Letošní rok je bohatý na smartphony s duálními fotoaparáty, každý výrobce však využívá schopností dvou fotoaparátů odlišně a po svém. Společnost Qualcomm nyní přišla s technologií Clear Sight, kterou budou moci využít výrobci smartphonů, aniž by museli pro duální fotoaparáty vymýšlet svá vlastní řešení.
Nová technologie je údajně navržena tak, aby napodobovala vlastnosti lidského oka, respektive jeho fotoreceptory – na světlo citlivé tyčinky rozlišující pouze odstíny šedi, a čípky umožňující barevné vidění. Technologie Qualcomm Clear Sight kombinuje vlastnosti monochromatického a barevného fotočipu, přičemž první má plnit funkci tyčinek, druhý čípků. Před oběma čipy se bude nacházet optika se stejnou ohniskovou vzdáleností. Kombinací obou fotoaparátů mají mít výsledné fotografie lepší dynamický rozsah, více ostrosti a méně šumu při slabém osvětlení.
Výhody technologie Qualcomm Clear Sight budou moci využít výrobci smartphonů vybavených čipsetem Qualcomm 820 či 821, který obsahuje koprocesor Qualcomm Spectra ISP sloužící ke zpracovávání obrazu z jednoho nebo dvou fotoaparátů. Podrobné specifikace fotoaparátů pro využití technologie Clear Sight zatím Qualcomm neprozradil.
Řešení postavené na monochromatickém a barevném fotočipu letos představila i společnost Huawei, která tímto způsobem vybavila svůj vlajkový model P9, ten však pohání vlastní čipset Kirin 955.
“ letos před představila i společnost“
To před je tam nejspíš navíc :)
Díky za upozornění, chybka opravena
No myslenka je to zajimava ale jako logictejsi krok mi prijde pouziti dvou rozdilnejch ohnisek nez skladani lumy z jednoho uhlu a chromy z jineho. Takze byt nemusim Apple, tak jejich dvouoke reseni mi prijde jako nejlogictejsi
Někdo však mylně tvrdí ze duální foto, he neschopnost udělat pořádnou optiku viz článek o iPhone 7 a duálním fotoaparátu v něm, jsem zvědavý jaké moudro napíše tady.