Domů » Články » Clash Royale: Nová herní pecka od tvůrců Clash of Clans (recenze)

Clash Royale: Nová herní pecka od tvůrců Clash of Clans (recenze)

Vývojáři ze studia Supercell, kteří stojí za veleúspěšným titulem Clash of Clans, přicházejí s dalším novou hrou pro telefony a tablety, která rozhodně má co nabídnout. Clash Royale je real-time multiplayerová strategie, která v sobě kombinuje prvky tower defense & RPG her. Základem jsou karty s hrdiny, kteří mimochodem pocházejí právě z Clash of Clans a které si během hraní můžete postupně vylepšovat.

Každá karta je unikátní a každý hrdina má své speciální schopnosti. Někteří jsou dobří na boj z blízka, jiní ze vzduchu. Další zase na ničení budov a nezapomnělo se ani na kouzelníky a mágy. Vy máte možnost sestavit si celkem tři balíčky po osmi kartách, které pak v jednotlivých turnajích budete používat.

Clash Royale: Enter the Arena

Vybrat vhodné karty a boj může začít!

Cíl hry je tedy jasný – vhodnou kombinací karet a promyšlenou strategií porazit soupeře, čehož docílíte tak, že mu v herním kole, které trvá tři minuty, zničíte více budov než on vám, případně mu dokážete zničit hrad (v takovém případě vyhráváte okamžitě). Pokud nastane remíza, prodlužuje se hra o dalších 60 vteřin, respektive do té doby, dokud někdo nezničí budovu.

Jednotlivé hrdiny ale do bojiště nelze jen tak bezhlavě umísťovat, každý pro vyvolání potřebuje určitý čas, takže vždy musíte zvážit, jaké bojovníky zrovna pošlete. A na výběr je jich opravdu velké množství a další se vám během hraní postupně odemykají, stejně jako herní arény.

Když nebudu počítat úvodní výukové mise, kdy hrajete proti telefonu, budete se v soubojích setkávat jen s reálnými hráči na podobné úrovni, jako jste vy. Pro hraní je tedy bezpodmínečně nutné být připojený k internetu. Kvůli tomu se Clash Royale příliš nehodí třeba na hraní v metru nebo do letadla. Na druhou stranu, díky tříminutovému intervalu vás hra nikdy nezaměstná na delší dobu.

Za každý vyhraný zápas získáte body, díky kterým se bude zvyšovat vaše hodnost ve hře. Odměnou vám budou také truhly s novými kartami, bojovníky, penězi a drahokamy, které využijete při vylepšování svých hrdinů a speciálních karet.

Zdarma, ale s otravným čekáním

Hra jako taková je zdarma pro Android a iOS, ale pokud nebudete chtít utrácet herní měnu nebo vlastní peníze, za které lze dokupovat drahokamy, počkáte si. Z každého vyhraného zápasu totiž získáte truhlu, jejíž otevření jako naschvál trvá několik hodin (3, 8, 12…) a nejotravnější na tom je to, že vždy lze odemykat pouze jednu. Urychlit to opět můžete prostřednictvím drahokamů, nicméně to nelze dělat do nekonečna (pokud tedy nechcete platit).

Celkem máte k dispozici 4 sloty pro truhlice a bojovat je samozřejmě možné i v případě, že je všechny máte obsazené, jen za to pak nedostanete žádnou novou truhlu, ale alespoň se vám za každý vyhraný zápas započítávají trofeje (zlaté poháry), které slouží jako vizitka vaší úspěšnosti a síly. Když ale souboj prohrajete, počet trofejí se vám sníží. Kromě toho je k dispozici také tréniknový mód, kdy hrajete proti telefonu – v něm si můžete zkoušet vhodné strategie s různými kombinacemi kartiček.

Pod křídly aliance

A aby toho nebylo málo, po dosažení určité úrovně se můžete přidat k alianci, pod jejíž vlajkou pak bojujete, a na výběr jich je obrovské množství. K dispozici máte týmový chat, kde se můžete poradit a výhodné je, že ostatní členy aliance lze jednou za 8 hodin požádat o novou kartičku, nebo naopak někomu darovat ty, které nevyužíváte. A s ostatními členy také můžete pořádat přátelské turnaje. Ve hře navíc můžete sledovat záznamy zápasů těch největších profíků, což se opět hodí v případě, že chcete okoukat nějakou dobrou strategii.

Clash Royale
Clash Royale
Autor: Supercell
Cena: zdarma
‎Clash Royale
‎Clash Royale
Autor: Supercell
Cena: zdarma+

Samotný herní princip Clash Royale je velmi promyšlený a hodně mě baví. Roztomile propracovaná je také grafika a co je důležité, hru si bez problémů zahrajete i na méně výkonných zařízeních. Co mi ale opravdu vadí, je zdlouhavé čekání při odemykání truhlic. Chápu záměr autorů, aby donutili hráče platit (nebo čekat), nicméně v tomto případě mi nastavení přijde až moc agresivní. Už jen kvůli tomu, že Clash Royale vás opravdu baví hrát, hodně, ale nutnost čekání tenhle zážitek celkem nepříjemně sráží.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments