Domů » Bleskovky » Dlaždice ve Windows 10 to mají sečtené. Microsoft omylem vypustil verzi s novou nabídkou Start

Dlaždice ve Windows 10 to mají sečtené. Microsoft omylem vypustil verzi s novou nabídkou Start

Microsoft vypustil do světa nové testovací sestavení Windows 10, později se ale ukázalo, že uvolněná verze s číslem 18947 je pouze interní a nebylo v plánu ji poskytnout Insiderům k testování. I tak si ji někteří nainstalovali, a to napříč všemi rychlostními stupni včetně Slow ringu. Toto interní sestavení poprvé ukazuje to, o čem se spekuluje už delší dobu – Microsoft se chystá zabít živé dlaždice.

start menu

Nová nabídka Start bez dlaždic

Nové sestavení totiž u některých Insiderů vyvolalo přepracovanou nabídku Start, která s živými dlaždicemi nepočítá; jsou v ní pouze poskládané ikony oblíbených a navrhovaných aplikací a vyhledávácí řádek. V tuto chvíli není jasné, zda je tato nabídka Start určena do všech verzí Windows, nebo jen do chystané odlehčené verze nazývané Windows Lite. Na běžných počítačích dává tato podoba nabídky Start patrně větší smysl, ovšem pro tablety a počítače 2 v 1 se více hodí dlaždicové rozložení. Nutno však říci, že se určitě nejedná o finální podobu.

Jak se vrátit zpět?

Microsoft si je každopádně pochybení s vypuštěním interního sestavení vědom a poskytl návod, jak se vrátit k tradičním sestavením pro Insidery. Nejjednodušší je to v rychlém kruhu aktualizací, neboť toto sestavení bude zanedlouho přepsáno tím příštím. V kruzích Slow a Release Preview je situace složitější:

 • je-li instalace sestavení 18947 již stažena a chce se nainstalovat, je nutné v nastavení pozastavit instalaci na sedm dní. Poté restartovat počítač a pozastavení zrušit, nově už by se tento build neměl nabízet.
 • je-li sestavení 18947 již nainstalováno, je zapotřebí zvolit Nastavení – aktualizace a zabezpečení – obnovení – vrátit se k předchozí verzi Windows.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

17 komentářů

 1. Martin123

  Logika Microsoftu :D

 2. lerion (neregistrovaný)

  A opravdu to udelali omylem, nebo je to cileny pruzkum jak se k tomu lidi postavi?

 3. Filip (neregistrovaný)

  No ne, po lletech prvni pouzitelne Widle?

 4. thorax (neregistrovaný)

  No já bych ho chtěl spíš získat:D jsem v Insideru od prvopočátku, když ještě byl jako Technician Preview, nevíte jak ho získat aniž, bych musel přeinstalovávat celý OS.

 5. Je neskutečné, jak neskutečně bolestivě a léta se vracíme k desktop OS (W7) …. :/

 6. Jan (neregistrovaný)

  Dokud nezrusi tragicky setings a nevratej nastaveni do control panelu tak je to jendo, dlazdice sly vypnout, takze komu nesedly, tak je nemel, ale schisofrenie jmenem settings je mnohem horsi.

  • Johny (neregistrovaný)

   Ty nastavení jsou teď totálně rozhrabaný a místo aby se to s verzema zlepšovalo, tak je to horší a horší…

 7. Tak ano ta rozpolcenost mi u desítek také celkem vadí

 8. Jan (neregistrovaný)

  Nic moc. Raději by měli vrátit rozumnou nabídku Start z WXP nebo W7.

 9. Ano klasické start menu v základu, takhle to plno lidí řeší aplikacemi classic start menu a dalšími

 10. Jaroslav K. (neregistrovaný)

  Mně osobně se dlaždice líbí. Vyhovovalo mě i start rozhraní ve Windows 8.1. Zapl jsem Pc a hned v nabídce start jsem viděl, kalendář, poznámky, počasí a info z mnoha aplikací. Měli by Microsoft dlaždice nechat jako volitelné, a bylo by to nejlepší. No asi jdu proti proudu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *