V minulém týdnu byly představeny telefony LG V20 a Apple iPhone 7, které spolu sdílí jeden detail – na zádech mají dvě čočky fotoaparátu. Tento trend se se začíná v poslední době objevovat čím dál častěji, Qualcomm na pro něj dokonce stvořil vlastní technologii Clear Sight, z níž mohou těžit výrobci příštích smartphonů (více informací). Každý výrobce se snaží „vyždímat“ ze dvou fotoaparátů co největší přínos po svém, byť historie už několikrát ukázala, že se nemusí vždy jednat o správnou cestu. Telefony s duálními fotoaparáty tu totiž byly již před iPhonem 7 Plus, dokonce i před vůbec prvním představeným iPhonem. Pojďme se na nejvýznamnější průkopníky podívat.
Samsung SCH-B710
Patrně prvním telefonem s duální kamerou byl tento netradiční model od Samsungu představený v dubnu 2007. Telefon nabídl zvláštní otočnou konstrukci, vestavěnou televizní anténu a tzv. 3D display, který uměl zobrazovat snímky z duální kamery na zádech. Tu tvořily dva objektivy fotoaparátů s rozlišením 1,3 Mpx. Telefon byl v prodeji pouze v Jižní Koreji.
LG Optimus 3D
Tento telefon byl prvním smartphonem s duální kamerou a operačním systémem Android. Byl představen v roce 2011 a dvě čočky jeho fotoaparátu rovněž sloužily k záznamu 3D snímků, případně 3D videa v HD rozlišení. K tomu sloužily dva 5Mpx snímače. Telefon byl vybaven HDMI portem pro snadné propojení s 3D televizorem/monitorem. LG později představilo i nástupce Optimus 3D Max.
HTC Evo 3D
První počin HTC v oblasti duálních fotoaparátů přišel rovněž v roce 2011. Konfigurace fotoaparátů byla prakticky stejná jako u LG Optimus 3D, telefon však nabídl jemnější displej a výkonnější čipset. HTC pak s duálními fotoaparáty koketovalo i nadále, tento model byl však prvním a zároveň posledním se dvěma totožnými fotoaparáty pro záznam 3D obsahu.
Ještě, než opadl trend 3D fotoaparátů, představil svého zástupce i japonský Sharp. Jeho fotoaparáty měly rozlišení 8 megapixelů, 3D snímky a videa bylo možné prohlížet na tehdy rozměrném 4,2″ displeji.
HTC One M8
V roce 2014 si v HTC uvědomili, že duální fotoaprát nemusí sloužit pouze k zachycení 3D světa, ale může dopomoci kvalitnějším fotografiím jako takovým. V HTC na to šli se dvěma různými snímači, bohužel zvolili trestuhodně nízká rozlišení – hlavní snímač měl 4 Mpx, vedlejší 2 MPx. Výsledné snímky umožňovaly přizpůsobování bokeh efektu, ovšem kvůli nízkému rozlišení nabízely malou úroveň detailů a byly zcela nevhodné pro výřezy. Tento telefon byl v zámoří také nabízen ve verzi se systémem Windows Phone, tudíž se jednalo (a stále jedná) o jediný smartphone s mobilními Windows a duální kamerou.
Huawei Honor 6 Plus
V dobách, kdy ještě Honor nevystupoval jako samostatná značka, představila společnost Huawei model Honor 6 Plus. Duální fotoaprát byl složen ze dvou 8Mpx Omnivision snímačů, které dohromady poskytovaly až 13Mpx snímky. Díky velké efektivní velikosti jednoho pixelu 1,98 mikronu se téměř vyrovnaly ultrapixelovým snímačům od HTC a díky tomu nabídly lepší citlivost, a tím pádem lepší výsledky u snímků focených za šera. Kromě toho dva fotoaparáty sloužily k rychlejšímu ostření a k dodatečným hrátkám s hloubkou ostrosti.
HTC One M9+
I když to HTC v roce 2014 příliš nevyšlo, pokusilo se oživit duální kameru ještě v modelu One M9+. Tchajwanská společnost vsadila na hlavní snímač s vyšším 21Mpx rozlišením, avšak ani tehdy se nejednalo o žádný průlom v mobilní fotografii. Sekundární kamerka pomáhala té hlavní v ostření a v hrátkách s ostrostí, ovšem předloni se našla spousta lépe fotících smartphonů s jednou čočkou na zádech.
ZTE Axon
U nás méně známý model nabídl duální řešení 13 + 2 Mpx, přičemž zahraniční redakce hodnotily výsledné snímky pozitivně. Sekundární kamerka pomáhala telefonu rychleji ostřit a pohrávat si s bokeh efektem.
LG V10
Společnost LG se vrátila k duálním fotoaparátům v loňském roce, pro comeback si zvolila netradičně čelní stranu svého experimentálního smartphonu V10. Ta byla osazena dvěma 5Mpx fotoaparáty s různě širokým zorným polem – jedna čočka zabírala úhel 80°, druhá 120°, což našlo uplatnění zejména u skupinových selfies.
LG G5 / V20
U současných vlajkových lodí přesunulo LG svůj duální fotoaparát na záda, princip však zůstal zachován – druhá kamerka slouží k pořizování snímků s širokým záběrem. Bohužel disponuje polovičním rozlišením (16 vs. 8 Mpx), takže uživatel musí zkousnout horší kvalitu širokoúhlého snímku v porovnání s fotkou z primární kamerky.
CAT S60
Zcela jinak šla na věc společnost CAT, jejíž telefon S60 disponuje primárním snímačem o rozlišení 13Mpx, sekundární kamerku však tvoří termokamera. Ta pochopitelně v rukách běžného uživatele nemá příliš široké uplatnění, ve stavebnictví a dalších odvětvích však ocení její schopnosti měnit spektrum tepla, měřit teplotu a poskytovat o ní data.
Huawei P9 a P9 Plus / Honor V8 a 8
Duální fotoaparát také obsahují současné vlajkové lodě Huawei a její podznačky Honor. Tento čínský dvojlístek jde na věc zcela z opačného konce – obsahuje dva fotočipy, přičemž jeden je chudší o barevný filtr, díky čemuž má pochytat více světla, barevnou informaci pak dodá čip druhý. U Huawei P9 (Plus) se navíc o optimalizaci postarala legendární německá společnost Leica.
Lenovo Phab 2 Pro
Tento telefon je prvním komerčně dostupným zařízením, vybaveným technologií Tango od Google. Díky ní se Phab 2 Pro dokáže orientovat v prostoru a do skutečného světa promítat virtuální objekty. Pro zprostředkování rozšířené reality slouží hlavní fotoaparát o rozlišení 16 Mpx, 8Mpx hloubková kamera a pohybový senzor.
Xiaomi Redmi Pro
Čínský drak Xiaomi má na trhu svůj model Redmi Pro, který je zřejmě vůbec nejlevnějším smartphonem s duální kamerou. Tu tvoří dvojice senzorů o rozlišení 13 a 5 Mpx, výhodou tohoto řešení je rychlejší ostření a dodatečné hrátky s hloubkou ostrosti.
iPhone 7 Plus
Posledním představeným smartphonem s duálním fotoaparátem je iPhone 7 Plus, který je vybaven dvěma 12Mpx senzory, avšak s jinou optikou – jeden fotoaparát zastává roli klasické širokoúhlé kamerky, druhý slouží jako teleobjektiv s dvojnásobným optickým zoomem. Mezi těmito fotoaparáty je možné dle potřeby přepínat, případně lze využít jejich kombinaci k 10násobnému digitálnímu zoomu, kde však již dochází ke ztrátě kvality. Fotoaparátu iPhone 7 Plus jsme se samostatně věnovali v tomto článku.
A co bude dál?
I když jsme dnešní článek otevřeli devět let starým telefonem od Samsungu, korejský gigant překvapivě zatím trendu duálních kamer nepodlehl; spekuluje se však, že již Galaxy S8 by mohl být duální kamerou vybaven. Zda vsadí na novou technologii od Qualcommu, či inženýři Samsungu vymyslí vlastní řešení, je zatím ve hvězdách. I bez Samsungu se ale dá předpokládat, že se v budoucnu budeme setkávat s duálními kamerami častěji, zejména s nastupujícím trendem rozšířené reality.