- Microsoft zveřejnil kontroverzní návod, jak se vypořádat s blížícím koncem podpory Windows 10
- Uživatelé podle něj mají buď provést upgrade na Windows 11, anebo svůj stávající stroj odnést k recyklaci
- Existuje přitom ještě několik možností, jak staršímu počítači prodloužit funkční období
Letos v říjnu skončí oficiální bezplatná podpora Windows 10, což je podle serveru StatCounter stále nejpoužívanější desktopový systém současnosti – aktuálně běží na zhruba 54 procentech všech počítačů s Windows. Microsoft se snaží upozornit na blížící se konec podpory Windows 10 všemi možnými způsoby, jeden z jeho posledních příspěvků ale vzbuzuje kontroverzi.
Nepodporuje váš počítač Windows 11? Nechte ho zrecyklovat
Windows 11 poměrně výrazně zvýšily hardwarové nároky, tudíž je v éteru spousta počítačů, které na tento systém nemohou oficiální cestou upgradovat, i kdyby jejich majitelé chtěli. Tyto počítače jsou přitom plně funkční, a dokonce mohou být i solidně výkonné, avšak na nejnovější verzi systému nemají nárok.
Sám mám v domácnosti dva počítače s procesory Intel Core 7. generace (jeden z nich je Microsoft Surface Pro 5 zakoupený tři roky před vydáním Windows 11), které rozhodně ještě do sběrného dvora nepatří. Microsoft však tvrdí opak.

Redmondští na svých stránkách zveřejnili seznam úkonů, které by měl uživatel Windows 10 s blížícím se ukončením podpory učinit. V nabídce jsou pouze dvě cesty:
- upgradovat počítač na Windows 11 (pokud to ovšem hardwarová výbava dovoluje)
- anebo aktualizovat systém Windows 10 na nejnovější verzi, provést zálohu dat, všechna data vymazat a zodpovědně celý počítač nechat zrecyklovat
Ano, slyšíte dobře. V době, kdy prakticky všechny firmy razí zelenou politiku a snaží se zachránit planetu zamezením vzniku zbytečného elektroodpadu, Microsoft radí, aby půl lidstva vyhodilo své stávající počítače, protože nepodporují nejnovější verzi operačního systému. Je zajímavé, že v článku není zmíněna možnost připlatit si rok za dodatečné podpory, která bude letos poprvé dostupná nejen firmám, ale i běžným spotřebitelům.

S koncem podpory Windows 10 se dá ale vypořádat i dalšími cestami – volbou alternativního operačního systému (například Linux nebo Chrome OS Flex), neoficiálním upgradem na Windows 11, v nejhorším případě provozováním nechráněných Windows 10 po dobu dalších několika let. Možnosti, jak se vyhnout nutnosti nákupu nového počítače, evidentně jsou.