Domů » Bleskovky » Cortex-A75 a A55: ARM představil nová jádra nejen pro smartphony, ale i pro počítače

Cortex-A75 a A55: ARM představil nová jádra nejen pro smartphony, ale i pro počítače

Společnost ARM, která poskytuje výrobcům čipsetů licence na vlastní procesorová jádra, představila v rámci veletrhu Computex novou generaci jader Cortex-A75 a A55 založených na nové technologii DynamIQ. Zatímco první jmenovaný návrh má být určen do prémiového segmentu těch nejvybavenějších zařízení, jádra Cortex-A55 mají zaujmout ve střední třídě zařízení.

Cortex-A75

Silnější jádro má nabídnout o více než 20 procent větší výkon než Cortex-A73, u více vláknových procesů má být nárůst až 50procentní; to vše při zachování stejné efektivity jako jeho předchůdce. U nového jádra se počítá s taktem až 3 GHz, v ARM se také zaměřili na vyšší propustnost pamětí a zvýšení výkonu u zařízení s velkými obrazovkami.

Cortex-A75 má být určen do čipsetů, které budou pohánět nejen příští vlajkové smartphony, ale i notebooky se systémem Windows 10 on ARM.

Cortex-A55

Jádro Cortex-A55 je určeno především do zařízení ze segmentu střední třídy, oproti svému předchůdci Cortex-A53 má nabídnout o 15 procent vyšší efektivitu a dvojnásobný výkon pamětí. Jedno jádro Cortex-A55 dokáže při stejném výkonu jako Cortex-A53 spotřebovat až o 30 procent méně energie. Díky schopnosti dodávat trvale potřebný výkon se mají čipsety postavené na těchto jádrech stát ideální volbou pro AR a VR.

Nová jádra Cortex-A55 bude možné umisťovat do clusterů nejen po čtyřech, ale dokonce i po osmi, čili se budeme moci dočkat i čipsetů s 16 jádry ve dvou clusterech po osmi.

Mali-G72 GPU

Představen bylo i nové grafické jádro Mali-G72 GPU postavené na architektuře Bifrost, které má oproti svému předchůdci nabídnout až o 20 procent vyšší výkon a o 25 procent lepší efektivitu.

DynamIQ

Nová technologie DynamIQ má nabídnout více flexibilní řešení pro návrh čipsetů z hlediska větší volnosti výběru jader; výrobci například budou moci postavit osmijádrový procesor s jedním jádrem Cortex-A75 a sedmi jádry Cortex-A55, dále jsou možné konfigurace 4+4, 2+6 nebo 1+3 a další jednuclusterové varianty.

Současný nejvýkonnější mobilní čipset, Qualcomm Snapdragon 835, je postaven na procesorových jádrech Kryo 280, jeho nástupce by však měl obsahovat právě kombinaci Cortex-A75 a A55 v režimu big.LITTLE. První procesory s novými jádry by se měly objevit v prvním čtvrtletí roku 2018.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

2 komentářů

  1. Teším sa a som zvedavý hlavne na ARM notebooky

  2. Pořád ty A55 budou, stejně tak jako A53, in-order, neboli s prominutím nepoužitelné mr.ky? To si můžou nechat. A záporný body pro Qualcom, že na to kašle a licencuje si ty jejich blitky namísto aby prodával svoje inhouse designed Kryo. A to cluterování, panečku, such a technology, ARM neumí udělat jádra aby byla zároveň úsporná a výkoná, tak jak to umí všichni ostatní (jemnovitě intel, AMD, Apple, Qualcomm, myslím že i nVidia měla nějakej ten devner nebo co to bylo?), tak udělá tuhle megalomnanskou prasečinu, kteoru nikdo neumí pořádně nakódit a tím pádem je to dvojnásob nepoužitelné…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).