Domů » Články » SMARTmania.cz doporučuje: Nejoblíbenější hry našich redaktorů

SMARTmania.cz doporučuje: Nejoblíbenější hry našich redaktorů

Kdo si hraje nezlobí, říká se. V našem dalším, tentokrát trochu speciálním díle redakčního seriálu, se podíváme na nejoblíbenější herní tituly všech členů naší redakce. Tak pojďme na to :)

S nástupem chytrých telefonů a tabletů se stalo mobilní hraní obrovsky populární, o čemž svědčí i vysoká kvalita samotných titulů. Mobilní hry dnes disponují špičkovou hratelností, skvělou grafikou, pestrým obsahem a často i poutavým příběhem – dokáží zkrátka zabavit na dlouhou dobu a hrát se dají prakticky kdykoliv a kdekoliv.


Výběr nejoblíbenějších her naší redakce

A vzhledem k tomu, že si rádi hrajeme i my v redakci, rozhodli jsme se pro vás připravit přehled titulů, které nás nejvíce baví. Každý redaktor dostal za úkol vybrat jednu hru, která si ho v poslední době získala. Budeme také rádi, když nám do komentářů napíšete, který titul si získal vaše srdce.

Jakub Karásek, Asphalt 8: Airborne

Velkou část mého cestovního i záchodového času v posledních měsících trávím ve hře Asphalt 8. Tenhle titul mi již uzmul více než 315 hodin života a troufám si tvrdit, že s 95 vesměs hotovými auty (max i pro) a téměř osmi tisíci vyhranými závody se v žebříčku českých hráčů nacházím hodně vysoko. Asphalt 8 mě baví díky skvělé hratelnosti a díky online eventům, které se každý (druhý) den obměňují.

 

Bohuže, v poslední době si z Asphaltu Gameloft dělá doslova dojnou krávu a každé nové auto ve hře je až nesmyslně drahé a jeho vylepšování ještě dražší. Z tohoto důvodu přemýšlím o tom, že pověsím závodní kariéru na hřebík. Hned po tom, co skončí středeční Apex Wednesday Event. Nebo sobotní Multiplayer Cup. Nebo…

Odkaz na Google Play Odkaz na App Store Odkaz na WP katalog

Richard Streit, Monument Valley

Ačkoliv mě s postupujícím věkem opouští herní vášeň a smartphone stále častěji používám jako pracovní nástroj, ve volných chvílích rád potrápím mozkové závity ve hře Monument Valley. Dle mého názoru se jedná o jednu z nejlepších logických hříček, které si můžete na mobilních zařízeních zahrát. Vaším úkolem je provést princeznu Idu jednotlivými úrovněmi, jejichž grafika staví optických klamech a změnách perspektivy.

 

Každá lokace představuje část stavby, jejíž složitost a rozloha narůstá s vaším postupem. Vše podtrhuje zajímavý příběh a harmonická hudba. Pokud nepatříte mezi příznivce akčních her, kde ničíte nekončící davy zombie a naopak hledáte oddechovou záležitost, u níž je třeba trochu přemýšlet, Monument Valley můžu s klidným svědomím doporučit. Zamrzí pouze nepříliš složité hádanky a krátká herní doba, která vás bude nutit hru opakovat stále dokola.

Odkaz na Google Play Odkaz na App Store

Ruslan Botsyurko, Hitman: Sniper

 • Platformy: AndroidiOS
 • Cena: 180 Kč pro Android, 135 Kč pro iOS

Hra Hitman: Sniper může vypadat na první pohled jako nudná střílečka, která vás po chvilce přestane bavit, a tomu pocitu nepřidá ani fakt, že se všechny mise odehrávají na stejné scenérii tří různě velkých vil, po kterých se zdánlivě náhodně pohybují hosté a hromada stráží. Ve skutečnosti ale hra nabízí nekonečný prostor pro vytváření vlastní taktiky, vyzkouší si hráčovu agilitu i jeho postřeh a spoustu legrace si užijete při objevování různých možností interakce s okolním prostředím (například prostřelením generátoru na střeše způsobíte elektrický zkrat, který zabije kolemjdoucího strážce jakmile šlápne do louže vedle generátoru).

 

Hitman: Sniper sice nabízí možnost přikoupit si za reálné peníze lepší zbraň nebo odemknout všechny mise naráz, nicméně autory musíme pochválit za to, že k tomu hráče netlačí násilím jako jiní vývojáři a vy si tak můžete hru vychutnat v klidu a bez dalších investicí. Na druhou stranu, počáteční investice do hry není zrovna zanedbatelná.

Zdeněk Beran & Roman Vitámvás, Real Racing 3

 • Platformy: AndroidiOS
 • Cena: zdarma, obsahuje nákupy v aplikaci

Zdeněk: Pokud mám vybrat jednu mobilní hru, která mě vážně zaujala a zabavila na dlouhé hodiny, pak je mým jasným kandidátem třetí díl závodní série Real Racing. Od jejího vydání již uběhlo více než dva a půl roku, ale stále jde podle mého názoru o jednu z nejrozsáhlejších a nejlépe zpracovaných her, na které navíc vývojáři neustále pracují a přidávají další obsah.

 

Zatímco jiné tituly dohrajete během několika hodin do konce, v případě Real Racingu 3 jste i po odehrání 20 hodin v podstatě stále na začátku. Počáteční rozjezd mě odrazoval kvůli čekání na opravy aut, ale pokud svůj vozový park rozšíříte (a že je opravdu z čeho vybírat), můžete hrát v podstatě bez přestávky. Atraktivitě přidává i závodění se svými přáteli. Není totiž nic lepšího, než když ve svém oblíbeném sporťáku a na oblíbené trati pokoříte své přátele.

Roman: Díky NVidia Shield tabletu mám v mobilním zařízení celou řadu her, včetně těch portovaných z PC. Ale mojí stálicí a jasnou jedničkou v mobilním hraní je Real Racing 3. Je to dáno zejména skvělým grafickým zpracováním, široké nabídce licencovaných automobilů (momentálně 133) a to nejen současných, ale také historických, jejichž počet EA neustále rozšiřuje. Skvělá je možnost měřit své schopnosti s přáteli, jezdit online závody proti jiným hráčům, nebo založení a správa vlastního teamu.

Díky rozumně nastavenému „free to play“ modelu, si lze bez placení vyjezdit většinu modelů, případně splněním speciálních eventů získat některá prémiová závodní auta. Na rozdíl od arkádových závodů typu Asphalt 8 je Real Racing 3 mnohem blíže těm skutečným, také díky skvěle zpracovaným reálným závodním okruhům. Pokud jste Real Racing 3 ještě nezkusili, určitě mu dejte šanci.

Odkaz na Google Play Odkaz na App Store

Michal Javůrek, herní série The Room

 • Platformy: Android, iOS
 • Cena: 1. díl 29 Kč, 2. díl 56 Kč, 3. díl 135 Kč

Už od dětství jsem velkým fanouškem logických her. Nejvíce mne v posledních letech oslovila herní série The Room od vývojářského studia Fireproof Games. Samotný princip je přitom velice jednoduchý, ale provedení – grafické i zvukové, je doslova na mistrovské úrovni. Vaším cílem je řešit záhadné hádanky, rébusy a skládačky v nejrůznějších místnostech.

 

Často je nutné soustředit se na detaily a věnovat jim patřičnou pozornost. Často malý kousek „něčeho“ může vyřešit velkou skládačku. V některých případech tituly dokážou velice slušně potrápit mozkové závity. Už u prvního dílu hra zaujala fantastickou grafikou, proto se není čemu divit, že hardwarové nároky nejsou nejmenší. Unikátní jsou také animace jednotlivých strojů, které se po složení efektně rozpohybují a odemknou vám postup k dalším rébusům.

Odkaz na Google Play Odkaz na App Store
The Room

Majitelům iPhonů a iPadů aktuálně závidím třetí díl The Room, který naštěstí na Androidu vyjde 11. ledna. Pokud si The Room chcete vyzkoušet, je nejjednodušší cestou koupit si první díl za necelých 30 Kč. A pokud vás bude bavit, můžete si pak sbírku rozšířit o další pokračování.

Odkaz na Google Play Odkaz na App Store
The Room Two

Odkaz na App Store
The Room Three (pro Android vyjde 11. ledna)

David Preiss, Smash Hit

 • Platformy: Android, iOS
 • Cena: zdarma, obsahuje nákupy v aplikaci

V principu se jedná o velmi jednoduchou hru; stačí pouze dotykem házet kovové koule do krystalů, za jejichž zničení je odměnou více koulí do zásobníku. Její provedení je však precizní – herní zážitek doplňuje krásná grafika a skvělá hudba. Pokud si chci odpočinout, jedná se o velmi příjemnou hru, která mě však stále udržuje v určitém napětí, mění se totiž jak rychlost, tak i prostředí; to se například otáčí, a gravitace působí jinými směry, čemuž je třeba přizpůsobit i vrhání koulí.

 

Smash Hit je tedy jednoduchá hra, která je však stále výzvou, u které je potřeba trošku přemýšlet. Za dodatečných cca 60 Kč si pak můžete zakoupit plnou verzi, která odemkne další herní módy spolu s možností pokračovat po „smrti“ od checkpointu.

Odkaz na Google Play Odkaz na App Store

Martin Pavlović, Hearthstone Heroes of Warcraft

 • Platformy: AndroidiOS
 • Cena: zdarma, obsahuje nákupy v aplikaci

Na příchod této karetní hry pro mobilní zařízení jsem se velice těšil. Od dubna letošního roku je Hearthstone možné hrát v podstatě kdekoliv, přičemž postačí i pomalé (avšak stabilní) připojení k internetu. Jde o velmi návykovou záležitost, kdy jedna hra zabere zhruba mezi pěti až patnácti minutami. K dispozici je několik režimů a široká kolekce karet, kterou je bohužel pro ty, kteří chtějí hrát bez investic, v současnosti poměrně těžké nasbírat. Pokud nicméně netoužíte v ranked módu dosáhnout legendárního hodnocení a prostě se jen bavit, pak se bez mikrotransakcí obejdete.

 

Princip je poměrně jednoduchý, vyberete si jednoho z devíti hrdinů a hra vás následně spojí s náhodným protivníkem (či kamarádem). Každý z vás začíná se třiceti životy, stejným počtem karet v balíku a jedním mana krystalem, přičemž každé kolo vám přibude další. Vaším úkolem je zlikvidovat protivníka dříve, než se jemu podaří zničit vás. Můžete hrát jak rychlé balíky, s nimiž lze s trochou štěstí vyhrát v pátém kole, tak i pomalé, kde se partička protáhe klidně na dobrých dvacet minut. Hardwarové nároky nejsou úplně nízké a počítejte, že minimem je procesor Qualcomm Snapdragon 400 či ekvivalentní a 1GB operační paměti.

Odkaz na Google Play Odkaz na App Store

David Šantora, Soda Dungeon

 • Platformy: AndroidiOS
 • Cena: zdarma, obsahuje nákupy v aplikaci

Na mobilní hry nemám příliš mnoho času, ale když už ano, tak nudu na mobilu zabíjím spíše četbou a jsem rád, že si najdu chvilku na klasické PC hry typu Zaklínač 3. Přesto mě v posledních dnech zaujala hra Soda Dungeon. V retro grafickém kabátku na vás autoři vybalí jednoduchou RPG hru, kde nejste hrdinové vy, ale kde si hrdiny najímáte v hospodě. S nimi poté podnikáte výpravy do zatuchlých kobek a svádíte boje na tahy s gobliny, divokým obživlým mečem, či s trolly.

Kouzlo celé hry tkví ve skutečnosti, že hrdinů je několik typů a každý z nich má rád jiný druh sodovky. Vaším úkolem je tedy v první řadě zvelebovat hospodu, to přitahuje různé druhy hrdinů s rozličnými schopnostmi (zloděj, mág, léčitel, bojovník…) a s nimi následně svádíte samotný boj s obyvateli zatuchlých dungeonů.

 

Čím hlouběji se v dungeonu dostanete, tím zajímavější je loot z příšer a vy tak své najaté hrdiny můžete na každý další boj lépe a lépe vybavit. V dungeonech totiž nacházíte meče, štíty, brnění, kouzelné hůlky, artefakty a další zajímavé věci. Boje, které probíhají na tahy,  se z počátku jeví jako velmi jednoduché, ale s přibývajícími schopnostmi a artefakty se stávají více komplexní. Pokud vás samotné boje bavit nebudou, můžete je nechat na automatice a starat se tak pouze o zvelebování hospody a obchodovat s nalezenými věcmi u místního lichváře.

Velmi pozitivní vlastností hry je navíc styl nákupů. Sice si vše můžete koupit za reálné peníze, zároveň ale platí také pravidlo, že vše jde koupit za jednotnou měnu ve hře. Hra vás díky tomu nijak nepenalizuje, nemusíte čekat až se naplní jakési body pohybu a vy můžete hrát. Nic takového. Hrajete bez omezení, dvě minuty, půl hodiny. Kdykoli vás napadne, žádný herní model PayToWin. Jednoduše výborná hra na zabití času kdykoli budete potřebovat.

Odkaz na Google Play Odkaz na App Store

Jiří Hrma, SimCity: BuildIt

 • Platformy: AndroidiOS
 • Cena: zdarma, obsahuje nákupy v aplikaci

Když jsem v prosinci loňského roku psal recenzi na nově vydanou strategii SimCity: BuildIt, netušil jsem, že se pro mě stane jednou z nejoblíbenějších mobilních her. Hraju průběžně, ale vždy se těším na nový update od vývojářů, který do hry přidá nové funkce či budovy. Zpočátku mě nebavilo zdlouhavé čekání, které bylo potřeba pro získávání surovin a následnou stavbu budov, tedy za předpokladu, že jste se nechtěli nechat chytit do in-app nákupů.

 

Pokud ale přijdete na vhodnou strategii, užijete si SimCity i bez mikrotransakcí. Na tomhle titulu mě baví jeho rozmanitost – k dispozici máte obrovské množství budov či speciální instituce, bez kterých by vaše město nefungovalo, bonusové stavby, které zvyšují spokojenost obyvatel (Eifellova věž, Empire State Building, Big Ben, Socha Svobody…) a spoustu dalších objektů. Moc pěkně vypadá také grafika, detaily města jsou moc hezky zpracované. Po dosažení určitého počtu obyvatel můžete vybudovat přístav, letiště či speciální věž pro vyvolávání katastrof, za jejichž realizaci paradoxně získáváte cenné klíče pro vaše město.

A když vás nebude bavit stavba budov, lze se pustit do rozšiřování pozemků či obchodování s ostatními online hráči. Způsobů, jak se v SimCity zabavit, tedy existuje celá řada. Měřítkem úspěchu je vám nejen zvyšující se level vás coby starosty, ale také počet obyvatel.

Odkaz na Google Play Odkaz na App Store

Redakce

Redakční profil SMARTmania.cz. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se nám na e-mail redakce@smartmania.cz.

32 komentářů

 1. Pro nás windowsáky, je to velmi přínosný článek :D

  • Mě osobně výběr her na WP stačí. Vybírám si většinou „velké“ tituly (Modern Combat 5, Six Guns, Dead Trigger, Mass Effect Infiltrator…) a stejně je většinou jenom nakousnu, vyzkouším a už se k tomu moc nevracím. Ale chápu že někdo chce větší výběr a hlavně spousta AAA titulů chybí. Jinak, blbostí je ve storu dost, stejně jako na Androidu.

  • Obsolete (neregistrovaný)

   A co teprve my majitelé PalmOS zařízení!

 2. Monument Valley pro Windows – [odkaz]

  Jinak tohle samozřejmě ukazuje, jak špatně na tom ekosystém Windows prozatím je. Pokud se toto nezmění, tak nemám šajna, jak chce Microsoft přesvědčit masy, aby přecházeli na Windows (Phone) Mobile.

  • Určité zlepšení by mohlo přijít s univerzal apps. Vývojářům se tím otevírá poměrně zajímavá možnost oslovit spoustu dalších potencionálních uživatelů.

 3. Mr. Arakin (neregistrovaný)

  Jako nejvymluvnejsi na clanku vidim fakt, ze redaktori serveru, ktery je orientovany silne ve prospech mobilnich Windows, hraji hry pro tuto platformu neexistujici.

  • O WP se píše, protože pořád prochází dost velkým vývojem a články o něm přilákají asi víc čtenářů, včetně odpůrců…

  • Asi tak nějak. Pod články o Androidu je to bída, ale téma WP a iOS to je jiná káva. Komentářů spousta.

   Arakine, SM je multiplatformní. To, že vidíš jen články o Windows je tvůj problém. Říká se tomu selektivní slepota. :D

  • Na platformu windows jsou orientovaní spíš někteří notoričtí diskutéři, kteří by svých poznámek nemohli usnout.

  • tom (neregistrovaný)

   @STEELSPACE: LOL. Z tve strany bych opravdu necekal takovou sebereflexi. Co se stalo?

 4. Monument Valley je dobrá hra – jediná co mám teď v mobilu, ale zvažují ještě RR3 – i když mi autíčka nikdy nešli, je to pro mne zajímavé grafikou. :)

 5. shd (neregistrovaný)

  Sranda, ze nikto z redaktorov neuviedol hru clash of clans. Teraz pomaly clovek nepocuje o nicom inom.

  Kazdopadne hry su stale najvacsou slabinou WP.. Mna to asi aj mozno WP nechyta, alebo mozno aj preto, ze som zvyknuty hlavne na PC hry a tieto sa mi zdaju zaostale. Aj ked par hier je uz aj na WP, hlavne od gameloftu alebo EA alebo tie pod zastitou xboxu, kazdopadne tiez ma neoslovili. Na konzolu v polici sa mi ale tiez len prasi a oproti PC hram ju tiez povazujem za dost zaostalu.

  Mam ale aj kamaratov, co sa dokazu hrat na mobile aj 3 hodiny denne a par situacii v zivote kedy sa zahrat na mobile sa najde. Napriklad ak niekto cestuje vlakom alebo caka 4 hodiny u lekara a podobne :D

  • Bude to tím, že zadání bylo uvést nejoblíbenější hru. Clash of Clans hraji, ale je to pro mě číslo dvě, možná až tři. Navíc po posledním updatu mám nutkání s tím seknout, protože za dobu co CoC hraji je to minimálně třetí zásah do filozofie hry.

 6. Na iOS vychází denně více než 400 her a na Android to bude to samé. I když mám windows, tak mám z čeho vybírat a nemusím hrát to samé, co zrovna frčí na jiných platformách. Za týden pofrčí zase něco jiného.

 7. Tak zrovna hry z Windows Store hram často krat take čo na android ani niesu, a na iOS par z nich. Hydro thunder hurricane, Halo spartan strike, spartan assault či Age of empires castle siege

  • pavel (neregistrovaný)

   Presne tak, na WP mame mnohem vice her nez na ios nebo android, jenom se o tom nepise, protoze media jsou zmamipulovana marketingem. Ale hejtri si to nechcou priznat.

  • L0LZ: vše, co jsi vyjmenoval, je na iOs dostupné, mimo Hydro thunder hurricane. Ale tahle hra není ani pro mobilní windows :)

   PAVEL: na WP mame mnohem vice her nez na ios? Tak tomu se mi vážně nechce věřit…

  • tomas (neregistrovaný)

   Pavel… Neklamme si. Viac ich nebude ale stacia. Su aj kvalitnejsie aj menej kvalitne tak ako vsade.

 8. Obsolete (neregistrovaný)

  Na WP jsou sice jen 2 hry, ale zato to jsou ty nejlepsi na svete: Solitaire a Miny.

  No ale teď vážně. Totiž ne každý je teenager či prokrastinátor, tedy ne každý hraje hry a ne pro každého jsou důležitým kritériem při volbě platformy.

  Mám android (již třetí) a hry na telefonu skoro vůbec nehraju. Občas když někdo o nějaké nadšeně mluví či píše, tak to zkusím, zle většinou zase rychle odinstaluji – nenarazil jsem na nic, co by mně zaujalo a bavilo.

  A předpokládám, že takový nejsem sám.

  Kdyby tedy MS udělal pořádný OS a telefon pro lidi, kteří nejsou infantilní a potřebují kvalitní pracovní nástroj, tak si svůj solidní podíl na trhu najde.

