Domů » Články » SMARTmania.cz doporučuje: Nejoblíbenější hry našich redaktorů

SMARTmania.cz doporučuje: Nejoblíbenější hry našich redaktorů

Kdo si hraje nezlobí, říká se. V našem dalším, tentokrát trochu speciálním díle redakčního seriálu, se podíváme na nejoblíbenější herní tituly všech členů naší redakce. Tak pojďme na to :)

S nástupem chytrých telefonů a tabletů se stalo mobilní hraní obrovsky populární, o čemž svědčí i vysoká kvalita samotných titulů. Mobilní hry dnes disponují špičkovou hratelností, skvělou grafikou, pestrým obsahem a často i poutavým příběhem – dokáží zkrátka zabavit na dlouhou dobu a hrát se dají prakticky kdykoliv a kdekoliv.


Výběr nejoblíbenějších her naší redakce

A vzhledem k tomu, že si rádi hrajeme i my v redakci, rozhodli jsme se pro vás připravit přehled titulů, které nás nejvíce baví. Každý redaktor dostal za úkol vybrat jednu hru, která si ho v poslední době získala. Budeme také rádi, když nám do komentářů napíšete, který titul si získal vaše srdce.

Jakub Karásek, Asphalt 8: Airborne

Velkou část mého cestovního i záchodového času v posledních měsících trávím ve hře Asphalt 8. Tenhle titul mi již uzmul více než 315 hodin života a troufám si tvrdit, že s 95 vesměs hotovými auty (max i pro) a téměř osmi tisíci vyhranými závody se v žebříčku českých hráčů nacházím hodně vysoko. Asphalt 8 mě baví díky skvělé hratelnosti a díky online eventům, které se každý (druhý) den obměňují.

 

Bohuže, v poslední době si z Asphaltu Gameloft dělá doslova dojnou krávu a každé nové auto ve hře je až nesmyslně drahé a jeho vylepšování ještě dražší. Z tohoto důvodu přemýšlím o tom, že pověsím závodní kariéru na hřebík. Hned po tom, co skončí středeční Apex Wednesday Event. Nebo sobotní Multiplayer Cup. Nebo…

Odkaz na Google Play Odkaz na App Store Odkaz na WP katalog

Richard Streit, Monument Valley

Ačkoliv mě s postupujícím věkem opouští herní vášeň a smartphone stále častěji používám jako pracovní nástroj, ve volných chvílích rád potrápím mozkové závity ve hře Monument Valley. Dle mého názoru se jedná o jednu z nejlepších logických hříček, které si můžete na mobilních zařízeních zahrát. Vaším úkolem je provést princeznu Idu jednotlivými úrovněmi, jejichž grafika staví optických klamech a změnách perspektivy.

 

Každá lokace představuje část stavby, jejíž složitost a rozloha narůstá s vaším postupem. Vše podtrhuje zajímavý příběh a harmonická hudba. Pokud nepatříte mezi příznivce akčních her, kde ničíte nekončící davy zombie a naopak hledáte oddechovou záležitost, u níž je třeba trochu přemýšlet, Monument Valley můžu s klidným svědomím doporučit. Zamrzí pouze nepříliš složité hádanky a krátká herní doba, která vás bude nutit hru opakovat stále dokola.

Odkaz na Google Play Odkaz na App Store

Ruslan Botsyurko, Hitman: Sniper

 • Platformy: AndroidiOS
 • Cena: 180 Kč pro Android, 135 Kč pro iOS

Hra Hitman: Sniper může vypadat na první pohled jako nudná střílečka, která vás po chvilce přestane bavit, a tomu pocitu nepřidá ani fakt, že se všechny mise odehrávají na stejné scenérii tří různě velkých vil, po kterých se zdánlivě náhodně pohybují hosté a hromada stráží. Ve skutečnosti ale hra nabízí nekonečný prostor pro vytváření vlastní taktiky, vyzkouší si hráčovu agilitu i jeho postřeh a spoustu legrace si užijete při objevování různých možností interakce s okolním prostředím (například prostřelením generátoru na střeše způsobíte elektrický zkrat, který zabije kolemjdoucího strážce jakmile šlápne do louže vedle generátoru).

 

Hitman: Sniper sice nabízí možnost přikoupit si za reálné peníze lepší zbraň nebo odemknout všechny mise naráz, nicméně autory musíme pochválit za to, že k tomu hráče netlačí násilím jako jiní vývojáři a vy si tak můžete hru vychutnat v klidu a bez dalších investicí. Na druhou stranu, počáteční investice do hry není zrovna zanedbatelná.

Zdeněk Beran & Roman Vitámvás, Real Racing 3

 • Platformy: AndroidiOS
 • Cena: zdarma, obsahuje nákupy v aplikaci

Zdeněk: Pokud mám vybrat jednu mobilní hru, která mě vážně zaujala a zabavila na dlouhé hodiny, pak je mým jasným kandidátem třetí díl závodní série Real Racing. Od jejího vydání již uběhlo více než dva a půl roku, ale stále jde podle mého názoru o jednu z nejrozsáhlejších a nejlépe zpracovaných her, na které navíc vývojáři neustále pracují a přidávají další obsah.

 

Zatímco jiné tituly dohrajete během několika hodin do konce, v případě Real Racingu 3 jste i po odehrání 20 hodin v podstatě stále na začátku. Počáteční rozjezd mě odrazoval kvůli čekání na opravy aut, ale pokud svůj vozový park rozšíříte (a že je opravdu z čeho vybírat), můžete hrát v podstatě bez přestávky. Atraktivitě přidává i závodění se svými přáteli. Není totiž nic lepšího, než když ve svém oblíbeném sporťáku a na oblíbené trati pokoříte své přátele.

Roman: Díky NVidia Shield tabletu mám v mobilním zařízení celou řadu her, včetně těch portovaných z PC. Ale mojí stálicí a jasnou jedničkou v mobilním hraní je Real Racing 3. Je to dáno zejména skvělým grafickým zpracováním, široké nabídce licencovaných automobilů (momentálně 133) a to nejen současných, ale také historických, jejichž počet EA neustále rozšiřuje. Skvělá je možnost měřit své schopnosti s přáteli, jezdit online závody proti jiným hráčům, nebo založení a správa vlastního teamu.

Díky rozumně nastavenému „free to play“ modelu, si lze bez placení vyjezdit většinu modelů, případně splněním speciálních eventů získat některá prémiová závodní auta. Na rozdíl od arkádových závodů typu Asphalt 8 je Real Racing 3 mnohem blíže těm skutečným, také díky skvěle zpracovaným reálným závodním okruhům. Pokud jste Real Racing 3 ještě nezkusili, určitě mu dejte šanci.

Odkaz na Google Play Odkaz na App Store

Michal Javůrek, herní série The Room

 • Platformy: Android, iOS
 • Cena: 1. díl 29 Kč, 2. díl 56 Kč, 3. díl 135 Kč

Už od dětství jsem velkým fanouškem logických her. Nejvíce mne v posledních letech oslovila herní série The Room od vývojářského studia Fireproof Games. Samotný princip je přitom velice jednoduchý, ale provedení – grafické i zvukové, je doslova na mistrovské úrovni. Vaším cílem je řešit záhadné hádanky, rébusy a skládačky v nejrůznějších místnostech.

 

Často je nutné soustředit se na detaily a věnovat jim patřičnou pozornost. Často malý kousek „něčeho“ může vyřešit velkou skládačku. V některých případech tituly dokážou velice slušně potrápit mozkové závity. Už u prvního dílu hra zaujala fantastickou grafikou, proto se není čemu divit, že hardwarové nároky nejsou nejmenší. Unikátní jsou také animace jednotlivých strojů, které se po složení efektně rozpohybují a odemknou vám postup k dalším rébusům.

Odkaz na Google Play Odkaz na App Store
The Room

Majitelům iPhonů a iPadů aktuálně závidím třetí díl The Room, který naštěstí na Androidu vyjde 11. ledna. Pokud si The Room chcete vyzkoušet, je nejjednodušší cestou koupit si první díl za necelých 30 Kč. A pokud vás bude bavit, můžete si pak sbírku rozšířit o další pokračování.

Odkaz na Google Play Odkaz na App Store
The Room Two

Odkaz na App Store
The Room Three (pro Android vyjde 11. ledna)

David Preiss, Smash Hit

 • Platformy: Android, iOS
 • Cena: zdarma, obsahuje nákupy v aplikaci

V principu se jedná o velmi jednoduchou hru; stačí pouze dotykem házet kovové koule do krystalů, za jejichž zničení je odměnou více koulí do zásobníku. Její provedení je však precizní – herní zážitek doplňuje krásná grafika a skvělá hudba. Pokud si chci odpočinout, jedná se o velmi příjemnou hru, která mě však stále udržuje v určitém napětí, mění se totiž jak rychlost, tak i prostředí; to se například otáčí, a gravitace působí jinými směry, čemuž je třeba přizpůsobit i vrhání koulí.

 

Smash Hit je tedy jednoduchá hra, která je však stále výzvou, u které je potřeba trošku přemýšlet. Za dodatečných cca 60 Kč si pak můžete zakoupit plnou verzi, která odemkne další herní módy spolu s možností pokračovat po „smrti“ od checkpointu.

Odkaz na Google Play Odkaz na App Store

Martin Pavlović, Hearthstone Heroes of Warcraft

 • Platformy: AndroidiOS
 • Cena: zdarma, obsahuje nákupy v aplikaci

Na příchod této karetní hry pro mobilní zařízení jsem se velice těšil. Od dubna letošního roku je Hearthstone možné hrát v podstatě kdekoliv, přičemž postačí i pomalé (avšak stabilní) připojení k internetu. Jde o velmi návykovou záležitost, kdy jedna hra zabere zhruba mezi pěti až patnácti minutami. K dispozici je několik režimů a široká kolekce karet, kterou je bohužel pro ty, kteří chtějí hrát bez investic, v současnosti poměrně těžké nasbírat. Pokud nicméně netoužíte v ranked módu dosáhnout legendárního hodnocení a prostě se jen bavit, pak se bez mikrotransakcí obejdete.

