Čínští policisté dostanou brýle s rozpoznáváním obličeje; Velkému bratrovi neutečete

Chytré brýle jsou snem mnoha technologických nadšenců, kteří by rádi měli veškeré informace ihned před očima. Na produktu pro komerční využití pracuje například Google, Intel, nebo společnost Snap. Čína však využívá nejnovějších technologií nikoli k zábavě, ale k bezpečnostním účelům. Tak alespoň zní oficiální stanovisko.

Místní policisté brzy dostanou brýle s kamerou a vybavené umělou inteligencí, která bude pomáhat s identifikováním podezřelých osob, případně s vyhledáváním zločinců ve velkých skupinách lidí, například na letišti, vlakových nádražích, či náměstích. Právě kamera bude neustále snímat okolí, přičemž veškerá měření proporcí obličejů začne ihned zpracovávat umělá inteligence s uloženou databází biometrických údajů, není tedy nutné spoléhat se na internetové připojení. Prozatím se prý podařilo dopadnout 7 osob spojených s velkými případy a 26 osob, které cestovaly pod falešnou či pozměněnou identitou.

Nástroj má i hlasité kritiky, kteří poukazují především na minulost čínského režimu, jeho zneužívání ozbrojených složek a technologií ke sledování obyvatelstva, jejichž data sbírá již dlouhé roky. Chytré brýle tohoto typu by podle nich mohly být zneužity ke sledování disidentů, či národnostních menšin a umožní Velkému bratrovi sledovat takřka každého. Otázkou pak zůstává, do jaké míry bude technologie prospěšná díky dopadnutí potenciálně nebezpečných jedinců oproti výraznému zásahu do soukromí obyvatelstva.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *
Sahifa tracking pixel