TOPlist

Čínou otřásají demonstrace. Vláda cenzuruje videa přímo na vašem telefonu, varuje novinářka

china demonstrace smartphony midjourney
  • Čína se aktuálně potýká s extrémní vlnou nepokojů kvůli přetrvávajícím koronavirovým opatřením
  • Komunistická vláda se rozhodla demonstrace potlačovat nejen hrubou silou, ale také technologiemi
  • Cestujícím v metru policie kontroluje telefony, některým údajně mizí z úložiště materiály zachycující demonstrace

Před třemi lety v Číně, konkrétně ve městě Wu-chan, započala pandemie koronaviru, který způsobuje dnes již dobře známou nemoc covid-19. Následkem toho byl omezen provoz mnoha výrobních podniků. Čínská vláda se proto rozhodla o udržovat v Číně více méně tvrdá opatření, aby nedošlo k dalšímu šíření. Ačkoliv ten pravý lockdown tam na mnoha místech dnes již nepanuje, je povinné nosit roušky a na veřejných místech probíhá namátkové testování na přítomnost viru.

Demonstrace hýbou Čínou

Aktuálně kvůli těmto restrikcím probíhají po území celé pevninské Číny četné demonstrace či alespoň menší protesty. Podle mapy vypracované Australian Strategic Policy Institute (ASPI) nepokoje v listopadu 2022 probíhaly jak na západě v Kašgaru nebo Urumči, tak v obrovských pobřežních městech, jako jsou Šanghaj, Kanton nebo Peking. Podle expertů jde o nejrozsáhlejší protestní akce za poslední dekádu.

Vládnoucí Komunistická strana Číny se snaží proti těmto demonstracím bojovat všemi dostupnými prostředky. Policie tak informuje veřejnost, že pořádat podobná protestní setkání je nelegální, a v obchodních centrech i na nádražích hlídá doslova každý metr čtvereční, jak na Twitteru ukazuje novinářka Jennifer Zeng. Policejní složky sebemenší náznak odporu okamžitě potlačují hrubou silou.

Technologie v rukách totality

Do kontaktu s policií se však mohou dostat i pokojní kolemjdoucí nebo třeba cestující hromadnou dopravou. Policie prochází vozy metra a provádí kontroly jednotlivců. Těm sebere telefon, podívá se do galerie, jestli tam náhodou nenajdou fotky a videa z demonstrací, a prověří, jestli uživatel nepoužívá zakázané služby VPN či aplikace jako Telegram nebo Twitter. Na videu to zachytil twitterový profil @whyyoutouzhele. Pokud policisté objeví jakýkoliv obsah, který by byl v rozporu s tamními zákony, donutí nebožáka všechno smazat.

Známá čínská novinářka Melissa Chan, která emigrovala do USA a prošla redakcemi The New York Times, The Guardian a dalšími, vyvěsila na svůj twitterový profil video, které má dokazovat, že smartphony Huawei jsou napojené na čínskou vládu. Demonstrantům s telefony této značky z galerií záhadně mizí videa zachycená na demonstracích, přičemž o tom uživatel není nikterak informován. „Takovou míru dystopie neukazují ani ty nejponurejší sci-fi filmy,“ uvedla novinářka.

https://twitter.com/MsMelChen/status/1597807914395500545?t=fc2aZLzk-HTjfdWzBMynIw&s=19

Nejde o až tak velké překvapení. Huawei je společnost prosperující v komunistickém režimu Číny, a tudíž musí respektovat všechno, co vláda prezidenta Si Ťin-pchinga řekne. Velká spousta Číňanů však raději spoléhá na západní výrobky. Ještě donedávna sloužily iPhony jako klíčový nástroj pro šíření zakázaných informací. Apple však pokrytecky deaktivoval klíčovou funkci služby AirDrop, čemuž se věnujeme v samostatném článku.

Kvůli Číně není elektronika

Aby toho nebylo, na covidové restrikce v Číně doplácí i západní svět. Jen lokální epidemie totiž dokáže na několik dní až týdnů uzavřít celou továrnu společnosti Foxconn, která iPhony pro Apple vyrábí. K partnerům Foxconnu však patří i další velké firmy, a tak již nyní víme, že před letošními Vánoci zkrátka není dobře možné pořídit třeba nový iPhone 14 Pro nebo konzoli PlayStation 5, pokud nemáte velké štěstí, nebo se neodhodláte riskovat.



Apple iPhone 14 Pro v originálním balení



Nepřehlédněte

Plánujete pod stromeček iPhone 14? Pak si pospěšte, šance je opravdu mizivá

Apple kvůli tomu již rozhodl, že notnou část svých výrobních linek z Číny přesune do Vietnamu nebo Indie. Nedostatek elektroniky na evropském trhu před Vánoci je ale vskutku marginální problém v porovnání s tím, s čím se musí na denní bázi potýkat obyvatelé totalitního čínského impéria.

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku