Domů » Bleskovky » Dell potvrzuje: Aplikace pro Windows 8 poběží i na konzoli Xbox One

Dell potvrzuje: Aplikace pro Windows 8 poběží i na konzoli Xbox One

Microsoftu se stále nedaři lákat vývojáře v takovém počtu, jaký by se libíl jemu i uživatelům jeho operačních systémů. Jedním z možných řešení, jak současnou situaci zlepšit, má být i jejich unifikované prostředí a programovací nástroje. Už dříve jsme vás informovali o tom, že aplikace pro Windows Phone budou sdílet podstatnou část kódu s těmi pro Windows 8/RT. Tím ale plány Microsoftu nekončí.

Aplikace určené pro Windows 8/RT budou zřejmě bez potřeby dalších úprav běžet také na očekávaném Xboxu One. Prozradila to společnost Dell, jeden z hlavních hardwarových partnerů Microsoftu, na stránkách svého internetového obchodu nabízejícího předprodeje této herní konzole.

Už z minulosti víme, že Xbox One poběží z velké části na kódu obsaženém ve Windows 8. Také vzájemnou kompatibilitu aplikací už Microsoft několikrát naznačoval, dosud ale nikdy nic oficiálně neprohlásil. Tímto odhalením se tak nejen potvrzují předchozí spekulace, ale vysvětluje se i jeden z důvodů, proč redmondský gigant trvá na prodeji Xboxu One včetně Kinectu. Jenom s gamepadem by se totiž programy určené primárně pro dotykové prostředí těžko ovládaly.

Miroslav Havlíček

5 komentářů

 1. +1

  větší rozšíření na víc platforem = víc aplikací.

 2. „Jenom s gamepadem by se totiž programy určené primárně pro dotykové prostředí těžko ovládaly.“

  Tato věta je nepravdivá, protože MS jednoznačně požaduje, aby se aplikace dala ovládat klávesnicí, myší a dotykově.

  Ano, s Kinectem to určitě půjde lépe než s gamepadem, ale aplikace nejsou primárně určeny pro dotykové prostředí. Windows Modern UI prostředí je nejen pro dotykáče.

  • Miroslav Havlíček

   Modern UI a aplikace v něm jsou primárně (nikoli výhradně) určeny pro dotykové ovládání. S klávesnicí a myší sice fungují, ale ergonomie takového používání pořád pokulhává.

  • Vaše tvrzení odporuje manuálům a požadavkům, které vydal samotný Microsoft.

  • Tady souhlasím s mcezou, nevím, jaké bude ovládání pomocí gamepadu, ale ovládání aplikací pomocí klávesnice a myši rozhodně nepokulhává. Já používám hybrida s W8.1 a na obrazovku matlám jen výjimečně, vlastně jen když odpojím obrazovku a jdu třeba probrouzdat net do postele. Aplikací pro „metro“ používám celkem dost.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).