Dlouholetá spolupráce končí. Nokia už nebude mít objektivy Zeiss

Nokia 20XR 2

Finská společnost HMD Global, která v roce 2016 koupila mobilní divizi Nokia, oznámila ukončení dlouholeté spolupráce s německým výrobcem objektivů Zeiss. Logo této firmy tedy na nových Nokiích budeme hledat marně.

Spolupráce oficiálně skončila už v roce 2021, přičemž prvním jejím plodem byla Nokia N90 z roku 2005. Smartphone Nokia XR20 byl tedy posledním modelem s komponenty značky Zeiss uvnitř. Ačkoliv žádné oficiální důvody nebyly sděleny, patrně zde bude hrát roli snaha o snížení nákladů na výrobu nových smartphonů.

Nokia 9 PureView recenze
Nokia 9 PureView

Partnerství mezi HMD Global a Zeiss nestálo pouze na objektivech, ale šlo také o nové senzory i vývoj algoritmů. Výsledkem byly telefony se zajímavými fotografickými schopnostmi, jako byla Nokia 9 PureView nebo Nokia 8.3.

V roce 2020 Zeiss oznámil novou spolupráci se značkou Vivo. Díky tomu tyto objektivy zatím určitě u smartphonů nevymizí. Otázkou nyní zůstává, jaké fotografické vybavení uvidíme u nových Nokií.

Autor článku
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit v bikeparcích a trailcentrech na svém kole nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a moc rád cestuji.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku