Domů » Bleskovky » Dron v USA úspěšně doručil ledvinu k transplantaci. Připravují se i dálkové lety

Dron v USA úspěšně doručil ledvinu k transplantaci. Připravují se i dálkové lety

O používání dronů k doručování zboží z eshopů se mluví již dlouho, tento koncept prosazuje například Amazon nebo Google, u nás ho testoval internetový obchod Mall. Výhodou tohoto způsobu doručování je především rychlost a schopnost dronu přistát prakticky kdekoliv.

A právě tyto přednosti mají velký význam také při transplantaci orgánů. Ty je totiž často třeba přepravit od dárce k příjemci na relativně velké vzdálenosti, a čas je přitom pochopitelně určujícím parametrem. V současnosti se tak převoz orgánů řeší většinou automobily s policejním doprovodem, v některých případech také vrtulníky a letadly. Doba však pokročila.

Převoz orgánů dronem je rychlejší a bezpečnější

Lékařské a technologické týmy z University of Maryland spojily své síly a rozhodly se, že vyvinou dron schopný převážet orgány určené k transplantaci. Na projektu se v USA pracovalo od minulého roku a nyní univerzita oznámila úspěšné provedení prvního ostrého testu. Speciální dron doručil ledvinu k transplantaci na vzdálenost přibližně 4,8 km. Orgán byl následně v univerzitní nemocnici úspěšně transplantován pacientce, která zde na operaci čekala. Způsob doručení orgánu ocenila i pacientka, která podotkla, že před pár lety by ji něco takového ještě ani nenapadlo.

University of Maryland Unmanned Aircraft Used to Complete Kidney Transplant

Doručení zajistil pochopitelně dron speciálně navržený k tomuto účelu. Jde o stroj vybavený osmi rotory a systémem monitorujícím teplotu a další parametry v boxu pro uložení orgánu. Pro minimalizování rizika poškození drahocenného nákladu je dron vybaven i automatickým padákem, který by měl zajistit měkké přistání v případě technické závady či nehody.

Univerzitní tým si výsledek testovacího letu pochvaluje, jde podle nich o způsob doručování, který je v mnoha situacích rychlejší a bezpečnější než v současnosti používané metody. I proto se již pracuje na mnohem větším autonomním letounu. Ten by měl umožnit doručovat orgány na vzdálenosti desítek až stovek mil. V tomto případě však už nepůjde o multikoptéru, ale letoun s pevným křídlem.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).