Domů » Články » Dnes startuje Future Port Prague: kyborg Harbisson zde poprvé ukáže nový prototyp vnímání času

Dnes startuje Future Port Prague: kyborg Harbisson zde poprvé ukáže nový prototyp vnímání času

Nový prototyp orgánu pro vnímání času Time Sense představí Neil Harbisson poprvé veřejnosti 11. září na futuristickém festivalu Future Port Prague 2019 na výstavišti v pražských Holešovicích.

Smysl vnímání času

Nový prototyp vnímání času, neboli Time Sense, je páska na hlavě podobná vlasovým čelenkám, díky níž nositel může cítit průchod 24hodin po obvodu své hlavy. Jak čas během dne postupuje, prochází po délce čelního pásku malý pocit tepla. Time Sense je příkladem tzv. „exosmyslu“, neboli vnějšího smyslového orgánu. Je tedy navržen tak, aby ho nositel mohl mít na hlavě a cítit veškerý průchod času dvacet čtyři hodin denně a sedm dní v týdnu.

Neil Harbisson cyborgist
Neil Harbisson (zdroj: wikipedia)

Nový smysl umožňuje Neilovi Harbissonovi a celém týmu učit se a přemýšlet o tom, jak může smysl fungovat jako trvalý implantát. Je to podobné procesu za Neilovým trvalým implantátem, tedy anténou, která mu umožňuje vnímat barvu jako zvuk. „Oči jsou orgány určené pro náš zrak, jazyk pro chuť a uši pro sluch, nemáme ale orgán určený speciálně pro vnímání času,“ říká první uznávaný kyborg světa Neil Harbisson.

Cílem projektu je zjistit, zda může Neil v budoucnosti vytvořit „časové iluze“, které by vznikly na podobném principu jako zrakové iluze pomocí nových stimulů. Při změně rychlosti bodu tepla by Neil zjistil, že čas zrychluje nebo zpomaluje, tudíž by potenciálně mohl kontrolovat jeho vnímání času.

futureportprague

Na futuristickém festivalu Future Port Prague Neil vystupoval již v roce 2017, kde promluvil především o své proměně v kyborga a o anténě, tedy svém prvním trvalém implantátu. „Nechtěl jsem vyvíjet technologie, ani je nijak vylepšovat, chtěl jsem se stát technologií,“ uvedl Neil v roce 2017.

Anténa jako první trvalý implantát

Neil Harbisson se narodil s extrémní formou barevné slepoty. I přes to, že rozeznával jen odstíny na černobílém spektru, měl již v dětství blízký vztah k umění. Vystudoval umění na Institutu Alexandra Satorrase v Mataró ve Španělsku a stal se tak avantgardním umělcem. Nemohl barvy vidět, přes to je však chtěl vnímat.

Neil Harbisson
Neil Harbisson (zdroj: wikipedia)

V roce 2004 si tedy nechal zabudovat anténu přímo do lebky, jejíž účel je přeměna barevné frekvence do zvukové frekvence. Neil tak může barvy „slyšet“. „Barva je světlo, které se pohybuje v různých kmitočtech. Tak odlišujete modrou od žluté nebo červené. Moje anténa zachytí kmitočty světla. Přenese je do mé hlavy a tam vibrují,“ říká Neil Harbisson o své anténě.

Kontroverzní umění

Skrze své přednášky a výstavy přibližuje lidem svět tak, jak ho vnímá on sám. Za pomocí své antény a frekvence jednotlivých barev vytvořil hudební skladbu. Obdobně nahrál i kolekci dalších audioskladeb, ve kterých překládal barvy v obličeji světoznámých celebrit. V roce 2013 za svá díla byl britským Guardianem vyhlášený jako jeden z 10 nejkontroverznějších umělců všech dob.

Neil také je první světově uznávaný kyborg. „Slovo kyborg označuje identitu. Když se cítíte jako kyborg tak jím jste. Nezáleží na tom, jaké máte tělo,“ říká Neil. Proto založil také neziskovou organizaci Thy Cyborg Foundation, která brání práva kyborgů.

future port prague

Sám Neil je zastáncem „kyborgismu“, tedy uměleckého směru, který podporuje lidi stát se kyborgy „Neil Harbisson má novou generaci přístroje s integrovaným vnímáním času. Já to vnímám tak, že tihle lidé, ačkoli se na ně můžeme dívat jako na jakési bizarní experimentátory, tak dělají důležitou věc – zkoumají fyzické, psychologické a sociální dopady takovýchto promíchávání s technologiemi, které nás dříve nebo později čekají pravděpodobně všechny,“ říká Martin Holečko, zakladatel Future Port Prague.

Future Port Prague je největší futuristický festival ve střední Evropě. Dnes a zítra (10. a 11. září) se na výstavišti v pražských Holešovicích setkají stovky inovativních firem a desítky řečníků z celého světa. Mediálním partnerem akce je také naše server SMARTmania.cz.

Redakce

Redakční profil SMARTmania.cz. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se nám na e-mail redakce@smartmania.cz.