TOPlist

Counter-Strike 2: dočkáme se vydání pro macOS?

Propagační snímek hry Counter-Strike 2
  • Oblíbená multiplayerová střílečka Counter-Strike 2 se na macOS nedostane
  • Valve také aktualizací deaktivoval pro majitele Maců starší CS:GO
  • Až do prosince mohou žádat o vrácení peněz

Patrně nejznámější kompetetivní střílečkou z první osoby na světě je Counter-Strike. Původně modifikace pro legendární Half-Life se časem stala svébytnou hrou, která se svou slávou může směle vyrovnat původnímu titulu. Před nedávnem se „csko“ dočkalo vytouženého pokračování s prostým názvem Counter-Strike 2, které má za cíl nahradit extrémně populární Counter-Strike: Global Offensive a stát se jedničkou na poli skupinových multiplayerových stříleček.

Counter-Strike 2 nevyjde na Mac, CS:GO již není podporován

Jak ale vyplývá z vyjádření firmy Valve, která stojí za vývojem a distribucí Counter-Strike 2, hra nebude pro všechny. Nechat si zajít chuť musejí především majitelé zařízení s macOS, tedy všech počítačů od společnosti Apple. „Jak technologie kráčí kupředu, museli jsme učinit těžká rozhodnutí. Ta spočívají v ukončení podpory pro starší hardware, včetně DirectX 9 a 32bitových operačních systémů. Obdobně také nebudeme podporovat systém macOS. Dohromady totiž tyto skupiny hráčů tvořily méně než jedno procento aktivních hráčů Counter-Strike: Global Offensive,“ stojí v prohlášení. Counter-Strike 2 tak bude exkluzivně podporovat 64bitové verze Windows a Linux, na kterém stojí systém SteamOS.

Vydání hry Counter-Strike 2 minulý měsíc zároveň donutilo uživatele nainstalovat 26GB aktualizaci pro CS:GO, pakliže jej vlastnili. Majitelé počítačů s macOS se následně dozvěděli, že po aktualizaci je jejich hra nefunkční, přičemž možnost vrátit se na starší verzi není k dispozici. Valve alespoň každého hráče bude finančně kompenzovat, jestliže hrál CS:GO většinu času na macOS a pokud hrál CS:GO mezi spuštěním omezeného testu (22. březen 2023) a začátkem prodeje Counter-Strike 2 (27. září 2023). Nárok na vrácení peněz mají hráči až do prvního prosince letošního roku.Hráč z týmu teroristů střílí ze zbraně AK-47Nepřehlédněte

Counter-Strike 2 je tady! Pokračování legendární střílečky si může vyzkoušet úplně každý

Ačkoli se může zdát, že se zrušení podpory dotkne jen malé části majitelů, CS:GO hrají desítky milionů hráčů, tudíž v součtu půjde o stovky tisíc dotčených. Argument malé herní základny na počítačích Mac je směrem od herních vývojářů poměrně častý, nicméně nutno dodat, že kde není nabídka, není ani poptávka. Herních titulů pro macOS vychází řádově méně než pro Windows, tudíž hráči přirozeně preferují systém od Microsoftu. Své by o tom mohli vědět i ve Valve, kde se se svým SteamOS snaží marně přesvědčit hráče, že Linux je plnohodnotnou herní platformou.

Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku