Domů » Bleskovky » DJI Mavic Pro si zaplaval v ledové řece: nevyhnutelná smrt?

DJI Mavic Pro si zaplaval v ledové řece: nevyhnutelná smrt?

Populární dron DJI Mavic Pro je oblíbený nejen mezi běžnými uživateli, ale také polo-profesionálními YouTubery. Jedním takovým kanálem je His and Hers VLOGS, na němž lze najít různá videa z cestování po USA. Při jednom takovém výletu s dronem se však muži jménem Ben stal průlet nad aljašskou řekou osudný.

Náraz do stromu v plné rychlosti a voda: co všechno vydrží dron Mavic Air?

Ne že by se snad něco stalo přímo Benovi, nicméně jeho Mavic Pro skončil v ledové řece a navzdory poměrně rychlému vytažení samozřejmě nelétal. Podařilo se zachránit většinu videozáznamu, nicméně osud dronu vypadal zpečetěný.

Záchrana vysavačem?

Ben po příchodu domů nechal dron trochu okapat a pak se ho pokusil vysušit. Zvolil poněkud neortodoxní metodu – vodu odsával vysavačem. Neobtěžoval se ani s nějakým kompletním rozebíráním, odstranil pouze vnější kryt a odsál další vodu. Poté už jen nechal dron několik hodin schnout pod foukajícím větrákem.

Another DRONE goes in the DRINK ~ Is the DJI Mavic Pro waterproof?

Navzdory poněkud neodbornému sušení dron přežil, a to dokonce bez jakýchkoliv zřetelných následků. Poškozena byla pouze „inteligentní“ baterie, na níž se sice rozsvěcela indikační dioda, ale dron napájet nedokázala. S novou baterií však Mavic Pro bez problémů vzlétl a zanoření do vody se dokonce nepodepsalo ani na videokameře.

Je samozřejmě otázkou, jak se bude citlivá elektronika dronu chovat z dlouhodobějšího hlediska. Je možné, že kvůli vodě dojde k nějaké korozi a porucha se tak projeví až následně. Přesto je výkon dronu vcelku úctyhodný – málokdo by asi čekal, že citlivé senzory a nijak zvlášť chráněná řídicí elektronika přežijí kompletní ponoření do ledové aljašské řeky.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

4 komentářů

 1. Toto chyba na dronoch, vodotesnost. S ohladom na ich vyuzitie dost prakticka moznost

  • Toto je chyba veškeré spotřební elektroniky. Člověk by očekával že nějaká vodotěsnost už bude u mobilu či notebooku samozřejmostí.

 2. Obecně (drony, telefony, počítače…):
  Problém elektroniky obvykle nebývá okamžitý vliv vody (leda by se přes vodu – ta vodí elektřinu – propojily obvody s vyšším napětím s těmi s nižším, což ty nižší nemusí vydržet nebo voda ovlivní stabilizátor malého napětí pro procesor a jeho výstup se zvýší nad únosnou mez, pak přístroj končí okamžitě), ale následná elektrolýza, která dokáže přerušit vlasové spoje ukryté pod placičkami integrovaných obvodů nebo vytvoří trvale vodivé nánosy, které už nedovolí funkci zařízení. A místa pod těmi obvody je poskrovnu, voda se tam drží dlouho vlivem kapilární elevace.
  Takže jistá šance je co nejrychleji vyndat baterii (úplně odpojit, problém je, že baterie dnes bývají někdy zabudované uvnitř a nejsou uživatelsky měnitelné), protože zapínací tlačítko nic neodpojuje, pouze dává procesoru povel k uvedení do klidu a nebo novému zapnutí. Pak je nutné následné dlouhodobé vysušování, pár hodin je zatraceně málo.
  A pokud voda zůstane v nějakém kritickém místě, přístroj může ještě nějakou dobu pracovat, ale potom se s námi rozloučí definitivně.

 3. mám vodotěsný a lítám i pod vodou !

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).