Domů » Bleskovky » DogNTag: Chytré psí známky s NFC přicházejí na český trh, jsou ale drahé

DogNTag: Chytré psí známky s NFC přicházejí na český trh, jsou ale drahé

V České republice se začíná prodávat psí známka DogNTag, která je po aktivaci spárována s webovým profilem pejska. Profil lze následně zobrazit díky NFC čipu zabudovanému ve známce, případně QR kódu na jeho zadní straně. Nálezci pejska tak postačí běžný mobilní telefon nebo počítač. Cena známky však není nijak zanedbatelná, výrobce si za ni účtuje 560 Kč (používání samotné webové služby už je zdarma).

 

Přední stranu zdobí tlapka s nápisem DogNTag a zadní slouží pro identifikaci pejska, je na ní natištěný QR kód pro rychlé načtení fotoaparátem a číslo známky, které slouží pro manuální zadání na webových stránkách DogNtag.com. Známky jsou dostupné v čtyřech barevných kombinacích: černá, bílá, hnědá a červená. 

NFC čip je kompatibilní se všemi NFC telefony, zobrazit informace o pejskovi je tedy možné jednoduchým přiložením telefonu k známce. Webový profil pejska pak vypadá následovně. Hlavní výhodou NFC čipu ve známce oproti standardnímu čipování je možnost zobrazit jeho obsah i těmi nejlevnějšími smartphony s podporou NFC. 

Na webovém profilu pejska může být zobrazeno velké množství různých informací. Na prvním místě jsou určitě kontaktní informace. Při čtení informací ze známky je zařízení požádáno o přístup k poloze. Díky tomu se může majitel při ztrátě pejska dozvědět ihned o lokalitě, kde se právě jeho mazlíček vyskytl. Systém odesílá po každém načtení email s mapou a přesnými souřadnicemi (toto upozorňování lze v administraci deaktivovat a využívat jej pouze v případě ztráty pejska).

Lokalizace probíhá podle všech dostupných možností konkrétního zařízení, nejčastěji pomocí WiFi sítě, GPS systému nebo triangulace v mobilní síti. DogNTag není prvním počinem svého druhu, už loni se objevila služba PetHub, která ale zatím v České republice není dostupná.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

7 komentářů

 1. UnnamedAn (neregistrovaný)

  NFC tag v podobě jaké vidíme na obrázku se dá na eBay pořídit za 5 CZK. Na něj se dá libovolně umístit cokoliv, takže třeba adresa + telefon na majitele. Více myslím pes na krk nepotřebuje … platit +555 za nějaký webový profil, zbytečné.

 2. MrPedro (neregistrovaný)

  „Hlavní výhodou NFC čipu ve známce oproti standardnímu čipování je možnost zobrazit jeho obsah i těmi nejlevnějšími smartphony s podporou NFC. “ Doprdele, kde jsou ty levne telefony s NFC? Do Cech asi nedorazily, protoze u vetsiny smartfounu je to vec nedostizna :(

 3. Policak (neregistrovaný)

  Pravdepodobnost, ze muj pes potka nekoho s mobilem vybavenym NFC je asi takova, jako ze potka snezneho muze.

  • Jápřeci (neregistrovaný)

   proto postačí naskenovat QR kod a vyjde to nastejno :)

 4. Da se znamka pouzit i opakovane pro dalsiho psa?

 5. Adéla Zamykalová (neregistrovaný)

  Tak jsem po delším váhání v létě Dogntag pro svýho miláčka koupila. On je to totiž takový věčný zdrhač :/ a musím teda říct, že jsem spokojená. Všechno funguje tak jak má, ten psí profil vypadá dobře, QR kod je čitelnej úplně v pohodě a NFC známku přečte i můj opravdu obyčejnej (a levnej) Vodafone Smart III.

  Unnamedan sice píše, že stačí pořídit známku za pár korun a všecnko si to na ní nahrát, ale já jsem jenom obyčejná ženská, co se v tomhle vůbec nevyzná a určitě bych to sprovoznit nezvládla a ani můj manžel se v tomhle nevyzná. Takže za mě spokojenost, peněz nelituju. Jediný co – po dvou měsících používání vypadá dogntag trošku ošuntěle a zdá se mi, že ouško začíná trošku praskat, ale asi to může být tím, že mám psa, co vleze do každýho křoví co potká. Kdyby se to ještě zhoršilo, tak to asi zkusím vyreklamovat, záruka je přci jenom dva roky. Adéla Zamykalová, Praha

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).