Nový Asus ZenFone 6 láká na špičkovou výbavu a příznivou cenu. Zjistěte o něm více!

Domů » Bleskovky » Kanadská kabelová společnost našla páku na dlužníky. Jejich jména zveřejnila na Facebooku

Kanadská kabelová společnost našla páku na dlužníky. Jejich jména zveřejnila na Facebooku

Nejspíše každý z nás by souhlasil, že při objednávání různých služeb u jejich poskytovatelů, ať už se jedná o internet, telefon, nebo kabelovou televizi, se předpokládá, že zákazník je ochoten za služby také zaplatit. Co však dělat, když platba nepříchází a veškeré běžné užívané techniky, jak klienta přesvědčit k zaplacení, nemají žádný účinek?

Senga Services, kanadský poskytovatel kabelové televize, se rozhodl k poměrně radikálnímu kroku, který ve vztahu k zákazníkům není příliš obvyklý – začal uveřejňovat jména svých dlužníků včetně dlužné částky na Facebooku.

I přes kontroverznost tohoto způsobu vymáhání prý většina dlužníků zaplatila. Nutno dodat, že se k tomuto kroku firma neuchýlila ihned, jednalo se o poslední krok, který ji napadl. A jak se zdá, veřejné ponížení zafungovalo. 

Ačkoliv zveřejnění jmen dlužníků není v Kanadě nelegální, Privacy Commissioner, obdoba českého ombudsmana, naléhal na firmu Senga Services, aby příspěvek z Facebooku smazala. Nyní řeší, zda se bude tímto způsobem vymáhání pohledávek dále zabývat.

Jak se na tento krok díváte vy? Je podle vás přípustný, nebo se jedná o překročení etiky, které si firmy nemohou dovolit?

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

6 komentářů

 1. Flamb (neregistrovaný)

  „18 people like this“

 2. Psenda (neregistrovaný)

  No třeba tak:

  „Radnice jména notorických neplatičů zveřejňuje na internetu i nástěnkách. Úřad pro ochranu osobních údajů takový postup považuje za nátlakový a v důsledku toho za protizákonný.“

  [odkaz]

  • kocicak (neregistrovaný)

   Ano, žije v pokřivené době, kdy dlužník požívá většího pohodlí a ochrany než věřitel…

 3. Menty (neregistrovaný)

  Je to naprosto správné. Všichni se ohánějí právy, ale zapomínají na povinnosti. Pokud žádám nějaké služby a využívám je, je mou povinností je zaplatit. Pokud tohoto není člověk schopen, nějaká jeho práva (že je to nátlak a takové nesmysly) bych v této souvislosti naprosto ignoroval.

 4. Sandra (neregistrovaný)

  Je to v pořádku. Když si objednám službu, která je placená, je logické, že ji zaplatím a pokud ne, ponesu důsledky.

 5. nox (neregistrovaný)

  Ono to vypada jako dobry napad, ale obaval bych se „neomylnosti“ te kabelovky. Pokud zamerne nebo omylem uverejni jmeno nekoho, kdo ji nedluzi, tak bude nasledovat co? Ne, vymazani jmena z FB opravdu nestaci, budou tomu cloveku snad zajistovat zmenu jmena?

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *

Sahifa tracking pixel