Domů » Bleskovky » Dron hledal ztraceného psa, muž ho sestřelil. Soud se ho možná zastane

Dron hledal ztraceného psa, muž ho sestřelil. Soud se ho možná zastane

Drony jsou stále populárnější. Letecké záběry jsou mnohdy velmi efektní a stále pokročilejší technologie také umožňují drony využívat v profesionální sféře.

S tím je však neodmyslitelně spjat i nárůst letů v blízkosti jiných osob, kterým to ne vždy musí být příjemné. Někdo si zanadává, někdo zavolá policii, a někdo prostě vezme spravedlnost do svých rukou.

Střelba na dron jako právo?

Nedávno se v médiích objevila zpráva o muži z New Yorku, který brokovnicí sestřelil dron DJI Mavic 2 Zoom. Poměrně drahý dron provozovala organizace Missing Angels Long Island, která jím hledala zatoulaného psa. Pilot se s dronem však dostal do těsné blízkosti soukromého pozemku, jehož majitel neváhal a třemi výstřely let ukončil.

DJI má nové drony: Mavic 2 Pro a 2 Zoom nabídnou skvělou výdrž a špičkové kamery

Dobrovolníci hledající psa si nejprve mysleli, že dron napadl nějaký pták. Když se ho však vydali hledat, narazili na šestadvacetiletého muže, který jim bez okolků přiznal, že dron sestřelil. Prý se mu nelíbilo, že létá nad jeho domem. Přivolaná policie následně obvinila muže z poškození cizí věci a zabavila mu jeho zbraně. Jestli se dron skutečně nacházel nad jeho pozemkem, je otázka, verze obou stran se v tomto bodě rozcházejí.

Podle FAA (Federální letecké správy USA) je střelba na dron každopádně trestná, neboť spadá pod Aircraft Sabotage Act z roku 1984, který se věnuje útokům na letadla. Tento názor však nutně nemusí zastávati i soud, jak ukázal případ z července minulého roku.

Zmiňovaný případ se odehrál v Kentucky, kde jeden místní obyvatel spatřil v blízkosti své zahrady dron. Okamžitě si došel domů pro brokovnici s tím, že pokud dron přeletí hranici pozemku, okamžitě ho sestřelí. Dron se nad zahradu skutečně zatoulal a muž svému slovu dostál. Stejně jako v prvním zmiňovaném případě byl obviněn, ovšem soudkyně rozhodla, že dron narušil soukromí střelce a ten tak měl právo dron zlikvidovat.

Těžko si však lze představit, že by se tímto způsobem měl problém nezodpovědných pilotů řešit běžně. V USA proto NASA vyvíjí pokročilý systém řízení letového provozu dronů a mluví se také o tom, že by došlo k jasnému vymezení letových zón pro různé účely. S tímto nápadem přišel už v roce 2015 Amazon, který navrhl, aby oblast mezi 61 a 121 metry byla vyhrazena pouze pro doručovací drony.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

14 komentářů

 1. Tak tohle je článek do pranice. Představa, že se valím někde na zahradě u bazénu a kousek nademnou léta nějaký dron se mi taky nelíbí, a asi bych ho taky sundal. Nebo v létě na sídlišti, kdy mají všichni otevřené dveře na balkon a přiletí dron, který sice nebude na mém pozemku, ale bude mi „koukat“ do obýváku, taky bych koukal, jak ho poslat k zemi, i když vím, že bych tím asi porušil zákon.
  Jak to vidí ostatní?

  • ale kvulu tomu nezacnes strilet jak pominuty

  • On je na Tebe asi někdo zvědavý, nehledě na to, že do oken Ti kouká celý panelák naproti. Viděl si někdy pohled z drona? Neviděl, jinak by si nemohl vést takové kecy. Nejspíš představa, že dron si pořizují úchyláci aby šmírovali sousedku. Zkus se na někoho podívat ze sto metrů a více, z toho nebude mít nic ani ten úchyl. Ale abych nestranil, pokud někdo cíleně někoho druhého šmíruje a obtěžuje, stejně jako mu létá nad soukromým pozemkem zákon by na to měl pamatovat a i pamatuje.

 2. sám podobný model vlastním problém u nich je že pokud se dostanou z oblasti signálu pokračují v daném směru, obraz přestanou přenášet zhruba při dosažení 90% dosahu signálu a jejich ovladatelnost se stává obtížnou, tzn že na soukromí pozemek se dostanou nedopatřením, navíc kdybych měl zneškodňovat každé pilotní i bezpilotní oběkt nad svím pozemkem, můžu rouvnou konkurovat obchodu v Přelouči s vojenskou technikou. koncem srpna se u nás koná cihelna – vojenská akce, takže kdo chce ňějaký ten letoun hlaste se. navíc dron není zrovna levná záležitost, slabý model v pohodě do 1000kč, pokud si chcete občas zablbnout a mírně zrnitý obraz vám postačí, u kvalitnějších nodelů jdete s cenou 20000-200000kč nad tu cenu se u oktokoptér v pohodě dostanete.

  • Je úplne nepodstatné aky dráhy stroj to je. Pokiaľ mi s ním lietaš nad pozemkom tak by si mal problém aj v našich končinách (nie sú to nejaké odolné stroje a poradí si s tým aj bežná vzduchovka) a nie ešte v USA kde majú zbrane aj batoľatá.

   A ked ty ako majiteľ nemáš nad ním kontrolu tak je to prakticky všeobecné ohrozenie a tým dupľom by šiel k zemi.

  • V článku je řeč o Dji Mavic 2 zoom a vzhledem k reakci rozhodně podobný dron nemáš! Jinak by si nemohl psát takové blbosti!

 3. V neděli jsem sestřelil 4 drony. Tedy v Tomb Rideru?

 4. Pochopitelně by se mi taky nelíbilo, kdyby v mé blízkosti létal dron. Na druhou stranu, všichni výrobci zbraní se chlubí, že jejich střely mají smrtící účinek po celou dráhu letu. Což je super ve válce, ale nikoliv, když si někdo vystřelí do vzduchu, netrefí se a projektil letí dál. Takže na jedné straně ohrožení soukromí, na druhé straně ohrožení zdraví nebo života nic netušících lidí ve směru střelby.

 5. Legislativa říká, že u výšky nad tuším 50m nad budovami už jde o vzdušný prostor. Tedy nad tuto výšku už je to prostor pro všechny. Pokud byl níž u někoho na pozemku, pak už opravdu o narušení jde

 6. Proto je nutne svuj dron dostatecne vyzbrojit, aby mohl palbu okamzite opetovat!

  • No, pane MAk, a co takhle vypátrat majitele ozbrojeného dronu a jeho jít rovnou zastřelit za pokus o vraždu?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).