEN pro jeho využívání zatím nemá na evropském trhu licenci, a tak není DVB-H softwarově povoleno, škoda.

Fotoaparát a záznam videa ve VGA
3.0 MPx fotoaparát na zadní straně dokáže vyčarovat celkem zdařilé snímky, i když s fotomobily se srovnávat nemůže. Zejména při dostatku světla jsou fotografie pěkné ostré a barvy velice věrohodné, nicméně s úbytkem světla se objevuje znatelný šum a zkreslování barev. Dobře si V900 poradí i s focením textu, o čemž se můžete přesvědčit z přiložených obrázků. Fotoaparát disponuje funkcí autofocus, snímky mohou být uloženy v maximálním rozlišení 2048×1536px. Využít můžete i celou řadu doprovodných efektů, jako například zrcadlení, sépiový nádech, negativ a k dispozici je i možnost uložení GPS pozice do snímku.

- - -
Několik dalších fotografií naleznete v naší Galerii, snímky jsou zmenšeny na rozlišení 1024×768px.

V horších světelných podmínkách přijde vhod přisvětlovací dioda, které je poměrně silná, a využít ji můžete i při natáčení videa. To je dokonce možné nahrávat ve VGA rozlišení (640×480px) a výsledná kvalita není zas tak špatná, o čemž se můžete přesvědčit z přiloženého videa. Video se ukládá ve formátu 3GP, a dokonce na něj můžete aplikovat stejné efekty jako na fotografie. Rychlost pořizování snímků také není nejhorší. Nejdéle trvá spuštění aplikace Camera (zhruba 2 vteřiny), ukládání snímků v 3 MPx rozlišení pak trvá necelou vteřinu. Při fotografování stačí mírně zmáčknout spoušť, tím dojde k zaostření a domáčknutím k vyfocení.

Video: Záznam z fotoaparátu

Bonusový software
E-Ten V900 nabízí v základu velké množství bonusových aplikací, vesměs se jedná o stejné programy, které se objevily už u starších modelů.
Prostředí je standardně laděno do černo-šedivé barvy. Pokud vám tato kombinace nevyhovuje a jste zvyklí na klasické schéma Windows Mobile, můžete se do něj jednoduše přepnout v nastavení telefonu. V samotné aplikaci Phone (program pro obsluhu GSM modulu) si ještě můžete aktivovat funkci Zoom SMS, která po přijetí nové SMS zprávy zobrazí její obsah na displeji telefonu, v případě několika nových zpráv mezi nimi za pomoci stylusu můžete listovat.

Task Manager
Tuto utilitu můžete snadno vyvolat pomocí malé ikonky v dolní liště obrazovky Dnes (zástupce najdete i v menu Programy). V Task Manageru vidíte ikonky aktuálně spuštěných aplikací. Ty lze ukončovat jednotlivě nebo je rovnou vypnout všechny. Ukončení aplikace je velice efektní, jednoduše chytnete stylusem ikonu spuštěného programu a přetáhnete jej do koše. Task Manager umí aktuálně spuštěné procesy zobrazit v matici nebo v seznamu, žádné další nastavení ale nenabízí.

-

SPB Mobile Shell
Mobile Shell je velice kvalitní nadstavba operačního systému Windows Mobile od společnosti SPB Software House. V E-Tenu naleznete předinstalovanou její plnohodnotnou verzi, u starších modelů byla k dispozici ořezaná verze s podstatně menším množstvím funkcí a nabídek. S Mobile Shellem máte k dispozici propracované prostředí pro spouštění aplikací, správce kontaktů a obrazovku dnes, vše je optimalizováno pro pohodlné ovládání prsty.

- -

K dispozici je i základní plugin pro standardní obrazovku Dnes. Ten nabízí čtyři záložky, které si můžete v nastavení upravit podle svých potřeb. V nich je možné zobrazit například informace o počasí, zástupce aplikací, kontakty s fotografiemi nebo světový čas.

