Domů » Články » Děti a platby v mobilních hrách, aneb jak jsem z Gameloftu dostával nazpět peníze

Děti a platby v mobilních hrách, aneb jak jsem z Gameloftu dostával nazpět peníze

Vždy, když jsem četl děsivé články o tom, jak rodičům přišlo gigantické vyúčtování za jakékoliv služby způsobené jejich ratolestmi, jsem se jen pousmál a sám sebe utvrzoval, že toto se mi nikdy stát nemůže. Svá zařízení mám poctivě zaheslovaná a stejně tak i každá platební operace ve smartphonu či tabletu vyžaduje potvrzení heslem. Jenže omyl.

Asphalt8_airbone

Jak jste se mohli nedávno dočíst, mou patrně nejoblíbenější hrou je Asphalt 8 od studia Gameloft (více informací). Na mé Lumii 930 s Windows Phone 8.1 ji reprezentuje široká dlaždice s obrázkem aut Lamborghini Egoista a Renault Sport R.S. 01 umístěná úplně dole ve spodním řádku. Můj potomek, toho času ve věku necelých dvou let, se k mému smartphonu dostal jen párkrát, kdy jsem mu v potřebě rychle jej zabavit pustil díl jeho oblíbeného seriálu Peppa Pig. To jsem ale ještě netušil, co jeho drobné prstíčky s odemčeným telefonem dokážou.

ms

Že je něco v nepořádku, jsem zjistil až po několika hodinách, kdy jsem zavítal do své emailové schránky a objevil tam potvrzení o nákupu balíčku kreditů ve hře Asphalt 8 v hodnotě 1 375 korun. Nejedná se o žádnou závratnou částku, jejíž ztráta by položila celou naši domácnost na lopatky, avšak už z principu jsem se jako odpůrce in-game plateb nemohl s jejím stržením smířit. Nejprve nastala rekonstrukce bitvy.

credits

Scénář byl patrně velmi jednoduchý, dostat se na domovskou obrazovku je otázka jednoho stisknutí prostředního tlačítka, a dlaždice s obrázkem auta zrak malého kluka přitáhne zcela zaručeně. A pak už stačí jen zvesela klikat na virtuální tlačítka a nakupovat libovolný obsah, dokud vám nedojdou kredity a jste vyzváni k jejich dokoupení směnou za reálné peníze. Ovšem jak provést platbu bez zadání hesla? V tom mi udělal jasno až Microsoft.

Jako první jsem totiž obrátil na zákaznický chat redmondského giganta, který mi v historii již několikrát pomohl; dokonce vrátil peníze za zakoupenou aplikaci, jenž byla z Windows Phone Store nenávratně odstraněna. Zpočátku se zdálo, že i tento problém bude vyřešen rychle a elegantně, bohužel jsem se dozvěděl, že transakce nebyla provedena platební kartou, ani kreditem do Windows Store, ale operátorskou platbou, která (jak jsem později zjistil), potvrzení heslem při nákupu nevyžaduje, není-li zaheslována celá peněženka. Což nebyla.

wp_ss_20160130_0003

O pravdivém tvrzení zaměstnance Microsoftu mě následně utvrdila návštěva samoobsluhy Vodafone a rapidně zvýšená částka v aktuálním vyúčtování. S podporou Microsoftu jsem se tedy rozloučil a vydal se navštívit nejbližší pobočku červeného operátora. Ani na tomto místě si nemohu stěžovat na komunikaci, pán za pultem byl příjemný, moji situaci chápal, a kdyby byly strženy peníze za nákup aplikace, patrně by i zajistil jejich navrácení. Platba za obsah ve hře je ale zřejmě jiná písnička, a s tou se mám obrátit přímo na vývojáře hry.

vodafone-letnany-3

Na internetových stránkách Gameloftu jsem příliš neuspěl, zákaznická péče je však i součástí zmíněné hry přímo v zařízení. Kategorii popisující můj problém jsem sice nenašel, tak jsem zvolil jí nejvíce podobnou, a odeslal popis svého problému. První obdržený email byl pouze automatický a upozorňoval mě, že můj problém se začíná řešit, druhý už mi zaslala reálná osoba s tím, že situace byla postoupena na oddělení refundací.

1

Z něj mi po dvou dnech přišel požadavek, abych Gameloftu poskytl jakýkoliv důkaz, že platbu provedlo dítě, například sken rodného listu. Ač nerad, tak jsem tak učinil, byť mi v hlavě vrtala otázka, co by se stalo, kdyby platbu provedlo například sousedovo dítě, či dokonce omylem já?

2

Pro zjištění, co by se stalo, už ale podruhé vývojářského giganta pokoušet nehodlám; zvláště pak co mi v následujícím emailu zaslal doporučení, ať si hru odstraním ze svého zařízení, aby se podobná událost již neopakovala. Zároveň mě vyzval o zaslání adresy na PayPal a sdělil mi, že vícekrát s refundací počítat nemám, že se tak děje pouze pro tentokrát. K dovršení všeho mi ve hře odstranil nejen omylem zakoupené kredity, ale rovnou všechny.

3

Naštěstí zhruba po týdnu byl můj PayPal bohatší o 50,82 euro, což po přepočtu dávalo celou onu nechtěně investovanou částku.

Konec dobrý, všechno dobré. Asphalt 8 jsem samozřejmě z telefonu neodstranil, pouze jsem provedl několik dalších opatření – zahesloval jsem mobilní peněženku a synovi zřídil dětský koutek, skrze který mi snad již v telefonu škodu nenapáchá. Tedy alespoň doufám.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
39 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments