Dell XPS 13: nová generace oblíbeného počítače přináší inovovaný design a obří výdrž

dell xps 13 1

Společnost Dell obvykle přichází s inovacemi hned zkraje roku, a ani letošek není výjimkou. Dell včera představil několik zajímavých produktů, mezi nimi i novou generaci oblíbeného ultrabooku XPS 13.

Dell XPS 13: tenčí tělo, tenčí rámečky

Počítač byl přepracován zcela od základů, dočkali jsme se nového designu, který je patrný na první pohled; novinka láká na tenčí tělo a také na zcela nový InfinityEdge disple s tenkými rámečky na všech čtyřech stranách. Displej má úhlopříčku 13,4“, poměr stran 16:10 a pokrývá čelní stranu z 91,5 %. Na výběr budou dvě varianty rozlišení – Full HD nebo 4K, obě dvě podporují technologii Dolby Vision HDR.

Designovým změnám neunikla ani klávesnice, jednotlivé klávesy mají být o 9 procent větší, trackpad narostl o 17 procent. I přesto se ale počítač jako celek zmenšil, má rozměry 295,7 × 198,7 × 14,8 mm, jeho hmotnost činí 1,2 kg (1,27 kg u varianty s dotykovým panelem). Tělo počítače je z vnější strany vyrobeno hliníku, vnitřní strana je z uhlíkového vlákna, a to buď v černé nebo bílé barvě.

xps 13 2020 2

Obrovské množství konfigurací

Dell XPS 13 tradičně přináší velké množství variant, které lze naklikat v konfigurátoru. Kromě displeje lze vybrat procesor, RAM, úložiště i možnosti zabezpečení. Osazena je desátá generace procesorů Intel Core (i3, i5, i7), na výběr je 4, 8, 16 nebo 32 GB RAM a úložiště může mít kapacitu až 2 TB s možností dalšího rozšíření paměťovou kartou. Zabezpečení může být řešeno jak infračervenou kamerou, tak čtečkou otisků prstů zabudovanou ve vypínacím tlačítku.

dell xps 13 2

Na těle počítače dále najdeme dvojici 2,5W stereoreproduktorů, 2 porty Thunderbolt 3 (USB-C) a sluchátkový jack. Výrobce k počítači do balení přikládá adaptér z USB-C na USB-A. Bezdrátovou konektivitu zajišťuje Wi-Fi 6 a Bluetooth 5.

Obří výdrž

Dell XPS 13 má nabídnout působivou výdrž na jedno nabití, kterou zajišťuje 52WHr baterie; výrobce slibuje až 19 hodin při práci, byť přesný scénář využití neznáme. Na počítači může běžet systém Windows 10 ve verzích Home a Pro, popř. Ubuntu.

dell xps 13

Cena a dostupnost

Dell začne svůj nový počítač prodávat příští týden, cena startuje na tisíci dolarech (asi 22 700 korun bez DPH), verze s Ubuntu dorazí měsíc později a bude překvapivě o 200 dolarů dražší (celkem asi 27 300 korun).

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku