Domů » Bleskovky » Do Google Map míří smršť novinek. Máme pro vás přehled těch nejlepších

Do Google Map míří smršť novinek. Máme pro vás přehled těch nejlepších

Úvodní keynote vývojářské konference Google I/O byla velmi bohatá. Kromě Androidu 12 a hodinkové platformy Wear OS ukázal Google i chystané novinky ve svých dalších službách a aplikacích. Mezi ně patří i populární Google Mapy.

Podrobnější městské mapy

Google loni do svých map přidal podrobné mapy ulic ukazujících semafory, přechody pro chodce, chodníky a ostrůvky. Tato novinka se týkala pouze několika vybraných měst, nyní jich Google přidává dalších 50 – Berlín, Sao Paulo, Seattle, Singapur a další.

Google Maps
Google Mapy se dočkají praktických vylepšení

Google Mapy také budou šikovnější v ukazování relevantních míst na mapě, a to na základě cest znalosti chování uživatele v určitou denní dobu. Ráno tak ve svém městě uvidíte kavárny a pekárny, během cest vám zase bude aplikace předkládat památky a turistické atrakce.

Z Google Map se také v budoucnu dozvíte informace o vytíženosti celých oblastí; na první pohled uvidíte, zda je konkrétní oblast rušná nebo klidná, a podle toho budete moci plánovat cestu nebo večerní život.

Google Mapy

Rozšířená realita a nebezpečné brzdění

Přímo z mapy také bude možné přepnout se do režimu rozšířené reality a získávat tak podrobné informace o okolních místech, například o otevíracích dobách restaurací apod. U složitých křižovatek bude možné si do rozšířené reality promítnout ukazatele směrů a ulic. Tato funkce by měla být dostupná i v interiérech budov, jako jsou například nákupní centra.

Google chce také s pomocí map minimalizovat počty autonehod, proto bude brát v plánování trasy v potaz místa, na kterých dochází k náhlému prudkému brzdění. Těmto místům se pak pokusí navigace vyhnout, pokud bude mít na výběr více variant s podobnou dobou jízdy. Google si slibuje, že takto bude schopný každý rok eliminovat více než 100 milionů nehod vzniklých v důsledku náhlého prudkého zabrzdění.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

5 komentářů

  • A co očkovací centra, testovací místa s certifikací, krematoria a pohřební služby. Naopak bych vyřadil všechna místa, kde se může potkat větší počet lidí. B. Gates a další tvrdí, že nás čekají mnohem horší epidemie. To nejhorší teprve přijde, tohle byla jen malá zkouška. Z hlediska statistiky, se zatím vůbec nic nestalo.

 1. …jo, to jsou taky dobrý novinky. Ale asi nejen já bychom přivítali, kdyby se už konečně také změnilo barevné provedení běžných map, tedy hlavně ta rozlišitelnost cest a silnic.
  Ono muset jít pokaždé až na skoro maximální detail, aby se v dané oblasti konečně zjevila nějaká místní silnice či jiná komunikace a další věci, místo jen stále prázdné bílé plochy s tu a tam zelenou šmohou, to je prostě u těchto map nevídaný opruz.
  Dokonce by pro začátek stačilo, aby se všechny ty silnice alespoň výrazněji okonturovaly a vypíchla se tak mnohem dříve dostupná silniční síť a místa.
  Bože dej jim v tom Googlu už konečně to vnuknutí, aby toto bylo také i u nich již normální a alespoň z poloviny či byť jen z čtvrtinky takové, jako v Mapách…cz

 2. Tedy používám navigaci FordAuto, Waze, Mapy.cz, dříve hodně i Garmin – každá má slabé i silné stránky, ale tak uživatelsky nepřívětivá jako GoogleMaps není žádná. Je to typický výplod amerických odborníků, zavřených v kanceláři a zahleděných jen do své geniality.
  V autě vzhledem k (ne)zobrazení prvků na mapě prakticky nepoužitelná.
  Takový potenciál a finanční zázemí a vyjde z toho paskvil, hodný závěrečné práce absolventa elektroprůmyslovky.
  Rád bych je používal, ale …. až to bude uživatelsky a prezentačně na úrovni.

 3. Křižník Potěmkin

  google mapy jsou přeplněné reklamou, člověk chce vyhledat místo a najde mu to firmu, lepší jsou mapy cz

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).