  Jenže jsou takovou platformou současná MS WP? Přestože jsem před Androidem byl dlouhodobým spokojeným uživatelem WindowsMobile (od MDA, MDA2, T-Mobile Vario, HTC Kaiser, HTC Universal až po HTC HD2), nyní nějak nevidím důvod od Androidu se vracet k WP.

 9. Asphalt 8: ve chvíli kdy vyměnili skill za herní čas (před skoro 2 lety?) jsem odešel.

  Monument a The Room: no comment, jasná věc.

  Sim City: těžce Pay2Win, nemá smysl řešit

  Za mě např. Sine Mora, Machinarium, Baldur’s Gate, SW:KOTOR, atd.

  Safra, dost PC předělávky, fakt je PC hraní tak na úbytě? :-)

  • Lukecz (neregistrovaný)

   Ne, naštěstí ne, jinak už bych na mobilech hrál taky. Takhle mám hry na mobilu jenom jako doplněk v nouzi a zbylých 99% hraní jedu na PC. Bez Pay2Win, pro dospělé, s pořádným příběhem a grafikou, prostě kam se mobily hrabou ;-)

 10. elpe (neregistrovaný)

  Na WP som skusil kopec hier,no nakoniec mi v L920 ostali len Angraci, Rayman a Leo’s Fortune… hlavne posledna je fajn a to som zmienku o nej nenasiel ani na fore..

 11. Na androidu jedu jen Sudoku, na iphonu nic… ale pokud by nekdo vedel o podobne hre jako byla na PC Commnand & Conquer a na PSP Wipeout Pure ci Dexter, dal bych si rict. PSP hry jsem zkousel pres emulator, neni to spatne, ale taky to neni ono.

  Jinak bych tu cekal vice recenzi na hry, byt moc nehraju. Ale prece jen, tim Jiri zacinal a vlastne cela smartmania taky.

  • Dobrá RTS ala C&C na IOS je např Land Air Sea Warfare, alternativa k Wipeoutu je AG drive

  • Obávám se, že WipeOut svým formátem přesahuje platformu mobilů a tabletů. Jeho kouzlo je přeci jen ve zvládnutí pilotáže a ovládání, na to je tam tak 10 čudlů, né-li více, na telefonu cokoli „obdobného“ je defakto degradováno na „tunel vlevo/pravu a vystřelit“, defakto endless run, který má konec.

  • Zase na telefonu je ovladani gyroskopem

  • Pravda, ale nejedná se zrovna o nejpřesnější ovládací prvek:), navíc jsou na trhu borci, co to umí zprznit (např. Vodafone Smart něco), takže se na to nedá úplně spolehnout. Zkoušel jsi to někdy? Já ano, ať už u auta nebo lodě (vesmírné) a vždy jsem utekl zpět k čudlům.

   Navíc např. jízda v MHD ti kecá do řízení:)

  • Resp. nejen nejpřesnější, ale i nejrychlejší. Obávám se, že v třídě Phantom (nebo těch zkrátka rychlejších) se jedná doslova o nepoužitelný HID:) Tam jasně vládne veselá tyčka, ať už do ruky nebo v podobě páčky.

 12. Jindřich Veselý

  Tento článek sem neměl číst. Jakmile sem si nainstaloval Soda Dungeon tak moje pracovní nasazení šlo na nulu abych se za 5hod nonstop hrani dostal na 261 lvl. :D

 13. Asphalt 8 ma prestal bavit, to uz radsej 7cku.. Odkedy ale pridali novu menu, som to prestal hrat.

  Co sa tyka SimCity, tam je problem podla mna store, teda HQ, ak chcete kupit nejaku surovinu, alebo komponent na rozsirenie mesta ci skladu, to je uplne umenie… neustale „no longer…“ bla, bla… Hram to ale vytaca ma, to same plati o specifickych komponentoch z letiska na francuzske, japonske a anglicke domy.

 14. Ja už rok drtím Real Racing 3 a som na Level 145. A plná spokojnosť.. + som aj prispel pár eurami tvorcom za snahu. A neľutujem.

  • athmoss (neregistrovaný)

   Tiez som prepadol RR3, momentalne level 50. Stale riesim, podla coho si vybrat racing team? Zatial v ziadnom nie som

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).