Domů » Články » Android 12 odhalen! Největší změna v designu za poslední roky

Android 12 odhalen! Největší změna v designu za poslední roky

Android 12 (ilustrační obrázek)

Dnes byla zahájena vývojářská konference Google I/O, na které budou v příštích dnech představeny hromady novinek napříč všemi produkty Google. Konferenci odstartovala úvodní keynote, na které jednotliví zástupci Google shrnuli hlavní chystané novinky, přičemž jednou z těch hlavních je bezesporu chystaný Android 12.

#Android12: Designed for you

Android 12: zapomeňte na Material Design, přivítejte Material You

Už je to několik let, co se Google pokusil o unifikaci vzhledu Androidu a jeho aplikací. Material Design, založený především na barvách, přežil až dodnes, avšak Google nyní vycítil, že je čas na změnu. Chystaný Android 12 bude postaven na novém designovém jazyce, který Google pojmenoval Material You. Druhá část názvu je velmi důležitá, neboť o vzhledu Androidu 12 a jeho aplikací bude moci rozhodovat sám uživatel.

Google připravil širokou sadu tlačítek, „šoupátek“, posuvníků a dalších prvků, které mohou mít různé tvary, různou velikost a také různou barvu. Uživatel si bude moci tyto objekty přizpůsobit podle sebe, přičemž změny se projeví nejen v systému, ale i v aplikacích. Prostředí si budete moci přepínat podle nálady nebo i podle aktuálně nastavené tapety na domovské obrazovce; Android 12 z ní dokáže „vysát“ dominantní barvu, tlumenou barvu a vytvořit tak personalizované téma, které se bude objevovat napříč celým systémem. Důležité je, že Material You nebude pouze devizou Androidu, ale i platformy Wear OS (nově Wear), webu a dalších produktů Googlu. Poprvé uvidíme Material You letos na podzim u smartphonů Google Pixel.

Materail

Asistent Google v zamykacím tlačítku

Spousta změn se odehraje i na domovské obrazovce, v propagačním videu byly například vidět nové čtvercové a obdélníkové widgety, které vzdáleně připomínají widgety z iOS. Revoluční proměnou pak projde menu rychlého nastavení. Kromě lepších animací a vylepšeného stínování Google výrazně zvětší přepínače a doplní je o nové – například o přístup ke kartám v Google Pay nebo k zařízením chytré domácnosti.

Tyto položky se v aktuálním Androidu 11 staly součástí vypínacího menu, ovšem dlouho se zde neohřejí; Google chce nově vyhradit dlouhý stisk zapínacího tlačítka pro spuštění funkce Google Assistent. Zdá se, že dedikovaným tlačítkům pro Google Assistant u vybraných smartphonů nadobro odzvoní.

Proměnou má projít i systémové nastavení, které na první pohled vypadá velmi jednoduše a malinko připomíná prostředí One UI od Samsungu. Připravte se i na novou zamykací obrazovku, které budou dominovat velké digitální hodiny.

lock

Bezpečnost především

Google také myslel na bezpečnost, proto připravil zcela nový „dashboard“ ukazující, které aplikace využívají přístup k mikrofonu, fotoaparátu a dalším položkám. Získáte tak větší přehled, co se v telefonu na pozadí děje, s možností okamžitě nežádané přístupy zatrhnout. Horní řádek vám dokonce podobně jako na iOS prozradí, zda některé aplikace právě teď využívají mikrofon či fotoaparát, přičemž přístup k těmto položkám bude možné vypnout okamžitě rychlými přepínači ve stahovací roletce.

„Špehování“ budete moci jednoduše zakázat i aplikaci Google Mapy. Ta obsahuje funkci časová osa, na které najdete přibližnou historii svého pohybu za poslední roky. Málokdo však o této funkcí ví, proto Google připravil rychlý přepínač, skrze který můžete ukládání dat o vaší poloze rychle vypnout.

Kamarád s ostatními zařízeními

Třetím důležitým pilířem Androidu 12 se stává lepší komunikace s ostatními zařízeními. Google jako první začal s Chromebooky, které se naučí instantně zobrazovat notifikace a naposledy pořízené fotky ze smartphonů poblíž (pochopitelně přihlášený ke stejnému Google účtu).

Jelikož je na světě více než 80 milionů televizorů běžících na platformě Android TV, přidal Google do Androidu 12 funkci dálkového ovládání. Svůj televizor tak budete moci ovládat přímo smartphonem s možností jednoduchého zasílání textu ze systémové klávesnice.

TV remote 1

Lepší bude i spolupráce s automobily a funkcí Android Auto, která bude nově fungovat bezdrátově. Google v tomto bude spolupracovat s mnoha automobilkami, mezi kterými nechybí ani tuzemská Škoda.

TV remote 2

A aby toho nebylo málo, smartphony s Androidem 12 bude možné používat i jako klíč k automobilu – s telefonem půjde auto zamknout, odemknout i nastartovat. Tuto funkci uvidíme již na podzim u smartphonů Google Pixel a Samsung Galaxy vybavených technologiemi NFC a UWB.

NepřehlédněteGoogle si plácnul se Samsungem: Wear OS a Tizen se spojí v jeden systém

Betaverze už dnes

Google tradičně vydal krátce po oznámení betaverzi Androidu 12, kterou si mohou nainstalovat majitelé smartphonů Google Pixel, velmi brzy se ale dočkají i majitelé telefonů dalších značek, konkrétně:

 • Xiaomi Mi 11 Ultra
 • Xiaomi Mi 11
 • Xiaomi Mi 11i (Mi 11X/Redmi K40 Pro)
 • Xiaomi Mi 11 Pro (pouze čínská verze)
 • OnePlus 9 Pro
 • OnePlus 9
 • OPPO Find X3 Pro
 • iQOO 7 Legend
 • Realme GT
 • Nokia X20

Nutno však podoktnout, že testovací verzi Androidu 12 zatím není vhodné instalovat na zařízeních používaných na denní bázi, neboť systém může obsahovat ještě spoustu chyb.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

8 komentářů

 1. Stanislav Myška

  hmm a v telefonech to zase bude za 2 roky po představení :( teda jedinej Pixel a Samsung se asi dočká o něco dříve, ale zbytek výrobců má dost tragickou podporu. V tomhle zlatej apple a jeho Ios.

  • Spis to v naprosty vetsine soucasnych telefonu nebude nikdy. Docka se mozna par vlajkovych lodi atim to hasne.

  • Neumíš číst? Máš tam seznam telefonu které brzy obdrží beta verzi další budou následovat…

  • Update nepotřebuješ.

 2. Novy vzhled vypada moc dobre imho :) Snad by mel i porad ladit s aplikacemi apod. postavene na materialu. Jen ty digitalni hodiny na zamcene obrazovce jsou teda trochu moc

 3. Jen škoda, že když už to někdo dostane mimo Pixely, tak to výrobce přeplácne svou ohavnou nástavbou. V případě Samsungu snad ještě ok, tam se na to dá dívat, ale takové MIUI, EMUI, Oneplus UI, to je fakt hnus. Google by měl vymyslet něco, jako měly Windows mobile 6, kde šlo nástavby normálně shodit a používat čistý systém.

  • Bych chtěl vědět kolik telefonů od těch vyjmenovaných výrobců aktuálně používáš, ty mudrlant.

  • A proč bych to dělal? Musím pro posouzení grafické stránky nástaveb ten telefon aktivně používát? Proč proboha? S MIUI mám zkušenosti v rodině, je jich kolem mě asi 5. Vždycky, když na tom krámu něco opravuju (ano, je to věčně vysypaný), tak je mi z toho 10 let zastaralého vzhledu do smíchu :D
   Huawei ještě horší. Oneplus bylo OK, dokud drželo čistý systém, od té doby, co (špatně) kopíruje Samsung, je to hrůza.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).