Domů » Bleskovky » Dron hledal ztraceného psa, muž ho sestřelil. Soud se ho možná zastane

Dron hledal ztraceného psa, muž ho sestřelil. Soud se ho možná zastane

Drony jsou stále populárnější. Letecké záběry jsou mnohdy velmi efektní a stále pokročilejší technologie také umožňují drony využívat v profesionální sféře.

S tím je však neodmyslitelně spjat i nárůst letů v blízkosti jiných osob, kterým to ne vždy musí být příjemné. Někdo si zanadává, někdo zavolá policii, a někdo prostě vezme spravedlnost do svých rukou.

Střelba na dron jako právo?

Nedávno se v médiích objevila zpráva o muži z New Yorku, který brokovnicí sestřelil dron DJI Mavic 2 Zoom. Poměrně drahý dron provozovala organizace Missing Angels Long Island, která jím hledala zatoulaného psa. Pilot se s dronem však dostal do těsné blízkosti soukromého pozemku, jehož majitel neváhal a třemi výstřely let ukončil.

DJI má nové drony: Mavic 2 Pro a 2 Zoom nabídnou skvělou výdrž a špičkové kamery

Dobrovolníci hledající psa si nejprve mysleli, že dron napadl nějaký pták. Když se ho však vydali hledat, narazili na šestadvacetiletého muže, který jim bez okolků přiznal, že dron sestřelil. Prý se mu nelíbilo, že létá nad jeho domem. Přivolaná policie následně obvinila muže z poškození cizí věci a zabavila mu jeho zbraně. Jestli se dron skutečně nacházel nad jeho pozemkem, je otázka, verze obou stran se v tomto bodě rozcházejí.

Podle FAA (Federální letecké správy USA) je střelba na dron každopádně trestná, neboť spadá pod Aircraft Sabotage Act z roku 1984, který se věnuje útokům na letadla. Tento názor však nutně nemusí zastávati i soud, jak ukázal případ z července minulého roku.

Zmiňovaný případ se odehrál v Kentucky, kde jeden místní obyvatel spatřil v blízkosti své zahrady dron. Okamžitě si došel domů pro brokovnici s tím, že pokud dron přeletí hranici pozemku, okamžitě ho sestřelí. Dron se nad zahradu skutečně zatoulal a muž svému slovu dostál. Stejně jako v prvním zmiňovaném případě byl obviněn, ovšem soudkyně rozhodla, že dron narušil soukromí střelce a ten tak měl právo dron zlikvidovat.

Těžko si však lze představit, že by se tímto způsobem měl problém nezodpovědných pilotů řešit běžně. V USA proto NASA vyvíjí pokročilý systém řízení letového provozu dronů a mluví se také o tom, že by došlo k jasnému vymezení letových zón pro různé účely. S tímto nápadem přišel už v roce 2015 Amazon, který navrhl, aby oblast mezi 61 a 121 metry byla vyhrazena pouze pro doručovací drony.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
14 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments