Domů » Články » Dejte si pozor na levné telefony. Některé tajně volají do ciziny

Dejte si pozor na levné telefony. Některé tajně volají do ciziny

Českou republikou se v posledních dnech začal šířit nový fenomén. Zavirované telefony z výroby, bez vědomí majitelů, vytáčely drahá zahraniční čísla. Díky aktivnímu přístupu českých operátorů se podařilo šíření nakažených přístrojů zamezit.

Podvodu, jehož původ sahá pravděpodobně až do Číny, se v České republice dařit nebude. Díky velmi aktivní práci bezpečnostních expertů u jednotlivých operátorů, se podařilo problém identifikovat, všechny potenciálně ohrožené uživatele informovat a ve spolupráci s distributorem jim nabídnout výměnu telefonu.

V ohrožení jsou hlavně senioři

Bezpečnostní systémy českých operátorů začali bít na poplach v momentě, když se do jejich sítě začaly přihlašovat mobilní telefony značky myPhone Classic, které jsou určeny zejména pro starší zákazníky – seniory. Po několika hodinách v síti začal přístroj bez vědomí majitele vytáčet několik krátkých hovorů do destinací jako jsou Čad, Nigérie, Malawi, Senegal a další. Výše útraty přitom dosahovala relativně nízkých částek, okolo 200 Kč/měsíc, zřejmě aby nebyla tolik nápadná.

Je třeba říci, že telefony, které byly již z výroby nakaženy škodlivým virem, nepocházejí z oficiální distribuce českých mobilních operátorů a nedaly se koupit v jejich prodejnách. V oficiální distribuci by se podobné chování nemohlo objevit, neboť přístroje před zařazením do nabídky procházejí velmi přísným testováním,“ říká Jiří Grund, výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS).

Po odborném zkoumání přístroje z neoficiální distribuce došli bezpečnostní experti k závěru, že problém způsobuje malware, který je v přístroji uložený již z výroby. Vir se aktivuje po vložení SIM karty do telefonu a po připojení k datové síti. Přístroj si do paměti telefonu bez vědomí jeho uživatele natáhne malý soubor pravděpodobně s aktualizovanými telefonními čísly exotických destinací, které následně automaticky a bez vědomí uživatele vytáčí.

myPhone Classic: na tento telefon by si nejen senioři měli dát pozor

„Operátoři informovali pomocí SMS zprávy všechny potenciálně postižené uživatele, aby přístroj neprodleně reklamovali u prodejce, kde jej koupili. Jejich distributor pro ČR nabídl pro postižené zákazníky aktualizaci softwaru,“ dodává Jiří Grund, výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS), která na problém upozornila.

Telefony značky myPhone CLASSIC nikdy nebyly prodávány v prodejnách českých operátorů. Na trh je distribuují zejména nezávislí prodejci a e-shopy. Kupují si je zejména starší lidé – senioři. Aktuálně operátoři evidují ve svých sítích jednotky tisíc kusů mobilních telefonů této značky a typu, přičemž problém se prokazatelně vyskytl u zhruba 2 000 z nich. Telefon šlo pořídit za cca 600 Kč na desítkách e-shopů a prodejen. Speciální linka na distributora, který zajišťuje servisní úpravu telefonů je 466 734 100 (až 103), poškození zákazníci případně mohou využít e-mail myphone@myphone.cz.

Zákazníkům, kteří tento telefon využívají, rovněž doporučujeme zablokovat mezinárodní hovory u svého operátora a následně telefon u prodejce reklamovat.

Roman Hálek

Technologie 21. století mě inspirují a neustále popohání vpřed. Rád o nich píši a ještě radši je všechny zkouším. A pokud zrovna nesedím u klávesnice, s nadšením běhám, nebo se proháním na kole, a s nepatrně menším nadšením dálkově studuji vysokou školu.

6 komentářů

 1. Sofistikovaná drsňárna…

  • není nad nokii, mám pětku a 105 2017 a dobrý- Nokie začala opravdu dobře

 2. Docela drsny utok:

  1. Necekal bych utok z tak uboheho telefonu v dobe matlaplacek
  2. Kdo proboha ceka, ze nekdo neco takoveho pripoji k internetu
  3. Meli rozum a nesnazili se provolat desetitisice, ale mensi snadno prehlednutelne castky

  • Ty hovory nejsou přez internet … .

  • Ale k internetu se připojit MUSÍ!
   Potřebuje stáhnout/aktualizovat databázi čísel na která má volat.

 3. „V oficiální distribuci by se podobné chování nemohlo objevit, neboť přístroje před zařazením do nabídky procházejí velmi přísným testováním“

  To by mě stejně zajímalo, pokud by takové chování bylo už z výroby uloženo ve firmwaru hloupého telefonu a byla u něj nastavena nějaká sofistikovaná aktivace (nevím, třeba až po nějakém konkrétním datumu, po více než dvou měsících používání atd.), aby se to neaktivovalo při testování distributora, jak by na to ten distributor přišel…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).