Nový Asus ZenFone 6 láká na špičkovou výbavu a příznivou cenu. Zjistěte o něm více!

Domů » Články » Děti a platby v mobilních hrách, aneb jak jsem z Gameloftu dostával nazpět peníze

Děti a platby v mobilních hrách, aneb jak jsem z Gameloftu dostával nazpět peníze

Vždy, když jsem četl děsivé články o tom, jak rodičům přišlo gigantické vyúčtování za jakékoliv služby způsobené jejich ratolestmi, jsem se jen pousmál a sám sebe utvrzoval, že toto se mi nikdy stát nemůže. Svá zařízení mám poctivě zaheslovaná a stejně tak i každá platební operace ve smartphonu či tabletu vyžaduje potvrzení heslem. Jenže omyl.

Asphalt8_airbone

Jak jste se mohli nedávno dočíst, mou patrně nejoblíbenější hrou je Asphalt 8 od studia Gameloft (více informací). Na mé Lumii 930 s Windows Phone 8.1 ji reprezentuje široká dlaždice s obrázkem aut Lamborghini Egoista a Renault Sport R.S. 01 umístěná úplně dole ve spodním řádku. Můj potomek, toho času ve věku necelých dvou let, se k mému smartphonu dostal jen párkrát, kdy jsem mu v potřebě rychle jej zabavit pustil díl jeho oblíbeného seriálu Peppa Pig. To jsem ale ještě netušil, co jeho drobné prstíčky s odemčeným telefonem dokážou.

ms

Že je něco v nepořádku, jsem zjistil až po několika hodinách, kdy jsem zavítal do své emailové schránky a objevil tam potvrzení o nákupu balíčku kreditů ve hře Asphalt 8 v hodnotě 1 375 korun. Nejedná se o žádnou závratnou částku, jejíž ztráta by položila celou naši domácnost na lopatky, avšak už z principu jsem se jako odpůrce in-game plateb nemohl s jejím stržením smířit. Nejprve nastala rekonstrukce bitvy.

credits

Scénář byl patrně velmi jednoduchý, dostat se na domovskou obrazovku je otázka jednoho stisknutí prostředního tlačítka, a dlaždice s obrázkem auta zrak malého kluka přitáhne zcela zaručeně. A pak už stačí jen zvesela klikat na virtuální tlačítka a nakupovat libovolný obsah, dokud vám nedojdou kredity a jste vyzváni k jejich dokoupení směnou za reálné peníze. Ovšem jak provést platbu bez zadání hesla? V tom mi udělal jasno až Microsoft.

Jako první jsem totiž obrátil na zákaznický chat redmondského giganta, který mi v historii již několikrát pomohl; dokonce vrátil peníze za zakoupenou aplikaci, jenž byla z Windows Phone Store nenávratně odstraněna. Zpočátku se zdálo, že i tento problém bude vyřešen rychle a elegantně, bohužel jsem se dozvěděl, že transakce nebyla provedena platební kartou, ani kreditem do Windows Store, ale operátorskou platbou, která (jak jsem později zjistil), potvrzení heslem při nákupu nevyžaduje, není-li zaheslována celá peněženka. Což nebyla.

wp_ss_20160130_0003

O pravdivém tvrzení zaměstnance Microsoftu mě následně utvrdila návštěva samoobsluhy Vodafone a rapidně zvýšená částka v aktuálním vyúčtování. S podporou Microsoftu jsem se tedy rozloučil a vydal se navštívit nejbližší pobočku červeného operátora. Ani na tomto místě si nemohu stěžovat na komunikaci, pán za pultem byl příjemný, moji situaci chápal, a kdyby byly strženy peníze za nákup aplikace, patrně by i zajistil jejich navrácení. Platba za obsah ve hře je ale zřejmě jiná písnička, a s tou se mám obrátit přímo na vývojáře hry.

vodafone-letnany-3

Na internetových stránkách Gameloftu jsem příliš neuspěl, zákaznická péče je však i součástí zmíněné hry přímo v zařízení. Kategorii popisující můj problém jsem sice nenašel, tak jsem zvolil jí nejvíce podobnou, a odeslal popis svého problému. První obdržený email byl pouze automatický a upozorňoval mě, že můj problém se začíná řešit, druhý už mi zaslala reálná osoba s tím, že situace byla postoupena na oddělení refundací.

1

Z něj mi po dvou dnech přišel požadavek, abych Gameloftu poskytl jakýkoliv důkaz, že platbu provedlo dítě, například sken rodného listu. Ač nerad, tak jsem tak učinil, byť mi v hlavě vrtala otázka, co by se stalo, kdyby platbu provedlo například sousedovo dítě, či dokonce omylem já?

