Domů » Bleskovky » Dodavatel Samsungu prodal klíčovou technologii k ohebným displejům Číně. Škoda jde do miliard

Dodavatel Samsungu prodal klíčovou technologii k ohebným displejům Číně. Škoda jde do miliard

Jižní Korea žije bezprecedentním skandálem týkajícím se domácího Samsungu. Tamní prokuratura totiž obvinila devět lidí a dvě společnosti z krádeže duševního vlastnictví jihokorejského výrobce.

USA chce omezit vliv čínských technologických firem. Spojence vyzvalo k bojkotu Huawei

Konkrétně jde o to, že skupina lidí okolo dodavatelské firmy Toptec údajně prodala dokumentaci a technologie k zahnutým OLED čínské konkurenci. Obvinění vše popírají, podle policie však byli chyceni přímo při činu.

Mezinárodní kauza gigantických rozměrů

Celá záležitost získala velkou pozornost nejen kvůli tomu, že se na krádeži podílel přímo CEO dodavatelské firmy, ale také kvůli tomu, že to ohrožuje Jižní Koreu jako takovou. Ta se totiž miliardovými investicemi do technologických firem snaží udržovat náskok před Čínou, která naopak dělá vše proto, aby svého rivala dohnala. Znepokojení už vyjádřily také Spojené státy, které incident považují za součást průmyslové špionáže vedené čínskou vládou.

Zakřivené OLED displeje se staly pro Samsung typické

Skupina jedenácti obviněných měla obdržet 14 milionů dolarů (318 milionů Kč) za vyzrazení technologie, jejíž hodnotu prokuratura vyčíslila na 150 miliard wonů (3 miliardy Kč). Na jejím vývoji prý navíc pracovalo šest let 38 inženýrů Samsungu a je považována za technologii národního významu. Pokud se u soudu vše prokáže, obžalovaní se zřejmě nevyhnou vysokým trestům.

Odsouzení je velmi pravděpodobné navzdory tomu, že obžalovaní vše popírají. Policie totiž prý obviněné zadržela přímo při nakládání vybavení na loď mířící do Číny.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

18 komentářů

 1. Karel (neregistrovaný)

  Je to nějaké divné. To jako po zadržení tu loď i s nákladem nechali odplout? Anebo se pouze snažili technologii prodat?

  • kjkszpj (neregistrovaný)

   Tiez mi to pride divne. Ale ktovie ake informacie sa ku nam dostali…

  • N6600 (neregistrovaný)

   Mozno ich chytili, ked posielali dalsiu cast nakladu.

  • Dan (neregistrovaný)

   Jaká loď ? :D Asi tím nemysleli guču displejů, ale jak se to vyrábí a to jsou data z PC, vy trubko. Komenty zde jsou hodně debilní, každý ví, že je samsung lepší, ale když se zeptám na HW rozdíl, tak neví nic. Jste trubadůři všeci.

 2. Kubis (neregistrovaný)

  Ale vždyť přece nejlepší je Apple, tak proč Čína nekrade u něj? Hloupému napověz, chytrého kopni :D

  • JS (neregistrovaný)

   Prosim te neblazni, ze Apple je lepsi :-) ? Samsung je ve vsem milove kroky pred Applem. Apple bych si nikdy nekoupil . Je to draha sranda a nic moc nenabizi :-).

   • To je poprvé, co slyším, že je Samsung levný:DDD

   • Jirka (neregistrovaný)

    shitsung se má co učit i apple … nenvím co má shitsung s ohebnými displeji ale xiaomi pracuje už dávno na svém … a celej shitsung než s jeho displejem něco udělaj tak xiaomi bude mít venku ohebný telefon…

   • Jirka (neregistrovaný): Xiaomi je SW společnost. HW jen branduje.

  • Karel Vomáčka (neregistrovaný)

   Apple je v Číně dobrej tak akorát pro chudý,co nemají na lepší telefon

 3. No bezprecedentní, založení firmy na kopírování západní technologií, 2x žaloba za korupci vlády, 1x dotaženo k rozsudkům. Tam jsou na Samsung hrdí a otrlí…

 4. ctibor (neregistrovaný)

  ohebne displeje stejne vymysleli rusaci ….

 5. Lamer (neregistrovaný)

  Popírat cokoli může dneska kdokoli :)

 6. pavlína (neregistrovaný)

  oblečte si reflexní vesty a běžte makat nezapomente na přilbu

 7. tomas (neregistrovaný)

  Spojené státy, které incident považují za součást průmyslové špionáže vedené čínskou vládou. Každý stat ma spionou. Aj priemyselnych. Tak vocogo

 8. Expert na mobyli (neregistrovaný)

  Ta technologie jim stejně nefungovala. Už na fotografii je vidět, že jim z toho zakřivení vytékají tekuté krystaly.

Napsat komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze. Pokud nechcete neustále vyplňovat pole Jméno a E-mail (nezveřejňuje se), doporučujeme se zaregistrovat. Vyžadované informace jsou označeny *