Domů » Články » Czech VR Fest: V květnu v Praze proběhne festival virtuální reality

Czech VR Fest: V květnu v Praze proběhne festival virtuální reality

Praha se ve druhé polovině května promění v hlavní město virtuální a rozšířené reality. V prostoru Jatka 78 na pražské Holešovické tržnici se ve dnech 24. a 25. května na mezinárodní konferenci potká téměř 700 odborníků z celého světa. Kromě konference určené pro odborníky proběhne i festival pro širokou veřejnost. Fandové virtuální reality si tak budou moci na vlastní kůži vyzkoušet novinky od všech předních značek.

Češi byli a jsou ve vývoji nových technologií velmi silní. Myslíme si, že i v případě virtuální a rozšířené reality je potřeba chopit se všeho nového, zúročit zdejší potenciál a vytvořit správné podhoubí pro to, aby se centrem vývoje virtuální a rozšířené reality stala Česká republika,“ vysvětluje ředitel festivalu Martin Kotek důvody, proč se rozhodli akci uspořádat.

Chceme rozšířit a prohloubit spolupráci mezi průmyslem, vysokými školami, špičkovými vývojáři, výzkumnými institucemi i vládou,“ pokračuje dál. „Očekáváme, že na akci dorazí zhruba 700 odborníků a 4000 fandů z řad veřejnosti.

Akce, která vznikla pod záštitou místopředsedy vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavla Bělobrádka, proběhne v prostoru Jatka 78 v pražských Holešovicích 24. a 25. května. Odborníci z celého světa z řad výrobců, univerzit a výzkumníků představí své projekty.

photo_vr

Návštěvníci se tak dozví, jak se virtuální a rozšířená realita uplatňuje ve zdravotnictví při léčbě psychických poruch i při náročných operacích. Oblast služeb budou reprezentovat například virtuální obchody. „Na akci budou také simulátory. Od těch tradičních, jako jsou letecké nebo automobilové, až po takové, které vás nechají projít se bojovými oblastmi v Afghanistánu nebo po povrchu neznámé planety,“ popisuje Martin Kotek.

Představí se i projekty, ve kterých je virtuální a rozšířená realita aplikovaná na umění nebo na vzdělávání. „Doba, kdy si budou žáci moci prohlédnout živé šelmy přímo v učebně nebo se s headsetem projít po dně moře, není daleko,“ dodává Martin Kotek.

V části pro veřejnost si lidé budou moci vyzkoušet hardware i software od značek Oculus Rift, HTC Vive, SONY Playstation VR, Google, Microsoft, Samsung a mnoha dalších.

Na festival se ještě stále mohou hlásit vystavovatelé, dveře nemají zavřené ani další zajímavé projekty z oblasti rozšířené a virtuální reality – organizátory mohou zkontaktovat prostřednictvím formuláře na webových stránkách.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).