TOPlist

Čínská skupina malwarem pro Android vydělává 300 000 USD měsíčně. Napadena jsou i zařízení v ČR

Android malware

Výzkumníci společnosti Check Point, kteří se zaměřují na mobilní hrozby, měli po dobu 5 měsíců unikátní přístup k vnitřnímu fungování čínské skupiny kyberzločinců Yingmob, která stojí za malwarovou kampaní HummingBad. Právě tato skupina ovládá více než 85 miliónů zařízení a generuje z podvodných reklam příjmy kolem 300 000 dolarů měsíčně (cca 7,3 milionu Kč). V České republice je podle zprávy Check Pointu malware HummingBad aktivní na zařízeních více než 9000 uživatelů, což je velmi vysoké číslo. Yingmob může navíc prodávat přístup k těmto zařízením a umožňovat další útoky.

Mobilní malware HummingBad, který poprvé detekovali výzkumníci Check Pointu letos v únoru, vytváří trvalý rootkit na zařízeních se systémem Android, generuje falešné příjmy z reklam a instaluje další podvodné aplikace. Ostatně zmíněný tučný finanční zisk je jen špičkou ledovce. Skupina se snaží každý den napadnout tisíce dalších zařízení a stovky pokusů jsou skutečně úspěšné.

Ovládaná zařízení může Yingmob použít k vytvoření botnetu a využít je k cíleným útokům na organizace nebo vládní agentury, a dokonce i prodávat na černém trhu přístup dalším kyberzločincům. Jakákoli data na těchto zařízeních jsou v ohrožení, a to včetně těch podnikových.

uzivatele
Státy s nejvyšším počtem uživatelů s napadnutými zařízeními

Yingmob současně provozuje legitimní čínskou společnost zaměřenou na analyzování reklamy a sdílí své zdroje a technologie. Skupina je dobře organizovaná a obsahovala 25 zaměstnanců, kteří jsou rozděleni do 4 oddělených skupin zodpovědných za vývoj škodlivých komponent pro HummingBad. Detailní informace o této skupině a malwaru HummingBad najdete v tomto PDF dokumentu.

HummingBad_graf
Verze Androidu a procenta uživatelů s napadenými zařízeními

Check Point odhaduje, že podobné útočné kampaně budou stále běžnější a mobilní bezpečnost tak bude hrát stále kritičtější roli při ochraně společností i koncových uživatelů. Rozhodně je proto dobré mít se na pozoru přes nebezpečnými a podvodnými aplikacemi, které doporučujeme instalovat výhradně z oficiálních zdrojů (Google Play…).

Autor článku Michal Javůrek
Michal Javůrek
Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

Kapitoly článku