Domů » Bleskovky » Google si plácnul se Samsungem: Wear OS a Tizen se spojí v jeden systém

Google si plácnul se Samsungem: Wear OS a Tizen se spojí v jeden systém

Operační systém pro chytré hodinky Wear OS už delší dobu stagnoval a chvílemi to vypadalo, že jej Google potichu stáhne z trhu. Na konferenci Google I/O nicméně došlo k obratu o 180 stupňů. Gigant z Mountain View se spojil se Samsungem, jenž využívá vlastního systému Tizen, aby společně vytvořili jeden systém, tedy jakýsi hybrid. Google k novému projektu přizval také Fitbit, který před pár lety koupil. Co všechno se změní?

lcimg 687bb361 f883 407c 9820 4fe04f1571a8
Spolupráce Googlu a Samsungu přinesla hybridní systém Wear

Hlavní výhodou nového systému bude lepší práce s baterií (podle Googlu můžeme čekat minimálně dvoudenní výdrž), o 30 procent rychlejší načítání aplikací a plynulejší animace. Spojením se vytvoří také lepší prostředí pro vývojáře, kteří se nebudou muset soustředit na několik roztříštěných platforem. Systém Wear bude otevřen i pro ostatní technologické společnosti, které dostanou větší svobodu v úpravách systému, než tomu bylo u předchozího Wear OS.

google wearos
Aplikace od Googlu v systému Wear

Spojením technologií se zlepší také multitasking, který byl pro Wear OS Achillovou patou. Fitbit do společného projektu přispěje svými technologiemi týkajícími se sledování zdraví a měření sportovních aktivit. Oznámeno bylo také několik aplikací třetích stran, například Calm, Sleep Cycle a Flo.

Změnou prošly také aplikace přímo od Googlu, jako jsou Mapy, Asistent a Pay, které se rovněž rozšíří do dalších 26 států (Google bohužel nebyl konkrétní). Díky tomuto spojení bychom se rovněž mohli dočkat placení hodinkami od Samsungu, kterému se s vlastním systémem Samsung Pay nepodařilo prorazit. Do hodinek se systémem Wear přibude také YouTube Music, který je již dlouho očekáván.

Tímto oznámením se potvrdily předchozí spekulace, že Samsung ve svých hodinkách upustí od operačního systému Tizen. O čem se nevědělo, je informace, že nový hybridní systém poběží také ve všech budoucích chytrých hodinkách od Fitbitu.

google fitbit
Fitbit přispěje svými sportovními funkcemi

Přečtěte si takéAndroid 12 odhalen! Největší změna v designu za poslední roky

O novém hybridním operačním systému toho Google příliš neprozradil, dokonce ani neřekl, jak se platforma bude do budoucna nazývat. V rámci prezentace o systému referoval jako o Wear bez přídomku OS, takže je pravděpodobné, že u tohoto pojmenování Google zůstane.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

11 komentářů

 1. Zůstane Tizen v televizích?

  • Myslím si, že na dalších zařízeních (například TV) bude Samsung pokračovat s vývojem Tizenu, tahle spolupráce s Googlem se týká výhradně systému pro hodinky.

 2. Že by konečně placení přes gPay i na hodinkách od Samsungu? tak to si nechám líbit.

  • To byla první věc, která mě po oznámení této spolupráce napadla :) Tak snad to klapne.

  • Tak ono to funguje už dnes, jen ne oficiálně u nás. Když si s tím člověk trochu pohraje tak se to dá rozchodit. Sice je to drbání pravou rukou za levým uchem, ale funguje to. Já to mám rozchozený na Galaxy Watch.

 3. Když jsem tohle predikoval, dostal sem kartáč. 🤣
  Ovšem je to tady a my všichni z toho budeme jen těžit. Paráda.

 4. Ze sa samsungu so samsung pay nepodarilo prerazit by som zrovna takto neformuloval.

 5. Takze to bude novy system na nove zariadenia? Existujuce zariadenia s OS Wear alebo Tizen sa na tento novy nebudu dat updatnut?

  • To se ještě uvidí. Jde spíše o kombinaci obojího. Tak bude záležet, nakolik se to odliší a zda to projde aktualizačním procesem, aby systém přepsal.

 6. Konečně, to mělo přijít dřív

 7. Trochu se bojím, jaký to bude mít vliv na stávající věci, abych nedopadl jako s televizí. koupil jsem poslední model bez Tizenu a pak jen smutně koukal jak z toho mizí s každou aktualizací aplikace.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).