-

Album, Easy keyboard
Aplikace Album je náhradou za dříve používaný Multimedia manager. Jedná se o prohlížeč JPG, BMP, PNG a GIF obrázků, který podporuje i jednoduchá gesta pro listování mezi jednotlivými obrázky.

-

Pokud se vám nelíbí klasická softwarová klávesnice a ocenili byste, kdyby byla písmenka větší, můžete využít utility Easy Keyboard, která vám nabídne prostornější softwarovou klávesnici sahající až za polovinu displeje. Na té můžete velice jednoduše psát pouhým prstem, české znaky ale chybějí.

Namecard Manager
Tato aplikace dokáže ve spolupráci s integrovaným fotoaparátem snímat vizitky a jejich obsah převádět na text, který posléze uloží jako nový kontakt. Aplikace ale bohužel dokáže rozpoznávat pouze Anglický jazyk, s podporou českých znaků si neporadí. Vyzkoušel jsem několik vizitek, a kvalita převodu mě mile překvapila. I když si Správce vizitek zatím neporadí s českými znaky, většinu jich dokáže uložit bez diakritiky. Nejlépe mu jde rozpoznávat jednoduché vizitky, kdy po \“sejmutí“ správně uloží načtené údaje do kontaktů. Program navíc rozpozná kategorie kontaktů, takže správně interpretuje například e-mail, název firmy či webovou adresu. Nebýt chybějící podpory češtiny, byla by z Namecard Manageru opravdu velice užitečná aplikace.

-

Scenarios
Windows Mobile standardně nenabízí žádné vyzváněcí profily, k dispozici jsou pouze tři režimy – Normální, Vibrace a Potichu. To se rozhodli inženýři v E-TENu vyřešit po svém a do telefonu doinstalovali program Scenarios, který přidává funkci rozšířených telefonních profilů, hurá.

-

Backup Utility, Application Recovery
Backup Utility je výborná aplikace pro snadnou zálohu kalendáře, kontaktů, úkolů, osobních nastavení, síťových profilů, složky Dokumenty a textových zpráv/e-mailů. Velice užitečná je rovněž možnost naplánovat si automatické zálohy v předem nastavený čas nebo při nízkém stavu baterie. Application Recovery slouží k obnovení všech programů, které výrobce do telefonu předinstaloval. Z nabídky Odebrat programy je totiž možné téměř všechny aplikace odinstalovat, a pokud by vám nějaká chyběla, můžete ji právě pomocí této utility obnovit zpět.

Příjemné překvapení
Model V900 nabízí velice zajímavé hardwarové parametry, vyzdvihnout si zaslouží zejména rychlý procesor, 128 MB RAM, VGA displej, GPS a podpora digitální televize. Pochvalu si výrobce zaslouží i za velké množství bonusových aplikací, E-TEN je snad jediný výrobce, který do svých komunikátorů integruje takové množství programů. Mimochodem, ty které vám nebudou vyhovovat, můžete přes správce programů odinstalovat. Snad se do zahájení prodeje podaří odladit všechny problémy s občasnou nestabilitou systému, pak by mohl být jedinou překážkou snad jen ten joystick, který je opravdu až příliš citlivý a moc pohodlně se s ním nepracuje. A kdy že se na V900 vlastně můžeme těšit? Na pultech českých obchodů bude dostupný už na konci října.

Všechny fotografie včetně nepublikovaných snímků si můžete prohlédnout v Galerii.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

65 komentářů

 1. Anonymous (neregistrovaný)

  Jako vždy recenze a tentokrát i na Eten zajímavé zařízení!
  Ještě bych rád viděl v praxi ten TV-OUT, a znal nějakou orientační cenu ;)

 2. Anonymous (neregistrovaný)

  *“ .. super recenze …“

 3. wizaard (neregistrovaný)

  Pěkná recenze – díky. Měl bych ale jeden dotaz – pokud jsem se díval dobře, v tray liště jsem nikde nenašel ikonu aplikace InterWrite od Sunnysoftu – došel E-TEN konečně ke kompletním českým ROM nebo je to jinak? Díky.

 4. Anonymous (neregistrovaný)

  Zajímalo by mě jestli e-teny všeobecně umí číst pdf soubory.

 5. zbynda01 (neregistrovaný)

  Mohu se jenom zeptat, proč je na Mobilmanii vedle odkazu na tento článek obrázek iPhonu?
  Jinak pěkná recenze. Díky za ni.

 6. Anonymous (neregistrovaný)

  Na kazdy model tejto znacky co citam po roznych diskusiach sa vali vlna kritiky za nestabilitu systemu, aj nizka cena tychto smartphonov tomu zodpoveda, nemam s nim osobnu skusenost ale ked si budem menit smartphone urcite to nebude e-ten

 7. Anonymous (neregistrovaný)

  Anonyme,nevěř všemu co se píše po všech diskusích a podívej se i na jiné značky.Všechny mají nějaký problém v systému.Většína problémů vzniká mezi židlí a PDA.Pokud se jedná o cenu tak třeba u V900 není nejmenší(od 13600.-)viz třeba vychvalovaná OMNIA jenom 11990.- Pokud se jedná o skušenosti tak mám už rok a půl eten M700 a třeba po grafickém výkonu s přehledem převálcuje i HTC Cruise(kterého mám taky) a to má M700 poloviční výkon a navíc mají Eteny lepší GPS.Ale to už je na každém co si koupí a k čemu to potřebuje.Já si myslím že V900 je výkonem dobrá jak na práci tak i na zábavu.

 8. Anonymous (neregistrovaný)

  Už se na tento model velice těším!!! Viděl jste ho někdo již v prodeji, někde v e-shopu?

 9. Anonymous (neregistrovaný)

  Take se na toto MDa tesim, jen snad uz konecne bude v prodeji, jinak kupuji konkurenci. Dele cekat nebudu. Uz se pise nekolik mesicu, ze ma byt v prodeji. V jednom ehopu se da uz predobjednat za 13500 Kc s DPH. Staci zadat do porovnani zbozi glofiish v900, ale minule v recenzi psali, ze ma stat 12500, tak bych radeji pockal nez bude oficialne v prodeji..myslim, ze bude levnejsi..

 10. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Díky za kladné hodnocení recenze ;) také nechápu, proč byl na MobilManii u prolinku obrázek iPhonu, ale už je to opravené ;) zřejmě nějaká chybka.

  wizaard: ROM pro E-TEN už není lokalizována pomocí externí aplikace InterWrite, ale do telefonu se přímo flashuje CSY ROM, která má češtinu napevno v sobě. Kdo ale přímo za lokalizací ROM stojí netuším, ale myslím že Sunnysoft.

  PDF soubory: Windows Mobile komunikátory nemají problém s otvíráním PDF dokumentů. Do některých výrobce aplikaci pro čtení přímo integruje, do jiných si ji musí zákazník doinstalovat (V900 už doma nemám, tak už si nepamatuju, jak to u ní přesně je).

 11. Anonymous (neregistrovaný)

  Recenze je fakt skvělá!!! Úplně mě navnadila na tenhle mobil!!! Doufám, že bude stát za to, jak se o něm píše? Dá se někde již koupit???

 12. Anonymous (neregistrovaný)

  Na TV-OUT se můžete kouknout na: [odkaz]

 13. Anonymous (neregistrovaný)

  Na YouTube jsou zahraniční videa z rozbalování a součásti je kabel TV.Znamenáto že pro ČR není kabel standard a bude jako příslušenství dokoupitelný?

 14. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  S tím TV Outem v balení to ještě znovu ověřím u distributora…

 15. Anonymous (neregistrovaný)

  fajn, že je konečně vga displej mobil s vga kamerou a diodou
  3x hura
  budu o něm přemýšlet až skončí fin. krize

 16. Anonymous (neregistrovaný)

  To je všechno fajn. ALE kde, kdy a za kolik ho koupit???

 17. Anonymous (neregistrovaný)

  No, to by mě také zajímalo. Nevíte někdo něco???

 18. Anonymous (neregistrovaný)

  JJ Taky sem koukal že ten TV-OUT kabel maj v balení, když jsem to video našel, no snad bude i v CZ… Až bude v prodeji, tak budu sledovat diskuze a počkám si až bude s českou diakritikou a s českým vyhledáváním v DVB-T TV ]:->

 19. Anonymous (neregistrovaný)

  chtel bych se zeptat na DVB-T tuner jak jste to manualne zpracoval abyste se mohl divat na televizi

 20. Anonymous (neregistrovaný)

  To by mě také zajímalo.

 21. Anonymous (neregistrovaný)

  Napište ještě někdo nějaký zajímavý komentář!!! Také bych si chtěl tento mobil koupit.

 22. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Mám nové zprávy přímo od distributora. V900 tento týden CZ trh nestihne kvůli zpozdění zásilky, takže bude až v průběhu příštího týden. Informace o TV-Out kabelu v balení mi zatím nikdo nepotvrdil, bude upřesněno jakmile do ČR dorazí finální kusy. DX900 půjde do sériové výroby na začátku prosince, vánoční trh by se tedy podle slov distributora měl stihnout.

 23. Anonymous (neregistrovaný)

  Díky za zprávy!!! Takže super!!! Teď ho ještě najít na netu za nejlepší cenu a bylo by to!!! Konečně jsem se ho dočkali. Jinak ho internetové obchody (E-TEN Glofiish V900) přidaly do svých nabídek, zkuste to na zbozi.cz!!!

 24. Anonymous (neregistrovaný)

  Zdravím,
  mám dotaz ohledně možnosti psaní textů pomocí externí klávesnice přes Bluetooth přímo ve Wordu v mobilu. Je-li to možné, a pokud ano, pak zda-li také včetně české diakritiky. A následná možnost exportu do Wordu v PC (Office 2007). Uvažuji o pořízení tohoto komunikátoru a toto je pro mé rozhodován důležité. Děkuji

 25. Anonymous (neregistrovaný)

  Recenze skvělá, taky jsem se zapálil pro tento telefon.
  Chtěl jsme mít velkej dotykovej displej, gps a tak a když už novej tak dobrej, Ramka je pro mě důležitá to je cajk. Net, gps, icq zvládat bude.
  S tou televizí jsem překvapenej, jen si nejsem tolik jistej jestli do něj jít, trochu se bohim těch řečí o nestabilitě atd.
  //S těmahle telefonama nemam tolik zkušeností, jim podobnej jsem měl snad jen P1i- ta mi vyhovovala
  a HTC- S710 no a to bylo něco, ta Ramka, ta doba atd.

 26. Anonymous (neregistrovaný)

  Našel jsem jednu chybku v překladu u kapitoly „GPS navigace a FM přijímač/vysílač“ obrázek pod tím, kde si E-Ten neporadil s českou diakritikou. Je tam doslova napsáno: Datum vypr?ení Ale jinak moc pěkná recenze.

 27. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  jj, je to tak, v testované verzi ROM bylo takových chyb několik. Ty, které jsem našel, jsem reportoval distributorovi a ten předával do E-TENu.

 28. Anonymous (neregistrovaný)

  Už je tedy v prodeji???

 29. Anonymous (neregistrovaný)

  Chci se zeptat, jak je na tom toto MDA s ovládáním prstem (bez stylusu)? Jde to lehce jako např. v iPhonu nebo se musí přitlačit jako např. v navigaci Mio P560? Větší tlak snižuje přesnost páč plocha prstu je pak větší.
  A co LEDka, je možné ji nechat svítit dlouho jako baterku? Nebo se moc zahřívá a např. bliká?

