Chrome OS Flex přichází. Promění váš starý počítač v Chromebook

person using black laptop computer

Válí se vám doma starý počítač, který je se stávajícím operačním systémem pomalý, ale ještě byste mu rádi prodloužili funkční období? Tak možná právě pro něj je určen systém Chrome OS Flex, jehož existenci Google poprvé oznámil letos v únoru. A právě nyní jej vypouští do světa.

Chrome OS Flex je jednoduchý operační systém postavený na základech klasického Chrome OS. Jedná se o vesměs cloudové řešení s nízkými nároky na hardware. Google tvrdí, že ve srovnání s jinými systémy může ušetřit až 19 procent energie. Mezi další výhody patří vysoká bezpečnost a výrazně menší potřeba cokoliv aktualizovat, neboť vše se děje v rámci cloudu automaticky.

How Nordic Choice Hotels quickly recovered from a ransomware attack with ChromeOS Flex

Chrome OS Flex s klasickým Chrome OS sdílí kódovou základnu, cyklus vydávání aktualizací, internetový prohlížeč Chrome nebo přístup k Asistentovi Google. Firmy a školy, které by Chrome OS Flex využily, mohou spravovat více zařízení na dálku. Oproti klasickému Chrome OS je však nutno zapomenout na Obchod Play a podporu Android aplikací. Další rozdíly mezi Chrome OS a Chrome OS Flex jsou popsané na těchto stránkách.

Díky internímu a veřejnému testování, které probíhalo od letošního února, se podařilo vychytat většinu chyb, a tak je nyní Chrome OS Flex připraven do ostrého provozu – Google již certifikoval víc než 400 zařízení, která mají zajištěnou kompatibilitu. Jejich seznam najdete na těchto stránkách, jedná se o stroje původně s Windows i MacOS.

Chromebook plocha

 

Pokud svůj počítač mezi podporovanými najdete a máte zájem o instalaci Chrome OS Flex, postupujte podle návodu na stránkách Googlu. S jeho pomocí je zapotřebí pomocí doplňku do internetového prohlížeče Google Chrome vytvořit bootovací flashku a s ní následně na počítači nahradit starý operační systém.

Pokud váš počítač mezi podporovanými není, je možné, že i na něm bude Chrome OS Flex fungovat. Google vám nicméně negarantuje podporu, zatímco u certifikovaných strojů ano (u některých dokonce až do roku 2030).

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku