Dell XPS 13: nová generace oblíbeného počítače přináší inovovaný design a obří výdrž

dell xps 13 1

Společnost Dell obvykle přichází s inovacemi hned zkraje roku, a ani letošek není výjimkou. Dell včera představil několik zajímavých produktů, mezi nimi i novou generaci oblíbeného ultrabooku XPS 13.

Dell XPS 13: tenčí tělo, tenčí rámečky

Počítač byl přepracován zcela od základů, dočkali jsme se nového designu, který je patrný na první pohled; novinka láká na tenčí tělo a také na zcela nový InfinityEdge disple s tenkými rámečky na všech čtyřech stranách. Displej má úhlopříčku 13,4“, poměr stran 16:10 a pokrývá čelní stranu z 91,5 %. Na výběr budou dvě varianty rozlišení – Full HD nebo 4K, obě dvě podporují technologii Dolby Vision HDR.

Introducing the New Thinner and Smaller Dell XPS 13 Laptop (2020)

Designovým změnám neunikla ani klávesnice, jednotlivé klávesy mají být o 9 procent větší, trackpad narostl o 17 procent. I přesto se ale počítač jako celek zmenšil, má rozměry 295,7 × 198,7 × 14,8 mm, jeho hmotnost činí 1,2 kg (1,27 kg u varianty s dotykovým panelem). Tělo počítače je z vnější strany vyrobeno hliníku, vnitřní strana je z uhlíkového vlákna, a to buď v černé nebo bílé barvě.

xps 13 2020 2

Obrovské množství konfigurací

Dell XPS 13 tradičně přináší velké množství variant, které lze naklikat v konfigurátoru. Kromě displeje lze vybrat procesor, RAM, úložiště i možnosti zabezpečení. Osazena je desátá generace procesorů Intel Core (i3, i5, i7), na výběr je 4, 8, 16 nebo 32 GB RAM a úložiště může mít kapacitu až 2 TB s možností dalšího rozšíření paměťovou kartou. Zabezpečení může být řešeno jak infračervenou kamerou, tak čtečkou otisků prstů zabudovanou ve vypínacím tlačítku.

dell xps 13 2

Na těle počítače dále najdeme dvojici 2,5W stereoreproduktorů, 2 porty Thunderbolt 3 (USB-C) a sluchátkový jack. Výrobce k počítači do balení přikládá adaptér z USB-C na USB-A. Bezdrátovou konektivitu zajišťuje Wi-Fi 6 a Bluetooth 5.

Obří výdrž

Dell XPS 13 má nabídnout působivou výdrž na jedno nabití, kterou zajišťuje 52WHr baterie; výrobce slibuje až 19 hodin při práci, byť přesný scénář využití neznáme. Na počítači může běžet systém Windows 10 ve verzích Home a Pro, popř. Ubuntu.

dell xps 13

Cena a dostupnost

Dell začne svůj nový počítač prodávat příští týden, cena startuje na tisíci dolarech (asi 22 700 korun bez DPH), verze s Ubuntu dorazí měsíc později a bude překvapivě o 200 dolarů dražší (celkem asi 27 300 korun).

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku