Diskety nejsou mrtvé. Na palubě Boeingů 747 slouží k aktualizaci systému

boeing 747 jumpstory

Pamatujete si na 3,5palcové diskety? I když ve světě domácích počítačů je dnes již těžko uvidíte, v některých průmyslových odvětvích se stále používají. Možná překvapivě jsou k vidění například v letectví, konkrétně na palubě letadel Boeing 747-400. Používají se zde k aktualizaci navigačního systému.

To, že Boeingy 747-400 používají pro tento účel paměťové médium staré přes tři desítky let, zjistila kyberbezpečnostní společnost Pen Test Partners během videoprezentace interních mechanismů jednoho z těchto boeingů britské letecké společnosti British Airways, který byl kvůli snižujícímu se počtu cestujících způsobenému pandemií koronaviru vyřazen z provozu. Disketová mechanika je na videu vidět v čase 7:50.

disketovka Boeing 747

Navigační systém letadla, zahrnující i informace o letištích nebo přistávacích drahách, je nutné aktualizovat každých 28 dní. To znamená, že každý měsíc musí na palubu přijít počítačový technik s „balíkem“ disket (konkrétně až osmi) a nahrát je do systému. Jak uvádí web Aviation Today, tuto metodu nepoužívají jen Boeingy 747-400, ale například i mnohé Boeingy 737.

DEF CON 28 Aerospace Village: 747-400 Walk through From a Hacker’s Perspective

Moderní letadla aktualizují přes optické sítě nebo vzduchem

Moderní letadla dnes používají pokročilejší technologie než diskety, jako např. optické sítě nebo aktualizaci vzduchem (tzv. OTA updaty). To však nutně neznamená, že jsou vždy bezpečnější. Stačí si jen připomenout dvě loňské nehody Boeingu 737 Max, při nichž vinou softwarových potíží zemřelo 346 pasažérů.

Autor článku
Martin Duchoslav

Kapitoly článku