Domů » Bleskovky » Dnešní iPhone strčí počítač Apolla 11 do kapsy. Je více než 120milionkrát výkonnější

Dnešní iPhone strčí počítač Apolla 11 do kapsy. Je více než 120milionkrát výkonnější

Vývoj počítačových technologií jde kupředu mílovými kroky, proto není od věci si čas od času připomenout něco málo z historie. S rychlostí, jakou jde vývoj kupředu, si totiž často ani neuvědomujeme, kolik toho lidstvo zvládlo s výpočetním výkonem mnohonásobně menším, než nyní nosí takřka každý z nás v kapse.

apollo
Počítač, který dostal člověka na měsíc

Jeden z největších úspěchů lidstva, mise Apollo 11, se musela obejít s výpočetním výkonem, který zahanbí i dnešní kalkulačky. Zatímco dnes bychom člověka s pomocí takového počítače nevyslali ani náhodou, před padesáti lety nebylo nazbyt. Z tohoto pohledu je zajímavé, jak si tehdejší výkřik moderní techniky stojí ve srovnáním s dnešním standardem, ke kterému má přístup takřka každý, nejen NASA.

Kdyby tenkrát měli iPhone, možná by doletěli ještě dále

Počítač Apolla 11 měl ve své době neuvěřitelných 32 768 bitů paměti RAM, zatímco dnešní iPhony mají 4 GB RAM, tedy 34 359 738 368 bitů. I co se týče vnitřní paměti, je porovnání až komické – Apollo 11 si vystačilo s 72KB paměti, zatímco iPhony se musí spokojit až s 512GB, což je zhruba 7milionkrát více. Pokud jde o procesor, tady se srovnání nese v podobném duchu, jelikož počítač Apolla 11 měl 0,43 MHz, naproti tomu iPhony disponují rychlostí procesoru 2,4 GHz.

engineers nasa
Jednou rukou ho bohužel ovládat nešlo

Nepřehlédněte – Apollo 11 slaví 50 let: Kennedyho sen o letu na Měsíc pomohl uskutečnit nacistický vědec

Tibi Puiu, redaktor webu ZMEScience, který toto srovnání prováděl, nicméně poznamenal, že takovéto srovnání není úplně fér. Dle jeho slov je to prakticky to samé, jako srovnávat první letadlo bratří Wrightových s moderní stíhačkou – létat sice umí oba, ale tím veškeré podobnosti končí. I tak se ale jedná o zajímavé srovnání a příležitost k zamyšlení nad rychlostí technologického pokroku.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
M.BoBo
Uživatel
M.BoBo

Recyklace článku z LSA vydaného před dvěma dny?

matonka007
Uživatel
matonka007

?? LSA jasné ??‍♂️

Anonym
Anonym
Anonym

Brácha má Xiaomi mi 8 lite a ten má 6GB RAM a je levnější než iPhone

Fixit
Anonym
Fixit

Se podívej na zdroj, chytráčku – idropnews, ne nejaky lsd.

niky79
Uživatel
niky79

Kdyby autor sledoval idropnews.com, tak ten clanek vyjde mnohem drive. Proto si myslim, ze na nej autor narazil az na LSA a proste ho prevypravel a citelne zkratil. Ma samozrejme k dispozicvi i original, ale ten je v cizim jazyce.

Michal Javůrek
Uživatel
Michal Javůrek

Niky79: A co třeba redakční plán? ? Jsou články, které vydáváme hned (leaky a aktuality) , a pak články, které na vydání nespěchají, jako třeba tento ?. Jinými slovy, z RSS si články vybíráme hned, ale do redakčního plánu se zařazují podle důležitosti :)

Reneta
Anonym
Reneta

Ale určitě by nedoletěli tak daleko s Androidem, než iPhonem.

cosworth
Uživatel
cosworth

takze to znamena ze huawei je 150milionkrát výkonnější

Reneta
Anonym
Reneta

Zadání bylo, dej tam Apple.

JP23
Uživatel
JP23

Ne, to neznamená ani omylem, Apple má nejrychlejší SoC v mobilním světě, ale to bys tomu nejdřív musel rozumět a mít správné informace. Popros po prázdninách pana učitele ať ti poradí jak na to…

_qam_
Uživatel
_qam_

Huawei má vždy nejslabší SoC v daném roce. Takže když Apple 120m, tak huawei možná tak 70

wepezwanil
Uživatel
wepezwanil

porovnani je s Apple A8, ten dnes hrave strci do kapsy nizsi stredni trida