2

Pro zjištění, co by se stalo, už ale podruhé vývojářského giganta pokoušet nehodlám; zvláště pak co mi v následujícím emailu zaslal doporučení, ať si hru odstraním ze svého zařízení, aby se podobná událost již neopakovala. Zároveň mě vyzval o zaslání adresy na PayPal a sdělil mi, že vícekrát s refundací počítat nemám, že se tak děje pouze pro tentokrát. K dovršení všeho mi ve hře odstranil nejen omylem zakoupené kredity, ale rovnou všechny.

3

Naštěstí zhruba po týdnu byl můj PayPal bohatší o 50,82 euro, což po přepočtu dávalo celou onu nechtěně investovanou částku.

Konec dobrý, všechno dobré. Asphalt 8 jsem samozřejmě z telefonu neodstranil, pouze jsem provedl několik dalších opatření – zahesloval jsem mobilní peněženku a synovi zřídil dětský koutek, skrze který mi snad již v telefonu škodu nenapáchá. Tedy alespoň doufám.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

39 komentářů

 1. Zajímavá zkušenost s dobrým koncem :) díky

 2. Člověk s minimálním přehledem o počítačové bezpečnosti by nikdy nedal z ruky přístroj, který běží pod jeho účtem. Tady nejde jen o peníze.

  • Nepřeháněj to zase chytráku :D ;-)

  • Franta (neregistrovaný)

   Očividně nemas děti. :D

  • Mám dvě děti a nevím, co to má společného s bezpečností. buď mají svůj účet nebo jsou v režimu „dětský koutek“. Mohou zbytečně vymazat nějaký firemní email, zablokovat přístup zadáváním hesla apod.
   Myslím, že článek hovoří za vše.
   Když já jsem „chytrák“, kdo je pak autor článku? :)

 3. Michal (neregistrovaný)

  No pri všetkej úcte, ja by som nikomu nevracal peniaze za udajný omyl dieťa. V prvom rade je majiteľ zariadenia si takúto vec poistiť aby sa zabránilo takýmto veciam

  Naozaj všetka úcta vývojárom hry :)

  • Kdepak, pánové Peete a Franta ti vysvětlí, že dát dítěti tablet a pak volat od čert k ďáblu je lepší. Třeba svým dětem dávají zápalky, vždyť stodolu uhasí hasiči, ne?

 4. htcjirka

  Tohle je především problém a chyba rodiče, takže ten by si měl sypat popel na hlavu.Dneska je moderní převést problém na další.

 5. Stát se to může každému, na nikoho problém nepřevadel, byla dobrá vůle TP gameloftu že mu peníze vrátili, až se to stane tobě zachováš se stejně ale to nehrozí pac ty jsi dokonalá bytost vid?

  • htcjirka

   Mě se tohle fakt nestane, mému díťěti takově věci nepůjčuji a ani půjčovat nebudu.Do rukou jim to nepatří.Takže, tohle se mě fakt nestatne.

  • Až když dáš dětem benzín a sirky, tak budeš tak vykládat, jak jsi nedokonalá bytost? Vždyť benzín a sirky nejsou žádné nebezpečí, když se neškrtne, že? LOL

  • Tony (neregistrovaný)

   steelspace: no neviem, skús ten benzín vypiť a potom napíš. ;)

 6. Libor (neregistrovaný)

  Autor článku píše, „…každá platební operace ve smartphonu či tabletu vyžaduje potvrzení heslem“ Přijde mi to jako nesmysl, když printscreen peněženky jasně ukazuje, že nemá povolenou volbu Chránit nákupy… pomocí pin kódu. Nevím o tom, že by to šlo na WP 8.1 nastavit jinde.

 7. lerion (neregistrovaný)

  Vite, co je na clanku a autorovi nejvtipnejsi?

  Staci se podivat na jeho profil redaktora zde na Smartmanii: http://smartmania.cz/jakub-karasek-jaka-zarizeni-aktualne-pouzivam-profil-redaktora-6959/

  Mimo jine tam pan Karasek pise: „Drobným zklamáním pro mě bylo minimum viditelných inovací mezi WP7 a WP8 (dětský koutek vážně není nic pro mě :-) )“

  No, pane Karasek, ja si myslim, ze Detsky koutek je vazne presne pro vas! ;-)

  • Spy (neregistrovaný)

   hochu tak ty ses jasnej! tohle je normalne stalking level master :-D to je zraly na lecbu :-O

  • Tony (neregistrovaný)

   Spy: Tiež si hovorím, že chlapec musí mať zaujímavý život. :D

  • Jakub Karásek

   Váš odkazovaný článek vyšel před dvěma roky, kdy bylo mému potomkovi přesně nula let, čili v tu dobu opravdu nebyl dětský koutek pro mě :)

  • lerion (neregistrovaný)

   Njn, tenkrát možná ne, ale jako redaktor specificky zaměřeného média teď můžete na vlastní oči vidět, že dělat ukvapené závěry se nevyplácí…
   Ona je to vlastně dobrá funkce, ten dětský koutek, že?

 8. Mr. Arakin (neregistrovaný)

  Tak toto vidim jako zasadni selhani bezpecnosti celeho systemu. Pokud mam platby chranene heslem, neexistuje, aby nekdo provedl jakykoli nakup bez znalosti tohoto hesla. Bez ohledu na to, zda jde o nakup ve storu nebo in-app purchase. Takto to alespon funguje na Androidu.

  • lerion (neregistrovaný)

   Jenze to heslo se vztahuje jen na platebni metodu ulozenou ve Windows Store. Zaheslovany Store ma kazdy a u kazdeho je vychozim nastavenim pozadavek na heslo. Pokud ale clovek chce mit pod kontrolou vsechny platby, musi mit nastavenou Penezenku.
   Zrovna od nekoho, kdo o WP a Penezence nekolikrat psal clanky jsem tuto znalost cekal.

 9. Mahtiel

  Jen nechápu,jak jde zaheslovat platba kartou, případně PayPalem, ale operatorem

 10. Tak tohle je KLASIKA :-D Takových situací byla miliarda, ale stejně dál rodiče budou dávat dětem ty telefony, tablety, počítače atd. :-) Každý takový si zaslouží smazat vše co se dá a ještě s tím pořádně třísknout, ale to je stejně málo, protože to těm dětem zase dají do rukou :-D

 11. jojo (neregistrovaný)

  Dik za clanok. Po precitani som pre istotu tiez nastavil pin kod pre vsetky platby :) clovek nikdy nevie.

 12. mmme (neregistrovaný)

  Autore, kašli na všechny „chytráky“ a hlupáky. Zajímavá zkušenost!

  • Jarda (neregistrovaný)

   Asi tak, bohužel mceza se prevtelil do leriona (dlouho nereg) registroval se, dal stejný avatár a pokračuje tam kde přestal, plná huba řeči a chytřejší jak rádio.
   Určité je to myslím zajnava zkušenost a je dobře že se o ní P Karásek podělil.
   Chybu může udělat každý, takže ty kecy mi hlava fakt nebere, tel. měl zabezpečený, bohužel však vypnutý pin k m-penezence, chybami se člověk uci a příště se mu to už nestane ;)

 13. A že ty děcka vždycky nakoupí krediy. Proč třeba nevyhrají nějaký závod nebo nezkompletují nějaký vozový park:)

 14. Cottage (neregistrovaný)

  Výborně tento článek pomohl přítelkyni zabránit dalším nechtěným platbám. Měli jsme úplně stejný problém takže díky :-)

 15. Nox (neregistrovaný)

  Cili opravdu jedine rozumne reseni je poridit diteti vlastni zarizeni s vlastnim uctem bez moznosti platby, ikdyby to mel byt nejaky starsi kousek z bazaru. Na druhou stranu se ukazuje, ze neexistuje zpusob, jak bezpecne kupovat do mobilu placene aplikace, aniz by clovek riskoval, ze mu bude nekde neco zapnuto a zaplati za nevyzadane sluzby.

 16. ach jo
  mňa zaujalo iné potreboval som dieťa trochu zabaviť tak som mu dal mobil môžem povedať že je veľmi časté môžem autorovi odporúčať že pozor na to koľko času tak malé dieťa strávi s mobilom sestra mojej manželky nato škaredo doplatila najprv že fajn dala mu mobil pustila rozprávky a mala chvíľku kľud a potom to začalo malí zistil že stačí dotyk a displeji sa konajú zábavné veci po pol roku si malí vypestoval takú závislosť na hraní sa z mobilom že keď ho nedostal bol nervózny urevaný a nepokojný a trvalo pol roka kým sa ako tak vrátil do normálu existovať aspoň deň bez mobilu . Takže od vtedy ako som to videl čo spraví s psychikou cca 2 očného dieťatka mobil by som každému rodičovi čo si uľahčuje život tak že malým deťom strčí mobil alebo tablet dal jednu výchovnú.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *

Sahifa tracking pixel