 30. Anonymous (neregistrovaný)

  dájí se použít do navigace mapy TOMTOM

 31. Anonymous (neregistrovaný)

  Hm, je tam pouzitelne cokoli, co jde pustit pod Windows Mobile, tj. iGO, MioMap, TomTom, Route66, …

 32. Anonymous (neregistrovaný)

  pekna recenze, jen je skoda ze je to od etenu a na windowsmobile..ten uz mi nesmi domu,zlaty linux nebo symbian..holt si musime pockat jinak citlivost u etenu musim pochvalit gps se chyta celkem rychle (mam x800) ale ta vydrz a rychlost..a kdy pujde zapnout konecne budik pri vyplem pristroji a fotak bude fotit s led bleskem a budou kvalitni fotky ?

 33. Tomáš Kubec (neregistrovaný)

  Výdrž je u X800 na komunikátor poměrně solidní, a to že nejde pustit budík u vyplého PDA je snad jasná věc.

 34. Anonymous (neregistrovaný)

  proč windows mobile je špatný?

 35. Anonymous (neregistrovaný)

  Je to podobne jako s desktopovyma OS, jsou tvrdosijni zastanci Widli a Linuxu, prakticky se pro to jinak programuje a jsou pro to jine aplikace. Beznemu uzivateli to muze byt fuk. Vzhledem k tomu, ze s WM je kompatibilni vetsina navigacnich softu, muze se clovek rozhodnout podle toho.

 36. Anonymous (neregistrovaný)

  Ahoj, nevite jestli konecne dosla ta zasilka V900 pro Cesky trh co mela prijit pred 2 tydny? Vyhlizim ho v obchode a porad nic… Jeste chvili cekani a sahnu po necem jinem , ale V900 se mi moc libi

 37. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Ne, zásilka s V900 pro ČR ještě stále nedorazila, teď jsem to ověřoval u distributora . E-TEN to nějak zdržuje.

 38. Anonymous (neregistrovaný)

  Ted jsem dostal mail, od jednoho prodejce
  … přesný termín zatím neznáme, ale předběžne bude dostupný koncem příštího týdne…….. ach jo…to je porad zdrzovani

 39. Anonymous (neregistrovaný)

  Snad do 15.listopad by ho měli už prodávat,dosal jsem emailík už se těším

 40. Anonymous (neregistrovaný)

  Tak už je v prodeji. Já ho našel za 13999 kč, dostupnost do 24h.

 41. Anonymous (neregistrovaný)

  a kde je dostupný taky bych rád zakoupil

 42. Anonymous (neregistrovaný)

  Kde se dá koupit?

 43. Anonymous (neregistrovaný)

  Zkuste se mrknout na „1M“

 44. Anonymous (neregistrovaný)

  Mám ho objednaný od 1m.cz za 13 999,-

 45. Anonymous (neregistrovaný)

  Tak až ho budete mít doma, doufám že hodíte recenzi! Já zatím ještě střádám kačáky!

 46. Anonymous (neregistrovaný)

  Telefon vypadá dost slibně. Zajímala by mne jedna maličkost. Jak to je s auto nabíječkou? Jedná se nějaký standartní konektor nebo tady můžu narazit na problémy s kompatibilitou? Je tato nabíječka součástí standartní výbavy?

  Jinak jsem opravdu zvědavý na první zkušenosti z praxe. Mám N73 a ta už pomalu dosluhuje.

  Díky

 47. Anonymous (neregistrovaný)

  Já mám trochu obavy z toho joysticku. Bejt tam klasickej „kříž“, tak to nemá chybu!

 48. Anonymous (neregistrovaný)

  konecne je asi v prodeji. v jednom obchode ho maji skladem (1-5 ks volných skladem k odeslání). Koupil ho uz nekdo? Jake jsou prvni dojmy?

 49. Anonymous (neregistrovaný)

  Tak zítra by mi měl dorazit. Někdy o víkendu se podělím o první dojmy, jsem na něj hrozně zvědavá

 50. Anonymous (neregistrovaný)

  To já taky!!! Napište své dojmy!!!

 51. Anonymous (neregistrovaný)

  Tak dneska jsem si ho prines z mshopu a dojmy vyborny, paradni rozliseni, vsechno beha rychle vcetne preklapeni displeje, jeste jsem nevyzkousel mobileTV, jinak vse OK

 52. Rady (neregistrovaný)

  Co ten joystik?

 53. Anonymous (neregistrovaný)

  Tak se jdu také podělit o mé první zkušenosti. Mám V900 od středy s CZ ROM. Systém je až na malé nedostatky ( což je u Etenů běžné )relativně stabilní(občas asi tak jednou za den používání se vyplatí „soft reset“) a to i přes pravidelné zavíraní aplikací spuštěných na pozadí.Větší problém mám, ale s mobilní TV tunerem, respektive pouze s naladěním TV programů. Za prvé je potřeba ladit pouze ručně (Česká republika totiž ani ve finální ROM není v seznamu)a při hledání v pásmu 730000 kde vysílá CT1 se aplikace samovolně ukončí. Při ladění se musím této frekvenci vyhnout a pak je vše OK. Program ČT1 se tedy běžným způsobem nenaladí (ladění provádím v lokalitě Praha 4) .Kupodivu program NOVA a Prima na frekvenci 634000 se naladí bez problémů. Jinak citlivost TV tuneru je velmi dobrá a obraz je kvalitní.Zkoušel jsem i hard reset , ale nic zvláštního se nestalo…. Snad je to pouze chyba české ROM. Máte někdo podobné zkušenosti? Kupodivu byl u V900 přibalený i TV OUT kabel, ale pokud na výstupu nastavím PAL systém obraz se na plazmové TV rozpadne, pokud výstup nastavím na NTSC vše funguje OK. Pro srovnání jsem zkoušel přes TV OUT kabel můj HTC Touch Pro a tam norma PAL do stejné plazmové TV fungovala bez problémů = soudím,že problém je v Etenu V900.Co se týka joystiku, dá se při trošku dobré vůle na něj zvyknout, ale odvázanej z něj nejsem= HTC Touch Pro se ovládá o poznání lépe. Tak to jsou mé první dojmy.

 54. Rady (neregistrovaný)

  No prave z toho joy mam osobne nejvetsi obavy. Ten reset je nutny proc, opet tento model trpi nedostatkem pameti?

 55. Anonymous (neregistrovaný)

  A jaká je citlivost dotykového displeje? Pak mě ještě zajímá hlavně připojení přes Wi-Fi, jak rychle se načítají stránky apod.?

 56. Anonymous (neregistrovaný)

  jj video kabel byl v dodavce, to bylo prijemny prekvapeni, TV-Out mi taky beha jen kdyz dam NTSC, ale docela v pohode. S tou frekvenci 53. kanalu (verejnopravni multiplex v Praze) jsem si poradil tak, ze jsem v Notepadu editoval soubor \Program Files\MobileTV\mobiletv_channel_info.xml, misto nejakyho mainitemu co nebude potreba jsem tam dal nasledujici radky:

  (mozna by to slo i jen pridat a nic nemazat)
  Pak staci nastavit Prague,CzechRep v automatickem nastaveni a spusti se ladeni, ktery najde vsechny bezne dostupny programy v Praze. Podobne by to melo fungovat i pro jiny lokality, jen je potreba vzdycky zadat od kazdy frekvence nazev jednoho platneho kanalu podle vzoru vyse a ostatni kanaly se najdou taky. Na podporu si zatim budem muset pockat, jinak bude urcite casem nova verze MobileTV, ktera to bude resit (anglicka uz je).

 57. Anonymous (neregistrovaný)

  Co se tyce wifi, pripoji se mi to na domaci AP do 10 vterin a beha to slusne, zalezi na prohlizeci; zkousel jsem i vzdalenou plochu pres cely displej ve VGA, prenaselo to obraz bleskove; byla to zaroven poradna zatezkavaci zkouska pro presnost a citlivost dotyku, ktera je podle me vyborna. Jen me trochu vylekala na zacatku ta kalibrace displeje (honeni krize), tam je potreba pritlacit fakt hodne, ale pak uz to staci celkem zlehka, ovladani prstem a pohybovy gesta v SPB Mobile Shellu taky v pohode. Joystick jsem prakticky nepouzil, staci mi displej, jinak je opravdu uplne volny, ale presto jsem se moc neuklikaval a da se na to zvyknout. GPS jsem zatim zkousel jen doma s tou vestavenou aplikaci na zobrazeni souradnic, chytlo se to napoprve za oknem asi za minutu (s gps fix, ktery stahnete na tyden pomoci vestavene aplikace, bez toho by to trvalo dele), musim jeste koupit pametovku, abych tam mohl vyzkouset nejaky navigacni program a vyzkousel to venku.

 58. Anonymous (neregistrovaný)

  ahoj všichni na smartmanii založil týpek vlákno v900

  zde je link:

  [odkaz]

  a nakopíruju tam už část této diskuze s vaším dovolením, a vše návody, příspěvky směrujte tam… tak zatím hurá do toho

 59. Anonymous (neregistrovaný)

  Je v balení ochrannná folie na displej?Kde ho mají v Brně skladem?

 60. Anonymous (neregistrovaný)

  asi záleží na distribuci, já jsem měl v krabici (přitom zatavené) videokabel i ochrannou fólii, ačkoli ani v přibaleném návodu rychlý start toto příslušenství uváděno není

 61. Anonymous (neregistrovaný)

  A u kterého prodejce jste ho koupil? (s kabelem a fólií)

 62. Anonymous (neregistrovaný)

  Prosím o podrobnou radu jak nastavit kanály na DVB-T TV v Jižních Čechách na ručním vyhledávání.Okolí J.Hradce. Nevím si rady.Díky , můžete napsat na [odkaz]

 63. Anonymous (neregistrovaný)

  Problém s MMS u T-Mobile s Eten V900
  Máte někdo stejný problém? U T-Mobile nelze stahovat MMs zprávy. V připojení jsem se pokoušel editovat nastavení a tam je vše v pořádku,ALE ve složce zpráv v nabídce se pokouším otevřít nastavení MMS a nic se nestane = prostě tento příkaz (volba) není funkční a tak nelze nastavení serveru zkontrolovat a ani tudíž správně nastavit. Asi opět chyba v české ROM. Máte někdo stejný problém?
  Jinak jsem zkoušel dle níže uvedeného návodu přidat řádky nastavení v „mainitem“ pro TV tuner – ČR ( nic jsem tam neumazával ) a vše včetně naladění ČT1 nyní funguje správně bez padání aplikace. Díky za dobrou radu.

 64. m65mx (neregistrovaný)

  Ad videokabel a fólie – koupil jsem ho v mshopu (mshop.cz), nabízel ho jako jeden z prvních. Ale nejspíš bude tohle vybavení i v jiných distribucích… V češtině je celé prostředí, nejen WM, ale i SPB shell a aplikace (rádio, TV).
  Nastavení pro MobileTV pro jižní Čechy jsem napsal na dříve uváděný thread na zdejším fóru [odkaz]

 65. Anonymous (neregistrovaný)

  Ahoj, mám dotaz – umí to zpřístupnit internet do notebooku – tedy – funguje tento telefon take jako modem?
  DIK JP

Napsat komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze. Pokud nechcete neustále vyplňovat pole Jméno a E-mail (nezveřejňuje se), doporučujeme se zaregistrovat. Vyžadované informace jsou označeny *