 

Princip je poměrně jednoduchý, vyberete si jednoho z devíti hrdinů a hra vás následně spojí s náhodným protivníkem (či kamarádem). Každý z vás začíná se třiceti životy, stejným počtem karet v balíku a jedním mana krystalem, přičemž každé kolo vám přibude další. Vaším úkolem je zlikvidovat protivníka dříve, než se jemu podaří zničit vás. Můžete hrát jak rychlé balíky, s nimiž lze s trochou štěstí vyhrát v pátém kole, tak i pomalé, kde se partička protáhe klidně na dobrých dvacet minut. Hardwarové nároky nejsou úplně nízké a počítejte, že minimem je procesor Qualcomm Snapdragon 400 či ekvivalentní a 1GB operační paměti.

Odkaz na Google Play Odkaz na App Store

David Šantora, Soda Dungeon

 • Platformy: AndroidiOS
 • Cena: zdarma, obsahuje nákupy v aplikaci

Na mobilní hry nemám příliš mnoho času, ale když už ano, tak nudu na mobilu zabíjím spíše četbou a jsem rád, že si najdu chvilku na klasické PC hry typu Zaklínač 3. Přesto mě v posledních dnech zaujala hra Soda Dungeon. V retro grafickém kabátku na vás autoři vybalí jednoduchou RPG hru, kde nejste hrdinové vy, ale kde si hrdiny najímáte v hospodě. S nimi poté podnikáte výpravy do zatuchlých kobek a svádíte boje na tahy s gobliny, divokým obživlým mečem, či s trolly.

Kouzlo celé hry tkví ve skutečnosti, že hrdinů je několik typů a každý z nich má rád jiný druh sodovky. Vaším úkolem je tedy v první řadě zvelebovat hospodu, to přitahuje různé druhy hrdinů s rozličnými schopnostmi (zloděj, mág, léčitel, bojovník…) a s nimi následně svádíte samotný boj s obyvateli zatuchlých dungeonů.

 

Čím hlouběji se v dungeonu dostanete, tím zajímavější je loot z příšer a vy tak své najaté hrdiny můžete na každý další boj lépe a lépe vybavit. V dungeonech totiž nacházíte meče, štíty, brnění, kouzelné hůlky, artefakty a další zajímavé věci. Boje, které probíhají na tahy,  se z počátku jeví jako velmi jednoduché, ale s přibývajícími schopnostmi a artefakty se stávají více komplexní. Pokud vás samotné boje bavit nebudou, můžete je nechat na automatice a starat se tak pouze o zvelebování hospody a obchodovat s nalezenými věcmi u místního lichváře.

Velmi pozitivní vlastností hry je navíc styl nákupů. Sice si vše můžete koupit za reálné peníze, zároveň ale platí také pravidlo, že vše jde koupit za jednotnou měnu ve hře. Hra vás díky tomu nijak nepenalizuje, nemusíte čekat až se naplní jakési body pohybu a vy můžete hrát. Nic takového. Hrajete bez omezení, dvě minuty, půl hodiny. Kdykoli vás napadne, žádný herní model PayToWin. Jednoduše výborná hra na zabití času kdykoli budete potřebovat.

Odkaz na Google Play Odkaz na App Store

Jiří Hrma, SimCity: BuildIt

 • Platformy: AndroidiOS
 • Cena: zdarma, obsahuje nákupy v aplikaci

Když jsem v prosinci loňského roku psal recenzi na nově vydanou strategii SimCity: BuildIt, netušil jsem, že se pro mě stane jednou z nejoblíbenějších mobilních her. Hraju průběžně, ale vždy se těším na nový update od vývojářů, který do hry přidá nové funkce či budovy. Zpočátku mě nebavilo zdlouhavé čekání, které bylo potřeba pro získávání surovin a následnou stavbu budov, tedy za předpokladu, že jste se nechtěli nechat chytit do in-app nákupů.

 

Pokud ale přijdete na vhodnou strategii, užijete si SimCity i bez mikrotransakcí. Na tomhle titulu mě baví jeho rozmanitost – k dispozici máte obrovské množství budov či speciální instituce, bez kterých by vaše město nefungovalo, bonusové stavby, které zvyšují spokojenost obyvatel (Eifellova věž, Empire State Building, Big Ben, Socha Svobody…) a spoustu dalších objektů. Moc pěkně vypadá také grafika, detaily města jsou moc hezky zpracované. Po dosažení určitého počtu obyvatel můžete vybudovat přístav, letiště či speciální věž pro vyvolávání katastrof, za jejichž realizaci paradoxně získáváte cenné klíče pro vaše město.

A když vás nebude bavit stavba budov, lze se pustit do rozšiřování pozemků či obchodování s ostatními online hráči. Způsobů, jak se v SimCity zabavit, tedy existuje celá řada. Měřítkem úspěchu je vám nejen zvyšující se level vás coby starosty, ale také počet obyvatel.

Odkaz na Google Play Odkaz na App Store

Redakce

Redakční profil SMARTmania.cz. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se nám na e-mail redakce@smartmania.cz.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
32 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments