Domů » Bleskovky » Dell představil jako první na světě 17palcový notebook 2 v 1: Nové řady Inspiron pro studenty až po firmy

Dell představil jako první na světě 17palcový notebook 2 v 1: Nové řady Inspiron pro studenty až po firmy

Zatímco se společnost Asus chlubila se svými novými notebooky, které chtějí konkurovat tenkým MacBookům, Dell představil zcela nové řady zařízení 2 v 1 Inspiron 3000, 5000 a 7000. Ceny začínají na příjemných 249 dolarech (přibližně 6 000 Kč).

Pozornost upoutal především největší z modelů, který má úhlopříčku rovných 17 palců, a jedná se tak o první zařízení 2 v 1 na světě s takto velkým displejem. Do vínku nového notebooku se dostala speciální infračervená kamera umístěná hned vedle kamerky na videohovory. Ta má podporovat funkci Windows Hello, která rozpozná váš obličej a dostane vás do systému bez nutnosti zadávat manuálně své heslo.

Hardwarový základ je většinou stejný. Zahrnuje Full HD rozlišení, USB 3.0 pospolu s USB Type-C, podsvícenou klávesnici, kovové šasi, Wi-Fi 802.11ac, Precision touchpad a disk SSD. Záleží však na vašich preferencích, konfigurací je spusta.

Pro mnohé může být 17 palců až moc, proto Dell připravil i verze s 13 a 15palcovými displeji, ve kterých, stejně jako u 17palcové varianty, tikají nejnovější procesory 6. generace (Skylake) od společnosti Intel. Všechny zmíněné modely řady Inspiron 7000 startují na ceně 749 dolarů (přibližně 18 000 Kč) a dostupné budou v průběhu června.

Pro studenty nebo nenáročné uživatele je k dispozici notebook 2 v 1 Inspiron 11 3000, a jak název napovídá, jedná se o 11palcový model se základním rozlišením displeje 1366 x 768 pixelů. Dále na stroji naleznete USB 3.0, HDMI port a čtečku paměťových karet. Zamrzí absence infračervené kamerky a použitého procesoru Intel Core M3 (v nejvyšší konfiguraci), který nemusí stačit na běh náročnějších aplikací, ale to částečně omlouvá cena, která začíná na 249 dolarech (cca 6 000 Kč). 11palcová varianta se dostane na pulty Spojených států a Číny už 2. června a k nám dorazí o něco málo později.

V případě, že hledáte zařízení 2 v 1 s menší obrazovkou a podporou Windows Hello, můžete sáhnout po 13 nebo 15palcových verzích řady Inspiron 5000. Infračervená kamera je však volitelnou součástí a základní verze ji neobsahuje. Potěší možnost konfigurace RAM pamětí až do velikosti 16 GB. Prodej je, stejně jako v případě levného 11palcového modelu, naplánován na 2. června.

Řada Inspiron 5000 ještě navíc obsahuje volitelné varianty 15 a 17palcových notebooků 2 v 1 s možností volby mezi procesory Intel nebo AMD, a stejně tak je zde možnost výběru konfigurace 15palcového modelu s infračervenou kamerou. K dispozici budou i různé barvy a DVD či Blu-ray mechanika. Dell ceny těchto dvou verzí blíže nespecifikoval a na trh se mají dostat s menším zpožděním v průběhu letošního roku.

Dell Inspiron 17 7000 2-in-1: World's First 17-inch Convertible

Xaver Jandura

Milovník „road trip" cestování a exotického jídla, velký fanoušek a zároveň kritik Apple zařízení, rád boxuji, cvičím jógu a přemýšlím u sklenky vína.

23 komentářů

 1. qwerty (neregistrovaný)

  Fajn, ale nechapu proc kazdy notebook musi vypadat jako Macbook.

  • Horacius (neregistrovaný)

   Můžu se zeptat, co na tom vypadá jako MacBook?
   Konstrukce – ne; klávesnice – možná trochu podobná, ale ne; touchpad – podobně, displej – ne
   USB – ano ;-)

 2. Chupacabra (neregistrovaný)

  Strilecek z prvni osoby bylo vzdycky jako hub po desti. Nektere vsak bohuzel nebyly schopny odolat zubu casu a takrka se na ne zapomnelo. Vice

 3. Ty voe (pardon, redakce) tohle hraničí s demencí. Ne není to USB 3.0, ale USB-A (teď jsme to spolu opravovali u Asusu……..). Ne, není to 2in1, ale konvertibl. Pakárna, pakárna, pakárna.
  Když něčemu nerozumíte, neumíte se v tom posunout, tak to nedělejte.

  • Xaver Jandura

   Slovy výrobce: „2 v 1, USB 3.0.“

   • Tohle také nechápu. Další pakárna. Někdo jiný to říká blbě, my to budeme říkat blbě, bude z toho fakt. Ach jo…

   • Jakub Karásek

    Mohli bychom Vás Uni požádat o přesnou definici zařízení 2v1 a konvertiblů opřenou o nějaký věrohodný pilíř (technická norma, evropská směrnice, nařízení, cokoliv…)?
    Podle mě se jedná o zcela stejnou kategorii, tedy zařízení, které lze používat více způsoby – např. jako notebook či jako tablet.
    Do kategorie 2v1 jsou snad ve všech eshopech (např. Alza [odkaz] nebo CZC [odkaz]) i na stránkách výrobců (např. Dell [odkaz]) zařazena veškerá zařízení, jejichž displej lze odepnout či obtočit kolem klávesnice, proto nevidím důvod, proč tyto nové Delly jako 2v1 neoznačovat. Díky za odpověď.

   • Jakub Karásek: Uvidím, nevím, možná na to stačí selský rozum. Co ta opakovaná pakárna s konektory? Zde se nějak zapomnělo vyjádření. Díky za odpověď.

   • rob (neregistrovaný)

    Co je to za blba ten uni. Nevi ale bude se tu hadat a chytat za slovicka:(

   • Jakub Karásek

    Situace kolem konektorů je pakárna už od prvopočátku a stěžovat si můžete nejen u nás, ale především u výrobců základních desek. Namátkou jsem otevřel několik jejich stránek, klikl na nějaké konkrétní desky a po cimrmanovsku jsem si dělal čárku pokaždé, kdy zaznamenám výraz USB-A. Ani jednou přátelé!
    Gigabyte [odkaz]
    Asus [odkaz]
    MSI [odkaz]

    Všude jen USB 2.0, případně 3.0, jelikož název specifikace USB je pro tvar konektoru historicky vžitý a označují jej tak úplně všichni.

    Můžeme s tím nesouhlasit, můžeme proti tomu protestovat, ale je to asi tak jediné, co s tím můžeme dělat.

   • rob (neregistrovaný)

    Jedna definice z recenze na techradaru:
    „A 2-in-1 laptop , or hybrid notebook, is a device that can serve as both a laptop and a tablet, either in a detachable design that sees the touchscreen doubling as a tablet, or a convertible approach in which the notebook’s hinge rotates 360 degrees for a similar effect.“

    Myslim ze neni vubec pochyb ze to tenhle Dell splunuje, 2v1 je proste nadmnozina konvertiblu.

   • Jakub Karásek: Díky, ano já vím. Jasně, vše to jsou walkmany, ipody, tatrovky, noebooky, ssd, atd. atd.
    ALE, to se bavme na úrovni „blesku či idnesu“, psáno neodborným redaktorem za pár korun s úkolem „včera ten článek o fotbalu byl fajn, teď hoď něco o noteboocích“ a ne proboha na specializovaných periodikách o HiFi, autech nebo IT….:/
    To jsem tak mimo, když zde očekávám nějakou úroveň o „smart“ věcech (a i zde se dost bojuje, viz to extempore u Motoroly Force), PC zde beru jako zpestření, ale opakovaně ukazujete, že to není vaše parketa (a vlastně ani nemá být). A když se na něco poukáže, tak to popudí. Hmmm

   • rob (neregistrovaný): Souhlasím a částečně tak beru svá slova zpět. 2in1 asi opravdu postupem času vyprofiloval jako nadmnožina konvertiblu. Nadmnožinou je ale pak ale laptop (nepřesně notebook) a nad tím je PC. Takže proč rovnou nepsat „Dell uvedl PC“? Nebo to psát kvalitně a prostě na první dobrou definovat, o čem si budu číst.
    Mě např. 2in1 prakticky nezajímají, je to mizerná konstrukce, atd. Konvertibl je značně praktičtější věc, jenže po přečtení nadpisu bych přišel o zajímavý informační zdroj o konvertiblech, které jsou pro mě zajímavější.
    A o to tu jde, informační hodnota.
    A sorry, přečíst si „je to PC s USB 3.0“, když zgeneralizuji běžnou produkci o laptopech (desktop si tady snad ani nepamatuji) zde, je to v podstatě úplně zbytečná věc.

   • Jakub Karásek

    Cožpak samotný výrobce (základní desky, počítače…) nemá splňovat vysokou (ba vůbec nejvyšší) úroveň znalosti o věcech, které sám nabízí? Jsou prostě věci, které jsou natolik zažité, že by technicky správné označení jenom mátlo, 99% lidí si pod USB-A nepředstaví zhola nic.

    Mimochodem ze zvědavosti jsem klikl na technickou specifikaci iMacu a myslíte si, že Apple zmiňuje nějaké USB-A? NE!
    Čtyři porty USB 3 (kompatibilní s USB 2)
    [odkaz]

   • Jakub Karásek

    „Mě např. 2in1 prakticky nezajímají, je to mizerná konstrukce, atd. Konvertibl je značně praktičtější věc, jenže po přečtení nadpisu bych přišel o zajímavý informační zdroj o konvertiblech, které jsou pro mě zajímavější.“

    To je váš subjektivní názor, já osobně zase odsuzuju „konvertibly“, neboť podle mě by chtěl s tabletem vážícím víc než 1 kg pracovat jen blázen. Odepínatelná zařízení jsou mnohem univerzálnější, zvláště pak, dovedou-li displej v klávesnicovém doku otočit.

    Je to ale pochopitelně věc názoru, a proto se přikláním k souhrnnému označování všech těchto zařízení jako 2v1.

   • Jakub Karásek: No nevím, např. u Ethernetu neopomněli specifikovat RJ-45 konektor, toto je asi pro 99% lidí více uchopitelný pojem, než USB-A:)
    Pokud následně půjdu kupovat kabel, chtě nechtě se budu zabývat typem konektoru, to není žádný sprosté slovo, je to zcela běžná specifikace, která je součást produktu.
    Zvláště dnes, kdy je zcela aktuální USB-C (a protokoly skrz) je více než na místě se zabývat i konektorem USB-A, teď je paradoxně nejvhodnější doba „na to nekašlat“.
    I Apple umí naprosto vzorně specifikaci, např.:
    [odkaz] (tedy skoro, ten pojem nabíjecí je nesmysl, je i datový).

   • Jakub Karásek: ano, je to subjektivní názor, však ne náhodou tam je „Mě např…..“:) Nechci nikomu vnucovat, co je víc, zda konvertibl nebo 2in1, různé potřeby, různé preference.
    Mam 3 nebo 4 tablet, nikdy jsem s ním nepracoval. Prostě někde leží nebo je opřený a něco ukazuje. A právě tady je kámen úrazu, 2in1 mají prachbídnou ergonomii pro naprosto základní pozici „leží to na stole“, kdy je těžiště příliš vysoko, takže buď to má mizerné úhly naklopení nebo to přepadává na displej (resp. výrobce dá prostě mizerný úhel).
    Takže na stole je 2in1 s kompromisem, v ruce je to s kompromisem (i samotný tablet je furt dost hmotná věc, na držení je prostě určen mobil). Takže dva kompromisy. Zato konvertibl je na stole bez kompromisů a na držení v ruce je to prakticky stejný opruz jako jakýkoli jiný 10″ palec tablet (o 13-17″ se už vůbec nebavme).
    A já se přikláním k souhrnnému označení PC, to už je stejná pakárna. Stejně to budu muset rozkliknout a studovat, o čem ten článek vlastně je.

   • A jak je 2in1 na nic v místnosti (na stole), tak je na nic i v terénu (v ruce). To je furt, chci tabletit, vyndat tablet z tašky, odepnout klávesnici (opravdu to nebudu držet jak partituru při opeře), někam s klávesnicí, jo do tašky. Dotabletuju vyndat klávesnici, nacvaknout (chrání to displej obecně, navíc klávesnice by sama pěkně likvidovala tablet v tašce volně vedle něj), dát do tašky.
    Tohle mě přestalo hodně rychle bavit. Na nic doma, na nic v práci, na nic mezi.

    Konvertibl, vytáhnu, překlopím (v zásadě úplně stejný úkon jako např. smart cover u iPad, prostě jakýkoli kryt displeje), tabletí, překlopím zpět (jako kryt displeje), vrátím do tašky. Jsme s pohodlím užívání úplně někde jinde.
    Doma ok, v práci ok, mezi ok.

   • Uz nam tu chyba len Johny aby tu vysvetlil ze slovo „konvertibl“ neexistuje :D

 4. LivingLegend

  Mám dotaz, jak může být home řada (Inspiron) určena pro firmy? pokud nevím jaká řada pro firmy je od Dellu tak to zjistím podle dockportu. (nápověda, home je nemá)

 5. Tak jestli za 6k můžeme mít laptop s Core M místo dosavadního šíleného Atomu (který je dle Intelu odpískaný jen pro mobily), tak paráda. Ten stesk po případném nedostatku výkonu ve světle náhrady za Atom je skoro až k pousmání:)
  ALE, a tady jsem asi hodně mimo a nechtěli bych nějak polemizovat nad prací redakce (vše dělá správně že), ale pokud koukám, tak M3-6Y30 (jediný model M3?) si Intel cení na cca 250babek. Tahle laptopová řada u Dellu začíná na 250babkách. E? Co přehlížím?

  • Xaver Jandura

   Verze s Core M u řady 3000, tedy ta nejvyšší možná, je za nějakých 450 dolarů. Za 250 dolarů je jen Celer N3060. Tedy to je těch 200 dolarů navíc pro Intel.

   • Já si také myslím, že za těch 250,- můžeme na tu „pomalou:)“ verzi s Core zapomenout…
    Tedy by měl někdo jiný říci, že ten článek je v tomto matoucí, já nemohu, páč tomu nerozumím:)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).