Nový Asus ZenFone 6 láká na špičkovou výbavu a příznivou cenu. Zjistěte o něm více!

Domů » Recenze » Velká recenze komunikátoru E-Ten glofiish M750

Velká recenze komunikátoru E-Ten glofiish M750

Recenze Pocket PC s hardwarovou klávesnicí, QVGA displejem, 500 MHz procesorem a GPS

E-TEN M750Dva roky po uvedení velice úspěšného modelu E-TEN M700 se na našem trhu nenápadně objevil jeho vylepšený nástupce s označením M750. Tato novinka nabízí téměř stejné hardwarové parametry jako její starší bráška, zlepšení ale doznal takt procesoru, který se zastavil na hranici 500 MHz a velikost vnitřní flash paměti. Také design prošel určitou fází inovace, na délku i tloušťku komunikátor lehce shodil, zvýšila se ale jeho hmotnost. Svým vybavením patří do třídy středně vybavených komunikátorů, které se hodí spíše pro méně náročné uživatelé, pojďme se tedy podrobněji podívat na to, jaký je.

Za zapůjčení přístroje děkuji společnosti RRC/Difo s.r.o.. Testovaný kousek obsahoval finální českou verzi ROM.

Klady (+)
500MHz procesor
design
Wi-Fi 802.11b/g
citlivá GPS
micro SDHC karty
 
Zápory (-)
provedení HW klávesnice
64 MB RAM
občasná nestabilita systému

Zobrazit hardwarové parametry E-Tena M750.

Obsah balení
kromě přístroje samotného naleznete v balení následující položky:
– Li-ion baterie s kapacitou 1530mAh
– cestovní nabíječka
– synchronizační USB kabel
– stylus
– stereo headset s molitanovými polštářky
– kožené pouzdro
– CD se synchronizačním software
– Příručka pro rychlý Start v češtině
– slevový kupón na nákup plné verze SPB Mobile Shellu

Přiložené ochranné pouzdro je vyrobeno z pevné látky a pravé kůže, působí tedy pevným dojmem. Uchycení odklápěcí části zajišťují dva magnety, na bočních stranách nalezneme otvory pro připojení headsetu a synchronizačního kabelu/nabíječky.

- -

Stero headset se k telefonu připojuje přes microUSB konektor, E-TEN tedy začíná používat podobné řešení, jako konkurenční HTC. Jedná se o pecková sluchátka. Na jejich těle narazíme na malou plastovou slzičku, do které se vešel mikrofon a tlačítko pro příjem/přidržení hovoru. Kvalita reprodukce zvuku je průměrná, pro telefonování a nenáročný poslech hudby však postačí.
Teleskopický stylus je vyrobený z hliníku, na obou koncích nalezneme kousky plastu. V ruce se drží dobře. Přísun energie zajišťuje Li-ion baterie s kapacitou 1530mAh. Při klasickém používání (několik kratších hovorů, ICQ přes datové přenosy, krátkodobé připojení do Wi-Fi sítě) vám přístroj vydrží zhruba dva dny používání, při častém používání GPS či Wi-Fi se ale připravte na daleko kratší nabíjecí intervaly.

Konstrukce, provedení a design
Komunikátor je vyrobený z lesklého plastu, přesto se na něm otisky prstů příliš neusazují. Celkové zpracování je na dobré úrovni, i mechanická část s klávesnicí doznala oproti předchozímu modelu mírných vylepšení, o kterých si podrobněji povíme v další kapitole. Jedná se o poměrně malý komunikátor, a na to, že je vybavený hardwarovou klávesnicí, jsou jeho rozměry velice příjemné (109.5 x 59 x 17.5 mm), hmotnost by ale mohla být nižší, M750 včetně akumulátoru váží celých 179 gramů.

- -

Na přední straně nalezneme dotykový displej s QVGA rozlišením a úhlopříčkou 2.8\“, tedy nic, co bychom už neznali. Pod displejem má své místo čtyřsměrový joystick s potvrzovacím tlačítkem uprostřed. Díky mírnému vyvýšení je dobře přístupný a snadno se s ním pracuje. Horší to ale je se softwarovými klávesami, které výrobce vytvaroval do dvou tenkých proužků, což není na dotek příliš pohodlné. Spodní dvojice tlačítek emulují červené a zelené sluchátko pro ukončení a příjem telefonního hovoru. Tlačítka mají modré podsvícení a ve tmě jsou dobře viditelná. Nad displejem je malý otvor pro telefonní reproduktor a signalizační diody.

- -

Zadní strana obsahuje čočku 2MPx fotoaparátu, která je zasazena do stříbrného rámečku, ve kterém nechybí malé sklíčko pro potvrzování autoportrétu a přisvětlovací dioda. Na pravé straně se pod plastovými výřezy schovává hlavní systémový reproduktor, který je aktivní při poslechu hudby nebo hlasitém handsfree. Na bočních stranách najdeme další typické klávesy systému Windows Mobile, jedná se dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti, klávesu pro spouštění záznamníku, tlačítko Power a spoušť fotoaparátu. Na levém boku je ještě umístěný otvor pro paměťové karty typu microSD/SDHC.

- -

Do spodní části je usazen miniUSB konektor sloužící pro připojení sluchátek, synchronizačního kabelu a nabíječky a hned vedle něj je otvor pro stylus.

Hardwarová klávesnice
Oproti ostatním Pocket PC vybavených vlastní klávesnicí působí ta u glofiishe M750 trochu netradičně. Jednotlivá tlačítka nejsou nikterak vystouplá a spodní výsuvná část je tak tvořena pouze jedním dílem, nenápadně vystouplé jsou pouze modré linky okolo kláves, které ve tmě stejnou barvou svítí. Podsvícení hlavních znaků je bílé, sekundárních pak rovněž modré. Klávesnice má nezvykle jen tři řady znaků, nad kterými je umístěna dvojice softwarových kláves a signalizační diody tlačítek Caps a Fn. Pohyblivý mechanismus je dobře provedený, s vytažením i zasunutím dílu s klávesnicí vám pomohou pružinky umístěné na každé straně vně zařízení. Ani po měsíčním používání jsem nezaznamenal žádné výraznější opotřebení a odchýlení od původního stavu, zde si tedy výrobce zaslouží pochválit.

- -

- -

Kdyby se E-TEN držel zaběhnutého trendu a neexperimentoval s klávesnicí, bylo by psaní rozhodně pohodlnější, než na tomto řešení. Orientace po hmatu v tomto případě zcela ztrácí smysl a pro napsání znaku je plochá tlačítka nutné mnohem více zmáčknout. Na klávesnici se dá psát poměrně rychle, připravte se ale na to, že zadávání znaků zkrátka nebude tak pohodlné, jako například na starším E-TENu M700 či konkurenčních komunikátorech od HTC.

- -

Vybavení a technické parametry
E-Ten M750 nabízí poměrně vyvážené hardwarové parametry, se kterými se řadí do třídy středně vybavených zařízení. Pochvalu si ale zaslouží rychlý procesor od Samsungu taktovaný na 500 MHz. Mimochodem, jde zcela o stejný typ (S3C2442), jakým disponoval starší bráška M700, jen je taktovaný o 100 MHz výše. Výkon procesoru využijete zejména při GPS navigaci, kdy není problém mít spuštěný navigační software, a zároveň se přepínat a pracovat s dalšími aplikacemi.

- -
Informace o stavu paměti; systém

Zobrazování zajišťuje transmisivní TFT displej s úhlopříčkou 2.8\“, který má klasické QVGA rozlišení (320x240px) a je schopný zobrazit 65k barevných odstínů. Jeho čitelnost je dobrá, na přímém slunci je to však horší. Výhrady nemám ani k diodovému podsvícení, které je rovnoměrné. Paměť nenabízí žádná nadstandardní čísla, ROM má kapacitu 256 MB, kterým sekunduje 64MB RAM. Po Hard resetu má uživatel přístupných okolo 144 MB pro svá data a 33.5 MB RAM.

- -

E-TEN M750 disponuje čtyřpásmovým GSM modulem, se sítěmi třetí generace si ale nerozumí. Pro připojení na internet můžete použít GPRS nebo EDGE třídy 10. Bezdrátové technologie jsou zastoupeny podporou Wi-Fi 802.11b/g a Bluetooth verze 2.0, kterému nechybí podpora vylepšeného přenosu dat EDR (Enhanced Data Rate) ani A2DP stereo profilu. Připojení přes Wi-Fi je bezproblémové, v případě drobných komplikací můžete použít aplikaci WLAN Utility, která vám s nastavením W-Fi pomůže.

-

Snad každý telefon od E-TENu je vybavený citlivým čipem GPS a ani model M750 není výjimkou. V případě, že se rozhodnete GPS navigaci používat, je nutné počítat s tím, že se celková výdrž zkrátí na jednotky hodin, mě při aktivní GPS navigaci na jedno nabití vydržel okolo 5,5 hodiny s podsvícením nastaveným na poloviční hodnotu. S příjmem signálu na volném prostranství nemá M750 vůbec žádné problémy a zaměření pozice trvá maximálně několik desítek vteřin. Trochu horší je to v místech, kde se nacházejí budovy, kde trvá fixace pozice o něco déle. GPS navigaci můžete díky integrovanému rádiu doplnit o TMC informace, tuto funkci ale musí podporovat samotný navigační software.

FM rádio je možné poslouchat pouze v případě, že máte připojený headset, který obsahuje anténu pro příjem signálu, bez sluchátek si rádio jednoduše nenaladíte. Kvalita příjmu rádiového signálu je poměrně dobrá a komunikátor tak ve volném čase bez problémů využijete například k poslechu svých oblíbených stanic.

- -

E-TEN M750 nabízí 2Mpx fotoaparát, který je opatřený přisvětlovací diodou pro focení v horších světelných podmínkách. Snímky můžete pořizovat v maximálním rozlišení 1600×1200px, ukládat můžete do BMP nebo JPG. Při ukládání fotografie do komprimovaného JPG se doba potřebná pro uložení fotografie při nejvyšším rozlišení pohybuje okolo dvou vteřin. Výsledná kvalita fotek je ale dost nízká, snímky postrádají ostrost a barvy jsou také značně zkreslené. Kromě 2MPx rozlišení můžete samozřejmě snímky pořizovat i v nižších režimech (1280×960px, 640×480px, 320×240px a 176×144px). Kromě focení můžete nahrávat video, které se ukládá ve formátu 3GP. Maximální rozlišení je v tomto případě 320×240px, záznam zvuku je samozřejmostí. Délka vaší videonahrávky je omezena pouze kapacitou volné paměti, ani zde ovšem nečekejte příliš kvalitní záznamy.

- -

Bonusové aplikace: klasika, na kterou jsme zvyklí
E-Ten M750 nabízí v základu velké množství bonusových aplikací, vesměs se jedná o stejné programy, které se objevily už u starších komunikátorů tohoto výrobce, krátce si je nyní představíme.

- -

Prostředí M750 je standardně laděno do červeno-oranžové barvy. Pokud vám tato kombinace nevyhovuje a jste zvyklí na klasické schéma Windows Mobile, můžete se do něj jednoduše přepnout v nastavení telefonu. V samotné aplikaci Phone (program pro obsluhu GSM modulu) si ještě můžete aktivovat funkci Zoom SMS, která po přijetí nové SMS zprávy zobrazí její obsah na displeji telefonu, v případě několika nových zpráv mezi nimi za pomoci stylusu můžete listovat.

Task Manager
Zbrusu nová je aplikace Task Manager, kterou můžete snadno vyvolat pomocí malé ikonky v dolní liště obrazovky Dnes (zástupce najdete i v menu Programy). V Task Manageru vidíte ikonky aktuálně spuštěných aplikací. Ty lze ukončovat jednotlivě nebo je rovnou vypnout všechny. Ukončení aplikace je velice efektní, jednoduše chytnete stylusem ikonu spuštěného programu a přetáhnete jej do koše. Task Manager umí aktuálně spuštěné procesy zobrazit v matici nebo v seznamu, žádné další nastavení ale nenabízí.

-

SPB Mobile Shell
Mobile Shell je velice kvalitní nadstavba operačního systému Windows Mobile od společnosti SPB Software House. V E-Tenu naleznete předinstalovanou její ořezanou verzi, která nabízí pouze konfigurovatelný plugin na obrazovku Dnes. V plné verzi program je obsaženo jednoduché prostředí pro spouštění aplikací, které je optimalizováno pro pohodlné ovládání prsty. Do balení výrobce přidal slevový kupón na zakoupení plné verze programu, která vás při koupi bude stát polovinu původní ceny.
Základní plugin pro obrazovku Dnes nabízí čtyři záložky, které si můžete v nastavení upravit podle svých potřeb. V nich je možné zobrazit například informace o počasí, zástupce aplikací, kontakty s fotografiemi nebo světový čas. Mobile Shell má být jakousi náhradou za nepříliš funkční Quick Link, který se objevil u starších modelů.
Kompletní informace o aplikaci SPB Mobile Shell najdete na stránkách výrobce.

-

M-Desk, Multimedia Manager, Easy Keyboard
M-Desk je aplikace, která by měla dokázat nahradit klasickou nabídku Start. Můžete si do ní přidávat zástupce dle libosti, navíc je lze třídit do příslušných skupin. Pro každou skupinu je možné nastavit vlastní pozadí a několik dalších vlastností.
Multimedia Manager je jednoduchý prohlížeč JPEG, BMP, GIF a PNG souborů. Obrázky v něm můžete zoomovat nebo si je prohlédnout v režimu Slideshow.

Pokud se vám nelíbí klasická softwarová klávesnice a ocenili byste, kdyby byla písmenka větší, můžete využít utility Easy Keyboard, která vám nabídne prostornější softwarovou klávesnici sahající až za polovinu displeje. Na té můžete velice jednoduše psát pouhým prstem, české znaky ale chybějí.

Namecard Manager
Tato aplikace dokáže ve spolupráci s integrovaným fotoaparátem snímat vizitky a jejich obsah převádět na text, který posléze uloží jako nový kontakt. Aplikace ale bohužel dokáže rozpoznávat pouze Anglický jazyk, s podporou českých znaků si neporadí. Vyzkoušel jsem několik vizitek, a kvalita převodu mě mile překvapila. I když si Správce vizitek zatím neporadí s českými znaky, většinu jich dokáže uložit bez diakritiky. Nejlépe mu jde rozpoznávat jednoduché vizitky, kdy po \“sejmutí“ správně uloží načtené údaje do kontaktů. Program navíc rozpozná kategorie kontaktů, takže správně interpretuje například e-mail, název firmy či webovou adresu. Nebýt chybějící podpory češtiny, byla by z Namecard Manageru opravdu velice užitečná aplikace.

Backup Utility, Application Recovery
Backup Utility je výborná aplikace pro snadnou zálohu kalendáře, kontaktů, úkolů, osobních nastavení, síťových profilů, složky Dokumenty a textových zpráv/e-mailů. Velice užitečná je rovněž možnost naplánovat si automatické zálohy v předem nastavený čas nebo při nízkém stavu baterie.
Application Recovery slouží k obnovení všech programů, které výrobce do telefonu předinstaloval. Z nabídky Odebrat programy je totiž možné téměř všechny aplikace odinstalovat, a pokud by vám nějaká chyběla, můžete ji právě pomocí této utility obnovit zpět.

Sečteno, podtrženo…
E-TEN M750 rozhodně není komunikátor, který by díky své výbavě nějak vyčníval z řady ostatních Pocket PC. Jak jsem již několikrát zmínil, jedná se o průměrně vybavené zařízení, kterému do karet hraje integrace technologií, jako je GPS, Wi-Fi či FM rádio. Hardwarová klávesnice vám sice usnadní psaní delších textů, ale kvůli jejímu provedení není psaní až tak pohodlné, jako tomu bylo u staršího brášky M700.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

18 komentářů

 1. Standa (neregistrovaný)

  Tak to je první E-Ten, který mě po stránce designu neodrazuje. Tedy kromě klávesnice, ta upřednostňuje design před funkčností, ale to je poslední dobou u WM normální.
  Ale ten displej 2.8 palců… chápu, že WM je dnes módní, a nenároční uživatelé značně převažují, ale je fakt problém vyrobit kapesní počítač s funkcí telefonu, nikoli telefon s napresovaným kapesním počítačem?

 2. senik (neregistrovaný)

  Pěkná recenze na zajímavé zařízení, sráží ho snad jen foťák a 64 MB RAM, 128 MB bych v něm viděl raději… jediné, co mi chybí v recenzi, jsou rozměry přístroje, jinak chválím

 3. Anonymous (neregistrovaný)

  senik: rozmery su v odkaze pod zapormi

 4. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Rozměry a hmotnost jsem doplnil, moje chyba (jsou v kapitole Konstrukce, provedení a design).

 5. Nallim (neregistrovaný)

  Rozměry tam jsou, hned v první kapitole (Konstrukce, provedení a design).

 6. Nallim (neregistrovaný)

  Aha, tak recenzi jsem četl už po doplnění rozměrů.

 7. Anonymous (neregistrovaný)

  v kvetnu jsem koupil M700 a jak jsem predpokladal z tehdy dostupnych info, udelal jsem dobre. koupil jsem za 10000kc. mrzi me, ze novinka stoji to same a ze drzak 900kc, pokud ho vubec v CR sezenu. na netu jsem ho objevil v sesti obchodech.

 8. Anonymous (neregistrovaný)

  Uvažuji o koupi a váhám mezi M 750 a X 650. Doposud jsem používal Nokii N 70 a tak je pro mě PPC s win novinka. Vím že oba modely mají stejný procesor i RAM a ROM a jsou k mání za skoro stejnou cenu. Zásadní rozdíl mezi M 750 a X 650 je v rozlišení displaye a v přítomnosti hardwarové klávesnice. Zařízení bych chtěl používat jako běžný mobil + navidaci Tom Tom a surfování po webu hlavně přes wifi + IM a mail. Případně ještě jako přehrávač hudby a videa. Který model je vhodnější? Děkuji za názory.

 9. Anonymous (neregistrovaný)

  Naprosto zbytecna a predrazena vecicka, mizerna komunita okolo teto znacky, takze je clovek vicemene odkazan na vyrobce, ktery nikdy nespechal s akualizaci ROMek. Jako plus hodnotim podsviceni klavesnice…

 10. Anonymous (neregistrovaný)

  ber ten s hw klavesnici. a zkus sehnat radsi m700. v recenzi nebylo zmineo, ze u hw klavesnice pro pouziti kurzorovych sipek je treba nejdriv zmacknout funkcni klavesu. to sem se docetl jinde. podpora vyrobce je mala, ale zatim jsem se bez ni obesel. trpelivi lide z for pomohli.

 11. Anonymous (neregistrovaný)

  Byla tady zminka o male komunite a nedostatecne podpore..ja nevm jak vy,ale me stacilo zadat update m700 do vyhledavace a najdete na forech a to ceskych tolik veci i update OS ktery je nyni ve verzi 6.1 s opravenou funkci baterie a jinach neduhu pri prvopocatecni romce s WM 6.1 takze nelze rici , ze by to bylo az tak spatne….

 12. Tomáš Kubec (neregistrovaný)

  Komunita je už celkem slušná, už to není co bejvalo: http://www.eten-users.eu/

 13. Anonymous (neregistrovaný)

  Dá se na té hardwarové klávesnici psát i s českou diakritikou? Dík za odpověď.

 14. lemurek80 (neregistrovaný)

  kolika GB kartu můžu k tomuhle E-tenu koupit?2 ,4 , 8 nebo dokonce 16 GB SDHC?Poradí si s ní??

 15. Anonymous (neregistrovaný)

  je na tom jen hardwarova klavesnice nebo je k dispozici i softwarova?

 16. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  K dispozici je i softwarová klávesnice a samozřejmě se dají doinstalovat i další. Co se týče podpory paměťových karet, tak M750 umí microSDHC, takže by měla spolknout i 16 GB.

 17. petr45 (neregistrovaný)

  Ahoj všem.Mám ((E-TEN Glofiish M750))Potřeboval bych poradit.Vždy když vyjmu a zase zandám pam.kartu, tak to po mě chce naformátovat.Poradí mi někdo čím to je?

 18. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  petr45: Naformátuj kartu předem ve čtečce na PC (nebo fotoaparátu) – FAT32, a kdyby to nepomohlo, tak ještě zkus provést hardwarový reset telefonu (zálohuj si veškerá data).

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *
Sahifa tracking pixel